چهارشنبه، 22 آبان 1398 01:42:19
آخرین اخبار

هفته آینده شورای امنیت با صدور قطع نامه ای غنی سازی ایران را به رسمیت خواهد شناخت

به گزارش عطنا ، به نقل از مهر  محمد جواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران گفت: درود و صلوات خود را به روح پاک امام راحل، شهدای انقلاب  و جنگ تحمیلی و شهدای عزیز هسته ای که نمود مقاومت مردم ایران هستند نثار می کنیم.

وی افزود: مذاکرات از ابعاد مختلف دارای ویژگی و امتیازاتی است که در آینده فرصت بیشتری برای بیان آن خواهد بود.

وزیر امور خارجه گفت: در این مذاکرات ما از شرایطی شروع کردیم که شورای امنیت با قطعنامه ظالمانه، برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک نگرانی مطرح کرده و از مردم ایران خواسته بود از حقوق خودشان دست بکشند.

وی افزود: این درحالی است که با انجام این مذاکرات شاهد هستیم که در هفته آینده، شورای امنیت در قطعنامه ای نخستین بار برنامه غنی سازی یک کشور در حال توسعه را به رسمیت می شناسد و این با مقاومت مردم و نشان دادن اینکه حربه تحریم و فشار و زورگویی بر مردم ایران کارساز نیست به دست آمده است.

ظریف گفت:‌ مردم ما در برابر تحریم ایستادگی می کنند اما در برابر احترام و مذاکره و گفتگو از خود نرمش قهرمانانه نشان می دهند تا بتوانند نتیجه ای مثبت برای همه به دست بیاورند.

وی گفت: البته این نتیجه شامل کسانی که به دنبال درگیری و جنگ هستند، نمی شود و شما امروز داد و بیداد نتانیاهو را در همه تلویزیون ها و رادیوهای دنیا می شنوید که از به رسمیت شناختن حقوق مردم ایران و رفع تحریم ها و جلوگیری از یک بحران ساختگی برای خود عزا گرفته و نگران شده است.

در این مذاکرات توفیق خوبی در زمینه هسته ای و رفع تحریم ها نصیب ما شد

وزیر امور خارجه گفت: از برادر عزیز دکتر صالحی و همکارانشان در سازمان انرژی اتمی که  در به ثمر رساندن صنعت مهم هسته ای نقش بسیار عمده از ابتدای صنعت هسته ای داشته اند قدردانی می کنم.

ظریف در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد افزود: همچنین از آقایان عراقچی و روانچی که بار مذاکرات را برعهده داشتند سپاسگزاری می کنم.

وی افزود: به خصوص از اصحاب رسانه که ما را یاری کردند و اخبار درست را به سمع مردم رساندند، تشکر می کنم.

ظریف ادامه داد: ما در این مذاکرات به یک توافق جامع رسیدیم که طی روزهای آینده به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد می رسد و بعد مراحل اجرایی آن شروع می شود.

وی گفت: البته خط قرمزهای مطرح شده از سوی رهبر معظم انقلاب و مسئولان، در آن به دقت رعایت شده و ما مذاکرات بسیار دشواری را پشت سر گذاشتیم.

ظریف با بیان اینکه مذاکره یعنی داد و ستد و رسیدن به نکات مشترک، اضافه کرد: در این مذاکرات توفیق خوبی نصیب ما شد به خصوص در مسائل هسته ای و رفع تحریم ها.

وزیر امور خارجه افزود: طبق برنامه قرار است ایران به سمت پیشرفته تر شدن صنعت هسته ای و غنی سازی تجاری به پیش برود.

وی گفت: ضمناً تحریم های ظالمانه نیز از دوش مردم برداشته و همه تحریم های مالی و بانکی در ابتدای توافق نامه لغو می شود.

ظریف افزود:  همچنین بر اساس یک روند متناظر اقدامات ما پس از رفع همه تحریم ها شروع می شود.

وی گفت: در یک فاصله ۴ ماهه شاید به زمانی برسیم که همه اقدامات دو طرف به نتیجه برسد که همه اینها در توافق مشخص شده است.

ظریف با بیان اینکه برنامه اقدام مشترک در دست ترجمه است و در تارنمای وزارت امور خارجه موجود است، گفت: بقیه ضمائم شامل ۱۰۰ صفحه سند است که برادران و خواهران ما درباره کلمه به کلمه آن مذاکره، بحث، گفتگو و دعوا کرده اند و اینها در اختیار دوستان و مردم قرار خواهد گرفت.

وی گفت: ما در این مذاکرات با  ۷ طرف بین المللی مذاکره می کردیم که هر کدام خط قرمزهایی داشتند.

وی گفت: ان شاءالله با یک برنامه هماهنگ به پیش خواهیم رفت.

ظریف گفت: از تمام کسانی که در موضوع هسته ای و سیاست خارجی از ابتدای انقلاب و البته بیش از همه از مردم و مقاومت آنها و تمام دست اندکارانی که در دوره های گذشته در این امر تلاش کرده اند و از آقایان لاریجانی و جلیلی و سایر دوستان سپاسگزاری می کنیم.

وی گفت‌: همه ما با دیدگاه ها و گرایش های مختلف در یک سمت و سو حرکت کردیم و آن احقاق حقوق ملت بزرگ ایران است.

ظریف گفت: امیدوارم بتوانیم با عنایت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور از این توافق در سال همدلی و همزبانی در جهت پیشرفت و بهبود وضعیت معیشتی مردم و همچنین پیشبرد فعالیت های هسته ای کشورمان استفاده کنیم.

نظرات (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *