دوشنبه، 2 مهر 1397 23:38:01
آخرین اخبار
کمال خرازی:

۷ راه مقابله با آلزایمر/ انزوا زوال عقل می‌آورد

دبیر ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی گفت: خواب کافی، رژیم غذایی مناسب، مراقبه و تمرین ذهنی، ورزش و ارتباطات اجتماعی و اجرای بازی رایانه ای از عوامل پیشگیری از دمانس و آلزایمر هستند.

به گزارش عطنا به نقل از مهر، کمال خرازی در مراسم افتتاحیه نخستین دوره آموزشی «کلینیک‌های اختلالات شناخت و حافظه» اظهار کرد: اکثر مبتلایان به الزایمر در کشورهایی زندگی می‌کنند که از نظر اقتصادی در سطح پایینی قرار دارند، به طوری که  ۵۸ درصد مبتلایان به دمانس در سال ۲۰۱۰ ساکن در کشورهای توسعه نایافته بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم به ۷۱ درصد در سال ۲۰۵۰ برسد.

وی با بیان اینکه کشورهایی همچون آمریکا، چین، هند، ژاپن، آلمان و روسیه بیشترین مبتلایان به الزایمر را دارند، ادامه داد: علاوه بر آن سن سالمندی در جهان در حال افزایش است به گونه‎ای که در سال های آینده تعداد افراد ۶۵ سال به بالا از تعداد کودکان زیر پنج سال با شتاب زیادی پیشی خواهد گرفت.

خرازی با تاکید بر ضرورت توجه به آموزش و پرورش، اظهار کرد: در کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند به این امر توجه زیادی نمی‌شود و این در حالی است که عنصر اصلی در پیشگیری از دمانس و آلزایمر، آموزش و پرورش و آموزش عالی است،‌ چرا که آموزش و پرورش مناسب موجب درگیر شدن ذهن و فعالیت مغز خواهد شد و بنابراین می‌بینید که علما و دانشمندان کمتر در دوران سالمندی خود دچار دمانس و آلزایمر می‌شوند، زیرا مغزشان دائماً درگیر جل مسایل علمی است.

در هر سنی می‌توان مغز فعال و یادگیرنده‌ای داشت

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در عین حال با بیان اینکه مغز از انعطاف پذیری بالایی در سطوح شیمیایی، ساختاری و کارکردی برخوردار است، گفت: مغز انسان در هر سنی می‌تواند یادبگیرد و کارکردهای شناختی خود را تقویت کند و این ادعا که افراد سالمند محکوم به دمانس و نهایتاً آلزایمر هستند و نمی توانند مسایل جدید را یاد بگیرند افسانه‌ای بیش نیست، بلکه در هر سنی می توان مغز فعال و یادگیرنده ای داشت.

وی با تاکید براینکه مغز انسان می‌تواند همواره خود را فعال و زنده نگه ‌دارد، افزود: از این رو برای پیشگیری از دمانس پیشنهاد می‌شود راه‌های جدید تحریک مغزی به جامعه آموزش داده شود، همان گونه که اگر عضلات ما حرکت نداشته باشند ضعیف می‌شوند، این امر در مورد مغز نیز صادق است. از این رو مغز باید دائما در معرض تحریک قرار گیرد تا توانایی خود را حفظ و تقویت کند.

خرازی داشتن ارتباطات اجتماعی را از دیگر عوامل پیشگیری از دمانس عنوان کرد و یادآور شد: انزوا و گوشه گیری منجر به دمانس خواهد شد. علاوه بر آن دغدغه و فشارهای روانی منجر به ابتلای فرد به فراموشی می‌شود.

وی مطالعه در خصوص موضوعات مورد علاقه را از دیگر عوامل پیشگیری از دمانس عنوان کرد و ادامه داد: متأسفانه در مدارس و دانشگاه های ما مطالب درسی بر ذهن دانش آموزان و دانشجویان تحمیل می‌شود در حالی که آنها باید از درس خواندن لذت ببرند.

دبیر ستاد توسعه علوم شناختی با تاکید بر انجام فعالیت‌های بدنی اظهار کرد: در صورتی که فرد فعالیت‌ بدنی نداشته باشد احتمال آنکه در سالمندی دچار اختلالات شناختی شود بیشتر خواهد بود.

وی عنوان کرد:  برای پیشگیری از اختلالات شناختی خواب کافی، رژیم غذایی مناسب، تمرین ذهنی و ورزش و ارتباطات اجتماعی لازم است.

خزاری حل مسئله و اجرای بازی های رایانه‌ای را از دیگر راه های پیشگیری از دمانس و آلزایمر دانست و گفت: تمرین ذهنی از طریق بازی های رایانه‌ای که برای تقویت کارکردهای شناختی تولید شده باشد موجب می‌شود که فرد دیرتر گرفتار آلزایمر شود بنابراین پیش‌بینی می‌شود که بازار وسیعی در عرضه بازی های رایانه‌ای در فضای مجازی به وجود آید به گونه‌ای که اگر در سال ۲۰۰۵ بازار این بازی‌ها در دنیا ۲۱۰ میلیون دلار بوده است، برآورد می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ به ۶ میلیارد دلار بالغ شود.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *