یکشنبه، 21 دی 1399 12:23:00
چگونه یک برند بسازیم؟

شبکه سازی ستون موفقیت همه کسب و کارها

این روزها ارائه برندها و در معرض قرار دادن محصولات و خدمات بسیار آسان تر شده است. همه اینها به لطف تبلیغات و از همه مهم تر شبکه سازی آسان ممکن شده که ارائه همه چیز را در اینترنت امکان پذیر ساخته اند. به نظر می رسد این پیشرفت ها واقعا جدال در حوزه کسب و کار را سهل تر کرده است. اما این یک حقیقت است که کسب و کارهایی وجود دارند که هنوز از این مزایا به طور کامل بهره نمی برند؛ حال یا به خاطر اینکه نسبت به روش های شروع آن ناآگاه هستند یا اینکه در کسب و کار آنقدر زرنگ و باهوش نیستند.

به گزارش عطنا به نقل از دنیای اقتصاد، با توجه به آنچه گفته شد می توان فهمید که چرا از هر ۱۰ استارت آپ ۹ تای آنها شکست می خورند. بدون استراتژی های بازاریابی مانند شبکه سازی موثر و ارائه برند، ایجاد کسب و کارهای بزرگ و زمینه مالی قدرتمند در عصر دیجیتال غیرممکن است. با توجه به اینکه ارائه برند و استراتژی بازاریابی موثر ،کلید رسیدن به موفقیت در کسب و کار هستند، در زیر دلایل اینکه چرا شبکه سازی یک شرط لازم است، چگونگی شروع آن و چگونگی عملی کردن آن در کسب و کار آورده شده است.

 

اهمیت شبکه سازی

هر فردی در حوزه ای خاص ماهر، مستعد و باهوش است. در حوزه های محاسبه، بازاریابی، سلامتی، مهندسی و غیره، افراد حرفه ای و کارشناسان مختلفی وجود دارند؛ گرچه به رغم این تنوع، هر فرد مستقیم یا غیرمستقیم به خدمات و محصولات دیگران نیاز دارد تا بتواند عملکرد کارآیی داشته باشد، به این معنی که صرف نظر از حوزه شغلی تان، شما نمی توانید کاملا وابسته به خود باشید. در واقع شرکت ها و افرادی که بر دانش کسب و کار، چرخه های درونی و شرکای نزدیک کسب و کار خود متکی هستند، زمانی که محصولات و خدمات معین خارج از دسترس آنهاست، در این حوزه با دشواری مواجهند. شبکه سازی به شما کمک خواهد کرد تا با افراد متفاوتی ملاقات کنید، ترفندها و توصیه های بسیاری را بشنوید و به گوش سایرین برسانید و همچنین منابع و دانش را با افرادی که در موقعیت بهتر هستند و تجربه بیشتری در این حوزه نسبت به شما دارند، به اشتراک بگذارید. این امر همچنین به ایجاد یک جامعه از افراد هم فکر کمک می کند؛ جامعه ای که در آن بازرگانان، کارآفرینان و حتی هنرمندان دانش خود را به اشتراک می گذارند و دیدگاه و تجربیات بیشتری به دست می آورند.

 

از شبکه سازی بهترین بهره را ببرید

پلت فرم های شبکه سازی اجتماعی مانند لینکدین و حتی توئیتر این فرآیند را به مراتب آسان تر کرده اند. برای شروع شبکه سازی در هر کدام از این پلت فرم ها، باید خودتان را به عنوان یک فرد حرفه ای در این حوزه ثابت کنید، به این معنی که ایجاد تاییدات اجتماعی۱ و دریافت پیشنهاد ها از سطوح بالاتر در حوزه شماست.در پلت فرم های شبکه سازی اجتماعی، دغل بازان بسیار زیادی وجود دارند که ادعای حرفه ای بودن دارند. بنابراین با اخذ نگرش بالا که برای یک شبکه سازی موثر یک پیش نیاز است، ضرورتی برای جداسازی خودتان به وجود می آید؛ چرا که این امر به جداسازی کسانی که از دانش و توانایی های واقعی برخوردارند از کسانی که در لباس افراد حرفه ای ظاهر می شوند، کمک می کند.

 

افزایش مهارت های شبکه سازی شما

البته ایجاد یک حساب شبکه اجتماعی و در معرض تماشا گذاشتن تاییدات اجتماعی مختلف شما اولین گام در شبکه سازی است. برای دستیابی به بهترین نتایج، به تلاش بیشتری برای کشف و به کارگیری بهترین نگرش ها نیاز است.

در زیر چند مورد کلیدی را آورده ایم که زمان شبکه سازی باید در ذهن داشته باشید:

۱- حرفه ای برخورد کنید.

ایجاد ارتباطات جدید از طریق پلت فرم های شبکه سازی اجتماعی آسان است؛ گرچه استمرار این ارتباطات بسیار دشوار است. با افراد به مثابه ایجاد یک رابطه کاری بلندمدت برخورد کنید و به این ترتیب فرصت این را خواهید داشت که دفعه بعدی به اندازه ای که می خواهید محصولات بسیاری به آنها بفروشید.

۲- به شخصیت ها احترام بگذارید و برای هر پیامدی آماده باشید.

وقتی شما شروع به شبکه سازی می کنید، ممکن است سایرین مدت زمان خیلی طولانی این کار را کرده باشند و برخی ممکن است نیازی به افزودن یک مخاطب جدید به لیست فعلی خود نبینند. این مساله را درک کنید و زمان برخورد با مخاطبان جدید، انتظارات بیش از حد نداشته باشید.

۳- پتانسیل و ارزش خودتان را بشناسید.

اگر پتانسیل و ارزش های خودتان را نشناسید، برای تطبیق با دشواری روبه رو خواهید بود چرا که همه افراد را بالاتر از خود می بینید و برای خودتان به چیزی کمتر از آنچه شایسته آن هستید راضی خواهید شد.

۴- برای بلندمدت برنامه ریزی کنید.

روابط کسب و کار بلندمدت مزایای بیشتری به همراه دارند. زمانی که با مخاطبان جدید ملاقات می کنید، تنها بر معاملاتی تمرکز نکنید که فقط به شما منفعت برسانند. معاملاتی انجام دهید که به هر بخش منفعت خواهد رساند و ارتباطی که بیشتر به طول بینجامد.

۵- شبکه سازی را به یک عادت تبدیل کنید.

برای دریافت بهترین نتیجه از شبکه سازی، باید آن را به یک کار روتین تبدیل کنید؛ چرا که هر چه بیشتر شبکه سازی کنید، از ترفندهای کارآتری پرده برمی دارید.شبکه سازی هرگز گزینه ای برای یک فعالیت اقتصادی که می خواهد در عصر جدید موفق باشد نبوده است؛ اما یک پیش نیاز است. از ترفندهای شبکه سازی ذکر شده استفاده کنید تا شاهد اوج گرفتن برندتان باشید.

منبع: huffingtonpost

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *