جمعه، 26 مرداد 1397 09:36:31
عضو هیئت علمی گروه مدیریت دولتی دانشگاه علامه طباطبائی:

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند خلاقیت جامعه بشری را فعال کنند

سعید زرندی، عضو هیئت علمی گروه مدیریت دولتی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی می‌توانند خلاقیت جامعه بشری را فعال کنند، بیان کرد: می‌توان معضلات و آسیب‌های اجتماعی را با استفاده از پتانسیل استارت آپ‌ها تحت عنوان نوآوری اجتماعی قرار می‌گیرند حل و فصل کرد.

به گزارش عطنا به نقل از ایلنا، سعید زرندی، عضو هیئت علمی گروه مدیریت دولتی دانشگاه علامه طباطبائی و مدیر عامل شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام، گفت: در این سال‌ها تقریبا در تریبون‌های مختلف از آسیب‌های اجتماعی که جامعه ما به آن دچار شده سخن به میان می‌آید.

وی افزود: در واقع باید گفت نه تنها کشور ما بلکه سایر جوامع انسانی با آسیب‌های مختلف اجتماعی مواجه هستند که ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم.

زرندی با اشاره به استفاده کشورهای توسعه یافته از تکنولوژی در ابعاد مختلف تصریح کرد: در کشور ما وقتی صحبت از استارت‌آپ‌ها می‌شود ذهن‌ها به سمت تکنولوژی‌های خاص مثل تجارت و فعالیت‌های الکترونیک می‌رود در صورتی که این‌گونه نیست در کشورهای توسعه یافته نوآوری را در چارچوب تکنولوژی محصور نکرده‌اند، بلکه تکنولوژی را در ابعاد مختلف کاربردی کرده‌اند و باید این نکته را در نظر بگیریم که نوآوری در همه زمینه‌ها قابلیت و کارآیی دارد و می‌توان از آن در ابعاد مختلف از جمله آسیب‌های اجتماعی استفاده کرد.

وی اظهار کرد: با این تعریف و رویکرد می‌توان معضلات و آسیب‌های اجتماعی را با استفاده از پتانسیل استارت آپ‌ها تحت عنوان نوآوری اجتماعی قرار می‌گیرند حل و فصل کرد.

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به فعالیت شرکت‌های فعال در حوزه ICT در کشور و توجهی که این شرکت‌ها به آسیب‌های اجتماعی دارند، افزود: این نقطه‌ای است که دولت می‌تواند نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشد.

زرندی با اشاره به شکل گیری شبکه‌های اجتماعی از سال ۲۰۰۶، خاطرنشان کرد: با شکل گیری شبکه‌های اجتماعی نظریه پردازان و دانشمندان علوم اجتماعی این موضوع را مطرح کردند که در شبکه‌های اجتماعی با میلیون‌ها انسان مواجه هستیم که هر کدام از آن‌ها توانمندی‌های خاص خود را دارند که می‌توانند با فعالیت بخشیدن به آن توانمندی‌ها، خدمتی به جامعه بشری داشته باشند، به شرط اینکه بتوان ذره‌ای از توانمندی این چند میلیون نفر از جامعه بشری را فعال کرد.

مدیر عامل شرکت خدمات هوایی و منطقه ویژه اقتصادی پیام در ادامه با اشاره به نظریه جمع سپاری، یادآور شد: از سال ۲۰۰۶ با مطرح شدن نظریه جمع سپاری، کار‌شناسان علوم اجتماعی به این نتیجه رسیدند به جای اینکه کار‌ها را به یک نفر بسپارند به کل مردم بسپارند تا مشکلات حل شود. نیاز امروز کشور ما نیز سپردن کار‌ها به مردم است و با این بینش اعتقاد دارم معضلات اجتماعی ما یک نگاه جمعی نیاز دارد.

استاد دانشگاه علامه طباطبائی افزود: به‌زعم کار‌شناسان، دولت توان رسیدگی به همه مشکلات را ندارد، و باید برای حل معضلات به دنبال راهی غیر از راه حل دولتی بود که این راه حل از راه برون سپاری به مردم می‌گذرد.

زرندی خاطرنشان کرد: در واقع در نقطه برخورد اجتماع، دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی مردم و تک تک آحاد جامعه برجسته می‌شوند که با نقش آفرینی آحاد جامعه فضای جدیدی خلق می‌شود، با این رویکرد از یکسو و فعالیت استارت آپ‌ها از سوی دیگر که فعالان آینده عرصه دیجیتال هستند با خلاقیت‌ها و ابزارهایی که در اختیار دارند، می‌توانند در حل معضلات اجتماعی نقش آفرین باشند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *