شنبه، 27 مرداد 1397 11:44:32
حمیدرضا بصیری گلپایگانی:

ویژگی‌های درس‌آموز زندگی فاطمی

عضو هیئت علمی گروه قرآن و حدیث دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه تقسیم کار یکی از شاخص‎‌های موفقیت زندگی فاطمی و علوی است گفت: گاهی حضرت علی(ع) در خانه کمک حال فاطمه زهرا(س) می‌شد و گاهی نیز حضرت زهرا(س) از خانه بیرون می‌آمد و علی(ع) را یاری می‌کرد و اینها درس‌هایی است که باید از زندگی آسمانی و الهی این دو بزرگوار گرفت.

به گزارش عطنا به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حمیدرضا بصیری گلپایگانی، عضو هیئت علمی گروه قرآن و حدیث دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه علامه‌طباطبائی با اشاره به مدت زندگی حضرت زهرا(س) و امیرالمومنین(ع) گفت: این دو بزرگوار تقریباً ۹ سال با یکدیگر زندگی کردند، اما در این مدت اندک، هیچگونه اختلافی میان آنها دیده نشده است.

وی گفت: ممکن است برخی بگویند علت اینکه هیچ اختلاف و مشکلی در طول زندگی مشترک حضرت زهرا و حضرت علی(ع) دیده نمی‌شود، معصوم بودن آنهاست، در اینجا باید گفت اگر آنان معصوم هستند، به دلیل ویژگی‌هایی است و بی‌جهت معصوم نامیده نشده‌اند.

بصیری با تاکید بر اینکه ممکن است برخی بگویند در آن زمان دغدغه و مشکلات مالی چندانی وجود نداشت که باعث اختلاف شود اظهار کرد: در آن زمان وضعیت مالی بسیار سخت بوده و حتی بر اساس گزارشاتی گاهی اوقات حسنین(علیهم‌السلام) از گرسنگی به خواب می‌رفتند، گاهی چند روز تنور این خانه خاموش می‌بود و حتی گاهی امیرالمومنین(ع) از دیگران مبلغی را برای تهیه غذا قرض می‌کردند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد ممکن است برخی دیگر بگویند علت این زندگی موفق، آرامش فکری و امنیتی و عدم وجود بحران‌های سیاسی و اجتماعی بوده، این در حالی است که بر اساس گزارشات تاریخی به طور متوسط هر ۴۵ روز یکبار در مدینه علیه پیامبر(ص) جنگ صورت می‌گرفت و امیرالمومنین(ع) و خانه ایشان مرکز این بحران‌ها بود و در این جنگ‌ها پیوسته حضرت علی(ع) نقش‌آفرینی می‌کرد.

وی درباره علل موفقیت زندگی فاطمی و علوی گفت: تربیت و رشد حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) در دامان پیامبر اکرم (ص) از مهم‌ترین این دلایل است، این باعث شد تا این دو بزرگوار برای یکدیگر کفو به معنای واقعی باشند و هیچ زن و مردی در عالم دیگر به این اندازه کفو یکدیگر نیستند. آنها اعتقادات، اندیشه‌ها و اخلاقیلات را از مکتب وحی دریافت کرده بودند، لذا مشکل و اختلافی میان آن دو دیده نشده است.

بصیری تقسیم کار را شاخصه دوم موفقیت زندگی فاطمی و علوی دانست و گفت: روزی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه (س)از رسول خدا خواستند کارهای روزانه آنها را تقسیم کند. رسول خدا فرمود: «کارهای داخل منزل با فاطمه و کارهای خارج از منزل با علی باشد». حضرت زهراء(س) فرمود: کسی نمی‌داند من چقدر خوشحال شدم از اینکه رسول خدا مرا از معاشرت با مردان بازداشت.

وی افزود: حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) به ایفای نقش یکدیگر نیز کمک می‌کردند، گاهی حضرت علی(ع) در خانه کمک حال فاطمه زهرا(س) می‌شد و گاهی نیز حضرت زهرا(س) از خانه بیرون می‌آمد و علی(ع) را یاری می‌کرد، اینها همگی درس‌هایی است که باید از زندگی آسمانی و الهی این دو بزرگوار گرفت.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *