دوشنبه، 1 بهمن 1397 16:27:18

آرشیو اخبار

دسته بندی گفت‌وگو

ارزیابی تقی آزاد ارمکی از فراخوان جهانگیری؛ جامعه در انتظار اصلاحات بنیادین است

استاد دانشگاه تهران گفت: ما الآن درگیر جنگ خارجی نیستیم که بر سر آن‌یک وحدت طبیعی ایجاد شود، مشکل ما اختلافات در داخل کشور است. حالا شما بیایید روزی هزار بار بگویید جنگ اقتصادی و این حرف‌ها شروع شده و باید متحد باشیم.

محمود شهابی: روشنفکران عمومی یا ژیژک های ایرانی؟!

روزنامه‌ها پر شده‌اند از سلبریتی‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و دانشگاهی. امکان دارد مقاله‌ای در روزنامه به موضوعات عمیق و پیچیده […]

علیرضا کوهکن: دولت فرانسه هیچ مدل جایگزینی برای نظام اقتصادی خود ندارد +صوت

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: علت تداوم و تشدید اعتراضات در فرانسه این است که دولت در صدد تغییر نظام اقتصادی و سیاسی نیست و معترضان، این نظام را در انحصار ثروتمندان فرانسه و بی توجه به مردم عادی می دانند.

اسماعیل قدیمی: پیشنهادکنندگان طرح «ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی» درک درستی از مفاهیم علوم ارتباطات ندارند

اسماعیل قدیمی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی و مترجم کتاب نظریه‌های جامعه‌ی اطلاعات(فرانک وبستر) در بیان ارزیابی خود از طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» به شفقنا رسانه می‌گوید: واقعیت این است ما در ایران کمتر به این مسئله توجه کردیم که ارتباط‌جمعی یک‌نهاد است و برای خود ساختاری دارد که می‌تواند قاعده‌ها و قوانین را تغییر دهد، نظام ارزشی ایجاد کند و نظام ارزشی سنتی را تهدید کند.

ابراهیم فیاض: شبکه‌های اجتماعی جنبش‌ها را «بی‌سر» کرده است/جنگ جهانی سوم هیچ‌گاه رخ نخواهد داد

استاد ارتباطات دانشگاه تهران: در شرایط کنونی ما با یک انقلاب اجتماعی در جهان مواجه هستیم که توسط شبکه‌های اجتماعی جهانی شکل گرفته است این شبکه‌های اجتماعی با ایجاد تبادل فرهنگی و اجتماعی بین مردم، سطح آگاهی آنها را افزایش داده است.

محمدمهدی فرقانی: دولت «رسانه راه‌حل‌گرا» می‌خواهد/انتشار اخبار نادرست و جعلی، جنایت عمومی است

رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی: مردم در این هجمه خبری و در زیر این آوار اخبار امکان راستی‌‌آزمایی و امکان ارزش‌گذاری روی اطلاعاتی که دریافت می‌کنند را ندارند بنابراین یکی از کارکردهای مهم رسانه‌های سنتی راستی‌آزمایی‌ است.

عباس اسدی: رسانه‌ها خبرنگاران حرفه‌ای ندارند/ روزنامه‌نگاری بحران اصلا تدریس نمی‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در رسانه‌های معتبر خارجی به‌طور شاخص گروهی به نام سرویس بحران وجود دارد و روزنامه‌نگاران بحران از پایه برای رویدادها تربیت می‌شوند تا قبل از وقوع و حین بحران بتوانند شرایط را پیش‌بینی و آنالیز کنند و پس از آن به نحو احسن آگاهی‌بخشی انجام ‌دهند، اما متأسفانه رسانه‌های کشور ما قبل و حین بحران را رها و به درج اخبار پس از وقوع آن بسنده می‌کنند.

شجاع احمدوند: گفتمان دولت می‌تواند به بازسازی «اعتماد اجتماعی» در جامعه بینجامد

این روزها، اهالی فکر از لزوم بازسازی ارتباط دولت و مردم سخن می‌گویند و به این نکته اشاره می‌کنند که گفتمان دولت باید به نگاهی از پایین به بالا تغییر پیدا کند که این چرخش گفتمانی می‌تواند به بازسازی «اعتماد اجتماعی» در جامعه و در پی‌ آن به ایجاد امید اجتماعی در جامعه بینجامد. پیش‌نیاز این امر «گفت‌وگوی هر چه بیشتر اهالی سیاست با مردم» است.

مهران ریاضی در گفت‌وگو با عطنا: یک عکاس باید بتواند با مردم دوست شود/ عکاسی نیازمند وجود دغدغه است

مهران ریاضی، عکاس حوزه خبر و مستند اظهار کرد:‌ عکاسی نیازمند وجود دغدغه است، این روزها هیچ‌کس دغدغه عکاسی ندارد باید انگیزه برای یادگیری و پیشرفت در عکاسی داشته باشید، برگزاری کلاس خوب است اما درواقع کلاس چیزی به افراد اضافه نمی‌کند، چون یک‌سری اصول را روی کاغذ می‌نویسند و دوباره همان عکس‌های اشتباه را می‌گیرند.

مصطفی شریف: در حوزه آب، رویکرد منسجمی در کشور وجود ندارد/باید فقر کشاورزان را از بین برد

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی ضمن بیان این نکته که آب یک منبع عمومی است که باید به آن همچون سایر منابع که جنبه عمومی و ملی دارند نگریست، گفت: ما شش حوضه اصلی آبریز و ۳۱ حوضه فرعی در کشور داریم که باید در برنامه‌های توسعه‌ای مدنظر قرار گیرند. درنظر نگرفتن آنها موجب رشد غده چرکینی خواهد شد که هربار به مسائل جدیدی دامن خواهد زد.

محمدرضا قنبری: اولین قدم در اقتصاد، احیای پروژه‌های اقتصادی نیمه‌تمام است

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اولین قدمی که باید در اقتصاد برداشته شود احیای پروژه‌های اقتصادی نیمه‌تمام است.

علی سرزعیم: تفاوت نسل‌ها اثر خود را می‌گذارد

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی: معتقدم چون نسل جدید تحصیلات بهتری دارد ، به همان نسبت مقاومت کمتری نسبت به تغییر دارد ؛ ایده‌های جدیدی دارد؛ پذیرش بیشتری دارد و روزآمدتر است. بنابراین به سرعت می‌تواند این خلأ را پر کند. ضمن اینکه فکر می‌کنم بدنه بوروکراسی ایران کمک می‌کند تا این چرخش اتفاق بیفتد.

سید حسن قوامی: حذف کنکور با وجود موسسات آموزشی این آزمون کمی دشوار است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: آزمون کنکور باعث به‌وجود آمدن قارچ‌گونه موسسات آموزشی شد که به غیر از اهداف مالی، هدف دیگری دنبال نمی کنند و در صورت حذف این آزمون در واقع منابع مالی آنها در خطر می افتد، به همین دلیل حذف کنکور با وجود این گونه موسسات کمی دشوار و قابل تأمل است.

محمدحسین پناهی: کاهش ناهنجاری‌های فرهنگی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان این که مشارکت بانوان در استادیوم های ورزشی حتی قادر خواهد بود تا از بسیاری ناهنجاری ها بکاهد و محیط مدنی تری را در ورزشگاه‌ها حاکم سازد، گفت: مشارکت ورزشی بانوان را می توان با آموزش ها و تمهیداتی لازم به گونه ای ساماندهی کرد که از بروز ناهنجاری ها نیز پیشگیری شود.

مصطفی شریف: فقط مبارزه با فساد و رانت‌خواری و بازگشت به قانون، اعتماد مردم را بازمی‌گرداند

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است اگر بازتوزیع درآمدهای ملی به نفع تولید و سرمایه‌گذاری مولد صورت بگیرد و مبارزه با رانت و فساد هم جدی پیگیری شود، ضعف‌ها و کمبودهای اقتصادی و اجتماعی قابل درمان است.

غلامرضا خواجه‌سروی: گفتمان‌سازی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت با مشارکت عمومی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی مشارکت در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را یکی از الزامات امروز کشور دانست و گفت: تمام افرادی که تعلق خاطر به ایران و اسلام دارند باید در عملیاتی شدن این سند مهم همکاری داشته باشند.

آمنه عالی: والدین و معلم را نمی‌توان با موعظه از کتاب کمک درسی منع کرد

استادیار دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به سطح متفاوت از استعداد و توانایی در یادگیری میان دانش‌آموزان گفت: حدی از این تقاضا منطقی است؛ ممکن است دانش‌آموزی به ساعات بیشتر آموزش نیاز داشته باشد یا به کتاب‌های دیگر، که این امر پذیرفتنی است. اما آنچه قابل پذیرش نیست عرضه بیش از حد و تبلیغات گسترده رسانه‌ای آن است که به دلیل وجود تقاضا، تداوم یافته است. بنابراین باید تقاضا را تعدیل کرد تا عرضه این مواد نیز متعادل شود.

جزئیات برگزاری اردوی اربعین حسینی دانشگاه علامه در گفت‌و‌گو با سیدشایان قادریان؛ برای اولین بار تمام کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه زیر یک پرچم جمع شدند

مسئول ستاد برگزاری اربعین حسینی دانشگاه علامه طباطبائی خاطرنشان کرد: برای اولین‌بار تمام تشکل‌های دانشجویی و کانون‌های دانشگاه با شعار «حب الحسین یجمعنا» زیر پرچم حضرت اباعبدالله جمع شدند و با محوریت بسیج دانشجویی و طی یک حرکت جمعی هر تشکل و کانون بخشی از امور را به دست گرفتند.

سلیمی‌بجستانی با اشاره به عملکرد معاونت دانشجویی دانشگاه علامه در سالی جاری خبر داد: تحقق ۹۰ درصدی اهداف معاونت دانشجویی/ اجرای «طرح تدبیر زندگی دانشجویی» برای نو ورودی‌ها

حسین سلیمی‌بجستانی، معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگویی تفصیلی از روند بازسازی و نوسازی خوابگاه‌های دانشجویی در تابستان ۹۷ گفت و بیان کرد: تعمیرات خوابگاه‌ها با نوسانات بازار انرژی زیادی از ما گرفت اما با تلاش همکارانم در معاونت دانشجویی بیش از ۹۰ درصد اهداف محقق شد.

عبدالله صلواتی: چندصدایی در سیما نباید نمایشی باشد

مجری سابق برنامه زاویه شبکه چهار گفت: وقتی صداوسیما در حساس‌ترین موضوع دو تفکر را در یک بحث مشارکت می‌دهد درواقع در حال تبلیغ فرهنگ گفت‌وگو به‌عنوان گمشده مهم کشور ماست و باید همه در گفت‌وگو مشارکت داده شوند.

مقصود فراستخواه: جامعه با «گروه‌های مرجع» ارتباط ندارد

نشانه‌های مهم و قابل توجهی از فروپاشی در جامعه آشکار شده است. عدم مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها، فقدان همبستگی اجتماعی، […]