دوشنبه، 29 مرداد 1397 08:04:45
پاسخ دانشگاه علامه به گزارش «قانون»:

از عملکرد دفاع می‌کنیم و دغدغه وزارت نداریم

به گزارش عطنا، پیرو گزارشی در روزنامه «قانون» که مورخ دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ با عنوان «سودای وزارت از علامه » منتشر شد، روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی با ارسال جوابیه ای، توضیحاتی را در رابطه با این گزارش ارائه کرد که در ادامه، متن کامل جوابیه را می خوانید.

عملکرد دانشگاه علامه، در طول چهار سال گذشته به شهادت آمار و نیز نظر اکثریت اعضای خانواده بزرگ این دانشگاه، عملکردی درخشان و شفاف بوده است. رشد ۱۶درصدی نسبت استاد به دانشجو، رشد ۱۳۲درصدی ارتقای هرم استادان، اصلاح نظام پذیرش دانشجو و جذب استاد، اصلاح برنامه‌های آموزشی و ارتقای کیفیت آموزش، رشد ۶۰۰درصدی فرصت‌های مطالعاتی، ۲۴۵درصدی در تعداد دانشجویان غیر ایرانی، ۴۳۶درصدی در ارائه مقالات در همایش‌های بین المللی و ۲۳۵درصدی در همایش های ملی، ۲۲۶درصدی در برگزاری همایش‌های ملی و ۳۲۰درصدی در برگزاری همایش‌های بین المللی،۲۰۲ درصدی در انتشار کتاب، ۳۷۴درصدی در کارگاه های علمی، ۲۲۸درصدی در کرسی‌های نظریه پردازی، رشد ۳۰۰درصدی همکاری‌های دانشگاهی بین‌المللی، رشد ۲۹۴درصدی در جذب اعتبارات پژوهشی، استانداردسازی و ارتقای کمی و کیفی خدمات دانشجویی در حوزه های تغذیه، خوابگاه‌ها، سلامت جسم و روان، کسب رتبه مرکز مشاوره نمونه در چهار سال پیاپی، رشد ۳۶۰درصدی در تعداد و فعالیت های کانون‌های فرهنگی، ۲۰۹درصدی در تعداد انجمن های علمی دانشجویی، رشد ۱۰۰درصدی در تعداد تشکل‌های سیاسی، ۲۱۳درصدی در نشریات دانشجویی منتشر شده، تشکیل شوراهای صنفی دانشجویان، تاسیس اولین دانشکده ارتباطات کشور، تاسیس مرکز کارآفرینی، تاسیس اولین مرکز رشد واحدهای نوآور و فناور در علوم انسانی کشور، افزودن بالغ بر ۵۰۰۰۰ متر مربع به فضاهای آموزشی و فرهنگی دانشگاه که در دوران رکود فعالیت‌های عمرانی بخش دولتی آماری خیره‌کننده بوده و فضای کالبدی دانشگاه را از اساس متحول کرده است و در نهایت افزایش ۳۶۱درصدی درآمدهای اختصاصی، گوشه‌ای از عملکرد دانشگاه در این دوره بوده است.

به تبع این تحولات دانشگاه علامه طباطبایی در طول کوتاه‌ترین زمان از رتبه بندی بالای ۶۰ به یکی از ۵ دانشگاه تخصصی سطح یک کشور ارتقا یافت و بر اساس آخرین گزارش نظام رتبه‌بندی «رار» در سال ۲۰۱۷ از میان ۱۱ دانشگاه پرآوازه ایرانی در سطح جهان، در رتبه هشتم قرار گرفت.

پرواضح است که تبدیل دانشگاهی با وضعیتی که در شهریور ۹۲ قرار داشت به یکی ازدانشگاه‌های سطح یک کشور دشواری‌های خود را داشته و در این میان وجود و بروز انتقادها نیز اجتناب‌ناپذیر است. مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی همواره از انتقاد سازنده در جهت بهبود اوضاع استقبال کرده و خواهد کرد، اما در راستای تنویر افکار عمومی و اصلاح برخی اطلاعات، بر خود لازم می‌داند بدون ورود به جزییات، نکاتی را متذکر شود. در طول این چهار سال، تمامی دانشجویانی که به دلایل مختلف از ادامه تحصیل آن‌ها جلوگیری شده بود، به جز مواردی که تعداد آنان به انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد، مطابق ضوابط و مقررات به تحصیل بازگشتند و در خصوص آن موارد انگشت شمار نیز در صورت رفع موانع حقوقی، دانشگاه از بازگشت ایشان به تحصیل استقبال خواهد کرد.

در خصوص استادانی که در دوره گذشته به دلایل مختلف از ادامه فعالیت آن‌ها ممانعت شده بود، تا آنجا که چارچوب‌های قانونی این امکان را می‌داد برای بازگشت به کار دعوت شدند و نزدیک به ۳۰ نفر از این استادان در قالب‌های مختلف قرارداد همکاری به دانشگاه بازگشته‌اند؛ در این میان نیز استادانی بوده‌اند که به خارج از کشور مهاجرت کرده یا در پاسخ به دعوت برای بازگشت به کار، اظهار بی‌علاقگی کرده‌اند. همچنین در میان اسامی که در گزارش مذکور و موارد مشابه مطرح است برخی مانند دکتر توفیق، از اساس عضو هیات علمی دانشگاه علامه نبوده اند که بخواهند دوباره به کار دعوت شوند.

بنابر گزارش آمار و نیز نظر اکثریت فعالان در عرصه نشریات دانشجویی، در طول این دوران هیچ‌گاه فضای سانسور بر نشریات دانشجویی حاکم نشده است و گواه آن، کسب جوایز برتر فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه علامه در آخرین جشنواره نشریات دانشجویی است که در آن نویسنده نشریه سیاه مشق که در گزارش مربوطه تحت فشار و سانسور معرفی شده است، یکی از جوایز برتر در حوزه مقالات سیاسی را به خود اختصاص داده است.

پاسخ در خصوص عملکرد روزنامه وقایع اتفاقیه در صلاحیت گردانندگان آن نشریه است اما بدیهی است که دانشگاه نه توان آن‌را دارد و نه ابزار آن‌را که بتواند روزنامه‌ای را به چنین اقدامی وادار کند؛ حداکثر توان و امکان دانشگاه، واکنشی شبیه به مرقومه ای است که خوانندگان ملاحظه می‌کنند و در خصوص روزنامه وقایع اتفاقیه نیز صورت گرفت اما به سرانجام نرسید.

به هر روی، درهای دانشگاه همواره به روی اصحاب رسانه باز بوده و هست و این امید می رود که عقلای منصف در این حوزه، استقلال و شرافت عرصه رسانه را که در گرو انعکاس تصویر واقعی از پدیده‌هاست فدای مطالبات سیاسی محدود و کوتاه مدت نکنند. مایه بسی تعجب است که صدای منتقدانی که به گواه تعداد انگشت شمار حاضران در وعده توییتری مذکور در گزارش، در رسانه‌ها به مراتب بلندتر از کمپین ۵۰۰۰ نفری حمایت از عملکرد دانشگاه علامه، طنین و پژواک داشته باشد. اگرچه هیچ‌گاه در اقلیت بودن نمی‌تواند بهانه‌ای برای ضایع شدن حقوق فراهم آورد و دانشگاه نیز همواره برای شنیدن انتقادات گوش شنوا و حواسی هوشیار دارد و ضمن احترام به نگاه و نظر تمامی منتقدان در رفع مشکلات و مسائل آنان دریغ نخواهد کرد. لازم به یادآوری است که ارتقای شاخصه عملکردی دانشگاه، نتیجه مستقیم حفظ آرامش پرنشاط و پرهیز از ورود به حواشی پرهزینه است و این، انتخاب آگاهانه مدیریت دانشگاه در این دوره بوده است و بالتبع، ترتب هزینه‌ها بر آن اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

آنچه دانشگاه را وادار به پاسخ در مورد این گزارش کرد، نه دغدغه‌ای برای وزارت، که تنها دفاع از عملکردی بوده است که آن‌را ارجمند می دارد. تصمیم گیری در خصوص وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موضوعی است که در صلاحیت مقام محترم ریاست جمهوری است و بی شک تصمیمی که ایشان خواهند گرفت با ملاحظه واقعیت ها و امکانات و محدودیت های این حوزه و به نفع و مصلحت جامعه علمی و دانشگاهی کشور خواهد بود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *