پنجشنبه، 25 مرداد 1397 08:36:27
در پیچ و خم شفافیت مجموعه «همشهری»؛

بر سر پرتیراژترین روزنامه کشور چه آوردند؟

میزان اثربخشی نشریات همشهری، بررسی دلایل استخدام‌های فوری سال ٩۵، چگونگی واسپاری بخش آگهی همشهری، بررسی کیفیت توزیع، بحث هزینه در چاپخانه و بررسی در قیمت‌گذاری، توجه به تراز مالی همشهری و ساز و کار تعیین حقوق و دستمزد مدیران روزنامه از جمله محورهایی بود که شوراییان دوره پنجم بر بررسی آنها تاکید داشتند.

به گزارش عطنا، به نقل از اعتماد، جلسه مدیرعامل همشهری با اعضای کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورای شهر و ارایه گزارش از عملکرد مدیریت قبلی این موسسه و روزنامه در خصوص خرید چاپخانه، بدهی‌های همشهری و استخدام‌های دقیقه آخر دوره قبلی باعث شد، پروژه تحقیق و تفحص از این موسسه وارد فاز جدیدی شود.

نخستین جرقه برای نظارت و ساماندهی وضعیت پرسود‌ترین موسسه فرهنگی کشور یعنی موسسه همشهری، برمی‌گردد به عمر شورای سوم. یعنی زمانی‌ که اعضای این شورا در آن سال‌ها چندین طرح در خصوص نحوه فعالیت موسسه مطرح و به تصویب رساندند که از آن جمله می‌توان به انحلال شرکت پیام همشهری اشاره کرد. مصوباتی که هیچگاه سرانجامی نداشت و عملا اجرایی نشد.

۶-۵ سال بعد یعنی درسال ١٣٩۴ و در ٢٣ سالگی عمر موسسه همشهری، دوباره موضوع تحقیق و تفحص از موسسه همشهری و به ویژه روزنامه همشهری و ضمایم از سوی اعضای شورای چهارم مطرح شد. پروژه‌ای که گفته می‌شد «اسماعیل دوستی» عضو اصلاح‌طلب شورای شهر طراح آن بود.

در همان سال کمیته‌ای سه نفره متشکل از طلایی، حکیمی‌پور و «مجتبی شاکری» ماموریت پیدا کردند تا گزارشی ازعملکرد مالی پرابهام این موسسه تهیه کنند و به شورا ارایه دهند. اما این‌بار هم این طرح عملا به نتیجه نرسید و هیچگاه نتیجه تحقیقات این تیم سه نفره به شورا نرسید.

گرچه این مساله چندان دور از ذهن هم نبود چرا که به هر حال شورای چهارم، شورای اصولگرایان بود و اعضای کمیته تحقیق و تفحص هم از همان طیف اصولگرایان و همراهان شهردار تهران یعنی «محمدباقر قالیباف» بودند.

شیوه برگزاری مزایده‌ها، واگذاری بخش آگهی‌ها، ضمایم همشهری، واگذاری امور به پیمانکارانی مشخص و خاص. در طول سال‌های متمادی و از همه مهم‌تر زیان‌ده بودن همشهری در دو ساله اخیر، با وجود درآمدهای کلانی که داشت از جمله عواملی بودند که به گفته اعضای شورای چهارم باعث شده بود تا تفحص از همشهری در دستور کار این شورا قرار گیرد.

اما این پایان پرونده تحقیق و تفحص از این غول رسانه‌ای کشور که از سال ١٣٧١ و به ابتکار کرباسچی، شهردار تکنوکرات شهرتهران تاسیس شده بود، نبود. بعد از پایان حکمرانی ١٢ ساله شهردار اصولگرای تهران و انتخاب «محمد علی نجفی» به عنوان شهردار جدید تهران، یکی از اولین اقدامات شهردارجدید، تغییر مدیرعامل موسسه همشهری و انتصاب یار دیرینه‌اش یعنی «مرتضی حاجی» که مانند خودش، تجربه وزارت آموزش و پرورش را در کارنامه داشت، بود.

اما با این وجود به نظر می‌رسد باز هم نجفی از عملکرد دوست قدیمی‌اش، چندان رضایت نداشت چرا که بارها و به عناوین مختلف از فعالیت همشهری و ضمایم آن انتقاد کرد و حتی صحبت از تعطیلی تعدادی از ضمایم و نشریات آن کرد.

درست در همان روزها یعنی کمتر از دو ماه از تکیه زدن برکرسی شهرداری پایتخت، طرح تحقیق و تفحص از موسسه همشهری از اواخر مهرماه سال جاری در دستور کار شورای پنجم قرار گرفت. طرحی که این‌بار از سوی «الهام فخاری» عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شهرداری مطرح شد.

میزان اثربخشی نشریات همشهری، بررسی دلایل استخدام‌های فوری سال ٩۵، چگونگی واسپاری بخش آگهی همشهری، بررسی کیفیت توزیع، بحث هزینه در چاپخانه و بررسی در قیمت‌گذاری، توجه به تراز مالی همشهری و ساز و کار تعیین حقوق و دستمزد مدیران روزنامه از جمله محورهایی بود که شوراییان دوره پنجم بر بررسی آنها تاکید داشتند.

این‌بار ولی به نظر می‌رسد تحقیق و تفحص از موسسه همشهری جدی‌تر دنبال می‌شود. هفته گذشته حاجی؛ مدیرعامل موسسه همشهری برای پاسخ به سوالات اعضای کمیسیون اجتماعی و فرهنگی به شورا آمد، اما از قرار اعضای کمیسیون از پاسخ‌های حاجی، راضی نشدند.

«علی اعطا» سخنگوی شورای شهر تهران، بعد از این جلسه گفت: در نهایت تصمیم کمیسیون این بود که تحقیق و تفحص ادامه یابد و به همین منظور رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی باید نظر کمیسیون را ظرف مدت ۱۰ روز به سمع و نظر هیات رییسه برساند تا در اولین فرصت موضوع در دستور کار شورا قرار گیرد.

«محمدعلی نجفی» شهردار تهران نیز گرچه تا همین چند روز قبل عکس‌العمل مشخصی در قبال طرح‌های تحقیق و تفحص پیشنهاد شده از سوی شورا ارایه نداده بود، اما بالاخره نظر مثبت خود در این خصوص را اعلام کرد.  اظهارنظرهای اعضای شورا نیز حکایت از جدی شدن طرح تحقیق و تفحص از شهرداری دارد.

حجت نظری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه قرار بود در جلسه روز سه‌شنبه این هفته شورا، طرح تحقیق و تفحص از موسسه همشهری به صحن شورا بیاید، با بیان اینکه برخی صداها به گوش می‌رسد که به مصلحت نیست که این تحقیق و تفحص ادامه یابد و موافق آن نیستند، اظهار کرد:

امیدوارم اعضای شورا با اینگونه مصلحت‌اندیشی‌ها همراه نشوند و‌ای کاش حداقل استدلال می‌شد که چرا به مصلحت نیست؟ این در حالی است که معتقدیم همچنان نیاز است در این مورد بررسی‌های بیشتری صورت گیرد و ابعاد مختلف تخلف‌ها آشکارتر شود.

نظری با بیان اینکه اگر تحقیق و تفحصی شروع شده به دلیل الزام بوده و باید تا آخر راه را رفت، گفت: متاسفانه شاهد هزینه‌کردهای نامتعارف در دوره پیشین موسسه همشهری هستیم که به نظر می‌رسد ابعاد بیشتری دارد و برهمین اساس باید بررسی بیشتر و دقیق‌تری صورت گیرد.

جلسه‌ای با آمارهای تکان‌دهنده

درجلسه غیرعلنی و محرمانه اعضای کمیسیون اجتماعی فرهنگی شورا با مرتضی حاجی، مدیرعامل همشهری چه گذشت؟ سوالی که گرچه هیچ خبری از آن به بیرون و رسانه‌ها درز پیدا نکرد، اما پیگیری‌های خبرنگار «اعتماد» حکایت از آن دارد که در این جلسه، آقای مدیرعامل، آمارهای تکان‌دهنده‌ای را از عملکرد سال‌های گذشته موسسه همشهری و روزنامه آن به اعضا داده است.

براساس گفته‌های یک منبع موثق «حاجی» در این جلسه آماری را از میزان بدهی همشهری، وضعیت چاپخانه‌های آن، استخدام‌ها، وضعیت سازمان آگهی‌ها و… ارایه کرده که درنوع خود تکان‌دهنده است.

براساس گزارش این منبع موثق، مدیرعامل همشهری مدعی شده است که موسسه همشهری بیش از ٢٧ میلیارد و پانصد میلیون تومان بدهکار است. با این حال این موسسه در سال ١٣٩۶ بدون توجیه اقتصادی، چاپخانه‌ای را به قیمت ٢٨ میلیارد تومان و با قیمتی بالاتر از قیمت کارشناسی، خریداری کرد که هم اینک ٢٣٠ نفر در آن مشغول به کارند.

چاپخانه‌ای که به گفته حاجی می‌تواند با ۴٠ نفر هم اداره شود.  اما شاید اینها تنها آمار جالب مربوط به روزنامه همشهری نباشد. برای تولید همشهری ٢ این موسسه طی قراردادی مبلغ ٢ میلیارد تومان به یک روحانی می‌پرداخته تا آن را آماده و بارگذاری کند.

یکی دیگر از نکات حایز اهمیت این گزارش، بذل و بخشش‌های سیاسی مدیران این موسسه بوده است. به عنوان مثال، تنها در یک مورد، در مجمع عمومی موسسه همشهری در سال گذشته، ٣ میلیارد تومان بدهی نشریه حزب نزدیک و وابسته به اصولگرایان و آقای شهردار، در سال‌های قبل از سال ٩۵، بخشیده شده است!

از دیگر مصادیق استفاده از امکانات همشهری برای اهداف سیاسی می‌توان به گزارش حاجی از اجاره ساختمانی با قیمتی گزاف در میدان فاطمی برای ستاد انتخاباتی شهردار تهران اشاره کرد.  «عباس جدیدی» و کتاب دو جلدی نمازش نیز یکی دیگر از آمارهای جذاب این گزارش بوده است.

به‌طوری‌که به گفته مدیرعامل همشهری، هر دو جلد کتاب عباس جدیدی در تیراژی وسیع، در چاپخانه این موسسه و به صورت رایگان چاپ شده است.  استخدام‌های روزهای آخر دوره مدیریت شهری همشهری نیز از دیگر آماری بوده که نجفی در این جلسه داده است. به گفته وی ٢٣٨ نفر در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری تبدیل وضعیت و استخدام رسمی شده‌اند که بسیاری از آنها واجد شرایط نبوده‌اند.

عزم جزم کمیسیون برای پیگیری

بنابر توییتی که دیروز «الهام فخاری»، عضو شورای شهر و پیشنهاد‌دهنده این طرح منتشر کرده است، به نظر می‌رسد هم اینک فرآیند تحقیق و تفحص کمیسیون از موسسه همشهری به پایان رسیده و به زودی این طرح در صحن شورا مطرح خواهد شد. وی در گفت‌وگو با «اعتماد» در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اتمام فرآیند تحقیق و تفحص از همشهری هنوز این طرح به صحن نیامده است گفت:

در کمیسیون مصوب شده بود، ولی به دلیل ایراد شکلی مطرح شده، به کمیسیون برگشت شده است و در جلسه فوق‌العاده کمیسیون دوباره بررسی انجام خواهد شد. در هر حال نظر کمیسیون ارایه طرح در صحن است.

وی در پاسخ به برخی از اعضا که چندان رغبتی به پیگیری این طرح نداشته و حتی در پاره‌ای مواقع در این زمینه مخالفت کرده، کارشکنی می‌کنند نیز گفت: شفافیت را به عنوان ارزش کاری خود اعلام کرده‌ایم. آگاهی حق همه مردم است و در همین راستا و براساس خواسته مردم و شعارهای انتخاباتی، اولین گام مشخص با استفاده از ابزار تحقیق و تفحص، همین طرح تحقیق و تفحص از همشهری است.

ما صلاح را در شفافیت و روشن شدن ابهام‌ها می‌دانیم. چه بسا نظرات دیگری هم وجود داشته باشد که سعی داشته باشند دیگران را اقناع کنند.

حالا باید منتظر ماند تا دید که آیا این طرح در صحن رای خواهد آورد و برای نخستین‌بار تحقیق و تفحص از مهم‌ترین موسسه فرهنگی و رسانه‌ای اصولگرایان در ١٢ سال گذشته رقم خواهد خورد، یا فشارهای اعضای مخالف شورا با این طرح، به ثمر خواهد نشست و برای سومین بار، طرح تحقیق و تفحص از همشهری و پرونده پرابهام آن، مختومه شده، به بایگانی سپرده خواهد شد؟

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *