یکشنبه، 22 تیر 1399 08:45:32
آخرین اخبار
ورود دهه هفتادي‌ها به رقابت کنکور باعث کاهش داوطلبان شده‌ است؛

کاهش نیم‌میلیونی داوطلبان کنکور طی ۱۰ سال

کنکور از سال‌های اوج خود فاصله گرفته ‌است. در سال‌های پایانی دهه ۷۰ و ابتدایی دهه ۸۰، متولدان دهه ۶۰ به‌واسطه جمعیتی بالایی که داشتند، پشت کنکور را شلوغ‌تر از همیشه کردند. حتی افزایش ظرفیت‌ها در دانشگاه‌ آزاد اسلامی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای متولدان دهه۶۰ و موجی که برای حضور در دانشگاه ایجاد کردند، کافی نبود.

به گزارش عطنا، روزنامه وقایع‌اتفاقیه در مطلبی که روز چهارشنبه ۱۴ تیر ماه به چاپ رسانده به  کاهش محسوس داوطلبان کنکور پرداخته است که در ادامه با هم می‌خوانیم.

کنکور از سال‌های اوج خود فاصله گرفته ‌است. در سال‌های پایانی دهه ۷۰ و ابتدایی دهه ۸۰، متولدان دهه ۶۰ به‌واسطه جمعیتی بالایی که داشتند، پشت کنکور را شلوغ‌تر از همیشه کردند. حتی افزایش ظرفیت‌ها در دانشگاه‌ آزاد اسلامی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای متولدان دهه۶۰ و موجی که برای حضور در دانشگاه ایجاد کردند، کافی نبود.

 این اتفاق، کنکور را به دغدغه بزرگی برای جوانان در آن مقطع تبدیل و آزمون ورود به دانشگاه‌ها را «غول کنکور» نامید اما بررسی‌ها در ۱۰ سال اخیر نشان می‌دهد، کنکور از رونق خود افتاده است، به‌طوری‌که از سال‌های آخر دهه ۸۰ کم‌کم تعداد داوطلبان کنکور سراسری روند رو‌به‌کاهشی را آغاز کردند و این روند در سال ۹۴ و ۹۵ به اوج خود رسید. براساس آمارهای رسمی سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد داوطلبان کنکور در سال ۱۳۸۷ یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بود و این میزان در سال جاری به ۹۰۰ هزار نفر رسیده که حکایت از کاهش حدود ۵۰۰ هزار نفری تعداد داوطلبان کنکور دارد؛ اتفاقی که می‌توان آن را رسیدن دهه هفتادی‌ها به کنکور دانست و حتی کم‌کم باید شاهد حضور دهه هشتادی‌ها در رقابت کنکور  باشیم.

آمار کنکور ۹۶

براساس آمار سازمان سنجش، برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۵۴۸ هزار و ۴۳۴ نفر زن و ۳۸۱ هزار و ۷۷۴ نفر مرد هستند. به عبارت دیگر ۵۸,۹۶ درصد زن و ۴۱,۰۴ درصد مرد هستند.
همچنین از میان داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۶، تعداد ۱۴۸ هزار و ۵۰۰ نفر داوطلب گروه علوم ریاضی و فنی هستند که از این تعداد ۵۲ هزار و ۵۳۱ نفر زن و ۹۵ هزار و ۹۶۹ نفر مرد هستند.

تعداد ۵۸۰ هزار و ۵۷۰ نفر داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی هستند که از این ۳۶۷ هزار و ۷۹۳ نفر زن و ۲۱۲ هزار و ۷۷۷ نفر مرد هستند و همچنین ۱۸۴ هزار و ۱۹۵ نفر داوطلب گروه آزمایشی علوم انسانی هستند که از این تعداد ۱۱۵ هزار و ۴۶۶ نفر زن و ۶۸ هزار و ۷۲۹ نفر مرد هستند.
همچنین از میان داوطلبان آزمون سراسری سال ۹۶، تعداد ۱۰ هزار و ۶۷۵ نفر داوطلب گروه آزمایشی هنر هستند که هشت هزار و ۴۹ نفر زن و دو هزار و ۶۲۶ نفر مرد هستند و تعداد ۶ هزار و ۲۶۸ نفر داوطلب گروه آزمایشی زبان‌های خارجی هستند که چهار هزار و ۵۹۵ نفر زن و یک هزار و ۶۷۳ نفر مرد هستند.

همچنین از تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت‌نام‌کننده، تعداد ۵۱ هزار و ۳۱۰ داوطلب از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و زبان‌های خارجی، علاقه‌مندی خود را به شرکت در گروه آزمایشی هنر علاوه‌بر گروه آزمایشی اصلی خود اعلام کرده‌اند که از این تعداد ۳۵ هزار و ۸۳۴ نفر زن و ۱۵ هزار و ۴۷۶ نفر مرد هستند. علاوه‌براین از تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت‌نام‌کننده، تعداد ۱۱۲ هزار و ۱۹۹ داوطلب از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و هنر علاقه‌مندی خود را به شرکت در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی علاوه‌بر گروه آزمایشی اصلی خود اعلام کرده‌اند که از این تعداد ۷۳ هزار و ۶۱۵ نفر زن و ۳۸ هزار و ۵۸۴ نفر مرد هستند.

کنکور و رقابت بر سر صندلی‌های باکیفیت

چهل‌وهفتمین کنکور سراسری امسال با رقابت ۹۳۰ هزار داوطلب آخر این هفته برگزار می‌شود که این آمار نسبت به پنج سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. این اتفاق در شرایطی است که براساس آمار‌های رسمی، فقط ۲۰ درصد داوطلبان جذب دانشگاه‌های دولتی می‌شوند و با توجه به اینکه رشته‌های رایگان و باکیفیت در ایران در اختیار دانشگاه دولتی است، می‌توان گفت رقابت در کنکور از تصاحب صندلی به تصاحب صندلی باکیفیت تبدیل شده است.
درحال‌حاضر، به‌ازای هر دانشجو، یک صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد و رقابت بر سر صندلی خالی به رقابت بر سر صندلی باکیفیت در مقایسه با دهه ۸۰ تبدیل شده زیرا در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ رقابت برای تصاحب صندلی دانشگاهی بود.

همین مسئله باعث ایجاد صف‌های چندین‌ساله برای ورود به دانشگاه شد و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، مانند تهران، شریف، امیرکبیر، شهیدبهشتی و… رؤیایی برای داوطلبان بود اما حالا دهه هفتادی‌ها در کشور به‌واسطه تعداد بالای کرسی‌های خالی در دانشگاه‌ها و افزایش ظرفیت دانشگاه‌های مادر و معتبر کشور، دست باز‌تری نسبت به دهه شصتی‌ها برای ورود به دانشگاه‌ها دارند.

جزئیات دریافت کارت آزمون کنکور

حسین توکلی درباره جزئیات دریافت کارت آزمون کنکور می‌گوید: آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۶ در صبح و بعدازظهر پنجشنبه و جمعه، ۱۵ و ۱۶ برگزار می‌شود و داوطلبان تا چهارشنبه ۱۴ تیر فرصت دارند پرینت کارت آزمون خود را دریافت کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از تعداد بیش از ۹۳۰ هزار داوطلب کنکور سراسری ۹۶ تا صبح سه‌شنبه تعداد ۶۵۰ هزار و ۱۳۵ داوطلب معادل ۶۹,۸۹ درصد افراد پرینت کارت خود را از سایت سازمان سنجش دریافت کردند. او در ادامه گفت: داوطلبان تا چهارشنبه، ۱۴ تیر فرصت دارند به سایت سازمان سنحش مراجعه و با واردکردن سریال کارت اعتباری ثبت‌نام (۱۲ رقمی) و شماره شناسنامه یا شماره پرونده و کد پیگیری (۱۶ رقمی) و نام خانوادگی و کدملی و سریال شماره شناسنامه نسبت به دریافت کارت پرینت در آزمون اقدام کنند.

توکلی خاطرنشان کرد: برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ تعداد ۹۳۰ هزار و ۲۰۸ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۵۴۸ هزار و ۴۳۴ نفر زن و ۳۸۱ هزار و ۷۷۴ نفر مرد هستند. به عبارت دیگر ۵۸,۹۶ درصد زن و ۴۱,۰۴ درصد مرد هستند و با توجه به آمار علاقه‌مندی داوطلبان در گروه‌های آزمایشی و آمار نهایی داوطلبان، تعداد یک میلیون و ۹۳ هزار و ۷۱۷ کارت برای داوطلبان صادر شده که ازاین‌میان، تعداد ۶۵۷ هزار و ۸۸۳ کارت برای خواهران و ۴۳۵ هزار و ۸۳۴ کارت برای برادران صادر شده و آزمون سراسری سال ۹۶ با این آمار برگزار می‌شود.

آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه، ۱۵ تیر، داوطلبان گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنجشنبه، ۱۵ تیر، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه، ۱۶ تیر و داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در بعدازظهر جمعه، ۱۶ تیر در ۳۷۲ شهرستان و بخش مختلف کشور برگزار خواهد شد.
کارت‌های شرکت در آزمون برای‌ کلیه‌ داوطلبان‌ آزمون‌ سراسری سال ۱۳۹۶ براساس‌ مندرجات‌ بند «الف‌» این‌ اطلاعیه‌ روی پایگاه اطلاع‌‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان پس از پرینت کارت شرکت در آزمون، در صورت وجود نقص احتمالی باید مطابق بند «ب» این اطلاعیه به حوزه‌های رفع نقص کارت مندرج در جدول مربوطه مراجعه کنند.

داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی متقاضی شده‌اند، باید علاوه‌بر پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی اصلی، برحسب مورد نسبت به پرینت کارت گروه آزمایشی دوم یا گروه‌های آزمایشی دوم و سوم (گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی) خود اقدام کنند. داوطلبان برای پرینت کارت شرکت در آزمون باید منحصرا به این روش اقدام و بر‌اساس تاریخ و آدرس تعیین‌شده روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند. برای شرکت در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس‌دار و ارائه آن الزامی است. تمامی داوطلبان باید پرینت کارت شرکت در آزمون را دریافت کنند

داوطلبانی که پس از مشاهده پرینت با نقص در کارت آزمون سراسری خود مواجه می‌شوند باید از سه‌شنبه، ۱۳ تیر به باجه‌های رفع نقص که آدرس آن در سایت سازمان سنجش درج شده، مراجعه کنند. تذکر مهم: چنانچه داوطلبی به‌ دلیل دراختیار‌نداشتن اطلاعات مربوط به شماره پرونده یا کد پیگیری مورد نیاز، موفق به پرینت کارت شرکت در آزمون خود نمی‌شود، لازم است با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و ورود به سیستم پاسخگویی و انتخاب نام آزمون و تعیین موضوع پیگیری نسبت به دریافت اطلاعات مربوط به شماره پرونده یا کد پیگیری ثبت‌نام اقدام کند و به‌هیچ‌وجه به باجه رفع نقص مراجعه نکند.

این امکان برای داوطلبانی فراهم شده که در سیستم پاسخگویی دارای عضویت باشند. داوطلبانی که اطلاعات خود را مفقود کرده‌اند با عضویت در این سیستم می‌توانند اطلاعات خود را بازیابی کنند.

 

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *