جمعه، 27 مهر 1397 04:47:49
آخرین اخبار
استاد ارتباطات و توسعه

هادی خانیکی

هنوز طعم شیرین برگزاری انتخاباتی آزادانه که حاصل آن سربلندی ملت ایران در منطقه بود در دورن و بیرون کشور ما احساس می‌شود. فرصت برای پیگیری نتایج و وعده‌ها و برنامه‌های آن حتی با نقد و مطالبه‌گری فرصت مطلوبی است که نباید از آن غافل شد. هنوز باید با صراحت و قوت از دولت منتخب ملت حمایت کرد تا از مسائل ریز و درشت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چه آنها که مزمن‌اند و ساختاری و چه آنها که جدید هستند و عاملیتی مطالبه کنند.

به گزارش عطنا، دکتر هادی خانیکی، استاد ارتباطات و توسعه دانشگاه علامه طباطبائی در سرمقاله اعتماد  با عنوان «تفاهم بر سر مقابله با خشونت» نوشت:

این روزها هرکس نگاهی از سر تامل به تاریخ معاصر، جوامع پیرامونی و مسائل پیش روی جامعه می‌کند، نمی‌تواند به سادگی از کنار تجمعات، اعتراض‌ها و ناامنی‌های نقاط دور و نزدیک کشور بگذرد. در داوری نهایی نسبت به آنچه در سال‌های اخیر در کشورهای همسایه گذشت مانوئل کاستلز اثری خواندنی به نام «شبکه‌های خشم و امید» دارد که در آن هم فرصت‌ها و هم تهدیدهای ناشی از در هم‌آمیختگی میان فضای اجتماعی، سیاسی و مجازی را گوشزد می‌کند. درنگ در چنین دریافت‌ها و تجاربی فضا را برای درک همه‌جانبه‌تر چیستی و چگونگی این تجمعات و اعتراض‌های پراکنده و سرایت‌پذیر و تدبر در آغاز و فرجام آنها بیشتر فراهم می‌کند.

آنچه کشور، ملت، نظام و دولت با آن روبرو است مضمون مشترکی دارد: باید به فکر ایران، به فکر سرمایه‌ها و دستاوردهای معنوی و مادی کشور و به فکر حل و فصل ریشه‌ای انتظارات و انتقاداتی بود که حتی ممکن است زبان متفاوتی در ابراز و اظهار خود داشته باشد؛ ایران امروز بیش از هر زمانی نیازمند گفت‌وگو و تفاهم ملی و تلاش برای دفاع از دموکراسی، اصلاحات و پرهیز از خشونت و افراطی‌گری و محدود شدن فضاهای آزاد و نقاد است. هنوز طعم شیرین برگزاری انتخاباتی آزادانه که حاصل آن سربلندی ملت ایران در منطقه بود در دورن و بیرون کشور ما احساس می‌شود. فرصت برای پیگیری نتایج و وعده‌ها و برنامه‌های آن حتی با نقد و مطالبه‌گری فرصت مطلوبی است که نباید از آن غافل شد. هنوز باید با صراحت و قوت از دولت منتخب ملت حمایت کرد تا از مسائل ریز و درشت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چه آنها که مزمن‌اند و ساختاری و چه آنها که جدید هستند و عاملیتی مطالبه کنند.
مهم‌ترین ضرورتی که پیش روی همه نیروها و جریان‌های سیاسی، نخبگان و فعالان مدنی و همه گروه‌ها و قشرهای اجتماعی است، این است که نگذارند مرزهای میان مسائل جدی مردم و انتقادات و اعتراض‌های به حق و مدنی و قانونی جامعه با اراده‌های داخلی و خارجی که میل به آشوب و آشفتگی و حربه‌ها دارند، مخدوش شود. امروز روز تفاهم و توافق بر سر مقابله با خشونت و افراطی‌گری و روز دفاع از دستاوردهای آزادی و دموکراسی در برابر همه تلاش‌هایی است که می‌خواهند از آرامش، امنیت و ثبات ایران انتقام بگیرند و راه دشوار اما خوش‌فرجام مردم‌سالاری را مسدود کنند.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *