پنجشنبه، 14 فروردین 1399 03:50:41
آخرین اخبار
فراهانی در اکران فیلم «به وقت شام» در دانشگاه علامه طباطبائی:

حاتمی‌کیا تا حد زیادی توانسته است اعتبار ساحت قدسی را به تصویر بکشد

فراهانی، استاد فلسفه و منطق با بیان اینکه حاتمی‌کیا در این فیلم تا حدی توانسته است طرفین جنگ، استمرارجنگ و اعتبارپذیری از ساحت قدسی را درفیلم به نمایش بگذارد، گفت: جنگ‌ها ادامه دارد و فیلمسازی موفق است که بتواند استمرار جنگ، پایان ناپذیری جنگ، انگیزه‌های مؤسسان را در فیلمش به نمایش بگذارد.

به گزارش عطنا، فیلم سینمایی«به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا دوشنبه، ۳ اردیبهشت‌ماه با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید در دانشکده ادبیات دانشگاه علامه‌طباطبائی اکران، بررسی و نقد شد.

دکتر امیرحسین دستجانی فراهانی، استاد فلسفه و منطق در بخشی از نشست نقد و بررسی فیلم «به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، گفت: وقتی بوش پسر می‌خواست به افغانستان حمله کند از مقامات عالی کلیسا اجازه گرفت.

وی چیستی و ماهیت جنگ، انسان و جنگ، شروع کننده و اتمام کننده جنگ، استمرار پیروزی در جنگ و دائمی بودن یا نبودن جنگ را محورهای اصلی جنگ دانست و سپس به تحلیل و بررسی این محورها پرداخت و گفت: طرف اصلی جنگ انسان‌ها هستند؛ بنابراین شناسایی خواستگاه‌های روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه راه‌اندازان جنگ‌ها که انسان‌ها هستند، اهمیت دارد.

این استاد فلسفه افزود: هر مؤسس جنگ نیاز به یک ساحت و اصولی فراتر از فلسفه جنگ دارد. در واقع نیاز به مجوزی دارد که به او این حق را بدهد که جنگ را تأسیس کند و راه بیندازد. تمام جنگ‌های طول تاریخ، اعتباری از ساحت قدسی گرفتند تا شروع شوند و پایان یابند؛ این ساحت قدسی می‌تواند درست یا نادرست باشد.

وی سپس آموزه‌های قرآن کریم را یک متن آموزش‌دهنده خواند و گفت: قرآن گزاره‌های بسیاری در اختیار افراد قرار می‌دهد و شیطان را «دشمن آشکار» معرفی می‌کند و این عداوت تا پایان دنیا باقی می‌ماند.

فراهانی در پایان گفت: به حاتمی‌کیا به خاطر ساخت فیلم‌هایی از این دست تبریک می‌گویم، حاتمی‌کیا در این فیلم تا حدی توانسته است طرفین جنگ، استمرارجنگ و اعتبار پذیری از ساحت قدسی را درفیلم به نمایش بگذارد. ضمن‌آنکه جنگ‌ها ادامه دارد و فیلمسازی موفق است که بتواند استمرار جنگ، پایان ناپذیری جنگ، انگیزه‌های مؤسسان را در فیلمش به نمایش بگذارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *