سه شنبه، 20 آذر 1397 02:32:23
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی یادداشت

محمد فاضلی: سیاست در ورزش

شفافیت رأی نشان می‌دهد رأی‌دهنده، نماینده کیست؛ نماینده مردم یا نمایندگی‌کننده منافع دیگران؟ باید مشخص باشد که هر نماینده به کدام طرح‌ها و لوایح، چگونه رأی داده است. نماینده نه‌فقط در نطق‌ها و مصاحبه‌هایش، بلکه در یکی از مهم‌ترین لحظه‌های رفتار نمایندگی، یعنی در لحظه رأی دادن باید زیر نظر مردم باشد.

هادی خانیکی: باید از ظرفیت «ارتباطات سیاسی» برای تحرک بخشیدن به جنبش‌ها بهره گرفت

در جامعه ما که سیاست جزو جدایی‌ناپذیر همه عرصه‌های حیات اجتماعی آن بوده و سایه سیاست همواره بر سر اجتماع و اقتصاد و فرهنگ و میدان‌های گوناگون توسعه افتاده است، باید از ظرفیت و قدرت «ارتباطات سیاسی» برای تحرک بخشیدن به جنبش‌ها و کنش‌های آزادی‌خواهانه و رهایی‌بخش بهره گرفت.

افشین عزیزی: رسانه و حریم خصوصی مشاهیر!

درمورد انتشار تصاویر خصوصی باید میان افراد عادی و مشاهیر تفکیک قائل شد و لازم است برای مشاهیردایره این حریم خصوصی را باتوجه جایگاهی که دارند و تاثیری که می‌توانند بر جامعه بگذارند و همچنین امتیازاتی که به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم و به واسطه شهرتشان در سطح جامعه نصیب خود می‌کنند، محدود و محدودتر ساخت و نباید اجازه داد حریم خصوصی تبدیل به مستمسکی در ید مشاهیر گردد تا به‌وسیله آن چهره واقعی خود را از مردم پنهان سازند.

عباس عبدی: خودتحریمی اینجاست

مطالعات نشان داده است که پیام‌رسان‌های داخلی که هدف آنان جانشینی تلگرام بود طی چند ماه گذشته و فقط پس از یک رشد موقتی که هیچ‌گاه به رقم‌های بالا نیز نرسید، بشدت کاهش‌یافته‌اند و در بیشتر موارد به یک‌چهارم قبل رسیده‌اند و عموماً هم زیر یک درصد هستند!

فربد آقابیگی: «پیاده‌روی اربعین دانشگاه علامه با ساختاری نظام یافته و برنامه‌ریزی‌های مدون»

دبیر دبیران کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و مذهبی دانشگاه علامه طباطبائی در یادداشتی به نقش این کانون‌ها در هر چه باشکوه‌تر برگزار کردن راهپیمایی اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: کاروان دانشگاه علامه طباطبائی با داشتن ساختاری نظام یافته و برنامه‌ریزی‌های مدون توانسته است خاطر زائرین اباعبدالله الحسین را در زمینه مسائل رفاهی آسوده کند.

مير‌شاهين فاطمی: آموزش و بهداشت؛ یک‌سال بعد از زلزله سرپل‌ذهاب

در جامعه ایران پس از هر فاجعه‌ای نوعی تقدیرگرایی در میان مردم گسترش می‌یابد که مردم سرپل ذهاب از آن مستثنی نیستند؛ به‌گونه‌ای که اتفاقات به وجود آمده را تقدیر خود دانسته و برای بهبود اوضاعشان تلاشی نمی‌کنند.

محمد زاهدی‌اصل: آقای روحانی! لبخند تنها پاسخگو نیست

آقای روحانی باید به پشتوانه رأی خود توجه بیشتر داشته باشد. لبخند زدن و روی گشاده بسیار خوب و زیباست، اما این لبخندها دیگر پاسخگو نیست و حتی برای طرفداران ایشان هم تکراری شده است.

وحید آگاه: کاوشی میانه فرهنگ و حقوق در تئاتر «همه چیز درباره آقای ف»

اجرای موسیقی، زمانی به شمایل حرفه در می آید که بتوان با آن ارتزاق نمود: نانی در آورد و آبی نوشید و دست کم، طغار ماستی برای چرب کردن نان. اینکه سالی چند کنسرت و هرچند سالی، جمع کردن یک آلبوم؛ حرفه نمی شود. لذا تفاوت است بین کسی که کار هنری می کند و آنها که مخارجشان از این مسیر تامین می شود و فرهاد شهره از قسم دوم است. یعنی می خواهد که باشد، اما نمی تواند و این یعنی از دست دادن حق بر آزادی انتخاب شغل. یعنی بر باد رفتن رویای شغلی که دوستش داری.

محمود فاضلی: این تسلیحات لعنتی

اسپانیا با فروش جنجالی ۴۰۰ عدد بمب لیزری هدایت‌شونده به عربستان به‌طور مخفیانه از جنگ در یمن حمایت کرد و همین امر با واکنش احزاب داخلی و سازمان‌های حقوق بشری روبه‌رو شد. تجهیزات نظامی لیزری هدایت‌شونده، بارها علیه مردم یمن استفاده شد و به هتل‌ها، بیمارستان‌ها، منازل مسکونی و کارخانه‌ها اصابت کرد و تلفات زیادی داشت.

محمود مختاريان: روزنامه‌نگاری؛ راه رفتن در تاریکی

روزنامه‌نگار ماهی زنده‌ای است که نمی‌توانیم در دستمان نگه داریم. طبیعتاً این ماهی زنده اگر بخواهد به وظیفه حرفه‌ای‌اش عمل کند، عملکرد او به مذاق خیلی‌ها خوش نمی‌آید.

علی سرزعیم: خطای تشخیص سیاست‌گذار اقتصادی در شرایط فعلی

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: سیاست‌مدار نباید به ورطه عوامگرایی بیفتد. اگرچه مردم نسبت به نرخ ارز حساسیت فوق العاده دارند اما حساسیت سیاستمدار سیاستگذار باید به بیماری‌های اصلی باشد. به عنوان مثال وقتی دندان درد می‌گیرد گاه به گوش می‌زند. یک طبیب حاذق متوجه می‌شود که ریشه گوش درد در حوزه دندان است نه گوش! مشکل اصلی بی‌ثباتی اقتصادی، رشد فزاینده نقدینگی بر اثر بیماری نظام بانکی است.

حجت‌الله میرزایی: شانس سرمایه‌گذاری در شکاف هژمونی

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: ما علاوه بر اقدامات دیپلماتیک و برون‌مرزی نیازمند آسیب‌شناسی سریع برای کاستن از چالش‌های بنگاه‌ها هستیم.

عباس عبدی: FATF به پول‌شویی در داخل کشور می‌پردازد

اگر حکومت بخواهد مفسدان اقتصادی را پیدا کند از طریق حساب‌های بانکی به‌راحتی بخش مهمی از آنان شناسایی خواهند شد. در جوامع پیشرفته که FATF اجرایی می‌شود، دزدی و اختلاس کار سختی نیست، بلکه آنچه سخت است، جابه‌جایی منابع پولی ناشی از این دزدی و اختلاس است. کاری که در ایران به‌راحتی آب خوردن انجام می‌شود.

حسین راغفر: مهندسی افکار عمومی؟!

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا: ما امروز در معرض آسیب‌های بسیار جدی هستیم؛ از جمله آنها، تاراجی است که از انبار مایحتاج مردم به کشورهای همسایه در اثر کاهش شدید ارزش پول ملی صورت می‌گیرد.

محمدقلی یوسفی: برزخ ارزی

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: آنچه طی ماه‌های گذشته باعث افزایش و جهش نرخ ارز در بازار ایران شده است ریشه داخلی دارد.

شروین وکیلی: گاندی؛ نگاهی انتقادی

پژوهشگر جامعه‌شناسی تاریخی: مهم‌ترین و برجسته‌ترین نقصی که در شخصیت گاندی وجود داشته، به مفهوم مهر مربوط می‌شود.

فریدون صدیقی: قرمز و آبی و زردهای الهام‌بخش

استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبائی: ما همه زردیم. بعضی‌ها آن را پنهان می‌کنند، مبادا که بگویند جنابعالی آدمی سطحی هستید، در حالی‌که هیچ‌کس سطحی نیست و هر کسی سطح خود را دارد.

لطفعلی بخشی: حرکت لاک پشتی «قانون بهبود فضای کسب و کار»

تولیدکننده و سرمایه‌گذار واقعی امروز باید کفش آهنی بپوشد تا از هفت‌خان ده‌ها مجوز و چند صد امضای طلایی عبور کند و احتمالاً آخرسر هم در دوراهی «اخلاق یا رشوه دادن» گرفتار شود درحالی‌که هفت سال پیش قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار در کشور تصویب و دولت مکلف شد آیین‌نامه‌های این قانون را ابلاغ کند.

سید ابراهیم امینی: غیرمسلمانان و مسئولیت حقوقی ما

مطابق با اصل نوزدهم قانون اساسی، ‌‌‌‌‎مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این‌ها سبب امتیاز نخواهد بود و نص صریح اصل بیستم نیز اشعار می‌دارد که همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

سیدحمیدرضا رئوف: ویژگی «انسان جان‌مدار» مولانا رها بودن از صورت‌بینی و ظاهرگرایی است

طبیعت در نگاه مولانا پدیده‌ای صاحب جان است که حس و شعور خاص خود را دارا است. همچنین، به‌واسطه نیرویی درونی و نظم و ساختار ویژه‌اش، الگویی برای تنظیم و تدبیر خود دارد. انسان در مواجهه با طبیعت با مجموعه‌ای روبه‌رو است که به صورت یکپارچه به‌سوی حق ارجاع‌دهنده است.

علی اکبر قاضی‌زاده: رسانه‌های خودمان را تقویت کنیم

مدرس روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبائی: هر رسانه‌ای بر اساس منافع و سود خود و اهدافی که دارد، تولید محتوا می‌کند که ممکن است با اصول یک کشور، دولت، حکومت یا سرزمین و گروه مخالف یا موافق باشد.