جمعه، 26 مرداد 1397 09:57:29
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور:

۸۰ درصد واردات کالری غذایی کشور تراریخته است

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه ۸۰ درصد واردات کالری غذایی کشور تراریخته است، گفت: در حوزه علم، فناوری و پژوهش و دستاوردها در این حوزه کار باید گسترش یابد و در بخش واردات محصولات تراریخته با توجه به واردات زیاد ملاحظاتی مطرح است که سند ملی توسعه زیست فناوری باید به آن بپردازد.

به گزارش عطنا به نقل از تسنیم، منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور درباره مصوبات جلسه روز گذشته این ستاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تشکیل ستاد توسعه زیست فناوری پیش از این در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و لازم بود سندی فرابخشی در مصوبات این شورا برای توسعه این حوزه وجود داشته باشد که این سند در جلسه امروز به اعضای شورا ارائه شد.

وی افزود: سند مذکور در ۱۲ ماده، ۶ راهبرد، و ۴۲ اقدام ملی تهیه شده است. چون تا افق ۱۴۰۴ زمان زیادی نداریم، معتقدیم این سند باید واقع‌بینانه‌تر باشد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به بحث محصولات تراریخته در جلسه امروز این ستاد یادآور شد: همانطور که می‌دانید اختلاف نظرهای زیادی در این مورد در کشور وجود دارد. در حوزه علم، فناوری و پژوهش و دستاوردها در این حوزه کار باید گسترش یابد و در بخش واردات محصولات تراریخته با توجه به واردات زیاد ملاحظاتی مطرح است که سند ملی توسعه زیست فناوری باید به آن بپردازد.

کبگانیان تصریح کرد: طبق آمار۵۰ درصد کالری غذایی کشور از واردات تامین می‌شود و ۸۰ درصد از این میزان محصولات تراریخته است، لذا باید در حوزه علم پژوهش و تولید انبوه روی این مطالب در سند کار شود.

وی در ادامه به بحث ذخایر ژنتیکی اشاره کرد و گفت: با توجه به این موضوع که در مورد ذخایر ژنتیکی در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مصوباتی داریم، بر تقویت این حوزه نیز تاکید شد.در بخش حفاظت از ذخایر ژنتیکی و ژنوم گیاهی، جانوری و انسانی، با تاکید بر پدافند غیر عامل، هم لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر احساس می‌شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *