شنبه، 27 مرداد 1397 22:26:46
مرتضی کتبی در نشست «نگاهی به نظریه پسا استعماری»: (3) تمدن غرب مسیر امپراطوری‌ها را می‌رود/ کتاب‌هایی برای شناخت غرب

استاد دانشگاه تهران و مترجم کتاب «آخر زمان: پایان جهان غرب» با بیان اینکه غرب در حال فروپاشی است، گفت: عصر کنونی، دوره سقوط غرب است و امپراطوری غرب مثل تمام امپراطوری‌ها‌ی دیگر سقوط می‌کند.

ادامه مطلب
محمدعلی مرادی در نشست «نگاهی به نظریه پسا استعماری»: (2) «ایده پیشرفت» غربی‌ها منجر به تخریب محیط زیست شده است

محمدعلی مرادی، مدرس دانشگاه، با بیان اینکه بسط فلسفه در علوم انسانی کمرنگ است، درباره کتاب «آخر زمان: پایان جهان غرب» گفت: مسئله پسا استعماری مسئله جالبی است اما پرسش جدی این نیست و باید درباره «دیگری خِرد» فکر کرد و از دوگانه‌ها بیرون آمد؛ دوگانه حقیقت و ناحقیقت، زیبا و زشت، نیک و بد.

ادامه مطلب
حسین میرزایی در نشست «نگاهی به نظریه پسا استعماری»: (1) فلسفه غرب نتوانسته به غرب «آن‌گونه که هست» بیندیشد

استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه مشخصه فلسفه غرب این است که نتوانسته به غرب آن‌گونه که هست بیندیشد، گفت: غرب «شرقی» را تولید کرده که می‌خواسته است و رسانه‌ها کمک می‌کنند که فرآیند تولید و بازتولید شرق امتداد پیدا کند.

ادامه مطلب
مجتبی قاسمی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (3) اقتصاد بازار، حقوق شهروندی را تأمین می‌کند/ دو سوم بودجه دولت بسیار غیرشفاف است

عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه مهم‌ترین جنبه حقوق مالکیت، حق انحصاری مبادله آزاد است، گفت: افراد باید بتوانند مایملک خود را به هر کسی و به هر قیمتی که می‌خواهند بفروشند و طرح‌هایی مثل طرح‌های کنترل قیمت‌ها در اقتصادهای دولتی، نقض حقوق مالکیت است به عبارتی قیمت حق مالکیت افراد است و دولت نمی‌تواند در این مورد دخالت کند.

ادامه مطلب
محمد‌‌هادی میرشمسی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (2) «فرهنگ‌سازی» و «ضمانت اجرایی مناسب» راهی برای حمایت از حقوق مالکیت فکری است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حقوق مالکیت فکری مدنظر همه کشورها و همه اسناد درگیر و مرتبط با این حوزه است، گفت: وجود بایسته‌هایی چون «شناسایی حق» و «چگونگی حمایت از حق» برای داشتن قانونی مناسب در حوزه مالکیت فکری و برای اینکه همه افراد بتوانند صرف نظر از تمایزاتی که دارند به عنوان یک شهروند ایرانی محسوب شوند ضرورت دارد.

ادامه مطلب
ایرج بابایی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (1) شهروند باید بتواند حقوق خود را مطالبه کند/ «رانت» مانع دسترسی مساوی به فرصت‌های اقتصادی می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه در کشور ما حقوق اساسی و حقوق شهروندی هنوز شکل حق نگرفته‌اند، گفت: تا زمانی که افراد نتوانند حق خود را در دادگاه مطالبه کنند آن حقوق بیشتر یک آرمان هستند به این معنا که حق به معنای حقوقی‌اش محسوب نمی‌شود.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی» در دانشگاه علامه

نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی؛ حق اقتصاد شفاف و رقابتی، حق مسکن، حق مالکیت» از نهمین سلسله نشست‌‌‌های کمک به حل مشکلات اجرایی کشور به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب
صادق پیوسته در نشست «سلبریتی‌گری؛ منطق دنیای امروز»: (3) «سلبریتی» توده‌ای، همه‌فهم و گاهی فرقه‌ساز است

صادق پیوسته، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در مقاله‌ای به بررسی سلبریتی در دنیا امروز پرداخته است و بیان می‌کند: «سلبریتی‌ها همچون نوعی مخدر، گروه‌های مردم سست‌باور و ترس‌خورده را برای دقایقی هم که شده، وارد فضای وهم‌انگیز اعتماد می‌کنند و سرخوشی موقتی را پدید می‌آورند.»

ادامه مطلب
هادی خانیکی در نشست «سلبریتی‌گری؛ منطق دنیای امروز»: (2) «سلبریتی» از پیامدهای رسانه‌ای شدن فرهنگ است/ «نمودها» بیشتر از «بودها» اهمیت دارند

مدیرگروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی به سلبریتی به عنوان یک فرآورده و محصول تولید شده توسط شبکه‌ها در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: رفتن سلبریتی‌ها به سمت نوعی ابتذال، سطحی شدن، زیرزمینی شدن و امثال آن نگران‌کننده است اما در مقابل حضور آنها در فرهنگ زنده‌، منتقد و آزاد می‌تواند بخشی از آن فرهنگ و ویژگی‌های جامعه شبکه‌ای شود و اثرات مثبتی در جامعه داشته باشد.

ادامه مطلب
سید محمدمهدی خویی در نشست «سلبریتی‌گری؛ منطق دنیای امروز»: (1) «سلبریتی‌ها» نشانه‌های ایدئولوژیک را از معنا تهی می‌کنند/ انتقاد خویی از پایگاه خبری عطنا

استادیار گروه جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی برای معنای مرجح شده توسط سلبریتی‌ها و در نهایت بسط آن معانی در زندگی افراد به شاخصه رهایی فردی اشاره کرد و گفت: همه سلبریتی‌ها در تمام سطوح می‌خواهند به افراد القا کنند که خوشبختی و رهایی افراد فردی است و افراد برای خوشحال شدن باید گوهر وجودی خود را پیدا کنند تا بتوانند از ساختارها و ساحت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جدا شوند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «نگاهی به نظریه پسااستعماری» در دانشکده علوم اجتماعی علامه

نشست علمی «نگاهی به نظریه پسااستعماری» با معرفی کتاب «آخر زمان: پایان جهان غرب» با حضور محمدعلی مرادی، مرتضی کتبی و حسین میرزایی در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ادامه مطلب
حبیب‌الله بوربور در اولین همایش «بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی»: (5) آمادگی حل مشکلات معیشتی دانشجویان را داریم

رئیس مجمع خیرین کشور با اشاره به اینکه یکی از نوید‌های دکتر سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی به این مجمع اعطای دکترای افتخاری به دو خیّر شاخص در هر سال است، گفت: برای برطرف کردن مشکلات اساسی دانشگاه علامه می‌توان، فارغ‌التحصیلان این دانشگاه را دور همدیگر جمع کرد و ما نیز آماده همکاری در این زمینه هستیم.

ادامه مطلب
محمدرضا کارگری در اولین همایش «بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی»: (4) دولت در مسیر کار خیر سنگ‌اندازی نکند/ اختلاس تبدیل به فرهنگ شده است

رئیس هیئت مدیره بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به فعالیت‌های افتخارآفرین خیرین، گفت: در مسیر کار خیر ما معضلات بسیاری می‌گذارند، پنجاه درصد مدارس را مردم ساخته و تمام خیریه‌ها را مردم اداره می‌کنند؛ مردم ما بهترین مردم روی زمین هستند و ما باید از دولت بخواهیم که در مسیر کار خیر ما سنگ‌اندازی نکند.

ادامه مطلب
اکبر آخوندی در اولین همایش «بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی»: (3) توسعه شاخص‌های عمرانی دانشگاه در گرو کمک خیرین است

مدیرعامل بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به هدف بنیاد خیرین و سیاست مسئولان دانشگاه برای خیرین، گفت: کمک به دانشجویان بی‌بضاعت دانشگاه که با تمام مشکلات مالی و خانوادگی در حال تحصیل هستند و همچنین بورسیه‌های تحصیلی برای کمک به بحث علمی دانشجویان و ایجاد رغبت در فضای دانشگاه از جمله اهداف بنیاد خیرین است.

ادامه مطلب
زهرا بهرامن در اولین همایش «بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی»: (2) محرومیت‌زدایی علمی-فرهنگی از «دشتیاری» درخشان‌ترین کار دانشجویان علامه

دبیر کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبائی در همایش بنیاد خیرین دانشگاه به ارائه گزارشی از فعالیت این کانون در منطقه دشتیاری پرداخت و گفت: توانستیم محرومیت‌زدایی علمی-فرهنگی را در محروم‌ترین منطقه آموزشی کشور، منطقه دشتیاری استان سیستان و بلوچستان به انجام برسانیم.

ادامه مطلب
حسین سلیمی در اولین همایش «بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی»: (1) موتور توسعه دانشگاه علامه با تلاش خیرین روشن شد

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه سریع‌ترین نرخ شتاب توسعه‌دهی در دانشگاه‌های کشور با حضور خیرین شکل گرفت، گفت: مهم‌ترین مشکل دانشجویان دغدغه آینده است که در این زمینه، کمک به حوزه کارآفرینی می‌تواند موتور اقتصاد جامعه را به حرکت درآورده و بذر امید را به دانشگاه تزریق کند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ اولین همایش بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی/ تقدیر از استادان خیّر

اولین همایش بنیاد خیرین دانشگاه علامه طباطبائی با حضور اعضای مجمع خیرین کشور و برخی از استادان این دانشگاه در دانشکده اقتصاد برگزار شد.

ادامه مطلب
شهیندخت مولاوردی در نشست «درنگی بر جایگاه مطالعات میان حقوقی و میان‌رشته‌ای حقوق»: (4) مواجهه واقع‌گرایانه با تحولات اجتماعی موجب افزایش اعتماد می‌شود

دستیار رئیس­‌جمهور در امور حقوق شهروندی در جمع استادان، پژوهشگران و دانشجویان علوم انسانی و علوم اجتماعی با تاکید بر این نکته که باید با مسائل واقع‌گرایانه برخورد شود، گفت: مواجهه واقع‌گرایانه با تحولات اجتماعی موجب افزایش اعتماد در سرمایه اجتماعی و کارآمدی حکومت در تنظیم روابط اجتماعی خواهد شد.

ادامه مطلب
محمدرضا ویژه در نشست «درنگی بر جایگاه مطالعات میان حقوقی و میان‌رشته‌ای حقوق»: (3) نباید در «مطالعات میان‌رشته‌ای» یک رشته محور و رشته دیگر زینتی باشد

دانشیار گروه آموزشی حقوق عمومی و بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه با بیان اینکه در ایران فهم درستی از مطالعاتی میان‌رشته‌ای وجود ندارد، گفت: اصولا در بیشتر موارد چارچوب حقوقی یک دانش با مطالعه میان‌رشته‌ای مخلوط شده است و اگر ارتباطی بین دو دانش برای فهم یک پدیده برقرار می‌شود معمولا یک دانش محوریت پیدا می‌کند و دانش دیگر نقش زینتی دارد.

ادامه مطلب
ضیایی بیگدلی در نشست «درنگی بر جایگاه مطالعات میان حقوقی و میان‌رشته‌ای حقوق»: (2) در بسیاری از علوم تدوین مطالعات میان‌رشته‌‌ای ضرورت دارد

استادتمام دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: مطالعات میان رشته‌ای ابزاری برای بهتر اندیشیدن و بهتر تصمیم گرفتن برای حل مشکلات در مقیاس فردی و اجتماعی است و داعیه جامع‌نگری و حل کلیه مسائل و مشکلاتی را دارد که در شاخه‌های مختلف و مجزای علمی به تنهایی قابل حل نیستند؛ حقوق هسته‌ای و حقوق سرمایه‌گذاری خارجی از این دست هستند.

ادامه مطلب