دوشنبه، 2 مهر 1397 08:08:48
سیداحسان خاندوزی در نشست «ظهور و سقوط»:

باید به انقلاب در روش‌ها بازگردیم

عضو هیئت علمی گروه برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی ضمن معرفی سه عنصر توسعه مستقل، توسعه دموکراتیک و توسعه غیرسکولار که جزء اهداف انقلاب اسلامی بوده است، نقطه ضعف حال حاضر که جلوی پیشرفت و توسعه را گرفته است ضعف در روش‌ها دانست و گفت: این نقطه ضعف باعث تضعیف برخی از دستاوردهای این سه عنصر شده است.

به گزارش خبرنگار عطنا، نشست «ظهور و سقوط» به همت انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش به مناسبت انقلاب ۱۳۵۷ بهمن‌ماه با حضور دکتر احسان خاندوزی و دکتر فرشاد مومنی، اعضای هیئت علمی گروه برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

احسان خاندوزی، عضو هیئت علمی گروه برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی با بیان اینکه انقلاب اسلامی به دنبال باز کردن هدف‌ها و الگوهای متفاوت در حوزه پیشرفت بود و در واقع مردم و جامعه دست به دست هم برای انقلاب تلاش کردند، از سه عنصر در این مسیر سخن گفت و اظهار کرد: یک عنصر این است که می‌خواستیم یک توسعه توأم با استقلال سیاسی و اقتصادی را تجربه کنیم، توسعه مستقل به معنای توسعه منزوی نیست، اکثریت تجارب ثبت شده در توسعه‌یافتگی موفق کشورهایی بودند که از حوزه استقلال و نگاه به منافع خود و بیرون آمدن از زیر سرسپردگی نسبت به قدرت‌های دیگر برای نقش اقتصادی و سیاسی خود طرح ریختند.

وی افزود: دومین عنصر سازگاری توسعه با ارزش‌های دینی و فرهنگی یک جامعه مسلمان است، توسعه‌ای که از ارزش‌های مردمان خود بیگانه است گاهی غیر واقعی است و دوام نمی‌آورد.

خاندوزی ادامه داد: نکته سوم اینکه قرار بود توسعه‌ای با ویژگی مردم‌سالاری و برخواسته از بنیان‌های یک نظم مردم‌سالارانه را تجربه کنیم، اما به نظر می‌رسد که مدل پیشرفت اقتصادی که در سال‌های قبل از انقلاب وجود داشت از این عنصر تهی شده بود و روش پیشرفت اقتصادی و هیئت مسئول غیرمردمی بودن را انتخاب کردند.

از روش‌ها غفلت کرده‌ایم

عضو هیئت علمی گروه برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی با توجه به سال‌های اول بعد از انقلاب گفت: تلاش‌های اولیه به صورت محسوس مبتنی بر این سه عنصر بوده است، تا در شیوه اداره کشور به سمت توسعه مستقل، توسعه دموکراتیک و توسعه غیرسکولار پیش‌رویم، آستانه بلوغ سیاست‌گذاران ما بعد از دهه‌های دوم وسوم بعد از انقلاب تنزل پیدا کرد.

وی در کنار این سه هدف غفلت از روش را یک نقطه ضعف جدی معرفی کرد و گفت: این نقطه ضعف باعث شد که بخشی از دستاوردهای سه گانه مذکور در کشور ایران به مرور تضعیف شود، هدف‌های متفاوت را پیش‌روی نظام سیاسی کشور قرار دادیم اما از چگونگی و روش تحقق آن اهداف غفلت کرده‌ایم.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه با توجه به پیچیدگی یک نظام اجتماعی باید در آن ظرافت‌های زیادی را ذکر کنیم و مقدمات زیادی را در آن ببینیم، گفت: باید ببینیم چه منافع، مهارت‌ها و توانمندی‌هایی را می‌توانیم برای این جامعه کار کنیم، در خصوص جزئیات تحقق اهداف خود در سال‌های گذشته کم فکر کرده‌ایم و کار کمی انجام شده است و همین ساده‌انگاری باعث شد که در بسیاری از موارد نه تنها به اهداف نرسیم بلکه مسیر خلاف آن را در عمل محقق کنیم.

خاندوزی با تاکید بر اینکه در بسیاری از موارد از روش غفلت کرده‌ایم و روش‌های بسیار ناپخته را به کار گرفته‌ایم، افزود: ما روش‌هایی را که به نتیجه نمی‌رسد اصلاح نکرده‌ایم، نظام سرمایه‌داری به رغم تمام مشکلات خود در قرن بیستم از یک مزیت بالا برخوردار بود. در این نظام متدهای خودتصحیح‌گری وجود داشت و ایجاد یک بحران کوچک قبل از بزرگ شدن آن به فرصتی برای برخی اصلاحات تبدیل شد.

وی افزود: برای تضمین بقا و پایداری انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن باید به انقلاب در روش و هدف بازگردیم که ۳۹ سال قبل انجام شد، که در این راه قبل از هدف‌گذاری باید به فکر پالایش روش‌های رسیدن به اهداف اصلی انقلاب باشیم.

استاد برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی دانشگاه علامه طباطبائی در پایان اظهار کرد: نقطه ضعف ما که پالایش روش‌ها است، می‌تواند موضوع گفت‌وگوهای متنوع در هر بخش از سیاست‌های تولیدی قرار گیرد و «۲۲ بهمن‌»های آینده باید به جای گرامی‌داشت‌های شعاری و سطحی به حل این مسائل معطوف شود.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *