پنجشنبه، 6 تیر 1398 14:13:36
آخرین اخبار
رئیس اسبق صدا و سیما؛

نباید یک پیام‌رسان خارجی تمام فضای ما را در اختیار بگیرد

عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: نباید بگذاریم یک پیام‌رسان خارجی تمام عرصه صوت، متن وغیره را در اختیار بگیرد و از جای دیگر مدیریت شود پس باید با چشم باز ببینیم و حرکت کنیم.

به گزارش عطنا به نقل از صبح نو، عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما در اختتامیه چهارمین همایش ملی فصل وصل اظهار کرد: مصوبه آخر شورای عالی فضای مجازی بحث مفصلی درباره پیام‌رسان‌های فضای مجازی بود و پس از ۵ جلسه چالشی و جدی سندی آماده شد که تمامی مصوبات آن مورد تأیید مقام معظم رهبری است و به نظر من باوجود برخی کاستی‌ها، کار خوبی است و می‌تواند زمینه‌ای برای کارهای بعدی قرار گیرد.

وی افزود: عنوان این مصوبه «سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» است که اهداف اصلی آن فراگیری پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی است.

ضرغامی با اشاره به تعهدات دولت در مصوبات گفت: اعطای تسهیلات مؤثر کم‌بهره برای توسعه‌دهندگان داخلی، امکان اتصال متقابل با ارائه‌دهندگان خدمات ارتباط، به‌حداقل رساندن هزینه‌های مرتبط با پهنه باند و غیره، از جمله تعهدات این مصوبه است. مجموعه مصوبات تصویب شده و آئین‌نامه‌های تدوین شده حرکت خوبی است که با همکاری نهادهای متعدد مربوطه انجام شده و در این راستا بسیاری از کانال‌های مبتذل تلگرامی مسدود شدند.

عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: شما فعالان فضای مجازی باید پیشگام در تکثیر پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی باشید و امید است بتوانیم در مجموعه‌های شما قوی‌تر و با سیستم‌های بهتر عمل کنیم.

پیام‌رسان‌ها به مثابه سبک زندگی

ضرغامی با بیان اینکه بسیاری از اتفاقاتی که در پیام‌رسان‌ها انجام می‌شوند سرویس‌محورند، تصریح کرد: پیام‌رسان‌ها اکنون از قالب رسانه خارج شده و کاملاً سبک زندگی ارائه داده و نحوه رفتار و تعاملات مردم را شکل می‌دهند.وی با تأکید بر اینکه باید به‌سمت پیام‌رسان‌های داخلی با کارایی خوب برویم، افزود: نباید بگذاریم یک پیام‌رسان خارجی تمام عرصه صوت، متن و غیره را در اختیار بگیرد و از جای دیگر مدیریت شود؛ پس باید با چشم باز ببینیم و حرکت کنیم و دست پیام‌رسان‌های داخلی باز باشد تا بتوانند با همتای خارجی رقابت کنند.رییس اسبق سازمان صدا و سیما ادامه داد: با توجه به رشد جهشی فضای مجازی، همه چیز در فضای وب شکل می‌گیرد. آنقدر باید توانمندی ما در پیام‌رسان‌ها و سایر برنامه‌ها افزایش یابد که اگر مردم در کنار تلویزیون بخواهند از اپلیکیشن‌ها و فضای وب استفاده کنند، سرویس‌های قدرتمند ما را انتخاب کنند.

ابتدای راهیم

وی با اشاره به مفهوم هم‌صحبت شناسی در فضای مجازی گفت: این هم‌نشینی‌ها و هم‌صحبتی‌ها گسترش و رنگ دیگر می‌گیرد و رفتارها با همدیگر تنظیم می‌شوند و اهمیت بسیار دارد. پس از شناخت مخاطب و هم‌صحبت، نحوه انتقال پیام مهم است که ما در این زمینه در ابتدای راه هستیم که باید دید چگونه پیام را منتقل کرد که در یک دایره گسترده‌تر و پرنفوذتر انتقال یابد و مؤثر باشد. ارتباط موفق، ارتباطی است که فرستنده پیامش را به گیرنده برساند به‌طوری پارازیت فنی نداشته باشد، گیرنده آن را درک کند و سبب تغییر رفتار در گیرنده شود چراکه گاه گیرنده پیام را می‌گیرد اما نتیجه عکس دارد.

ضرغامی با بیان اینکه شبکه مستقل موضوعی مخاطب جمع می‌کند، اظهار داشت: هرچه از نگاه‌های عمومی فاصله گرفته و بتوانیم نگاه تخصصی و موضوعی داشته باشیم بهتر می‌توانیم مخاطب را در درازمدت جذب کرده و پای رسانه خود نگه داریم.

کانال طنز دارم

رئیس اسبق سازمان صدا و سیما با اشاره به تجربه‌های خود در این زمینه افزود: شبکه‌های مستقل برای فیلم، مستند، خبر و غیره می‌تواند مخاطب خاص خود را جذب کرده و شما می‌توانید در آن قالب طراحی کنید که ما در این کار عقب هستیم. من در فضای مجازی، کانالی طنز دارم که برخی می‌گفتند درست نیست رئیس صدا و سیما کانال طنز داشته باشد اما من آن‌ها را به گفته شهید مطهری مبنی بر اینکه ببینید جامعه چه چیز نیاز دارد، ارجاع می‌دادم؛ چون طنز نفوذ بسیاری دارد.

وی با تأکید براینکه سینما حرف بسیاری برای گفتن دارد خاطرنشان کرد: بچه‌های حزب‌اللهی از ظرفیت سینما غافل هستند. برخی از بچه‌های انقلابی و حزب‌اللهی فقط در فضای سیاسی و انقلابی با مخاطب خاص در ارتباط هستند که ما باید این را تغییر دهیم و در موضوعات مختلف کار کنیم. ضرغامی با اشاره به اینکه بمباران اطلاعاتی، نوعی سانسور جدید است، گفت: در این روش آنقدر به شما اطلاعات متنوع می‌دهند که حرف اصلی را فراموش می‌کنید و این روش سرگردانی و میل به بی‌نظمی را افزایش می‌دهد. درست است که انسان تحت بمباران اطلاعاتی است اما پس از مدتی مواردی را به‌عنوان ایستگاه انتخاب می‌کند و این نکته مثبتی است. پس فکر نکنید مقهور یک شبکه عظیم و متکثر هستید چرا که اگر کار خوب انجام شود، فرد، دیگران را می‌بیند و شما را انتخاب می‌کند.

مچ‌اندازی اوباما با پرس‌تی‌وی و العالم

رئیس اسبق سازمان صدا و سیما با اشاره به شبکه پرس‌تی‌وی ادامه داد: ما برای این شبکه ۲۶ ماهواره اجاره کردیم اما اوباما دستور داد «پرس تی‌وی» و «العالم» را از همه ماهواره‌ها بردارند و در زمانی ۲۵ ماهواره پرس تی‌وی را قطع کردند و فقط یک ماهواره باقی مانده بود؛ در واقع این کار را کردند چون

پرس تی وی حرف متفاوتی داشت و به ایستگاه تبدیل شد. در دنیا ایستگاهی ایجاد شد تا مردم دنیا علاوه بر حرف شبکه‌هایی از جمله «بی‌بی‌سی» و «سی‌ان‌ان» ببینند ایران چه می‌گوید و این مسأله مزیت نسبی برای شماست.

وی با تأکید بر اینکه تنوع موضوعی از ضعف‌های ماست، گفت: نکته دیگر بحران بسته‌بندی است چرا که شما در این نقطه تاریخ از نظر محتوا از تاریخ و تمدن ما و از طرف دیگر گنجینه معارف دینی برخوردارید اما در شکل و فرم ارائه ضعف داریم و نتوانستیم این گنجینه را به مردم انتقال دهیم.رییس اسبق سازمان صدا و سیما افزود: مبنای کار در فضای مجازی تصویر محوری است که ما در این عرصه ضعیف عمل کردیم به طوری که مزیت نسبی و نقطه قوت ما محتوا بود اما رسانه‌های غربی در تصویرسازی به خوبی عمل کردند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *