سه شنبه، 1 آبان 1397 22:46:56
آخرین اخبار
معاون وزیر علوم:

بیشترین مجوز بی‌رویه دکتری در دانشگاه آزاد صادر شده است / رشته‌محل‌های دایر در مقطع دکتری به فعالیت خود ادامه می‌دهند

مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم گفت: دانشگاه آزاد در دوره‌های مختلف، مجوزهای بسیار گسترده‌ای را (برای دوره دکتری) تحت شرایط خاص دریافت کرده و باید جلوی آن گرفته شود.
به گزارش عطنا به نقل از مهر، مجتبی شریعتی نیاسر در برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر در بخشی از مصاحبه خود به مصوبه جدید شورای گسترش آموزش عالی پرداخت و گفت: مقاطع مختلف آموزش عالی، به‌ویژه بخش تحصیلات تکمیلی، در مقطع دکتری رشد بی‌رویه‌ای داشته است.
وی ادامه داد: بنابراین مصوبه‌ای را از شورای گسترش آموزش عالی دریافت کردیم که به موجب آن، ایجاد رشته‌محل‌های جدید در مقطع دکتری تخصصی برای تمام زیرنظام‌های آموزش عالی، اعم از دولتی و غیردولتی برای سال ۹۸-۹۷ممنوع شد.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: وضعیت جامعه دانشگاهی در بخش دکتری بسیار بی‌رویه رشد کرده، درحال حاضر، نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که بسیار بیش از نیاز بازار است.
شریعتی نیاسر افزود: به طور طبیعی افرادی که مدرک دکتری دریافت می‌کنند، هدف‌گذاری شغلی اکثریت آنها، دانشگاه‌ها است و دانشگاه‌های ما ظرفیت پذیرش این همه دانشجوی دکتری را ندارند.
وی ادامه داد: ظرفیت دانشگاه‌های ما برای پذیرش هیات علمی، به اندازه‌ای که دانشجوی دکتری داریم، نبوده بلکه، سالانه ۲۵۰۰ نفر است؛ برای همین اولین گامی که در سال جدید برداشیم و به تمام دانشگاه‌ها بخشنامه شد، برای سال ۹۸-۹۷، ایجاد رشته محل‌های جدید در مقطع دکتری ممنوع شد.

بیشترین مجوز بی‌رویه دکتری در گذشته مربوط به دانشگاه آزاد است

وی ادامه داد: اخیراً متوجه مصاحبه‌ای از یکی از این عزیزان دانشگاه آزاد شدم، نکته‌ای را به درستی اشاره کردند که در گذشته تعداد زیادی مجوز بی‌رویه داده شده که اتفاقاً درست می‌گویند و این بیشتر مصداقش خود دانشگاه آزاد اسلامی است که در دوره‌های مختلف مجوزهای بسیار گسترده‌ای را تحت شرایط خاص دریافت کرده و باید جلوی آن گرفته شود که از امسال این اتفاق خواهد افتاد.
وی در پاسخ به این سوال که تکلیف دانشجویی که برای دوره دکتری برنامه‌ریزی کرده است و جلوی آن به یکباره گرفته می‌شود چیست، گفت: به هیج وجه اینگونه نیست، صحبت از رشته‌محل‌های جدید است؛ یعنی رشته‌محل‌های دایر در مقطع دکتری در تمام زیرنظام‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و مشکلی برای دانشجویان نیست.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا این اقدام وزارت علوم منجر به مهاجرت دانشجویان برای دریافت مدرک دکتری نمی‌شود، افزود: اینگونه نیست، زمینه تحصیل برای همه دانشجویان دانشگاه‌ها فراهم است. ظرفیت دانشگاه‌های ما برای رشته‌های موجود، به خوبی جوابگوی نیاز بازار است.
وی افزود: ما باید شرایطی را فراهم کنیم که دانش آموخته‌های کارشناسی ارشد ما احساس نیاز به این نداشته باشند که بخواهند وارد دوره دکتری شده و مدرک دریافت کنند.
وی ادامه داد: اگر بازار کار برای فارغ‌التحصیلان مقاطع پایین‌تر، بهتر فراهم شود، دیگر این فارغ‌التحصیلان نیازی ندارند که وارد دوره دکتری شده و مدرک دریافت کند. چون می‌دانند که دکتری گرفتن، آخر و عاقبتش چه خواهد شد، وقتی در محیط دانشگاه هم ظرفیتش نباشد، در آخر باید به مدارک مقاطع پایین‌تر، تکیه کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *