چهارشنبه، 25 مهر 1397 18:33:31
آخرین اخبار
رئیس دانشگاه علم و صنعت خبرداد:

ایجاد ارتباط علمی بین‌الملل ایران و دانشگاه‌های اروپا از طریق دفتر «بُن»

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران از دریافت مجوز وزارت علوم از دولت ایران و آلمان مبنی بر انتخاب یک رابط برای ایجاد ارتباط علمی بین‌الملل، میان ایران و دانشگاه‌های اروپا در سال‌جاری سخن گفت.

به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، محمدعلی برخورداری پنجشنبه ۱۵ تیر در چهاردهمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور به میزبانی دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: این نشست‌ها ثمرات بسیاری را در پی داشته که گزارش کاملی از آن تهیه شده و در اختیار رؤسای دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

وی خلاصه‌ای از وضعیت دانشگاه علم و صنعت ایران واقع در شمال شرقی تهران را بیان کرد و یادآور شد: این دانشگاه در ابتدا به عنوان مدرسه صنعتی کشور در سال ۱۳۰۸ شمسی با همکاری مشترک ایران و آلمان تأسیس شد و فعالیت خود را آغاز کرده است.

برخورداری با بیان اینکه این دانشگاه در مدت زمان طولانی با تغییر و تحول‌های بسیاری همراه بوده است، افزود: مکان این مدرسه به محل خیریه‌ای در نارمک منتقل و تبدیل به هنرسرای علمی و دانشکده علم و صنعت شد که در نهایت در قالب دانشگاه علم و صنعت ایران به فعالیت پرداخت.

وی ادامه داد:  در حال حاضر در این دانشگاه ۱۵ دانشکده فعال وجود دارد که در سه گروه آموزشی مستقل و تعدادی واحدهای وابسته شامل مرکز آموزش الکترونیکی، پردیس ۲ و یک واحد در شهر نور، فعالیت می‌کند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه اعضای هیئت علمی این دانشگاه شامل ۴۲۹ نفر در رتبه‌بندی‌های مختلف هستند، عنوان کرد: اعضای غیرهیئت علمی دانشگاه نیز ۲۸۰ نفر رسمی و ۵۰۰ نفر قراردادی بوده و تعداد دانشجویان دانشگاه ۱۳هزار و ۵۵۰ نفر است.

وی اضافه کرد: ۴ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی، ۸ هزار نفر در مقطع کارشناسی‌ارشد و هزار و ۵۸۰ دانشجو در مقطع دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که به علت قدمت دانشگاه آمار مشخصی از تعداد دانشجویان فارغ‌التحصیل در دست نیست اما به صورت تخمینی می‌توان گفت ۴۷ هزار دانشجو از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران از طرح‌های کلان ملی به عنوان بحث پژوهشی در دانشگاه علم و صنعت ایران سخن گفت و اظهار کرد: سامانه حمل و نقل ریلی تندرو، ساخت پروتزهای عصبی زیرجلدی برای کمک به بیماران ضایعه نخاعی، ساخت موتور هواپیمای مسافربری ۱۵۰ نفری و ساخت ماهواره که از طرح‌های کلان کشوری به حساب می‌آیند، در این دانشگاه صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۹۶ در رتبه‌بندی تایمز در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر آسیا رتبه ۹۲ و در بین ۱۴ دانشگاه کشور، رتبه ۲ را کسب کرده است، گفت: در سال ۹۵ در این رتبه‌بندی در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر رتبه ۵۷ و در زمینه ریاضیات کامپیوتر در سطح دانشگاه‌های برتر رتبه ۵۰ و در کشور رتبه ۳ را کسب کرده‌ایم.

برخورداری با اشاره به کسب رتبه ۵۵۱ تا ۶۰۰ در رتبه‌بندی‌های کیو اس در سال ۲۰۱۷، خاطرنشان کرد: در زمینه‌ سرانه‌ استنادات اعضای هیئت علمی، در سطح دانشگاه‌های کشور به کسب رتبه یک دست پیدا کرده‌ایم و در رابطه با اتحادیه‌ها و نشریات نیز در بیشتر دانشگاه‌های برتر عضو هستیم و در سطح بین‌الملل با سایر دانشگاه‌های سطح یک ارتباط خوبی داریم.

وی از دریافت مجوز وزارت علوم از دولت ایران و آلمان مبنی بر انتخاب یک رابط برای ایجاد ارتباط علمی بین‌الملل، میان ایران و دانشگاه‌های اروپا در سالجاری سخن گفت و تأکید کرد: این اقدامات با تأسیس دفتری انجام شد که در حال حاضر در «بُن» افتتاح شده و در حال فعالیت است.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران احداث و راه‌اندازی پردیس در چابهار و یک دانشگاه، با همکاری مشترک ایران و آلمان به کمک منطقه آزاد در عراق و دریافت توافق‌های انجام شده بین ایران و عراق در این زمینه را مطرح کرد و گفت: کارهایی در ایران انجام شده و پیگیری‌های لازم در عراق صورت می‌گیرد تا شاهد راه‌اندازی شعبه کردستان عراق در سال‌تحصیلی آینده باشیم.

وی سرانه چاپ مقالات ISI در این دانشگاه را ۲.۸۳ اعلام کرد و یادآور شد: ۵ شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد این دانشگاه حضور دارند و ۱۶ شرکت در آستانه اخذ مجور هستند.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *