پنجشنبه، 14 فروردین 1399 04:23:29
آخرین اخبار
مسعود درخشان:

هنوز به نظام فکری اقتصاد اسلامی نرسیده‌ایم

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: یک نگاه ساده وجود دارد که می‌گوید اقتصاد اسلامی اگر می‌توانست کاری کند در این چند دهه پس از انقلاب کرده بود اما اگر به درستی نگاه کنیم هنوز ما به یک نظام فکری اقتصاد اسلامی نرسیده‌ایم.

به گزارش عطنا به نقل از ایکنا، فارس نوشت: مراسم افتتاحیه دوره آموزشی مبانی و مدل‌های اقتصادی با حضور مسعود درخشان استاد دانشگاه علامه طباطبائی، مهدی زریباف رئیس مرکز مطالعات مدل‌های اقتصادی و جمعی از اساتید و دانش پژوهان علم اقتصاد برگزار شد.

در این مراسم مسعود درخشان ضمن اعلام مسرت از برگزاری چنین دوره‌هایی، گفت: تمثال شهدا را می‌بینیم و خجل می‌شویم که چرا هنوز وضع بانک‌ها این است، چرا وضعیت فقر اینگونه است، چرا شکاف طبقاتی اینگونه است، پس باید کاری جدی را شروع کنیم.

وی افزود: یک نگاه ساده وجود دارد که می‌گوید اقتصاد اسلامی اگر می‌توانست کاری کند در این چند دهه پس از انقلاب کرده بود و با همین استدلال برای می‌گویند برویم ببینیم دنیا چگونه پیشرفت کرده است ما  هم همان راه را برویم اما اگر به درستی نگاه کنیم هنوز ما به یک نظام فکری اقتصاد اسلامی نرسیده‌ایم.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: برای بنده نقل شده است که در داستان برجام ۳ هزار نفر از متفکرین غربی مشغول کار بودند این یعنی ما با یک نظام فکری مواجه هستیم که دارند با فکر حرکت می‌کنند.

درخشان افزود: روزگاری در جنگ‌ها از بمب‌های آدم کش استفاده می‎‌کردند اما دیگر بمبی برای نابودی کشوری احتیاج نیست در حال حاظر بمب‌ها فکری شده‌اند، ما با بمب‌های فکری مواجه هستیم که اگر برای مقابله با آن کاری نکنیم متضرر خواهیم شد.

وی برای موضوع بمب‌های فکری شرکت رسانه‌ای BBC را مثال زد و گفت: تصور کنید همین شبکه انگلیسی اگر نبود تمام مختصات جهان تغیییر می‌کرد، ببینید این شبکه چگونه در افکار عمومی نقش بازی می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ما در حال یک مبارزه بزرگ علمی هستیم که اهداف آن ساده است ولی راه بسیار سخت است، اقتصاد دانان در این راه سخت باید یک جهان‌بینی داشته باشند که بدون جهان‌بینی حرکت در این مسیر غیر ممکن است.

درخشان تصریح کرد: جهان بینی ما قرآن است، باید به قرآن و آیات آن اهتمام بیشتری داشته باشیم یا همین کتاب اقتصادنا من هنوز این کتاب را با وجودی که نزدیک به ۶۰ سال از انتشارش می‌گذرد معتبر می‌دانم.

وی با اشاره به سخنان رهبری، گفت: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر دیگر از اقتصاد اسلامی صحبت نمی‌کنند بلکه حالا حرف از الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت است، این یعنی ایشان به این موضوع جهت کاربردی داده‌اند و به نظر باید در این مسیر حرکت کرد.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: صنعت، فناوری و نقشه راه آینده اقتصاد جزو مهم‌ترین مسائل است که باید با دغدغه به این موضوعات وارد شد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *