پنجشنبه، 29 شهریور 1397 05:56:19
آذر منصوری:

شیوه‌های تصمیم گیری در دانشگاه‌ها نیاز به اصلاحات جدی دارد

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در ارتباط با ضرورت معرفی هرچه سریع ‌تر وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری اظهار کرد: نقدهایی که به وزارت علوم وارد بود و بخصوص مشکلاتی که در دانشگاه‌ها طی چهار سال گذشته وجود داشت، می ‌تواند مبنایی برای معرفی گزینه‌های جدید وزارت علوم باشد.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا ، آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: وزارتخانه علوم، تحقیقات وفناوری نیازمند وزیری است که به توسعه علمی و فرهنگی در دانشگاه‌ها باور داشته و برای آن برنامه‌ریزی کرده باشد.

وی در ارتباط با ضرورت معرفی هرچه سریع ‌تر وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری اظهار کرد: نقدهایی که به وزارت علوم وارد بود و بخصوص مشکلاتی که در دانشگاه‌ها طی چهار سال گذشته وجود داشت، می ‌تواند مبنایی برای معرفی گزینه‌های جدید وزارت علوم باشد.

منصوری ادامه داد: در نگاه کلی این وزارتخانه نیاز به وزیری دارد که هم به توسعه علمی و فرهنگی در دانشگاه‌ها باور داشته و هم برای آن برنامه‌ریزی کرده باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین خاطر نشان کرد: آنچه که دانشگاههای ما از آن رنج می برند فقدان رویکردی است که از یک سو بتواند پویایی و نشاط علمی را در دانشگاهها به جریان بیندازد و از سوی دیگر راه را بر رویکردی که به دنبال مهندسی فرهنگی در دانشگاه‌ها است را ببندد.

وی سپس در همین راستا تصریح کرد که ساختار وزارت علوم در دولت نهم و دهم دستخوش تغییراتی شده است که دولت یازدهم نتوانست اصلاحات لازم را در این زمینه به پیش ببرد.

منصوری با اشاره به مطالبات جامعه دانشگاهی از دولت دوازدهم گفت: وضعیت تشکل های دانشجویی و دانشجویان ستاره دار و بورسیه های غیر قانونی یک مسئله است؛ اما مسئله مهمتر به شیوه‌های تصمیم گیری در حوزه وزارت علوم و دانشگاه‌ها بر می گردد که نیاز به اصلاحات جدی دارد؛ چراکه این ساختار به طور قطع تاثیر خود را بر توسعه کمی و کیفی در دانشگاهها نیز گذاشته است.

وی ادامه داد: بدیهی است که در معرفی و انتخاب وزیر علوم علاوه برداشتن برنامه ای روشن با این مختصات باید پیشینه و عملکرد کاندیدای این وزارتخانه نیز روشن باشد و وزیر آتی علوم باید فردی باشد که علاوه بر داشتن تجربه و تخصص لازم در این زمینه باید در کارنامه و سوابق خود نیز عملکرد قابل قبول و دفاعی در این خصوص داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان به نقش مجلس در انتخاب وزیر آتی علوم اشاره کرد و گفت: مجلس نیز باید در دادن رای اعتماد به مطالبات مطرح شده در این زمینه توجه لازم را داشته باشد. دانشگاهها همواره کانون نشاط پویایی و حرکت در کشور هستند و دولت و مجلس باید توجه این ملاحظه جدی را مد نظر قرار دهند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *