جمعه، 1 شهریور 1398 09:14:07
آخرین اخبار
بزرگداشت ميرمصطفی عالی‌نسب در مؤسسه مطالعات دين و اقتصاد؛

فرشاد مؤمنی: در دوره اوج درآمدهای نفتی از عدالت به بدترین شکل دفاع کردند

به مناسبت دوازدهمین سال درگذشت میرمصطفی عالی‌نسب، روز پنجشنبه، ۲۲ تیر بزرگداشتی با عنوان «دیدبانی اقتصاد ملی»، برای این پرچمدار تولید ملی در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد و بهزاد نبوی، فرشاد مؤمنی، سید‌محمد بحرینیان و محمدحسین فاضل‌زرندی به ایراد سخن پرداختند.

به گزارش عطنا به نقل از روزنامه وقایع‌اتفاقیه، فرشاد مؤمنی در این مراسم گفت: از نظر من بزرگداشت میر‌مصطفی عالی‌نسب در درجه اول بزرگداشت یک اندیشه، منش و یک تجربه زیسته موفق و یک کارنامه جمعی و فردی پرافتخار است. ذکر عالی‌نسب و اندیشه‌ها و خدمات او، جلوه‌ای از امید عالمانه به آینده برای کشور ما محسوب می‌شود.

مدیر مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد تصریح کرد: تصور ما این است که تجربه سال‌های ۱۳۶۸ تا به امروز، یعنی سال‌هایی که در آن اندیشه عالی‌نسب مانند اندیشه بهشتی و امام خمینی‌(ره)، آرام‌آرام کنار گذاشته شد، مسیری طی شده که الان با گذشت بالغ بر ربع قرن از این مسیر، این امکان برای ما فراهم است که تجربه ۱۰ ساله اول انقلاب اسلامی با همه محدودیت‌هایی که داشت و سال‌های پس از آن را با هم مقایسه کنیم.

او ادامه داد: وقتی که ما این دو تجربه عینیت‌یافته را مقایسه می‌کنیم، زاویه‌های بی‌شماری وجود دارد که به گمان من نیازمند واکاوی و رمزگشایی است و برداشت شخصی من، حکایت از این دارد که از هر زاویه‌ای ما این دو تجربه را نگاه می‌کنیم، اگر انصاف و علم مبنای مقایسه باشد، ما می‌توانیم بفهمیم که چه خطاهایی کرده‌ایم و از طریق بازگشت به مسیر اصلی، دوباره شاهد این باشیم که کشورمان رو به اعتلا و ارتقا می‌گذارد و کیفیت زندگی مردم هم بهبود پیدا می‌کند.

مؤمنی تأکید کرد: تقریبا تمام ناهنجاری‌های بحران‌ساز و تهدیدآمیز کنونی اقتصادی اجتماعی ایران به برخورد سهل‌انگارانه یا دفاع بد از عدالت اجتماعی مربوط می‌شود. در ۱۰ ساله اول انقلاب اسلامی، عدالت اجتماعی بر محور عزت نفس و مشارکت مردم و فعالیت‌های مولد تعریف شده بود؛ درحالی‌که الان در رقابت‌های ریاست‌جمهوری هم دیدیم که مسابقه‌ها مسابقه‌هایی است که بر محور توزیع رانت و دعوت مردم به برداشت از نکاشته‌ها -به بهای عزت نفس- راه‌حل ارائه می‌کردند.

وی ادامه داد: از نظر جهت‌گیری هم تولید‌محوری به‌مثابه یک نظام حیات جمعی در دستور کار قرار گرفته بود. در آن دوره از طریق تشویق به تولید، بستر فساد را به حداقل رسانده بودند که البته ضروریات آن را هم فراهم کرده بودند که یکی از آنها، شفاف‌سازی کانون اصلی رانت در کشور (درآمدهای نفتی) بود. من می‌گویم راه‌حل فساد، تنبیه دانه‌درشت‌ها نیست چون از شهرام جزایری تا بابک زنجانی مدام دانه‌درشت‌ها را تنبیه می‌کنند ولی گستره و عمق فساد بیشتر می‌شود.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی، سیاست‌های اقتصادی نادرست، چارچوب‌های حقوقی ضعیف و تخصص‌گریزی را منشأ فساد دانست و ادامه داد: برخورد شخص‌محور با مسئله فساد در هیچ‌جای دنیا قادر به حل‌وفصل بحران فساد گسترده نبوده است. در دوره آقای احمدی‌نژاد نسبت به دوره آقای خاتمی، برای دستیابی به هر یک واحد رشد اقتصادی، پنج برابر دلار نفتی بیشتر هزینه شده و این سطح از ناکارآمدی و فساد در تاریخ اقتصادی پس از انقلاب اسلامی بی‌سابقه بوده است. در دوره اوج مناسبات رانتی از عدالت به بدترین شکل دفاع کردند.

 

بهزاد نبوی: با آمدن ترامپ، تندروها بده‌بستان می‌کنند

بهزاد نبوی، سخنران بعدی این مراسم بود و گفت: من با عالی‌نسب در دوره شهید رجایی آشنا شدم که شهید رجایی احترام خاصی برای او قائل بود و جلسات هفتگی منظمی را با عالی‌نسب داشت که ظاهرا مسائل اقتصادی را به او یاد می‌داد. ایشان به عالی‌نسب به‌عنوان مشاور اقتصادی حکم داده بود و عالی‌نسب به‌عنوان مشاور نخست‌وزیر در جلسات ستاد بسیج اقتصادی حاضر می‌شد. او، آدم بسیار باهوشی بود و از تجربیاتش خیلی خوب استفاده می‌کرد و من در ستاد بسیج اقتصادی خیلی از تجربیات ایشان بهره بردم.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی افزود: در زمان مهندس موسوی نیز عالی‌نسب در جلسات شورای‌عالی اقتصاد برای تدوین برنامه پنج‌ساله اول توسعه به‌طور منظم شرکت می‌کرد. می‌خواستیم از واردات گندم بی‌نیاز شویم. در این جلسات بحث شد که در دشت مغان، گندم بکاریم. عالی‌نسب گفت چرا فکر می‌کنید نیاکان ما عقل نداشتند؟ اگر امکان داشت که در دشت مغان گندم کاشته شود، پیش‌ازاین کاشته بودند. حق با ایشان بود و آن پروژه اجرا نشد.

وی بیان کرد: شهید‌رجایی خیلی از عالی‌نسب تعریف می‌کرد. ظاهرا آقای عالی‌نسب پارکینسون داشت و دست‌هایش می‌لرزید. شهید رجایی می‌گفت، وقتی دست‌های عالی‌نسب می‌لرزد، روح من می‌لرزد.

نبوی اظهار کرد: من نه اقتصاددان و نه در جریان مسائل روز هستم اما یک دغدغه کلی دارم. یادم می‌آید که در سال ۹۲ زندان بودم و وقتی به همسرم گفتم لازم نیست شناسنامه بیاورید و چون هاشمی رد‌صلاحیت شده بود، رأی ندادم. بعد از شمارش آرا دیدم که اختلاف رأی آقایان روحانی و قالیباف نسبت به آقایان خاتمی و ناطق‌نوری بیشتر بود.

وزیر صنایع سنگین دوران دفاع مقدس تأکید کرد: الان درآمد نفت خیلی پایین آمده و آن معده کماکان گشاد است و با یارانه و مسکن مهر، تقریبا ریالی برای سرمایه‌گذاری باقی نمی‌ماند؛ بنابراین دولت نه ارز و نه ریال دارد که بتواند به معنای واقعی سرمایه‌گذاری کند. کسی می‌گفت که اگر چندین سال پی‌درپی ۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم، اشتغال در سطح کنونی باقی می‌ماند؛ یعنی بر تعداد بیکاران افزوده نخواهد شد.

وی ادامه داد: من در زندان نامه‌ای برای آقای روحانی نوشتم که تمام همت خود را صرف سیاست خارجی و اقتصاد کند؛ چون حل مسائل اقتصادی را در گروی سیاست خارجی می‌دیدم. تفسیر برخی رسانه‌ها این بود که نبوی گفته ما را رها کن و به آمریکا بچسب.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضع اقتصادی امروز شاید در بعضی موارد از سال ۹۲ هم بدتر است، تصریح کرد: گویی جنگلی داشته آتش می‌گرفته و روحانی مشعل را زمین گذاشته ولی جنگل دارد می‌سوزد. تصور من این است که این مشکل فقط با سرمایه‌گذاری حل می‌شود.

وی ادامه داد: قبل از آقای روحانی گفتند که باید نفت سر سفره مردم باشد و به جای اینکه ماهیگیری یاد دهیم، به مردم ماهی داده شد. بعد از آقای خاتمی و با افسانه‌ای‌شدن درآمد نفتی، واردات کشور ۷۰ میلیارد دلار و معده اقتصاد کشور گشاد شد. ارز و دلار کشور بر‌اساس آن سیاست‌ها هزینه شد و سرمایه‌گذاری جدی صورت نگرفت. نبوی خاطرنشان کرد: وقتی روحانی مشعل را زمین گذاشت، چون با کشور‌های دنیا رابطه نداشتیم، امکان سرمایه‌گذاری وجود نداشت؛ البته با بورکینافاسو رابطه داشتیم ولی کم‌لطفی می‌کردند و تکنولوژی به ما نمی‌دادند. پولمان را یا باید از هند چای و برنج یا کالای چینی می‌خریدیم؛ چون به ما پول نمی‌دادند.

وی افزود: بنابراین، اولین کار ما این بود که باید تحریم‌ها برداشته می‌شد. با امضای برجام ما خوشحال شدیم که روابط ما با کشورهای دنیا به حالت عادی درآمد اما متأسفانه شرایط، اجازه پیشرفت را به ما نداد. چند روز پس از برجام هیأت‌های سرمایه‌گذاری زیادی به کشور ما آمدند ولی بعد از یک مدت تعطیل شدند؛ البته با سرمایه‌گذاری توتال امیدوار شدم که اگر عاقلانه رفتار کنیم، اتفاقاتی بیفتد.

وزیر صنایع سنگین دوران دفاع مقدس تأکید کرد: الان درآمد نفت خیلی پایین آمده و آن معده کماکان گشاد است و با یارانه و مسکن مهر، تقریبا ریالی برای سرمایه‌گذاری باقی نمی‌ماند؛ بنابراین دولت نه ارز و نه ریال دارد که بتواند به معنای واقعی سرمایه‌گذاری کند. کسی می‌گفت که اگر چندین سال پی‌درپی ۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم، اشتغال در سطح کنونی باقی می‌ماند؛ یعنی بر تعداد بیکاران افزوده نخواهد شد.

وی تأکید کرد: دولت چنین سرمایه‌ای ندارد و بخش خصوصی داخلی هم یا امکان یا جرأت سرمایه‌گذاری ندارد. خیلی از کشورهای دنیا سرمایه‌گذاری خارجی استفاده می‌کنند. ما در جوانی فکر می‌کردیم که سرمایه‌گذاری خارجی به معنای وابستگی به کشورهای امپریالیستی است. با آمدن ترامپ، مهربانی هر دو سر شده است و تندروهای دو طرف بده‌بستان می‌کنند. کسانی که اوباما را قابل تحمل نمی‌دانستند، در مورد ترامپ می‌گفتند باید صبر کرد.

نبوی با تأکید بر اینکه مشکل ما همان است که در نامه به آقای روحانی نوشته، گفت: صرف‌نظر از فشارهایی که بیش از دوره آقای خاتمی به روحانی است، امیدوارم مأیوس نشود؛ چون امضای برجام برای این بود که بتواند اقتصاد کشور را تکان دهد.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *