سه شنبه، 3 مهر 1397 21:21:58
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی گفت‌وگو

صادق زیباکلام: روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند

به چه زبانی مردم باید به مدیران بگویند که می‌خواهند مملکت در مسیر پیشرفت و ترقی قرار داشته باشد و تأمین آب، هوای پاک، جاده‌های سالم، حفظ تالاب‌ها و جنگل‌ها، نجات دریاچه ارومیه، خشک نشدن تالاب انزلی، کاهش گردوغبار خوزستان و بی‌آبی سیستان‌وبلوچستان، ایجاد اشتغال، مبارزه با فقر و این دست خواسته‌های اولیه در عمل محقق شود؟ هزینه‌های سنگین بر سر راه پیشرفت و ترقی کشور به کنار، آیا نظر مردم در ادامه برخی سیاست‌ها اهمیت بالایی ندارد؟ یک نظرسنجی ساده به شما می‌تواند نشان دهد که بسیاری از مردم با سیاست‌های تندروانه همراهی نمی‌کنند.

ادامه مطلب
عباس شاکری: نقدینگی انباشته شده با شوک درمانی همه هستی مردم را به یغما می‌برد

اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبائی تاکید کرد: از سال ۱۳۸۰ به بعد رشد پول و افزایش نقدینگی عمدتاً در دست مردم قرار نمی‌گیرد که به بازار خوراکی و لوازم و کالا مراجعه کنند.

ادامه مطلب
محمدعلی رضایی: تشخیص واجدالشرایط نبودن شهردار، فقط در صلاحیت شوراست

قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان پس از کش‌وقوس‌های بسیار، بالاخره عصر روز گذشته ابلاغ شد. بااین‌حال همچنان بحث و حاشیه‌ها درباره مشمولان این قانون، به‌خصوص درباره شهرداران، به شکلی داغ و جدی در جریان است. برخی به شکلی مصرانه معتقدند شهرداران هم شامل این قانون می‌شوند و گروهی دیگر با ادله و استدلال‌های حقوقی نظری خلاف این دارند. در گروه اول بیشتر تعدادی از نمایندگان هستند و در گروه دوم حقوق‌دانان و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر و… .

ادامه مطلب
حسین پاینده: به فرهنگ چندصدایی و دموکراتیک باور بیاوریم

استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی: معتقدم اصلاً نباید ترجمه را کم‌ارزش تلقی کنیم. اگر بخواهیم پویایی ادبیاتمان را حفظ کنیم تا آثار نویسندگان و شاعران ما بتوانند در عرصه‌ جهانی مخاطب پیدا کنند، ناگزیریم از هر راه ممکن به روزآمدشدن آگاهی ادیبانمان از جنبش‌ها و سبک‌های جدید یاری برسانیم. ترجمه بی‌تردید یکی از مؤثرترین ابزارهایی است که به تحقق این هدف یاری می‌رساند.

ادامه مطلب
حسین راغفر: ردپای شبکه نفوذ در نظام اقتصادی

این روزها جدی‌ترین دغدغه افکار عمومی شرایط ویژه اقتصادی است که بر کشور حاکم شده است. قیمت ارز، طلا، سکه، کمبود کالاهای اساسی و موضوعاتی ازاین‌دست نقل صحبت مردم است و همگان نسبت به آینده اظهار نگرانی می‌کنند. آیا واقعاً شرایط آن‌طور که برخی کانال‌های تلگرامی و رسانه‌ها وصف می‌کنند، نگران‌کننده است؟

ادامه مطلب
مقصود فراستخواه: نا اطمینانی‌های امروز ما را به «آینده مبهم» پرتاب می‌کند

درحالی‌که در گذشته برخی اندیشمندان از فروپاشی امر سیاسی در ایران سخن می‌گفتند در سال‌های اخیر برخی از فروپاشی امر اجتماعی سخن می‌گویند. حتی اگر این دیدگاه را نپذیریم اما به نظر می‌رسد نشانه‌هایی در جامعه ایران آشکارشده که نگران‌کننده است. بحران خانواده، بی‌اعتمادی و بی‌تفاوتی اجتماعی، بی‌تفاوتی نخبگان و از همه مهم‌تر فساد سیستماتیک نشان می‌دهد که جامعه ایران در وضعیت مساعدی به سر نمی‌برد.

ادامه مطلب
علی خاکساری: بازار خودرو ایران در چنگال انحصار

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به آشفته‌بازار خودرو عنوان کرد: این وضعیت ناشی از سوء مدیریت و وجود انحصار در بازار و ممنوعیت واردات خودرو است و این شرایط هزینه‌های سرسام‌آوری را بر روی دوش مردم تحمیل می‌کند.

ادامه مطلب
محمدتقی کرمی: پدیده شهید حججی نشان داد ما جامعه را نفهمیده‌ایم

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: شوک های به وجود آمده در جامعه مانند پدیده شهید حججی نشان می دهد که ما جامعه را نفهمیده ایم.

ادامه مطلب
امیررضا کرمانی: پرش از سه تله ابرتورمی/ نقشه راه اصلاح سیاست‌های پولی و ارزی

استاد اقتصاد دانشگاه برکلی با بررسی شرایط پیش‌روی بانک مرکزی به‌عنوان سیاست‌گذار پولی و ارزی، علاوه بر تشریح چالش‌ها و دام‌های پیش‌رو، راهکارهای اصلاحی را تشریح کرد. او سه چالش اصلی بانک مرکزی را انباشت دارایی‌های موهوم در ترازنامه بانک‌ها، فشار بودجه دولت بر منابع بانک مرکزی و انتظارات مردم دانست. کرمانی دام‌های پیش‌رو‌ی سیاست‌گذار برای وارد شدن در دومینوی اشتباهات و تله‌های ابر تورمی را نیز برشمرد. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود، «تطابق انتظارات سیاست‌گذار با نرخ تعادلی بازار» و «کاهش تقاضای سوداگرایانه با تعمیق بازار دوم» را گام‌های اصلاحی در بازار ارز معرفی کرد.

ادامه مطلب
سید محمد رجایی‌باغسیایی: کارکنان بانک‎ها برای سیستم ربوی تربیت شده‌اند

عضو هیئت‎علمی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: با توجه به اینکه کارکنان بانک‌ها قبل از انقلاب در سیستم ربوی کار کرده بودند و ذهنیت ربوی داشتند، بنابراین همین مسئله باعث شد که بعد از انقلاب نیز تصور این‌همانی در آنها ایجاد شود و گمان کنند که تغییر خاصی رخ نداده و فقط اسم‎ها عوض شده است.

ادامه مطلب
سعید ذکایی: فاصله‌نسل‌ها، بحران‌ یا‌ مسئله؟

رفتار دهه هشتادی‌ها، ذهن بسیاری از پژوهشگران را در طول سال‌های اخیر به خود مشغول کرده است. همان‌هایی که میتینگ برگزار می‌کنند. با الهام گرفتن از الگو‌های غربی پیش از خودکشی سلفی می‌گیرند. به ریش دنیا می‌خندند. توی دوربین زل می‌زنند که می‌دانیم داریم اشتباه می‌کنیم. آنها اصلاً آمده‌اند که در صدر خبرها باشند.

ادامه مطلب
حسین راغفر: افشای پشت پرده کودتای ارزی

مسئولان و صاحب‌نظران اقتصادی در تحلیل شرایط حال حاضر اقتصاد کشور از عبارات و واژگان مختلفی چون بحران اقتصادی، کودتای ارزی، جنگ اقتصادی و… استفاده می‌کنند. حسین راغفر، استاد دانشگاه و اقتصاددان، تأکید بسیاری بر وقوع یک کودتا به شکل اقتصادی در کشور دارد و معتقد است تمام این‌ها برنامه‌ای سازمان‌‌یافته برای ایجاد نارضایتی بین مردم است.

ادامه مطلب
عباسعلی وفایی: اندیشه عرفانی متأثر از قرآن در ادبیات

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به نگاه کمسو و ضعیف شاعران امروزی به کلام وحی گفت: اندیشه عرفانی در ادبیات فارسی متأثر از قرآن است.

ادامه مطلب
رضا مصطفوی سبزواری: تغییر موضع شاعران در بهره‌گیری از کلام وحی/شعر متأخرین مضمونی است

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) گفت: بهره‌گیری از آیات قرآن در آثار ادبی گذشته اغلب مستقیم و گاهی غیرمستقیم بوده، اما در شعر شاعران متأخر شاهد بهره‌گیری مضمونی هستیم.

ادامه مطلب
علی عرب‌مازار: تنها امیدم برای مهار فساد در ایران، مردم هستند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی که کتاب «اقتصاد سیاه» را نوشته است، فساد را در ایران، تاریخی می‌داند و اعتقاد دارد که چیزی برای امروز نیست، البته او هشدار می‌دهد که فساد در ایران در حال گذار از مرحله ناهنجاری اجتماعی به هنجار اجتماعی است.

ادامه مطلب
علی اردشیر انتظاری: بی‎اعتمادی جامعه‎‌شناسی را به حاشیه برد

معاون آموزشی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی معتقداست: کاربردی نبودن و همچنین عدم نیاز بازار کار به جامعه شناسی، این رشته تحصیلی را دچار چالش کرده است.

ادامه مطلب
سیدیحیی یثربی: ذهن مردم را در مسیر خردورزی ساماندهی کنیم نه غوغاسالاری

استاد فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگویی تفصیلی ضمن مرور زندگی خود می‌گوید: ما باید ذهن مردم را در مسیر خردورزی ساماندهی کنیم نه مسیرغوغاسالاری. ما باید دنبال کتاب و خردورزی برویم و یک مسیر را مطالعه و با نوشته‌های جدید تکمیل کنیم، یکی از مهمترین گلایه‌های من هراس از نوآوری است.

ادامه مطلب
مهدی هداوند: نبود ساختار مناسب و سازمان‌یافته نظارت مردمی را منتفی می‌کند

استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: نظارت مردمی از طریق جامعه مدنی، احزاب، تشکل‌های صنفی و NGOها اتفاق می‌افتد و اگر ساختار مناسب و سازمان‌یافتگی در احزاب، تشکل‌ها و نهادها ایجاد نشود نظارت و پاسخ‌گویی مردمی نیز منتفی می‌شود.

ادامه مطلب
سعید اسلامی بیدگلی: امیدوار نباشید/ به یکباره با کاهش شدید قیمت دلار روبه‌رو نمی‌شویم

استادیار بیمه دانشگاه علامه طباطبائی درباره آثار بسته ارزی دولت گفت: فکر نکنم به یکباره با کاهش شدید قیمت دلار روبه‌رو شویم اما هیجان بازار تا حدودی گرفته می‌شود و در خصوص صنایع بورسی نیز احتمالا صنایع پتروشیمی و فلزات با رشد‌هایی روبه‌رو خواهند شد.

ادامه مطلب
علی انتظاری: وقتی به اسم دین، تجمل‌طلب می‌شویم

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه امروز مسابقه و رقابت مردم صرف مصرف گرایی و تجمل طلبی می شود، گفت: باید این مسابقه را به سمت تولید ببریم نه آنکه حتی مکان های مذهبی ما مثل مساجد رنگ تجمل به خود بگیرند.

ادامه مطلب
محمدمهدی فرقانی: محدوده ملاحظات امنیتی را در انتشار خبر مشخص کنید

رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است که، رسانه‌ی متعلق به نظام طبعیتا محدودیت‌هایی مانند ملاحظات امنیت ملی و منافع عمومی را دارد اما این‌که تعریف این ملاحظات و منافع عمومی چیست و مصادیق آن کدام است، می‌تواند محل بحث، گفت‌وگو و تامل باشد.

ادامه مطلب