شنبه، 25 آبان 1398 07:15:11
آخرین اخبار

نامه به رئیس جمهور در خصوص وام شهریه دانشگاه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: وزرای علوم و بهداشت در روزهای اخیر نامه ای مشترک به رئیس جمهور ارسال کرده اند و خواستار اختصاص ۱۰۰ درصد وام شهریه شدند.

به گزارش عطنا به نقل از مهر،ذوالفقار یزدان مهر صبح امروز در مراسم تقدیر از خبرنگاران حوزه آموزش عالی در محل صندوق رفاه دانشجویان، گزارشی از برنامه های صندوق ارایه کرد.

بیشترین میزان بدهی معوقه مربوط به فارغ التحصیلان تهرانی

وی با اشاره به بدهی فارغ التحصیلان به صندوق رفاه دانشجویان گفت: از سال ۵۳ تا حال حاضر بدهی فارغ التحصیلان به صندوق رفاه دانشجویان بالغ بر ۴۲۰ میلیارد تومان بوده، که بیشترین میزان بدهی معوقه مربوط به فارغ التحصیلان تهرانی است که حدود ۲۱ میلیارد تومان بوده است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: صندوق رفاه دانشجویان برای کمک به سهولت پرداخت بدهی توسط فارغ التحصیلان سیاست های تشویقی را پیش بینی کرد که فارغ التحصیلان سال ۵۳ تا سال ۷۹ بتوانند تا ۳۱ شهریور ماه اصل بدهی خود را بدون جریمه پرداخت کنند.

وی افزود: اگر در مدت تعیین شده، فارغ التحصیلان مذکور بدهی خود به صندوق را پرداخت نکنند، به ازای هر سال ۱۲ درصد جریمه دیرکرد پرداخت خواهند کرد.

یزدان مهر افزود: اگر فارغ التحصیلان مشکلات خاصی برای پرداخت داشته باشند هیات امنای صندوق این اجازه را به رئیس صندوق رفاه داده است تا تمام دیرکرد بدهی را ببخشد. یا اینکه فارغ التحصیلی اگر ۵۰ درصد جریمه خود را یکجا پرداخت کند رئیس صندوق می تواند مابقی جریمه دیرکرد را ببخشد.

شفاف سازی دریافت و پرداخت در صندوق

وی درخصوص اینکه صندوق رفاه چه برنامه ای دارد تا ماجرای اختلاس دانشگاه مازندران تکرار نشود گفت: یکی از برنامه های ما این است که به سمت سازمان آی تی محور حرکت کنیم، براساس این برنامه زیرساخت های صندوق اصلاح شده و نظام پرداخت و دریافت شفاف سازی خواهد شد، البته باید گفت با پیگیری صندوق رفاه عوامل خاطی دانشگاه مازندران شناسایی و دستگیر شدند.

آخرین وضعیت پرونده مالی صندوق رفاه دانشجویی

یزدان مهر در خصوص آخرین وضعیت پرونده ۳۲ میلیاردی صندوق رفاه نیز گفت: پرونده صندوق رفاه دانشجویان دو جنبه دارد جنبه عمومی کیفری و حقوقی. صندوق رفاه از نظر حقوقی پی‌گیر مساله است مبالغی هم به صندوق بازگشته است و دو حکم به تازگی صادر شده که یک حکم ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و حکم دیگر ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده که حکم اولی به صندوق عودت داده شده و حکم دوم نیز قطعی شده و در حال اجرای حکم هستیم.

وی افزود: از نظر عمومی و کیفری نیز موضوع توسط دیوان محاسبات، دادستانی در حال پیگیری است که به موقع اطلاع رسانی خواهد شد.

پرداخت ۷۰ میلیارد تومان وام شهریه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان در خصوص وام شهریه گفت: سال گذشته مبلغی که تعیین شد به علت مشکلات عمومی اختصاص نیافت، و صندوق رفاه دانشجویان وام شهریه را از منابع اختصاص صندوق رفاه پرداخت کرد و ۷۰ میلیارد تومان به حساب دانشگاه ها دراین زمینه واریز کرد.

نامه مشترک وزرای علوم و بهداشت به رئیس جمهور

وی افزود: امسال نیز به ۶۰۰ هزار نفر با استفاده از منابع اختصاصی وام شهریه تعلق خواهد گرفت و اخیرا دکتر محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت هر دو در یک نامه به رئیس جمهور خواستار اختصاص ۱۰۰ درصد وام شهریه برای کمک به مشکلات دانشجویان شدند.

ورود صندوق رفاه دانشجویی به خرید اقلام اساسی تغذیه

وی درباره تغذیه دانشجویی نیز گفت: صندوق رفاه دانشجویان درصدد است با مشارکت دانشگاه ها در خرید اقلام اساسی ورود پیدا کرده و با قیمت پایین تری این اقلام را تهیه کند تا هم کیفیت افزایش یافته و هم قیمت اقلام اصلی کاهش یابد.

افزایش وام ودیعه مسکن متاهلی

یزدان مهر با اشاره به وام ودیعه مسکن متاهلی گفت: امسال مبلغ این وام افزایش یافته است این وام در استان تهران در مقطع تحصیلات تکمیلی ۷.۵ میلیون تومان، در مقطع کاردانی و کارشناسی ۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: این مبلغ در پنج شهر بزرگ در مقطع کاردانی و کارشناسی ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و در مقطع تحصیلات تکمیلی ۶ میلیون تومان است و در سایر استان ها در مقطع کاردانی و کارشناسی ۳ میلیون تومان و در مقطع تحصیلات تکمیلی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان است. همچنین وام ودیعه مسکن دانشجویان غیرایرانی بورسه ۵ میلیون تومان است.

وجود یک هزار و ۱۶ خوابگاه ملکی در دانشگاه ها

وی درخصوص وضعیت خوابگاه‌ها گفت: در حال حاضر یک هزار و ۱۶ خوابگاه ملکی و ۳۲۰ خوابگاه غیردولتی در سراسر کشورفعال هستند به تازگی دستورالعمل خوابگاه های غیردولتی نیز ابلاغ شده، که براساس آن شورای نظارت و راهبری در استان ها تشکیل شده، به خوابگاه ها مجوز داده و بر نرخ و اجاره بهای آنها نظارت خواهد داشت.

لیست اسامی خوابگاه های مجاز بر روی سایت صندوق رفاه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: برنامه صندوق رفاه، ساماندهی وضعیت خوابگاه ها است. خوابگاه های غیردولتی که مجوز ندارند درحال دریافت مجوز هستند و لیست خوابگاه های مجاز بر روی سایت صندوق رفاه قرار داده شده که دانشجویان می توانند به آن مراجعه کنند. امسال ۵۰ درصد اجاره بهای خوابگاه ها به دانشگاه ها عودت داده شده تا به تعمیر و تجهیز خوابگاه ها بپردازند.

کمک رهن خوابگاه به دانشگاه های بدون خوابگاه ملکی

وی ادامه داد: امسال به دانشگاه هایی که خوابگاه ملکی ندارند کمک رهن اختصاص می یابد تا بتوانند خوابگاه رهن کرده و دانشجویان با آرامش تحصیل کنند. امسال ۳۰ درصد پوشش خوابگاهی افزایش یافته است. همچنین کلنگ ۶ خوابگاه توسط خیرین زده شده است.

جلب حمایت خیرین در صندوق رفاه دانشجویی

وی در ادامه از تدوین سند راهبردی صندوق رفاه دانشجویان و ایجاد بنیاد حامیان صندوق رفاه دانشجویی خبر داد و افزود: اقدامات خوبی در زمینه راه اندازی بنیاد حامیان صندوق رفاه دانشجویی انجام گرفته است و با نهادهای عمومی غیردولتی جلساتی را برگزار کرده و با بنیاد علوی نیز تفاهم نامه ای منعقد کرده ایم تا بتوانیم به دانشجویان مستعد بی بضاعت کمک کنیم.

یزدان مهر افزود: صندوق به دنبال جلب حمایت خیرین و ساماندهی استفاده از ظرفیت خیرین است و با سازمان بهزیستی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نیز رایزنی هایی را صورت داده تا بتوان از ظرفیت خیرین در صندوق رفاه دانشجویان استفاده کرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *