جمعه، 1 آذر 1398 16:25:16
آخرین اخبار
حسین میرزایی خبر داد:

قدردانی از ۴۱ اثر برگزیده در اختتامیه جشنواره بین المللی فارابی

دبیر نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی گفت، آیین اختتامیه این رویداد روز یکشنبه ۲۴ دی ماه در سالن اجلاس سران و با قدردانی از ۴۱ اثر برگزیده برگزار خواهد شد.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، حسین میرزایی در نشست خبری تشریح آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در محل دبیرخانه دائمی این جشنواره افزود: در مجموع ۴۱۸۳ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد، ۴۹۹ اثر در حوزه بین‌الملل بوده است. در مجموع، ۱۲ درصد آثار ارسالی در بخش بین‌الملل بوده و پس از بررسی‌های صورت گرفته، در مجموع از ۴۱ اثر برگزیده تقدیر خواهد شد که ۶ اثر مربوط به پژوهشگران بین‌المللی است. آثار برگزیده بین‌المللی این دوره از پژوهشگرانی از کشورهای آلمان، ایرلند، افغانستان، عراق، لبنان و بوسنی و هرزگوین بوده است.

وی درباره توزیع آثار دریافتی در گروه‌های ۱۲ گانه جشنواره گفت: گروه­های فلسفه و کلام؛ و فقه و اصول بیشترین میزان شرکت­کننده را در این دوره داشته­اند و در گروه زبان و ادبیات فارسی بیشترین مشارکت به جوانان اختصاص دارد. همچنین مطالعات هنر و زیبایی شناسی در این حوزه جزو گروه‌های پرمخاطب بوده است. ۲ هزار و ۷۹۲ اثر در بخش بزرگسالان و ۱۳۹۱ اثر در بخش جوان ثبت شده که دو سوم شرکت کنندگان بالای ۳۵ سال هستند در مجموع ۷۴ درصد شرکت کنندگان آقایان و ۲۶ درصد را بانوان تشکیل می‌دهند.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه یک سوم، آثار دریافتی از پژوهشگران جوان بوده است، تاکید کرد: در بخش بزرگسالان، ۶ اثر حائز رتبه اول، ۴ اثر حائز رتبه دوم و ۱۷ اثر نیز رتبه سوم را کسب کرده‌اند. ۳۷ درصد آثار برگزیده این جشنواره هم مربوط به زنان است. در بخش ویژه این جشنواره، از پیشکسوتان حوزه علوم انسانی، مترجم برتر، انجمن علمی برتر و فصلنامه علمی و پژوهشی علوم انسانی برتر نیز تقدیر می‌شود.

وی با اشاره به تعداد کل آثار رسیده به دبیرخانه دوره نهم یادآور شد: از ۴۱۸۳ اثر، حدود ۴۱ اثر برگزیده شده‌اند که می‌توان گفت یک درصد آثار ارسالی به این جشنواره، جزو آثار برگزیده قرار گرفته‌اند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به تعداد داوران در این دوره جشنواره گفت: ۶۵۰ داور در این دوره آثار را بررسی کردند و چون به غیر از بخش کتاب بخش‌های دیگر به صورت دیجیتال بود این قابلیت وجود داشت که داوران از سراسر کشور بتوانند در جشنواره امسال مشارکت کنند.

میرزایی یادآور شد: در دو دوره قبل بخش حقیقی و حقوقی در جشنواره ایجاد شد و آثاری که واجد شرایط بودند از طرف موسسات، ناشران به دبیرخانه جشنواره معرفی شدند که امسال ۵۲ درصد مشارکت حقیقی افراد و ۴۸ درصد آثار حقوقی هستند که از طرف موسسات ارسال شدند.

دبیر جشنواره بین‌المللی فارابی در پاسخ به پرسشی درباره قالب آثار ارسال شده، خاطرنشان کرد: از کل آثار ارسالی به این جشنواره، ۵۸ درصد در حوزه کتاب، ۱۲ درصد مربوط به گزارش اختتام‌ یافته پژوهش، ۱۲ درصد رساله دکتری و ۱۸ درصد پایان‌نامه کارشناسی ارشد بوده است.

میرزایی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره حضور رئیس جمهور در مراسم اختتامیه اظهار کرد: در دو جشنواره‌ای که در دولت یازدهم برگزار شده، شاهد حضور رئیس‌جمهوری بوده‌ایم. در این دوره نیز وزیر علوم از رئیس‌جمهوری برای حضور در این جشنواره دعوت کرده است و امیدواریم که برنامه‌های ایشان به گونه‌ای باشد که بتواند در این مراسم شرکت کند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *