سه شنبه، 3 مهر 1397 23:26:40
آخرین اخبار
سعدالله زارعی:

طرح «دی میستورا» چارچوب مناسبی برای گفت‌وگوهای آینده سوریه است

به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، طرح ۱۲ ماده‌ای دی میستورا چارچوب مناسبی برای گفت‌وگوهای آینده محسوب می‌شود. یکپارچگی و استقلال سوریه و مسئولیت ارتش در قبال کل خاک این کشور در این طرح مطرح شده است.

به گزارش عطنا، سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا و استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص طرح دوازده ماده‌ای استفان دی میستورا در مورد سوریه، با اشاره به اینکه این طرح چارچوب مناسبی برای گفت‌وگوهای آینده سوریه است، بیان داشت: نشست ژنو ۴ مذاکرات مقدماتی محسوب می­‌شود؛ چراکه در آنجا تصمیمی اتخاذ و توافقی حاصل نشد.

وی با توجه به گفت‌وگوهای استفان دی میستورا گفت: در واقع اجلاس ژنو ۴ اجلاسی بود که دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به‌ طور جداگانه با دولت و تیم اعزامی معارضان گفت‌وگو و نتیجه این گفت‌وگوها را به‌ صورت تفاهم کلی بر سر دستور کار نشست آینده اعلام کرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به طرح نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد مطرح کرد: طرح دوازده ماده‌ای دی میستورا در حاشیه این گفت‌وگوها مطرح شد که معارضان سوریه موافقت کلی خود را با این طرح اعلام کردند. البته آن­ها موافقت خود را با یک یا دو ملاحظه در مذاکره با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد مطرح کرده بودند.

وی با بیان اینکه آنچه استفان دی میستورا اعلام کرد، چارچوب مناسبی برای گفت‌وگوهای آینده محسوب می‌شود، اشاره داشت: یکپارچگی و استقلال سوریه و مسئولیت ارتش در قبال کل خاک این کشور در این طرح دوازده ماده‌ای مطرح شده است.

زارعی با توجه به موارد دیگر مذکور در طرح نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: مرزهای سوریه، مسئولیت دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در داخل مرزهای این کشور، ممنوعیت استفاده از زور برای به دست آوردن قدرت، بهره‌گیری از روش­‌های دموکراتیک در شکل دادن به دولت و نفی تروریسم در این توافق مطرح شده است.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *