پنجشنبه، 14 فروردین 1399 04:48:52
آخرین اخبار
جواد نوروزی در نشست «حقوق شهروندی»: (8)

برای احقاق حقوق زنان باید نگاه‌ها تغییر کند

رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی در نشست علمی«حقوق شهروندی و حق تصدی زنان بر مناصب مدیریتی» با بیان اینکه یکی از موانع عدم توسعه­ کشور ما معضلات فرهنگی است گفت: یکی از وظایف دولت در منشور حقوق شهروندی ایجاد فضیلت است.

به گزارش عطنا، نشست علمی«حقوق شهروندی و حق تصدی زنان بر مناصب مدیریتی» به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبائی با سخنرانی جواد نوروزی، رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی، مونس کشاورز، دبیر دبیرخانه دائمی کنگره حقوق شهروندی، زهرا پارساپور، مدیرکل سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم، آناهیتا سیفی، مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه علامه‌طباطبائی، اکرم قدیمی، مدیرگروه ترویج علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ندا گلیجانی‌مقدم، معاون فرهنگی دانشگاه الزهرا، آرامش شهبازی، عضو هیئت علمی گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشگاه علامه‌طباطبائی، مرضیه قاسمپور، پژوهشگر ارشد حوزه حقوق زنان و اعضای هسته پژوهشی مطالعات حقوقی زنان به مدیریت هدی غفاری، عضو هیئت علمی گروه حقوق عمومی و بین‌الملل، چهارشنبه، ۲ اسفندماه در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه‌طباطبائی برگزار شد.

جواد نوروزی، رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی در ابتدا ضمن تشکر از همه­ کسانی که برای برگزاری این همایش زحمت کشیده‌اند گفت: به پژوهشگران این حوزه به دلیل تصویب طرح رصد حقوق شهروندی توسط رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی تبریک عرض می‌کنم، طرحی که به موجب آن دانشگاه علامه‌طباطبائی و دبیرخانه حقوق شهروندی با همکاری یکدیگر اجرای حقوق شهروندی در کشور را رصد می‌کنند.

وی اظهار کرد: من معتقدم که باید نگاه فرهنگی عوض شود، یکی از موانع عدم توسعه­ کشور ما معضلات فرهنگی است دانشجویان ما علاقه‌ای به وارد شدن به اندیشه‌­های حقوقی ندارند و بیشتر وارد حوزه‌های وکالت و قضاوت می‌شوند اما اندیشه‌های افرادی مانند هراکلیتوس، افلاطون، سقراط تا توماس هابز و ژان ژاک روسو و همچنین فارابی و ابن‌خلدون در جامعه بسیار تاثیر دارند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی در ادامه گفت: امروزه در غرب دیدگاه جان لاک حاکم است، جان لاک معتقد است تعلیم و تربیت باید در دست خانواده باشد و وظیفه دولت ایجاد رفاه، عدالت و امنیت است، دولت وظیفه دارد دانشگاه­های خوب بسازد و فضای تولید و ثروت را در جامعه فراهم کند. جان لاک معتقد است دولت صلاحیت ورود به عرصه تعلیم و تربیت را ندارد و اگر ورود کند این حوزه دچار معزل خواهد شد؛ در غرب وظیفه مدیریت و نظارت بر عملکرد دبیرستان‌ها بر عهده خانواده‌ها است.

نوروزی گفت: در موضوعات آموزشی کشور ما دیدگاه ارسطو حاکم است، ارسطو در اندیشه‌­های سیاسی خودش علاوه بر احترام به استاد خود افلاطون، معتقد بود باید نظرات آن را نقد کرده و دیدگاه­‌های خود را نسبت به آن مطرح کند، ارسطو معتقد است تعلیم و تربیت باید در دست دولت باشد اما افلاطون وظیفه دولت را ایجاد عدالت می‌دانست و معتقد بود اگر عدالت ایجاد شود رشد و توسعه آحاد بشر اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه ما باید به دنبال فضیلت باشیم اگر فضیلت محیا شود عدالت هم می‌­آید، گفت: وظیفه دولت رسیدن به فضیلت است. لذا تعلیم و تربیت باید در اختیار دولت باشد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی یکی از وظایف دولت در منشور حقوق شهروندی را ایجاد فضیلت عنوان کرد و گفت: ماده۱ منشور حقوق شهروندی می­گوید شهروندان از حق حیات برخوردار هستند،  ماده ۲ می‌گوید شهروندان باید از حق زندگی شایسته برخوردار باشند، ماده۳  می­گوید حق زنان است که از برنامه­ها و تسهیلات بهداشتی برخوردار باشند، ماده،۴ می­گوید حق کودکان باید صرف نظر از جنسیت آنها ادا شود، ماده ۵ می‌گوید حق توان‌خواهان و سالمندان است باید به درستی ادا شود. این جملات که می‌گوید حق زنان است، حق کودکان است، حق توان خواهان است چه چیزی را به ذهن شما متبادر می‌کند؟

نوروزی در ادامه گفت: من یک کلاسی داشتم که ۴۰ نفر حافظان قرآن در آن بودند گفتم تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که قرآن‌کریم در جاهایی که واژه پسر می‌آید ابن نمی‌گوید مثل این آیه «یَا زَکَرِیَّا إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ اسْمُهُ یَحْیَى لَمْ نَجْعَلْ لَهُ مِنْ قَبْلُ سَمِیًّا» اما وقتی می­خواهد واژه دختر استفاده کند می­گوید «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» و این دیدگاه چقدر دیدگاه والایی است اما این دیدگاه را نداریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در دبیرخانه منشور حقوق شهروندی به مبنای علمی و فرهنگی موضوع توجه کرده، و با برگزاری ها درصدد حل مشکلاتی هستیم که در زمینه حقوق زنان وجود دارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *