شنبه، 31 شهریور 1397 07:42:22

نشست اساتید زبان فارسی روسیه در مسکو برگزار شد

 نشست سراسری اساتید زبان و ادبیات فارسی فدراسیون روسیه با حضور استادان از مناطق مختلف این کشور جمعه در انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد.

به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، در این نشست یک روزه بیش از ۴۰ استاد و ادیب برجسته زبان فارسی از مناطق مختلف روسیه از جمله مسکو، داغستان، تاتارستان، سن پترزبورگ، اوستیا و باشقیرستان حضور داشتند.
شرکت کنندگان ضمن ارائه دیدگاه‌های تخصصی، مسائل و راهکارهای گسترش هر چه بیشتر آموزش زبان فارسی را در سراسر روسیه بررسی کردند.
رضا ملکی رایزن فرهنگی سفارت ایران در فدراسیون روسیه در سخنان خود با ارزشمند خواندن فرصت برگزاری نشست و همکاری انستیتو آسیا و آفریقا در این حوزه، به توسعه فراگیر روابط ایران و روسیه اشاره کرد و آموزش زبان فارسی را به عنوان یک ضرورت برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات به ویژه در عرصه های مردمی و اجتماعی مورد تاکید قرار داد.
ملکی در ادامه تلاش برای توسعه کمی و کیفی آموزش زبان فارسی در فدراسیون روسیه و ضرورت انگیزه سازی برای دانشجویان پیش از آغاز دانشگاه و پس از دانش آموختگی را مهم خواند که باید مورد توجه قرار گیرد.
عبدالقاضی اف رییس انستیتو آسیا و آفریقا دانشگاه دولتی مسکو نیز در این نشست به پیشینه ۶٠ ساله بخش زبان فارسی در دانشگاه و همکاری با رایزنی فرهنگی ایران از جمله برگزاری همه ساله المپیاد زبان و ادبیات فارسی اشاره کرد.
رضا صحرایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و معاون بنیاد سعدی و عباس علی وفایی استاد زبان فارسی و عضو هیات علمی این دانشگاه نیز در زمینه چگونگی آموزش کارآمدتر زبان فارسی در خارج از ایران سخنرانی کردند.
ولادیمیر ایوانف رییس بخش زبان فارسی انستیتو آسیا و آفریقا هم از دیگر سخنرانان بود که به اهمیت رابطه فرهنگی ایرانیان و روس ها بر پایه اشتراکات در فرهنگ سخنرانی کرد.
رایزنی فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه که برگزاری نشست سراسری در مسکو را برنامه ریزی کرده بود، با ایجاد مرکز ویژه زبان فارسی در توسعه این بخش و همکاری در بنیادگذاری ۲۳ کرسی دانشگاهی و اتاق های ایرانشناسی در حوزه زبان و ادبیات فارسی فعالیت دارد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *