جمعه، 26 مرداد 1397 09:57:38
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف:

چالش اصلی دانشگاه‌های ایران در دهه‌های آینده، عدم توازن درآمد و هزینه است

علینقی مشایخی در سی‌اُمین نشست مدیران گروه‌های آموزشی دانشگاه تربیت مدرس بر لزوم درآمدزایی دانشگاه‌ها از طریق ارزش آفرینی تاکید کرد.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، علینقی مشایخی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در این نشست طی سخنانی با بیان این مطلب اظهار داشت: چالش اصلی دانشگاه‌های ایران در دهه‌های آینده، عدم توازن میان درآمد و هزینه آنهاست و دانشگاه‌ها چند سالی است که از فقر بودجه‌ای و مالی رنج می‌برند که این امر به کیفیت آنها آسیب می‌زند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه افزود: بررسی دانشگاه‌های معتبر جهان نشان می‌دهد هزینه هر دانشجو در سال چند برابر هزینه سرانه کشور است و در ایران بودجه سرانه هر دانشجو کمتر از درآمد سرانه است و این بدان معناست که ما در حال خاموش کردن موتور تولید علم و فناوری هستیم.

دکتر مشایخی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در دانشگاه‌های دنیا درآمد ناشی از سرمایه گذاری عملیاتی رو به افزایش قرار دارد و درآمد ناشی از کمک های دولتی در حال کاهش است.

دکتر مشایخی در ادامه تاکید کرد: ما چاره ای نداریم جز اینکه به ارزش آفرینی توجه کنیم و بابت آن درآمد کسب نماییم تا بتوانیم دانشگاه را زنده نگه داریم. ما باید هدف‌ها و استراتژی‌های توسعه کشور را بفهمیم و چالش‌های علم و فناوری را شناسایی کرده و بتوانیم برای آنها هدف‌گذاری کنیم. همچنین ارتباط بنگاه های اقتصادی با مراکز دانشگاهی و دولت باید هماهنگ شود تا دانشگاه ها ارزش ایجاد کنند و از این روند رو به سقوط کیفیت آموزش عالی جلوگیری کنند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *