شنبه، 10 خرداد 1399 19:44:01
آخرین اخبار
اکبری‌اقدم در مراسم تودیع و معارفه مدیران جدید معاونت فرهنگی بیان کرد:

نیازمند مدیریت پیوسته فرهنگی هستیم

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه امروزه به مدیریت پیوسته فرهنگی در حوزه فرهنگ نیاز داریم، اظهار کرد: تعداد زیادی دستگاه‌ها و سازمان‌های سیاست‌گذاری، اجرایی و تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگی کشور وجود دارند که همه هم برنامه‌ریزی فرهنگی انجام می‌دهند ولی نیازمند یک طراحی جامع و سیستمی به‌هم پیوسته با ماتریس فرهنگی هستیم که با تکیه بر نظام فرهنگی و اجتماعی طراحی شده توسط حوزه و دانشگاه، مسائل و آسیب‌ها را برطرف کند.

به گزارش عطنا، حجت‌الاسلام صادق اکبری‌اقدم ۲۳ دی‌ماه در مراسم تودیع و معارفه مدیران جدید معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی در سالن شورای ریاست این دانشگاه، ضمن تشکر از تلاش‌های آقای خورسندی در مدیریت امور فرهنگی و خانم مؤمنی در مدیریت برنامه‌ریزی و نظارت و ارزیابی، گفت: اگرچه نمی‌توان از نظر کمی به مدیریت این دو نفر در معاونت فرهنگی و اجتماعی نمره دارد ولی به لحاظ کیفی در زمینه فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، تبلیغاتی و مواردی از این قبیل عملکرد مناسبی داشتند.

وی درباره همین موضوع تصریح کرد: مدیریت‌های امور فرهنگی و برنامه‌ریزی و نظارت و ارزیابی در دوره‌ سرپرستی دکتر سلیمی‌بجستانی در معاونت فرهنگی و اجتماعی و همچنین در همین مدت و در دوره دکتر ایرانزاده به‌نوعی کمک‌کار ما هم بوند و در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نقش جدی داشتند.

تعامل منطقی، معقول و خوب دو مدیر قبلی با نهاد رهبری

اکبری‌اقدم با بیان اینکه در دانشگاه علامه طباطبائی که به‌نوعی در حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کند، خدمت کردن و مسئولیت داشتن در هر بخشی از آن، مفید و ارزشمند است، گفت: تعامل این دو مدیر نیز با مجموع نهاد رهبری دانشگاه منطقی، معقول و خوب بوده است و امیدواریم این روند از این بعد هم در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ادامه داشته باشد.

تودیع و معارفه‌های بسیاری را در دانشگاه دیده‌ام و همیشه تعدادی کمی از کارمندان و مدیران از این‌گونه جلسات استقبال می‌کردند اما در هیچ‌کدام مثل این مراسم به این اندازه مدیران، کارشناسان و همکاران حضور نداشتند که نشان‌دهنده عملکرد خوب آقای خورسندی و خانم مؤمنی در معاونت فرهنگی و اجتماعی است.

وی بیان کرد: به دو مدیر جدید خانم غفاری و آقای امیدبخش که به معاونت فرهنگی و اجتماعی پیوسته‌اند نیز خوش‌آمد می‌گویم و امیدوارم در مسئولیت جدید بتوانند به‌خوبی خدمت کنند و در نتیجه شاهد قوت فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی به حضور مدیران دانشگاه و مسئولان و کارشناسان معاونت فرهنگی و اجتماعی در این جلسه تودیع و معارفه اشاره کرد و گفت: امیدوارم در جلسات تودیع و معارفه همین دو مدیر البته در آینده دور، مسئولان و کارشناسان با همین اشتقیاق حضور داشته باشند.

استقبال از این جلسه نشان از عملکرد خوب دو مدیر قبلی و رضایت همکاران‌شان دارد

 

وی درباره همین موضوع افزود: تودیع و معارفه‌های بسیاری را در دانشگاه دیده‌ام و همیشه تعدادی کمی از کارمندان و مدیران از این‌گونه جلسات استقبال می‌کردند و خیلی هم رسمی و اداری بود اما در هیچ‌کدام مثل این مراسم به این اندازه مدیران، کارشناسان و همکاران حضور نداشتند که نشان‌دهنده عملکرد خوب آقای خورسندی و خانم مؤمنی در معاونت فرهنگی و اجتماعی است.

اکبری‌اقدم خاطرنشان کرد: به احترام حوزه فرهنگ و همچنین معاونت فرهنگی و اجتماعی در این جلسه تودیع و معارفه حضور پیدا کردم.

وی با اشاره به اینکه حوزه فرهنگ باید مورد توجه همه مسئولان باشد و انتظار هم از دانشگاهیان این است که در فعالیت‌ها به این سمت حرکت کنند، افزود: سعی کردیم با تمام مجموعه نهاد رهبری در این جلسه حضور داشته باشیم تا بتوانیم ضمن شناخت، در آینده نیز تعامل بهتری برقرار کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه به بیان روایتی از امام علی(ع) درمورد کمیل توسط رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه، پرداخت و گفت: انسان باید به دین، آیین، مذهب، اندیشه و رفتار و گفتار خود توجه داشته باشد.

وی با بیان اینکه از نظر فردی هر کدام از ما برای حفظ دین خود تکلیفی به گردن داریم، بیان کرد: باید ببنیم برای محافظت از این دین و همچنین رشد و توسعه آن چه کاری انجام داده‌ایم و به تعبیر دکتر ایرانزاده، معاون فرهنگی و اجتماعی در مسابقه (دومیدانی) امدادی در جامعه امروزی، همه در حال دویدن هستیم و به‌نوعی در اتاقی افتاده‌ایم که پارکینگ، توقف‌گاه و خلوتی ندارد.

اکبری‌اقدم با اشاره به اینکه در چنین جامعه‌ای باید دین و شیوه و روش خود را نیز به‌روز کنیم تا گرفتار امواج و طوفان‌های مختلف نشویم، تأکید کرد: نکته دوم حفاظت از مجموعه‌ای است که در آن فعالیت می‌کنیم که در قالب دانشگاه باید به وضعیت دانشجویان توجه داشته باشیم.

«باید با متغییرهایی که کوه را جابه‌جا می‌کنند، مقابله کنی»

وی افزود: دانشجویی که از خانواده و جامعه با متغییرهای مختلف که از دست ما نیز خارج است، همچون رسانه، ماهوراه، فضای مجازی، گروه همسالان و مواردی از این قبیل، وارد دانشگاه می‌شود باید از سوی نهادهای فرهنگی و مذهبی دانشگاه مورد توجه قرار گرفته و برای او برنامه داشته باشند.

اکبری‌اقدم با بیان اینکه در دانشگاه با دو قشر دانشجوی شهرستانی و تهرانی سروکار داریم، گفت: برای دانشجویان شهرستان که اکثراً در خوابگاه‌های دانشجویی ساکن هستند باید برنامه‌های امید‌بخش و متناسب با فضای ذهنی آنها طراحی و اجرا کنیم.

وی در ادامه به وضعیت دانشجویان تهرانی اشاره کرد و گفت: این دانشجویان با برخی از متغییرها که کوه را جابه‌جا می‌کنند، سروکار دارند که به لحاظ فکری و اندیشه‌ای و اتفاقات حوزه فرهنگی و هویتی باید مورد توجه قرار بگیرند.

با تقویت فرهنگ و هویت ملی و دینی به مقابله با فرار مغزها برویم

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در قالب هویتی و تقویت فرهنگ ملی و اسلامی در دانشجویان برای آنها آینده خوبی را ترسیم کنیم، یادآور شد: با برنامه‌ریزی و تقویت هویت ملی و اسلامی دانشجویان خود می‌توانیم از حضور و تجمع آنها دم در سفارتخانه‌های کشورهای غربی مثل کانادا و آلمان برای مهاجرت (فرار مغزها) جلوگیری کنیم تا بعداً هم نگوییم چرا دانشجوهای ما امید و نشاط نداشتند!

وی در ادامه به حضور دکتر ایرانزاده که از دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی هستند و حضور استادان این دانشکده در معاونت فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: باید از این ظرفیت خوب دوستان در حوزه ادبیات و فرهنگ استفاده کرد و مثلاً کانون شعر و ادب، کانون‌های فرهنگی و هنری دیگر، تشکل‌های انقلابی، هیئت اصحاب عاشورایی به‌راحتی می‌توانند، تقویت کننده فرهنگ و هویت ملی ما در ذهن دانشجویان باشند.

اکبری‌اقدم مهمترین مشکل حوزه فرهنگ در جامعه امروزی ما را وجود دستگاه‌های فراوان متولی فرهنگی با مأموریت‌های گسسته در این حوزه دانست و افزود: تعداد زیادی دستگاه‌ها و سازمان‌های متعدد سیاست‌گذاری، اجرایی و تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگی کشور وجود دارند که همه هم برنامه‌ریزی فرهنگی انجام می‌دهند ولی نیازمند یک طراحی جامع و سیستمی به هم پیوسته با ماتریس فرهنگی هستیم که با تکیه بر نظام فرهنگی و اجتماعی طراحی شده توسط حوزه و دانشگاه، مسائل و آسیب‌ها را برطرف کند.

حوزه فرهنگ نیاز به مدیریت پیوسته فرهنگی دارد

وی اضافه کرد: در جامعه به مدیریت پیوسته فرهنگی در حوزه فرهنگ نیاز داریم و این هماهنگی باید از بالاترین دستگاه‌های اجرایی تا مثلاً پایین‌ترین آن و حتی خود دانشگاه علامه طباطبائی مد نظر قرار بگیرد تا بتوانیم تأثیرگذار باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه از نظر جغرافیایی با معاونت فرهنگی و اجتماعی در یک مکان قرار گرفته‌ایم، گفت: تاکنون این فضای مکانی بین ما همدلی ایجاد کرده بود و این نزدیکی و هم‌افزایی می‌تواند ادامه داشته باشد تا از نظر مدیریتی و برنامه‌ریزی مشارکت و همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: مجموعه نهاد رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی، بسیج استادان، کارکنان و دانشجویی، تشکل‌های سیاسی، کانون‌های فرهنگی و هنری، هیئت اصحاب عاشورایی و سایر بخش‌های فرهنگی باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم در حوزه فرهنگ به‌خصوص بخش ملی و اسلامی آن موفق عمل کنیم و روی دانشجویان تأثیرگذار باشیم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *