سه شنبه، 27 شهریور 1397 22:50:39
رئیس مرکز جذب وزارت علوم:

اقدام خلاف قانون دانشگاهها در جذب استاد/عناوین ساختگی سندیت ندارد

رئیس مرکز جذب وزارت علوم از اقدام خلاف قانون دانشگاه‌ها در جذب هیئت علمی خبر داد و گفت: عناوین ساختگی در قراردادهای جذب سندیت ندارد.

به گزارش عطنا، محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با مهر درباره پذیرش عضو هیئت علمی خارج از روند جذب وزارت علوم گفت: به هیچ عنوان خارج از روند جذب، فردی به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه ها پذیرش نمی‌شود.
وی ادامه ادامه داد: دانشگاه‌ها برخی مواقع قراردادهای داخلی منعقد می کنند و بر روی این قراردادها اسامی ساختگی مانند قرارداد مشروط، پیمانی مشروط، همکار علمی و همیار علمی قرار می‌دهند که این اسامی اصلا سندیتی ندارد و برای داوطلب، دانشگاه و مرکز جذب چیزی جز ایجاد مشکل ندارد.
رئیس مرکز جذب وزارت علوم افزود: اگر افرادی تحت اسامی عنوان شده، در دانشگاه ها مشغول به کار هستند، این عناوین سندیت ندارد و در قانون برای آن تعریفی ارائه نشده است.
وی گفت: اعضای هیئت علمی بعد از طی فراخوان جذب، اول به صورت پیمانی، پذیرش شده سپس به صورت رسمی آزمایشی تغییر وضعیت داده و بعد از آن به رسمی قطعی تبدیل وضعیت می دهند، چیز دیگری جز این سه مورد در قانون استخدام نداریم.
وی درباره اینکه آیا دانشگاه‌هایی که این افراد را تحت عنوان قرارداد مشروط و پیمانی مشروط به کار می‌گیرند خلاف قانون فعالیت می‌کنند، افزود: خود دانشگاه‌ها این عناوین را خلق می‌کنند، در قانون تعریفی برای آن ارائه نشده، قانون تنها اجازه داده است یک سال قبل از اینکه عضویت پیمانی فرد توسط مرکز جذب تایید شود، قرار داد داخلی منعقد کند و دانشگاه با بودجه اختصاصی خود، حقوق وی را پرداخت کند.
وی افزود: نباید دانشگاه‌ها اسامی ساختگی برای این موارد درست کنند و بنویسند عضو هیئت علمی، بلکه باید در قرارداد این افراد بنویسند، قرارداد خرید خدمات علمی، مثل سایر قرار دادها که اسم آن به هیچ عنوان هیئت علمی نیست.
رضوان طلب افزود: این همه استاد حق التدریس داریم آیا می توانند بگویند ما عضو هیئت علمی هستیم. با وجود اینکه در قبال واحدهای مشخصی که تدریس می‌کنند، حقوق نیز می‌گیرند اما نام آن استخدام به عنوان عضو هیئت علمی نیست.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *