دوشنبه، 22 دی 1399 08:20:24

ارز منبع درآمد دولت نیست

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر این که نوسانات ارز نگران کننده نیست، گفت:‌دولت هرگز به ارز به عنوان منبع تامین درآمد نگاه نمی‌کند، لذا در مورد ارز بر اساس صادرات، واردات و تراز تجاری و تولید تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، علی طیب‌نیا در حاشیه کنفرانس بین‌المللی آهن و فولاد ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این که از نیمه سال گذشته قیمت نفت کاهش پیدا کرد و وضعیت رکود نیز متاثر از نرخ نفت است . در حال حاضر وضعیت ما با سال گذشته متفاوت است و علی‌رغم همه محدودیت‌ها دولت سعی کرده با برنامه‌ریزی، سیاست کاهش تورم و دستیابی به رونق اقتصادی را پی بگیرد و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده تغییرات شدیدی در عرصه اقتصادی داشته باشیم.

وی در مورد وضعیت لایحه اصلاح نظام بانکی گفت:‌ این لایحه آمده است و تا دو هفته دیگر به مجلس می‌رود.

طیب نیا بار دیگر با اشاره به نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: در هر اقتصادی نوسان وجود دارد و نوسانات اخیر قیمت ارز محدود بوده و جای نگرانی نیست.

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر این که ایران می‌تواند از منابع مسدود شده در خارج استفاده کند،خاطرنشان کرد: اشتباهات گذشته نباید دوباره تکرار شود بلکه از این امکانات نباید در راستای توسعه بخش دولتی و تشدید عارضه‌های قبلی استفاده کنیم.

طیب‌نیا با تاکید بر این که ایران از معدود کشورهایی است که همه ظرفیت‌های بالقوه برای رشد و توسعه فعالیت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را در اختیار دارد، گفت: منابع عظیم نفت و گاز، ایران را در رتبه اول قرار داده و ظرفیت‌های معدنی، منابع نیروی انسانی تحصیلکرده، کارآمد و با دستمزد مناسب و رقابتی، وجود بازار بزرگ و رو به رشد داخلی ایران که در منطقه خاورمیانه و آفریقا بی‌نظیر است، کشور را از ویژگی‌های خاص برخوردار کرده و امکان دسترسی به بازار چند صد میلیونی به سایر کشورها نیز از طریق ایران وجود دارد.

وی با تاکید بر این که قوانین و مقررات مناسب در زمینه حمایت از سرمایه‌گذار خارجی در ایران با توجه به ویژگی‌های کشور موقعیت کم نظیری را ایجاد کرده است، گفت: پس از چند سال تحریم، شرایط برای رفع تحریم‌ها فراهم شده است . تحریم‌ها با هدف در هم شکسته شدن مقاومت مردم و ایجاد رکود اقتصادی، تشدید بیکاری و … صورت گرفت به گونه‌ای که استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای متوقف شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *