شنبه، 27 مرداد 1397 22:20:58
نخستین دوره جشنواره ملی شعر جایزه نیما برگزار شد؛

اهدای اولین تندیس نیما یوشیج به سیروس شمیسا

سیروس شمیسا، چهره ماندگار و استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی در نخستین دوره جشنواره ملی شعر جایزه نیما برگزیده شد. اهدای نشان نیما به یک چهره شاخص ادبی است که دارای عملکرد تحقیقی درباره شعر فارسی به ویژه نیما از اهداف جشنواره بوده است.

به گزارش عطنا به نقل از ایبنا، نخستین دوره جشنواره ملی شعر جایزه نیما در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان نور در استان مازندران با اعطای جوایز به شاعران برتر برگزار شد.

دبیر این جشنواره درباره اعطای تندیس نیما به عنوان جایزه برتر، گفت: یکی از کارهایی که در این جشنواره انجام شد اهدای نشان نیما به یک چهره شاخص ادبی است که دارای عملکرد تحقیقی در مورد شعر فارسی به ویژه نیما بوده است.

احد جاودانی با اظهار این که شمیسا هم دارای آثار تحقیقی زیادی در باره شعر فارسی و هم آثاری در باره نیماست، افزود: اعطای تندیس نیما با هدف برندسازی جشنواره ملی شعر جایزه نیما و جاودانگی اسم این شاعر پرآوازه مازندران صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه نشان ملی نیما به صاحب آثار فاخر ادبی تعلق می گیرد، گفت: امسال در نخستین دوره جشنواره شعر مازندران با بررسی های انجام شده و رای هیات داوران این نشان به سیروس شمیسا به دلیل برخورداری از آثار شاخص تحلیلی و جایگاه فاخر در ادبیات اهدا شد.

سیروس شمیسا استاد ادبیات زبان فارسی و نویسنده، محقق و منتقد ایرانی متولد ۲۹ فروردین ۱۳۲۷ در رشت است.

وی تحصیلات عالی خود را در دانشگاه شیراز آغاز کرد و چند سالی پزشکی خواند، ولی پس از چندی تغییر رشته داد و در همان‌جا مدرک کارشناسی خود را در ادبیات فارسی گرفت. وی پس از آن وارد دوره دکترای ادبیات فارسی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۵۷ از رساله خود به راهنمایی دکتر خانلری دفاع کرد. در سال ۱۳۸۰ یکی از چهره‌های ماندگار ایران لقب گرفت. کتاب‌های او در بسیاری از دانشگاه های ایران تدریس می شود.

این نویسنده شهیر ایرانی تاکنون بیش از ۴۰ اثر خلق کرده‌ است که از آثار پرشمار او می‌توان به نقد ادبی، داستان یک روح (تاویل داستان بوف کور صادق هدایت) و سبک‌شناسی نثر اشاره کرد. شمیسا از معدود پژوهندگانی است که شعر نو معاصر ایران را به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است و برخلاف بسیاری از اساتید کهنسال ادبیات و اساتید دانشگاهی نه تنها این سبک را پس نمی زند و از تحلیل آن نمی گریزد، بلکه به دنبال تحلیل جدی و دقیق آن برمی آید.

در پایان این جشنواره همچنین از صاحبان آثار برگزیده دو بخش شعر کلاسیک و آزاد تجلیل شد.
هیات داور جشنواره در بخش شعر کلاسیت اثر علیرضا رجبعلی زاده از کاشان، محمدعلی رضازاده از فریدونکنار، علی بی خویش از کلاردشت، سید محمدرضا طباطبایی از قم و فاطمه حلیمی از مشهد را به عنوان آثار برگزیده معرفی کرد.

در بخش شعر آزاد نیز جوایز برترین ها به مهرگان علیدوستی از لاهیجان، مهدی قلایی از کرج، مهدی عسکری از کرمانشاه، آسیه حیدری از تهران و آیت نامداری از ایلام رسید.

به این شاعران از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان جایزه نقدی پرداخت شد.

کتاب جشنواره هم متشکل از آثار برگزیده در ۱۲۰ صفحه تهیه و در پایان این جشنواره به علاقه مندان اهدا شد. یکهزار و ۷۵۳ شاعر از سراسر کشور بیش از پنج هزار اثر برای این جشنواره ارسال کرده بودند که بیشترین آثار متعلق به شاعرانی از استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و بوشهر بود. شاعران مازندرانی نیز ۲۷۰ اثر به این جشنواره ارسال کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم در این جشنواره گفت: رویکرد ما در برگزاری جشنواره شعر مازندران در نور توسعه دامنه فعالیت های فرهنگی به جاهای گوناگون استان و تمرکززدایی از مرکز است. نخستین جشنواره ملی شعر مازندران با هدف معرفی این استان به عنوان یکی از کانون های شعر و حضور فرهیختگان در این منطقه ادب پرور است.

احد جاودانی با اشاره به استقبال پرشور شاعران کشور از این جشنواره افزود: بیش از پنج هزار اثر از یک هزار و ۷۵۳ شاعر سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره رسید که توسط شاعران باتجربه و پیشکسوت همچون احسان مهدویان، منصور خورشیدی، امیر کریمی، عقیل زورک و منصور علی اصغری داوری شد.

وی با اعلام این که از مجموعه آثار ارسالی، ۲۷۰ اثر از مازندران است افزود: داوران پس از بررسی های کارشناسی، بیش از ۴۰۰ اثر را به بخش پایانی آوردند و از میان آنها ۱۰ اثر برتر به عنوان آثار برگزیده معرفی شده است که در پایان این جشنواره جوایزی به شاعران این آثار اهدا می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تندیس و نشان ملی نیما یوشیج را جایزه برتر این جشنواره معرفی کرد و گفت که این تندیس به بهترین اثر اعطا خواهد شد. همچنین به نفرات برتر این دوره از جشنواره هدایای نقدی از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان پرداخت و افزون بر این، کتاب جشنواره هم متشکل از آثار برگزیده در ۱۲۰ صفحه تهیه و به علاقه مندان اهدا می شود.

سید هادی حسینی نیز گفت: اگر بخواهیم چیزی از ایران در عرصه جهانی ارایه دهیم به یقین معرفی صنعت و کشاورزی نیست، بلکه فرهنگ ما است. ماندگارترین مردم کسانی هستند که موضوع ماندگاری آنان فرهنگ و ادب و داشته های فرهنگی آنان است و زیباترین زبان ادب و فرهنگ زبان شعر است.

وی افزود: امروز اگر نیما، حافظ، سعدی مولانا و شمس و همه گذشتگان از این جنس ماندگار شدند به سبب این است که حوزه فرهنگ و ادب ایرانی را به زبان شعر و نثر آوردند.
حسینی گفت: این فرهیختگان نسل جدید شاعران ما را پرورش دادند که این شعرا منشا ماندگارند و قطار فرهنگ ما را به پیش می برند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: نیما افتخار مازندران است اما تنها منحصر به نور و مازندران نیست، نیما محفظه و فضای بسته دوران شعر را شکست و به شعرای جوان جرات داد به زبان ساده خود ذهنیات خود را به قلم بیاورند و فضای نو در شعر و ادب فارسی ایجاد کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *