سه شنبه، 22 آبان 1397 20:19:42
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی گفت‌وگو

ارزیابی تقی آزاد ارمکی از فراخوان جهانگیری؛ جامعه در انتظار اصلاحات بنیادین است

استاد دانشگاه تهران گفت: ما الآن درگیر جنگ خارجی نیستیم که بر سر آن‌یک وحدت طبیعی ایجاد شود، مشکل ما اختلافات در داخل کشور است. حالا شما بیایید روزی هزار بار بگویید جنگ اقتصادی و این حرف‌ها شروع شده و باید متحد باشیم.

سید حسن قوامی: حذف کنکور با وجود موسسات آموزشی این آزمون کمی دشوار است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: آزمون کنکور باعث به‌وجود آمدن قارچ‌گونه موسسات آموزشی شد که به غیر از اهداف مالی، هدف دیگری دنبال نمی کنند و در صورت حذف این آزمون در واقع منابع مالی آنها در خطر می افتد، به همین دلیل حذف کنکور با وجود این گونه موسسات کمی دشوار و قابل تأمل است.

محمدحسین پناهی: کاهش ناهنجاری‌های فرهنگی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان این که مشارکت بانوان در استادیوم های ورزشی حتی قادر خواهد بود تا از بسیاری ناهنجاری ها بکاهد و محیط مدنی تری را در ورزشگاه‌ها حاکم سازد، گفت: مشارکت ورزشی بانوان را می توان با آموزش ها و تمهیداتی لازم به گونه ای ساماندهی کرد که از بروز ناهنجاری ها نیز پیشگیری شود.

مصطفی شریف: فقط مبارزه با فساد و رانت‌خواری و بازگشت به قانون، اعتماد مردم را بازمی‌گرداند

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است اگر بازتوزیع درآمدهای ملی به نفع تولید و سرمایه‌گذاری مولد صورت بگیرد و مبارزه با رانت و فساد هم جدی پیگیری شود، ضعف‌ها و کمبودهای اقتصادی و اجتماعی قابل درمان است.

غلامرضا خواجه‌سروی: گفتمان‌سازی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با مشارکت عمومی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی مشارکت در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را یکی از الزامات امروز کشور دانست و گفت: تمام افرادی که تعلق خاطر به ایران و اسلام دارند باید در عملیاتی شدن این سند مهم همکاری داشته باشند.

آمنه عالی: والدین و معلم را نمی‌توان با موعظه از کتاب کمک درسی منع کرد

استادیار دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به سطح متفاوت از استعداد و توانایی در یادگیری میان دانش‌آموزان گفت: حدی از این تقاضا منطقی است؛ ممکن است دانش‌آموزی به ساعات بیشتر آموزش نیاز داشته باشد یا به کتاب‌های دیگر، که این امر پذیرفتنی است. اما آنچه قابل پذیرش نیست عرضه بیش از حد و تبلیغات گسترده رسانه‌ای آن است که به دلیل وجود تقاضا، تداوم یافته است. بنابراین باید تقاضا را تعدیل کرد تا عرضه این مواد نیز متعادل شود.

جزئیات برگزاری اردوی اربعین حسینی دانشگاه علامه در گفت‌و‌گو با سیدشایان قادریان؛ برای اولین بار تمام کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه زیر یک پرچم جمع شدند

مسئول ستاد برگزاری اربعین حسینی دانشگاه علامه طباطبائی خاطرنشان کرد: برای اولین‌بار تمام تشکل‌های دانشجویی و کانون‌های دانشگاه با شعار «حب الحسین یجمعنا» زیر پرچم حضرت اباعبدالله جمع شدند و با محوریت بسیج دانشجویی و طی یک حرکت جمعی هر تشکل و کانون بخشی از امور را به دست گرفتند.

سلیمی‌بجستانی با اشاره به عملکرد معاونت دانشجویی دانشگاه علامه در سالی جاری خبر داد: تحقق ۹۰ درصدی اهداف معاونت دانشجویی/ اجرای «طرح تدبیر زندگی دانشجویی» برای نو ورودی‌ها

حسین سلیمی‌بجستانی، معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگویی تفصیلی از روند بازسازی و نوسازی خوابگاه‌های دانشجویی در تابستان ۹۷ گفت و بیان کرد: تعمیرات خوابگاه‌ها با نوسانات بازار انرژی زیادی از ما گرفت اما با تلاش همکارانم در معاونت دانشجویی بیش از ۹۰ درصد اهداف محقق شد.

عبدالله صلواتی: چندصدایی در سیما نباید نمایشی باشد

مجری سابق برنامه زاویه شبکه چهار گفت: وقتی صداوسیما در حساس‌ترین موضوع دو تفکر را در یک بحث مشارکت می‌دهد درواقع در حال تبلیغ فرهنگ گفت‌وگو به‌عنوان گمشده مهم کشور ماست و باید همه در گفت‌وگو مشارکت داده شوند.

مقصود فراستخواه: جامعه با «گروه‌های مرجع» ارتباط ندارد

نشانه‌های مهم و قابل توجهی از فروپاشی در جامعه آشکار شده است. عدم مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها، فقدان همبستگی اجتماعی، […]

هادی خانیکی: شفیعی کدکنی؛ کیمیاگر میراث نامکشوف فرهنگ

استاد ارتباطات و توسعه دانشگاه علامه طباطبائی: شفیعی‌کدکنی را می‌شود به تعبیری دیگر بازخوان یا بازآفرین سنت در دوران جدید […]

محمدقلی یوسفی: مخالفان CFT از چه می‌ترسند؟

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: باید نمایندگان و کارشناسان مخالف FAFT بگویند که از چه می‌ترسند. این افراد یا نسبت به امور آگاهی کامل ندارند و یا منافعشان با پیوستن به نهادهای مالی بین‌المللی به خطر می‌افتد. البته عده‌ای هم منافع ملی را قربانی مواضع سیاسی و جناحی خود می‌کنند. به هر جهت روز گذشته CFT از تصویب مجلس گذشت و حال باید منتظر اجرای آن باشیم.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: ننگین خواندن CFT ضد منافع ملی است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ترکمنچای و گلستان، جزئی از تاریخ ننگین قاجارها بوده و در مورد CFT و یا FATF چنین عباراتی صحیح نیست. ما به کنوانسیونی ملحق می‌شویم که بسیاری از کشورها عضو آن هستند. به کار بردن چنین اصطلاحاتی در شأن جمهوری اسلامی نیست. ما در اوج قدرت به این کنوانسیون ملحق می‌شویم.

مصطفی كواكبيان: با CFT ما می‌خواهیم بهانه‌ها را از میان‌ برداریم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: تصویب CFT تأثیرات اقتصادی مثبتی خواهد داشت و فکر می‌کنم آثار روانی روی قیمت ارز داشته باشد اما به‌هرحال هدف از تصویب لوایح چهارگانه این است که با کشورهایی که در ارتباط هستیم، بهانه‌ها را بگیریم تا کارگزاران بانکی بتوانند با ایران کار کنند.

ابوالفضل دلاوری: باید به علم سیاست برگردیم

متولیان امور سیاسی کشور نیاز چندانی به دانش علمی برای سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در حوزه‌ها و موضوعات مختلف احساس نمی‌کنند. آن‌ها معمولاً تجربیات عملی و دانش عمومی خود را در این زمینه‌ها کافی می‌بینند. به‌این‌ترتیب دور باطلی از انتزاع و انعزال در رشته علوم سیاسی شکل‌گرفته و تداوم‌یافته و به یکی از موانع پویایی و نقش‌آفرینی این رشته تبدیل شده است.

مهدی زاهدی: رأی دادگاه لاهه پیروزی بزرگی برای ایران است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: دولت جمهوری اسلامی با برنامه ریزی مناسب و مدیریت حقوقی به موقع توانست دعوای تحریم های دارویی، غذایی، بشردوستانه و هوایی آمریکا علیه ایران را به نفع کشورمان پیش ببرد.

مهدی تقوی: دولت اشتباه گذشته‌اش را در خصوص نرخ ارز تکرار نکند

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه گفت: دلار۱۸ تومانی در واقع حبابی بود که در بازار ایجاد شده بود امیدواریم این روند کاهشی با اعمال سیاست های پولی و مالی درست همچنان ادامه داشته باشد و اشتباه گذشته در خصوص کنترل نرخ ارز تکرار نشود.

فرشاد مومنی: بهره‌گیری از تجربه جهانی و سهمیه‌بندی کالاهای اساسی نقطه قوت دولت دفاع مقدس بود

فرشاد مومنی: دولت دفاع مقدس با استفاده از تجربیات جهانی اقدام به سهمیه‌بندی کالاهای اساسی کرد که البته این طرح در ابتدا با مخالفت بنی‌صدر مواجه شد؛ تصمیم صحیحی که اگر اجرایی نمی‌شد، هزاران مورد مرگ و میر و بروز اپیدمی در طولانی‌ترین و نابرابرترین جنگ ۴۰۰سال اخیر ایران رخ می داد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: موضع ایران فعال بود/ به زودی آمریکا پای میز مذاکره خواهد نشست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر این که موضع ایران در سازمان ملل فعال و موضع آمریکا منفعل بود، گفت: مواضع رئیس جمهور در سطح و جایگاه سازمان ملل بود و نشان داد که ما با برنامه جلوی تحریم‌ها ایستاده و در مقابل آمریکایی‌ها در صحنه‌ی بین‌الملل با ضعف مواجه‌اند و حتی در سازمان ملل تنها هستند.

صادق زیباکلام: روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند

به چه زبانی مردم باید به مدیران بگویند که می‌خواهند مملکت در مسیر پیشرفت و ترقی قرار داشته باشد و تأمین آب، هوای پاک، جاده‌های سالم، حفظ تالاب‌ها و جنگل‌ها، نجات دریاچه ارومیه، خشک نشدن تالاب انزلی، کاهش گردوغبار خوزستان و بی‌آبی سیستان‌وبلوچستان، ایجاد اشتغال، مبارزه با فقر و این دست خواسته‌های اولیه در عمل محقق شود؟ هزینه‌های سنگین بر سر راه پیشرفت و ترقی کشور به کنار، آیا نظر مردم در ادامه برخی سیاست‌ها اهمیت بالایی ندارد؟ یک نظرسنجی ساده به شما می‌تواند نشان دهد که بسیاری از مردم با سیاست‌های تندروانه همراهی نمی‌کنند.

عباس شاکری: نقدینگی انباشته شده با شوک درمانی همه هستی مردم را به یغما می‌برد

اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبائی تاکید کرد: از سال ۱۳۸۰ به بعد رشد پول و افزایش نقدینگی عمدتاً در دست مردم قرار نمی‌گیرد که به بازار خوراکی و لوازم و کالا مراجعه کنند.