یکشنبه، 21 دی 1399 13:02:08
زهرا جامه بزرگ:

سالخوردگی از پیامدهای کاهش میزان باروری است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت : سیاست های جمعیتی مجموعه تدابیری را شامل می شود که با توجه به شرایط جمعیتی برای بهبود وضعیت رفاهی در نظر گرفته می شود.

به گزارش عطنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر زهرا جامه بزرگ، استاد تکنولوژی آموزشی با اشاره به این که موضوع کنترل جمعیت و تنظیم خانواده در کشور برای اولین بار در سال ۱۳۳۷ شروع شده است، گفت: واحد بهداشت و تنظیم خانواده برای اولین بار در سال ۱۳۴۷ به عنوان یک واحد مجزا وارد بدنه وزارت بهداشت ایران شده است.

وی همچنین اضافه کرد: در دهه ۴۵ تا ۵۵ شمسی در ایران سیاست ها و شعار فرزند کم تر زندگی بهتر میزان رشد جمعیت در کشور را به ۷ و ۲ دهم درصد کاهش داد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به این که موضوع کنترل جمعیت در سال های دفاع مقدس متوقف بود، اظهار کرد: نرخ رشد جمعیت در سال های بین ۵۵ تا ۶۵ شمسی رقمی حدود ۹ و ۳ دهم درصد را نشان می دهد، در حالی که رشد میزان بیکاری در کشور در آن زمان رقمی حدود ۲۴ درصد داشت.
وی همچنین در ادامه تصریح کرد : جمعیت ۹۰ میلیونی کشور ایران با ایراد سیاست های کنترل جمعیت در دهه ۷۰ به حدود هفتاد میلیون نفر کاهش پیدا کرد.
زهرا جامه بزرگی با اشاره به این که جمعیت ایران در دهه ۹۰ شمسی در حال رشد است، بیان کرد : در حالت کلی در کشور سیاست های جمعیتی همواره با موضوع تنظیم خانواده ارزیابی می شود، در حالی که سیاست های جمعیتی مجموعه تدابیری را شامل می شود که با توجه به شرایط برای بهبود وضع رفاهی جمعیت در نظر گرفته می شود.
وی با اشاره به این که متاسفانه کشور ایران مدیریت جمعیتی مناسبی ندارد، گفت : فقر مدیریت جمعیت به صورت مطلوب پیامدهای منفی بسیاری را در حوزه میزان باروری متوجه جامعه خواهد کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی همچنین در ادامه اضافه کرد : سالخوردگی و تغییر ساختار جامعه از مهم ترین پیامدهای منفی است که می تواند از میزان باروری کم در کشور نشات بگیرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *