سه شنبه، 3 مهر 1397 05:35:39
آخرین اخبار
حمیدرضا بصیری:

عاملی مهم در تقرّب به خدا بر اساس دعای روز هشتم ماه رمضان

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی به عاملی مهم در تقرّب به خداوند بر اساس دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

به گزارش عطنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «حمیدرضا بصیری» محقق علوم قرآن و حدیث و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، درباره مضامین مطرح‌شده در دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان گفت: بعد از عبودیت خدا که موجب تقرّب انسان به او می‌شود؛ از عامل مهم دیگری در دعای امروز رونمایی شده که همان به‌پا داشتن اخلاق با بندگان خداست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی افزود: مهربانی با یتیمان، سفره‌داری گرسنگان، آشکار کردن تحیّت و سلام و مجالست با کریمان از جمله این اخلاقیات است.

به‌گفته حجت‌الاسلام والمسلمین بصیری، شاید کلیدی‌ترین فراز این دعا ــ که به‌طور معمول در آخرین حکمت‌های یک حدیث یافت می‌شود ــ همان مجالست با اهل خیر و کرم است.

این محقق علوم قرآن و حدیث خاطرنشان کرد: همنشینی و هم‌صحبتی با چنین انسان‌هایی، به‌طور ناخودآگاه یا خودآگاه باب خیر و اخلاق را بر انسان باز می‌کند، چراکه انسان در انجام امور خیر و اخلاقی نیازمند به یک الگو از یک سو و محتاج به تشویق یا یک تقویت کننده مثبت از سوی دیگر است. این دو شرط لازم بی هیچ تردیدی در رفاقت با نیکان و اهل کرم به دست می‌آید.

وی یادآور شد: در مقابل، رفاقت با افراد بخیل و لئیم، انسان را بداخلاق و تیره‌دل می‌کند، به‌عبارت دیگر، چنان‌که معصیت آفت عبادت و اطاعت خداست؛ معاشرت با بداهلان، آفت اخلاق نیکو و سلوک انسانی با بندگان خداست.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *