پنجشنبه، 6 تیر 1398 14:10:05
آخرین اخبار
حسین سلیمی در آیین استقبال از دانشجویان نوورودی:

از امروز ما یک خانواده هستیم/ انسان‌های خلاق، دغدغه‌دار و اندیشمند به جای مدرک‌های بی‌محتوا

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با تأکید بر اینکه هر سال دانشجویان جدید امید تازه در دانشگاه به وجود می‌آورند، گفت: چشم امید ما به ۴ هزار دانشجوی ورودی جدید است. ممکن است امکانات محدود باشد اما با همین امکانات محدود ستاره‌هایی در دانشگاه علامه‌طباطبائی در سطوح مختلف کشور درخشیدند.

به گزارش عطنا، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی ضمن خوش‌آمد گویی به ۴ هزار دانشجوی ورودی جدید دانشگاه، اظهار کرد: در ایام محرم حسینی فداکاری‌ها و یاد و اندیشه و ارزش‌ها و فداکاری‌های بزرگ امام حسین(ع) را گرامی می‌داریم امیدواریم ورود شما به دانشگاه از این ارزش‌های بزرگ الهام بگیرد و یک راه جدید در دانشگاه ما و جامعه به وجود آورد.

وی افزود: شما وارد دانشگاهی شدید که برترین دانشگاه کشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی است، دانشگاهی که در حوزه‌های مختلف اساتید یگانه‌ای که برای یافتن و نگهداری آنها با حداقل امکانات تلاش بسیاری کردیم. چهره‌های درخشانی در صحنه علم که نمونه‌هایی از آنها در جهان امروز بسیار کمتر دیده شده است.

سلیمی با اشاره به اینکه دانشگاه علامه طباطبائی یکی از ۱۰ دانشگاه برتر کشور است، خاطرنشان کرد: امروز شرایط کشور خطیر است و مسئولان، مردم و بخش‌های خصوصی در حوزه اندیشه، فرهنگ و هنر چشم به ما دارند تا راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات کشور ارائه دهیم.

وی با تأکید بر اینکه علامه‌طباطبائی به عنوان یک فیلسوف بزرگ الگوی ما در فعالیت‌های دانشگاه است، اظهار کرد: علامه‎‌ای که اندیشه یونان باستان، فلسفه امروز غرب و بسط فلسفه اسلامی را درک می‌کند و از خود خلاقیت به خرج می‌دهد، فلسفه‌ای را بنیان می‌کند و اندیشه‌ای را پدید می‌آورد که می‌تواند راه‌گشای انسان جدید در آشفته بازار دنیای امروز ما باشد.

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی با بیان اینکه این دانشگاه جایی نیست که برای فراگرفتن و حفظ چند جزوه تشکیل شده باشد، تصریح کرد: دانشگاه شما تفاوت بنیادین با دانشگاه‌های دیگر کشور دارد و حفظ و تعالی این تفاوت بر عهده شما است. ما به دنبال ارائه مدرک بی‌محتوا و ناکارآمد نیستیم ما به دنبال این هستیم که انسان‌های خلاق که شور و شوق اندیشیدن و دغدغه حل مسائل اجتماعی دارند، تربیت کنیم.

سلیمی افزود: حتی اگر معدود استادانی به سمت اندیشه نروند، دانشجویان باید آنها را به این سمت بکشانند و از دانشگاه انسان‌هایی خارج شوند که مسائل خطیر جامعه را حل کنند و در عرصه‌های دانش بدرخشند.

وی با بیان اینکه در دنیای کنونی دانش وارد یک زنجیره جهانی شده است، خاطرنشان کرد: هیچ کسی در اتاق بسته خودش به دانش دست نخواهد یافت. حوزه صنعت و علوم پایه وارد زنجیره جهانی دانش شده‌اند ما هم باید تلاش کرده و به این سمت حرکت کنیم، ما باید در حوزه علوم انسانی نشان دهیم که عقلانیت ایرانی و اندیشه اسلامی راه‌حل مسائل جهان امروز است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با تأکید بر اینکه هر سال دانشجویان جدید امید تازه در دانشگاه به وجود می‌آورند، تصریح کرد: چشم امید ما به ۴ هزار دانشجوی ورودی جدید است. می‌دانیم ممکن است امکانات محدود باشد اما با همین امکانات محدود ستاره‌هایی در دانشگاه علامه‌طباطبائی در سطوح مختلف کشور درخشیدند.

سلیمی با بیان اینکه مسئولان دانشگاه علامه‌طباطبائی در طول چهار سال جهش ناگهانی در دانشگاه به وجود آوردند، اظهار کرد: در گذشته دانشگاه علامه در رتبه‌های پایین دانشگاه‌های کشور بود امروز توانسته به ۱۰ دانشگاه برتر کشور راه پیدا کند، همچنین ۵۰ هزار متر مربع امکانات جدید آموزشی، فرهنگی و هنری افزوده شده است.

وی با بیان اینکه نسبت استاد به دانشجو از ۱ به ۴۰ ، تبدیل به ۱ به ۲۷ شده است، گفت: پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه با دستگاه‌های اجرایی از ۳۰۰ میلیون تومان به ۱۰ میلیارد تومان در سال گذشته رسیده است که در بسیاری از آنها دانشجویان مشارکت دارید اگر شما خلاقیت‌های پژوهشی انجام دهید می‌توانید در دوره تحصیل مشغول به کار خواهید شد.

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی تصریح کرد: من از معاونت پژوهشی و فرهنگی درخواست کرده‌ام که عمده فعالیت‌های فرهنگی، پژوهشی و کتابخانه‌ای با دانشجویان انجام شود که دانشجویان بتوانند در زمان تحصیل استعدادهای خودشان را فعال کنند، همچنین معاونت آموزشی و مرکز کارآفرینی شرایطی فراهم شده که شما بتوانید از هم اکنون شغل آینده‌تان را انتخاب کنید.

سلیمی با اشاره به برگزاری دوره‌های تکمیلی مهارتی در دانشگاه اظهار کرد: همکاران من در چند هفته آینده علاقه‌های شغلی شما را خواهند پرسید  و مهارت‌هایی که برای آن بازار کار لازم است را به صورت دوره‌های آموزشی فوق‌العاده برگزار خواهند کرد که یک دوره با هزینه دانشگاه خواهد بود که دانشجویان در پایان تحصیل علاوه بر مدرک تحصیلی یک مدرک مهارتی هم  به تناسب بازار کار داشته باشند. دانشگاه علامه، اولین دانشگاهی است که این طرح بزرگ را برگزار می‌کند و اگر شما همکاری کنید یک مدل جدید برای آموزشی عالی کشور خلق خواهد شد و امیدواریم با حضور و اشتیاق شما در پروژه‌های تحقیقاتی یک جهش جدید در دانشگاه علامه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه جامعه در عرصه فرهنگی با مشکلات زیادی مواجه است، گفت: دانشگاه در این عرصه به افتخاراتی دست یافته است اما این افتخارات نباید باعث شود مشکلات را نبینیم. در شرایط کنونی از دانشگاه‌های کشور و در رأس آنها دانشگاه علامه‌طباطبائی خواسته می‌شود که این مشکلات را حل کنند. اما قبل از اینکه این مشکلات را حل کنیم باید آنها را در درون خودمان جست‌وجو کنیم، اول ما باید به الگوهای رفتار اجتماعی بدل شویم، پذیرفته نیست از دانشگاهی که در رأس آموزش عالی کشور است اعوجاجات اخلاقی گزارش شود.

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی افزود: بسیاری فکر می‌کنند تاثیرگذاری اجتماعی با رفتارپرخاشگرانه یکی است، ما باید از این رفتار دوری کنیم و در جامعه جست‌وجو کنیم که چرا این رفتار در جامعه نهادینه شده است و چطور می‌توانیم راهی برای حل آن پیدا کنیم. امام حسین روز عاشورا در شرایطی که در معرض خشن‌ترین رفتار قرار گرفته بود نمادهایی خلق می‌کرد که رفتار اهل بیت (ع) خشونت آمیز نیست.

سلیمی با تأکید براینکه از دانشجویان انتظار می‌رود الگوهای اخلاقی در جامعه باشند، تصریح کرد: از شما انتظار داریم زمانی که به حوزه سیاست می‌نگرید با پرداختن عوام به حوزه متفاوت باشید. دانشگاه نمی‌تواند سیاسی نباشد  چون همین که شما دانشجو شدید وارد سیاست‌ورزی به معنای عقلایی شده‌اید، بدانید که در شرایط فعلی در دانشگاه‌ها دام‌های سیاسی خطرناکی پیش پای شما نهاده شده که می‌خواهد شما را از کار اصلی‌تان که دانش‌ورزی، اندیشه‌ورزی و حل مشکلات جامعه است، منحرف کند. آگاه باشید، شما باید سیاسی باشید و حضور فعال داشته باشید اما به دام جناج کشی‌های بی‌مورد نیفتید.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ورود شما به دانشگاه علامه‌طباطبائی مانند پاشیده شدن نورامید به قلب‌های ما بود، احساس می‌کنیم فرزندان پاک، پر شور، مستعد برای دانشمند شدن و الگوهای اخلاقی آینده جامعه وارد دانشگاه شده‌ند.

سلیمی افزود: پیشاپیش به خاطر کاستی‌های که ممکن است در دانشگاه وجود داشته باشد پوزش می‌خواهم و دست یاری برای حل مشکلات دانشگاه و جامعه، می‌طلبم. از امروز ما یک خانواده هستیم. خانواده رو به پیشرفت، رو به تعالی و با آروزهای بزرگ برای جامعه ایرانی و اسلامی.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *