پنجشنبه، 2 اسفند 1397 08:14:36
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی یادداشت

محمد فاضلی: سیاست در ورزش

شفافیت رأی نشان می‌دهد رأی‌دهنده، نماینده کیست؛ نماینده مردم یا نمایندگی‌کننده منافع دیگران؟ باید مشخص باشد که هر نماینده به کدام طرح‌ها و لوایح، چگونه رأی داده است. نماینده نه‌فقط در نطق‌ها و مصاحبه‌هایش، بلکه در یکی از مهم‌ترین لحظه‌های رفتار نمایندگی، یعنی در لحظه رأی دادن باید زیر نظر مردم باشد.

سید احسان خاندوزی؛ کتاب بندیکت کوهلر یکی از پردامنه‌ترین تحقیقات تاریخی پیرامون نسبت نظام اقتصادی صدر اسلام با نظام‌های متاخر است

کتاب بندیکت کوهلر گرچه از قضاوت‌های آکنده از سوگیری خالی نیست، اما بی‌تردید یکی از پردامنه‌ترین تحقیقات تاریخی پیرامون نسبت […]

محمود فاضلی؛ برخیز و از شریعتی سخن بگو…

دکتر فاطمه (پوران) شریعت‌رضوی (همسر علی شریعتی) که در چند روز اخیر به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری شده […]

حمیدرضا رحمانی زاده دهکردی؛ سفر به کابل/بخش اول

۱- چهل سال پیش، در شب‌های سرد و طولانی زمستان، حکایت «تهمینه، دخترِ شاهِ سمنگان» و قصه‌های «سَمَک عیار» و […]

عزت الله سام آرام: از عدالت خیریه‌ای تا عدالت نهادی

در برهه اوایل انقلاب، تصویری که مردم از عدالت اجتماعی داشتند، بیشتر جنبه‌‌های هیجانی داشت. واقعیت این است که در […]

علی خورسندی طاسکوه: گرفتار خود زشت انگاری آکادمیک نشویم!

بعضاً همکاران هِرش-ایندکس دار ما، آنهایی که مقاله نویسان و نمایه پردازان حرفه ای هستند، بر این باورند که احیاناً […]

نعمت‌الله ایران‌زاده: ما در جهان سوء‌فهم و سوء‌تفاهم به سر می‌بریم

زیست انسانی ما در مواجهه با چالش های اجتماعی و ابزار های گفتمان ساز جدید، تاب آوری خود را در […]

امیرحسین علمداری: رفراندوم فیلترینگ

همه‌پرسی را می‌توان با موضوع فیلترینگ انواع و اقسام مختلف شبکه های فضای مجازی پرداخت، شبکه هایی که به استناد صحبت‌های مسئولان ذی‌ربط قریب به چهل میلیون کاربر ایرانی دارند و بسیاری از این کاربران از این راه به امرار معاش و کسب درآمد قانونی و با مجوز می پردازند.

غدیر مهدوی: شمشیر دو لبه حذف صفر از پول ملی!

عضو شورای شهر کرج و استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حذف صفر از پول پس از جنگ جهانی دوم به کاهش تورم در آلمان کمک کرد، گفت: اما حذف صفر از پول در اقتصادی که در شرایط رشد باثبات قرار ندارد ممکن است تورم را تشدید کند.

سورن مصطفائی: تلقی از طبیعت در ایران پیشامدرن

پژوهشگر جامعه‌شناسی: انسان پیشامدرن ایرانی طبیعت پیرامون خود را می‌شناخت و به ضعف‌هایش واقف بود، به همین سبب زندگی و زیست خود را به گونه‌ای در نسبتی هماهنگ با آهنگ طبیعت تعریف کرده بود تا آسیبی به آن وارد نشود.

سیدحسن موسوی چلک: حفظ و ارتقای امید اجتماعی وظیفه دولت‌هاست

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: همه ما در زندگی خود با امید زندگی می‌کنیم چرا که امید انگیزه کار و زندگی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل یکی از وظایف دولت‌ها در هر جامعه‌ای حفظ و ارتقاء امید اجتماعی در جامعه می‌باشد که فقدان یا کاهش آن می‌تواند پیامدهای مختلفی به دنبال داشته باشد.

محمد زاهدی اصل: شاگرد اولی حوادث و سوانح

استاد دانشگاه علامه طباطبائی: یکبار برای همیشه به دور از تعصبات بررسی کنیم تا بدانیم چه عللی باعث می‌شود آمار تصادفات و خسارت‌های ناشی از آن بالا می‌رود تا به یکی از کشور‌های شاگرد اول تبدیل شویم. این می‌تواند جامعه را مأیوس کند و مردم را نسبت به کارگزاران بی‌اعتماد کند.

غلامرضا کاشی: با حماسه حل می‌شود

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: فردوسی بدون تکیه بر یک متافیزیک ساخته و پرداخته شده، امکانی برای یک حیات معنوی گشوده است درست در تقابل با فلسفه و کلامی که در سنت دینی ماست. نقطه عزیمت جهان حماسی او، انسانی است سرگشته که هیچ امکان شناختی از خداوند ندارد.

محمد فاضلی: درازگِیت: جامعه‌شناسی قدرت تُندخو

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی: حکایت تندخویی و بدزبانی «محمدباسط درازهی» نماینده سراوان در اداره گمرک، رخدادی از جنس کوه یخ است، بخش اعظم‌اش زیر آب و قله آن بیرون از آب است. این حکایت از آن دست است که باید آن‌را نمادسازی کرد تا در خاطره‌ها بماند.

هادی خانیکی: تلویزیون در جامعه ما همزمان و همزبان با نیازها و تحولات نیست

استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی: به سبب افزایش نقش «رسانه‌ها» در شکل‌گیری افکار عمومی و پردامنگی دامنه تأثیر افکار عمومی در تحولات سیاسی و اجتماعی دیگر نمی‌توان تلویزیون را محدود به وضع سازمانی یا فناورانه آن کرد.

محمود فاضلی: ضرورت مبارزه جامعه بین‌الملل با مهاجرت غیرقانونی

کارشناس مسائل بین‌الملل: ۱۵ کشور از پیمان جهانی مهاجرت که ادعای برقراری نظم جدیدی برای امکان مهاجرت در سراسر جهان را دارد خارج شده یا به آن رأی ندادند.

معصومه قاراخانی: شرافت علمی یا سوگیری ایدئولوژیک

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی: «کورعلمی»، «پوشاندن قبای عالمانه» و «دانایی سلیقه‌ای و مقطعی» سه شکل رابطه میان نظام سیاستگذاری و علم در ایران است.

امیرحسین قضائی‌علمداری: شوق خدمت

قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان نیز مانند تمام قوانین و مقررات جاری در کشور، دارای مزایا و معایبی است که از جمله ایرادات آن می‌توان به استثناء شدن اعضای شورای معاونین رئیس جمهور، جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا اشاره کرد.

ابراهیم فیاض: در جامعه ما هیچ‌گاه نمی‌توان به طور کامل اطلاعات را شفاف‌سازی کرد

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران: «نقد اجتماعی» نهادها را مجبور به بازبینی در اعمالشان کرده و این امر خود به اصلاح و روشن شدن امور کمک می‌کند؛ بر این باورم که در جامعه ما به سختی می‌توان اطلاعات را شفاف‌سازی کرد.

علی اکبریان‌میمند «باید مرگ ملانصر‌الدین را باور کنیم»

به قول شهرام شکیبا، ابوالفضل‌خان سبیلی بود که به سروی نصب کرده باشند، در طنز خلاصه نمی‌شد و این را هم با نوشتن کتاب «ماه به روایت آه» به رخ ادبیات فارسی کشید. باید گفت: «گلچین روزگار در چیدن گلی به نام ابوالفضل زرویی‌نصرآباد عجب با سلیقه عمل کرده است!»

هادی خانیکی: باید از ظرفیت «ارتباطات سیاسی» برای تحرک بخشیدن به جنبش‌ها بهره گرفت

در جامعه ما که سیاست جزو جدایی‌ناپذیر همه عرصه‌های حیات اجتماعی آن بوده و سایه سیاست همواره بر سر اجتماع و اقتصاد و فرهنگ و میدان‌های گوناگون توسعه افتاده است، باید از ظرفیت و قدرت «ارتباطات سیاسی» برای تحرک بخشیدن به جنبش‌ها و کنش‌های آزادی‌خواهانه و رهایی‌بخش بهره گرفت.