شنبه، 31 شهریور 1397 07:38:58
حشمت‌الله فلاحت‌پيشه:

تشدید مواضع ترامپ موجب وحدت بیشتر می‌شود

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: ایجاد نوسان در اقتصاد ایران در شرایطی است که ایران همه برنامه‌های آینده خود را در حوزه اقتصاد تعریف کرده است و این احتمالا مشکلاتی برای ما به بار خواهد آورد. همین دلیل کافی است تا از تشدید اختلاف بین امریکا و ایران استقبال نکنیم. به اعتقاد من، ما نیاز داریم که در شرایط کنونی در مقابل مواضع امریکا یک سیاست خارجی ژله‌ای اتخاذ کنیم.

به گزارش عطنا، دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، استاد دانشگاه علامه طباطبائی و عضو کمیسیون امنیت ملی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:

هرچقدر مواضع امریکا در قبال برجام تندتر شود، در درون ایران شاهد انسجام و وحدت بیشتری خواهیم بود. گروه‌ها و احزاب سیاسی ایران باید بدانند که در نتیجه موج اولیه صحبت‌های ترامپ رفتار احساسی نشان نداده و فضای اضطرار ایجاد نکنند. نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که حتما مواضع ترامپ به ایجاد نوسان در اقتصاد و از بین رفتن ثبات پیشین می‌انجامد، لذا باید آمادگی آن را داشت. با بهره‌گیری از قدرت ساختار اقتصادی همچون توان ریال در برابر دلار می‌توان این شرایط را نیز مدیریت کرد، به همین خاطر نباید از مدار وحدت و انسجام درونی خارج شویم.
ایجاد نوسان در اقتصاد ایران در شرایطی است که ایران همه برنامه‌های آینده خود را در حوزه اقتصاد تعریف کرده است و این احتمالا مشکلاتی برای ما به بار خواهد آورد. همین دلیل کافی است تا از تشدید اختلاف بین امریکا و ایران استقبال نکنیم. به اعتقاد من، ما نیاز داریم که در شرایط کنونی در مقابل مواضع امریکا یک سیاست خارجی ژله‌ای اتخاذ کنیم.
در این سیاست خارجی ژله‌ای نیز اصلی‌ترین عنصر تعیین‌کننده، مناسبات بین ایران و امریکا است. در حقیقت نمی‌توان خیلی روی مواضع اروپا تکیه کرد زیرا اروپا و امریکا در حوزه اقتصاد، حدود ۱۸ هزار میلیارد سرمایه‌گذاری مشترک دارند. این درحالی است که میزان سرمایه‌گذاری مشترک ایران و کشورهای اتحادیه اروپا در مجموع به ۵ هزار میلیارد نمی‌رسد. در واقع ما به هیچ یک از دو ستون سود و سرمایه در نظام سرمایه‌داری دسترسی نداریم. از همین رو باید احتیاط کرده و به هیچ‌وجه در مقابل مواضع امریکا رفتار سیم‌آخری یا انتحاری از خود نشان ندهیم.
توافق هسته‌ای ایران و اعضای ۱+۵ یک توافق ریشه‌دار بین‌المللی است. به عبارتی بعد از انقلاب اسلامی تاکنون هیچ توافقی به ریشه‌داری برجام در عرصه بین‌الملل نداشته‌ایم. این توافق برای غربی‌ها نیز مثال‌زدنی است. آنقدر که اعتقاد دارند در برخورد با مسائل و موضوعات دیگر همچون کره شمالی نیز باید با همین روش عمل کرده و به توافق برسند. به هر ترتیب مواضع اعلامی ترامپ در مرحله اول آثار مثبت و منفی در سیاست خارجی ایران دارد و در مرحله دوم قابل مدیریت خواهد بود. اصلی‌ترین مساله برای ما این است که دستاورد اقتصادی برجام یعنی ۸۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی ما لطمه نبیند. اگر این اتفاق نیفتد، می‌توان گفت که مواضع ترامپ بیشتر جنبه شعاری دارد و با همان رویکرد وحدت و انسجام درونی می‌توان آن را مدیریت کرد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *