سه شنبه، 3 مهر 1397 21:18:54
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی یادداشت

فریدون صدیقی‌ : فراتر از زندگی مثل همینگوی، مالرو، مارکز و شاملو

اکنون که عرصه بر رسانه‌های رسمی به‌غایت تنگ است، مسئولان معزز باید واقع‌بین باشند که اولین نشانه واقع‌بینی اطلاع‌رسانی به هنگام رسانه‌ها و تولید خرد از سوی آنان است. باید بدانیم که آگاهی و رنجوری علم همواره موجب نقصان در اندیشه و اعتقاد است و می‌دانیم اندیشه و اعتقاد عاملی درونی و گوهری وجودی برای هر روزنامه‌نگار راستین و اساساً هر انسان حق‌جوست.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: مأموریت تنش‌زدایی ایران در نیویورک

دونالد ترامپ، بنیامین نتانیاهو و برخی مرتجعان عرب عمدتاً به خاطر لاپوشانی کردن شکست‌های سیاسی و حقوقی خودشان سعی می‌کنند یک فضای بحرانی و افراطی را در سازمان ملل حاکم کنند ولی واقعیت قضیه این است که سازمان ملل متحد، مهد دیپلماسی است لذا هدف اول هیئت ایرانی باید فرصت‌های دیپلماتیک متن، حاشیه و لابی‌های سازمان ملل متحد برای رفع اختلافات دوجانبه و کاهش تنش‌هایی که در مناسبات دوجانبه با کشورهای مختلف وجود دارد، باشد.

ادامه مطلب
محمدعلی رحیمی: آمریکا و منابع قدرت آن

امروز وقتی نظریه‌پردازان درباره تمدن آمریکا صحبت می‌کنند، منظورشان تمدن شکل‌گرفته در دو سه قرن گذشته است، نه تمدن آمریکایی‌های اصیل و بومی که با ساکنان سرخپوست موجود بود.

ادامه مطلب
هومن رجبی: پیشگیری استادان از به‌خطر افتادن سلامت روانی دانشجویان با چند راهکار ساده

تشخیص قوی یا ضعیف بودن تدریس معلم، در چگونگی برقراری ارتباط او نهفته است. درواقع کیفیت پیام‌رسانی معلم نقش عمده‌ای در مؤثر بودن تدریس او دارد. ازاین‌رو پیش از اینکه معلم با شیوه‌های تدریس آشنا شود، بهتر است که اصول برقراری ارتباط را به‌خوبی بیاموزد و آن را سرلوحه کار خود قرار دهد.

ادامه مطلب
محمدجواد کاشی: اهواز؛ جنایت بی‌پناه

سینه تاریخ، پر است از خاطرات مربوط به جنایت‌های توجیه‌پذیر. خدا، عدالت، انسانیت، آزادی و حقوق بشر؛ همه دستاویزهای توجیه‌کننده جنایت‌های بزرگ در تاریخ بشریت شده‌اند.

ادامه مطلب
فریدون صدیقی: اقدام پسندیده روحانی

نشر دیدگاه یک مقام بلندمرتبه ایرانی در یک رسانه، در پیشاهنگام برگزاری اجلاسی که قرار است آن مسئول، دیدگاه‌های کشور خود را در آن مطرح کند، کاری سنجیده، معقول، بایسته و سزاوار است.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: FATF و مسأله‌ای به نام منافع ملی

نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض یک تصمیم مهم قرار دارند. دولت تصمیم خود را درباره FATF گرفته است و مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آن‌ها مانند CFT دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم.

ادامه مطلب
محمد فاضلی: غلبه منطق مظلومیت

حادثه عاشورا به دلیل ترکیب فرهنگ عراقی، ماجرای آب، خشونت روایت‌شده و قداست امام حسین (ع) برای شیعیان، ظرفیت عظیمی برای شکل دادن به «منطق مظلومیت» دارد. مسئله از جایی شروع می‌شود که این «منطق مظلومیت» در حادثه عاشورا به «مظلومیت منطق عاشورا» و به حاشیه رفتن محوریت عدالت در حادثه می‌انجامد و حاشیه تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی بر متن فراتاریخی عاشورا غلبه می‌کند.

ادامه مطلب
داور درخشان: دوزخ بازنشستگی برای تشنگان خدمت

کارشناس ارشد حقوق عمومی دانشگاه علامه طباطبائی: تن‌دادن به اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان باعث شکوفایی استعدادهای جوانان در عرصه مدیریتی می‌شود

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت پیشه: ایران بازیگر مهم نشست امسال سازمان ملل

آمریکایی‌ها متهم به ارتباط با گروه‌های تروریستی هستند و هنوز هم با برخی از این گروه‌ها در ارتباطند درحالی‌که ایران بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل از بین بردن و کاهش نفوذ خطرناک‌ترین گروه تروریستی یک دهه اخیر یعنی داعش بوده است.

ادامه مطلب
محمود فاضلی: تردید در مدرک تحصیلی

۱۰۰ روز از به روی کار آمدن دولت اسپانیا می‌گذرد و احزاب مخالف دولت اسپانیا ازجمله «حزب مردمی» و «شهروندان» از عملکرد دولت سانچز در یک‌صد روز گذشته انتقاد کرده و دولت را در اجرای تعهدات خود ناکام می‌دانند.

ادامه مطلب
وحید آگاه: اندر نسبت معرفت بشر با حکمت و عدالت خداوند

سبک کار، اجتماعی است. اما مگر می‌شود در ایران، کار اجتماعی به سیاست نکشد؟ عامدانه نیست و در گوشه‌ای از دنیا که همه چیز، بار سیاسی دارد، جامعه که بسترسیاست است، بی‌نصیب نمی‌ماند. فرقی هم نکرده! چاپارچی که از دار دنیا، هیچ نداشته و ابداً سیاسی هم نبوده؛ در حمامی که گفتم، کابوس های سیاسی می‌بیند: قتل‌ امیرکبیر در حمام! چه نسبتی بین اوست و سیاست و قتل میرزاتقی‌خان؟ چرا باید به جای جذابیت های دنیا، داخل سیاست شود؟ گاو هم که شد، همینه!

ادامه مطلب
وحید ارونقی: رسانه در سال ۶۱ هجری

ارسال مستقیم پیام همانند شلیک‌کردن یک گلوله، مخاطب را وادار به عکس‌العمل کرده و پاسخ دلخواه و مورد انتظار را از آن دریافت می‌کند.

ادامه مطلب
حسین راغفر: ضرورت تشکیل یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد

اقداماتی که در راستای مبارزه با فساد اقتصادی انجام می‎شود باید توسط دستگاه قضائی صورت گیرد. منتهی در برخی کشورها نهاد مستقلی را تأسیس و به آن قدرت فرادستگاهی داده و آن‌ها شروع به معرفی و برخورد با فساد کرده‎اند. به‌هرحال در برخی کشورها یک قدرت فوق‌العاده به این نهاد مستقل فرادستگاهی دادند تا آن بتواند با افراد و عناصر فاسد برخورد کند.

ادامه مطلب
منصور غلامی: روی خوش به نخبگان نشان دهیم

در دنیای امروز «مهاجرت» به هدف کسب علم، کار پسندیده‌ای محسوب می‌شود. همچنین اگر کسی از کشور خارج شود برای آشنایی با کشورهای دیگر و آشنایی با ملل دیگر هم از ویژگی‌های خوب مهاجرت است؛ اما مشکل ما در مهاجرت افراد آنجایی سخت‌گیرانه می‌شود که نخبگان ما از کشور خارج شوند و دیگر حاضر نباشند به کشور خودشان بازگردند، در اینجا موضوع برای ما حساس می‌شود.

ادامه مطلب
محمد زاهدی‌اصل: اخلاقیات به جامعه برگردد

استاد مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی: در خانواده‌ای که بزرگان آن مسائل اولیه اخلاق را رعایت نکرده و رابطه حسنه را با فرزندانشان نداشته و تقلب در خانواده‌شان رواج دارد، بی‌شک فرزندان نیز از آنها می‌آموزند. باید دانست که در دولت نهم و دهم اخلاقیات، اقتصاد را با چالش مواجه کرد. بداخلاقی‌های اجتماعی امید را در جامعه کاهش می‌دهد.

ادامه مطلب
محمد فاضلی: خیر و وقف برای دانشگاه

استاد دانشگاه شهیدبهشتی: اگر شما هم آنقدر ثروتمند هستید که بخواهید اموالی را وقف کرده یا بخشش کنید، دانشگاه‌های اصلی کشور را در خاطر داشته باشید. آینده عقلانیت، توسعه و سرنوشت زندگی ما ایرانیان با کیفیت این دانشگاه‌ها به هم گره خورده است. اگر می‌توانید، به وقف و کار خیر برای دانشگاه‌ها بیندیشید. کسی چه می‌داند، شاید دانشگاهی که شما به آن کمک می‌کنید، روزی نقش دانشگاه هاروارد را در ایران ایفا کرد.

ادامه مطلب
فریدون صدیقی: این پیام راست است ترش‌شدن شیرینی دلیل دارد

تولید پیام برای دوستت‌دارم‌ها برای همگامی‌ها و همدردی‌ها در تسریع توسعه ملی است. متاسفم به دلایل مکشوف و نامکشوف این عادت را از دست داده‌ایم و کار صدا، نور، حرکت و تحریر برای اغلب ما مردمان محترم و صدیق شکستن سکوت در تولید انبوه اندوه، دروغ و درماندگی است.

ادامه مطلب
احسان شریعتی: ژیلبر لازار؛ مرجعی برای ایران‌شناس‌های اروپایی

ژیلبر لازار ایران‌شناس، مستشرق و مترجم مهم و تأثیر‌گذاری بود، او در عُمر طولانی‌اش هرگز از زبان و ادبیات فارسی غافل نشد و آثار مهم و درخوری را نوشت و از فارسی به فرانسه ترجمه کرد تا مخاطبان فرانسوی و اروپایی را بیش‌ازپیش با زبان و ادبیات فارسی آشنا کند و در این زمینه گام‌های بلندی برداشت و شماری از آثار این ایران‌شناس برجسته هم به فارسی ترجمه و منتشرشده است.

ادامه مطلب
محسن آزموده: جلال آل‌احمد؛ روشنفکر چند بعدی

آل‌احمد، برخلاف بسیاری از اهل فکر امروزی، آقا یا خانم دکتر نبود، عضو هیئت‌علمی هیچ دانشگاهی هم نبود، از فلان دانشگاه نام‌آور ایران یا خارج از ایران نیز مدارک عالیه نداشت، ادعای دانستن چهار، پنج زبان هم نداشت و وقتی در برابر استادی چون محمود هومن قرار گرفت، درحالی‌که به‌اصطلاح برای خودش کسی شده بود و سری در سرها درآورده بود، اما زانوی شاگردی بر زمین سود و به یادگیری فلسفه پرداخت.

ادامه مطلب
محمود ختائی: گامی نه چندان دشوار برای مقابله با جهش‌های نرخ ارز

محمود ختائی دانشیار بازنشسته دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: انتظارات در افزایش‌های پی‌درپی اخیر نرخ ارز نقش کلیدی داشته است.

ادامه مطلب