پنجشنبه، 25 مرداد 1397 08:36:55
حسين احمدی‌نياز

«عفرین» کوبانی‌ای دیگر

عملیات ترکیه علیه عفرین هیچ توجیه قانونی در عالم حقوق و روابط بین‌الملل ندارد و بیشتر کاربرد زور به شکل غیرقانونی تلقی می‌شود. شوربختانه جامعه جهانی به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است یا اتحادیه اروپا و سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب هیچ واکنشی علیه این اقدام خلاف قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل ترکیه انجام ندادند، با سکوت معنی‌دار خود جنایات دولت ترکیه در کشتار زنان و کودکان عفرین را توجیه کرده و این امر خود بیشترین ضربه به اعتبار قواعد حقوق بین‌الملل وارد می‌کند.

به گزارش عطنا، حسین احمدی‌نیاز، حقوقدان در یادداشتی در شرق به بررسی مسئله حمله ترکیه به کانتون عفرین پرداخته است که در ادامه می‌خوانیم؛

حمله دولت ترکیه به شمال سوریه و مناطقی از روژآوا به‌ویژه کانتون عفرین بازتاب‌های وسیعی در محافل سیاسی و حقوقی جهان داشته است؛ به‌نحوی‌که به درخواست فرانسه، جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد.

اگرچه بدون تصمیم خاصی پایان یافت؛ اما آنچه اهمیت دارد، این است که عملیات به‌اصطلاح شاخه زیتون ترکیه در حمله به عفرین را در قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل چگونه می‌توان تحلیل کرد؟

آیا واقعا قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل به‌ویژه منشور ملل متحد، این‌قدر شکننده شده که دولت ترکیه به‌راحتی می‌تواند وارد کشور دیگری شده و جنگ مسلحانه به‌ راه اندازد.

کارشناسان حقوق بین‌الملل، تحلیل‌های مختلفی در این زمینه بیان کرده‌اند که می‌توان در وهله اول به نقض ماده ٢ منشور ملل متحد اشاره کرد؛ زیرا دولت ترکیه نمی‌تواند حاکمیت دولت دیگری را نقض کند. از دیگر سو، اقدامات ترکیه بیشتر رنگ نژادپرستی دارد که امری مذموم و نپذیرفتنی است؛ زیرا آنکارا به لحاظ عناد با ملت کرد روژآوا از منظر نژادی وارد جنگ شده و این امر در بسیاری از کنوانسیون‌های بین‌المللی محکوم و هرگز مجاز شمرده نشده است.

واقعیت مسئله این است که عملیات ترکیه علیه عفرین هیچ توجیه قانونی در عالم حقوق و روابط بین‌الملل ندارد و بیشتر کاربرد زور به شکل غیرقانونی تلقی می‌شود. شوربختانه جامعه جهانی به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است یا اتحادیه اروپا و سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب هیچ واکنشی علیه این اقدام خلاف قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل ترکیه انجام ندادند.

با سکوت معنی‌دار خود جنایات دولت ترکیه در کشتار زنان و کودکان عفرین را توجیه کرده و این امر خود بیشترین ضربه به اعتبار قواعد حقوق بین‌الملل وارد می‌کند؛ اما با عنایت به اینکه عفرین مانند کوبانی به نماد مقاومت و اتحاد دموکراتیک روژآوا تبدیل خواهد شد و اقدامات دولت ترکیه در چارچوب قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل نمی‌گنجد؛ بنابراین اتحاد، همبستگی و هم‌گرایی افکار عمومی جهانی با عفرین و روژآوا می‌تواند خلأ و ضعف‌های سیاسی حاکم بر روابط بین دولت‌ها را که مبتنی بر منافع اقتصادی و سیاسی است و همچنین حاکم بر مقررات حقوق بین‌الملل که تابعی از زور و منافع دولت‌ها به‌ویژه سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب است را پر کند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *