پنجشنبه، 29 شهریور 1397 03:50:38
مهدی افتخاری در کارگاه «مسئولیت اجتماعی روزنامه‌نگاران»: (3)

خبرنگاران آینه واقعیت‌های جامعه هستند/ قلم نباید در دست روزنامه‌نگاران بلرزد

دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی قوه قضائیه با بیان اینکه روزنامه‌نگاران باید مثل آینه عمل کنند و واقعیت‌‌ها را نشان دهند، گفت: ما شورای حل اختلاف اصحاب رسانه را برای اینکه قلم‌های دست روزنامه‌نگاران نلرزد و راسخ و محکم بنویسند راه‌اندازی ‌می‌کنیم، باید کسی از جنس خود اصحاب رسانه به مشکل اصحاب رسانه رسیدگی کند. 

به گزارش عطنا، کارگاه یک‌روزه «مسئولیت اجتماعی روزنامه نگاران و شهروند خبرنگاران» به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با همکاری دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه‌طباطبائی با حضور محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده ارتباطات، علی شاکر، مدرس ارتباطات و مهدی افتخاری، دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و تیم کارشناسی همراه وی یکشنبه، ۲۰ اسفندماه برگزار شد.

مهدی افتخاری، دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری وقوع از جرم قوه قضائیه گفت: چرا اصحاب رسانه، برای آموختن و حرکتِ روبه جلو باید تنبل باشند.، چرا نباید مثل قدیمی‌ها مشتاق باشند و از دانش و آموزه‌های قوی و بنیادین این حرفه بهره‌مند نباشند.

وی گفت: چرا رسانه‌های ما اضطراب بلاوجه در جامعه ایجاد ‌می‌کنند. ما در جامعه یک اضطراب داریم و یک اضطراب بلاوجه، همچنین یک اخبار واقعی و یک بزرگ‌نمایی و تلخ کردن اخبار وجود دارد. دلیل ایجاد چنین کاری این است که برخی از خبرنگاران طوری رفتار کرده‌اند که مسئولین را از خود رنجانده‌اند و به اصطلاح آنها را فراری داده‌اند. مسئولین در حضور خبرنگاران احساس امنیت نمی‌کنند.

افتخاری افزود: ما شورای حل اختلاف اصحاب رسانه را در کشور راه‌اندازی ‌می‌کنیم. برای اینکه قلم‌های دست روزنامه‌نگاران نلرزد، راسخ و محکم بنویسند، در صورت بروز مشکل کسی از جنس خود اصحاب رسانه به مشکل آنها رسیدگی کنند. این کار باعث ‌می‌شود در وهله اول با دادگاه و دادسرا روبه‌رو نشویم و به نوعی امنیت شغلی آنها به خطر نیفتد. پیش‌نویس شورای حل اختلاف اصحاب رسانه آماده شده و با وزارت ارشاد مکاتبات لازم انجام شده است. استعداد راه‌اندازی سه شعبه شورای حل اختلاف ویژه اصحاب رسانه، هم از لحاظ اداری و هم از لحاظ تجهیزات، تدارک دیده شده است.

دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی گفت: خبرنگاران قشر مظلوم و دردمند جامعه است. رکن چهارم حکومت، رسانه است. یعنی خبرنگاران رکن چهارم دموکراسی شناخته ‌می‌شوند. از طرف دیگر همانطور که ما از سه قوه مقننه، قضائیه و مجریه مطالبه‌گری داریم مردم هم ‌می‌توانند از ما مطالبه‌گری کنند. ‌روزنامه‌نگاران باید واقعیت‌ها را بگویند و مانند آینه عمل کنند اما نباید آنها را بزرگنمایی یا کوچک‌نمایی کنند

وی با اشاره به «شرافت حرفه‌ای»، گفت: ما چقدر به شرافت حرفه‌ای خود عمل کرده‌ایم؟ چه اندازه رضایت مسئولان برای ما مهم بوده و چه اندازه رضایت مردم را در اولویت قرار داده‌ایم؟ ما در کشوری زندگی ‌می‌کنیم که به راحتی در آن موج ایجاد ‌می‌شود و موج‌سواران هم ‌می‌توانند از شما به‌عنوان خبرنگار، استفاده ابزاری کنند. لذا تاکید کردند ابزار دست دیگران نشویم و تخصصی فکر و عمل کنیم و رضای خدا را در نظر بگیریم.

مهدی افتخاری، دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری وقوع از جرم قوه قضائیه در پایان گفت: این معاونت برای حفظ سلامت جامعه اقداماتی نظیر استفاده از ظرفیت موسیقی و هنر در صدا و سیما، قرار دادن بایگانی پرونده‌های قضائی به‌ صورت رایگان در اختیار فیلم سازان انجام داده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *