یکشنبه، 1 مهر 1397 20:30:19

آرشیو اخبار

دسته بندی فرهنگ و اندیشه

دفتر امور شاهد و ایثارگر برگزار می‌کند: مسابقه کتاب‌خوانی با عنوان حکایت زمستان

دفتر امور شاهد و ایثارگر دانشگاه علامه طباطبائی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس، مسابقه کتاب‌خوانی با عنوان «حکایت زمستان» را برگزار می‌کند.

ادامه مطلب
محمدمهدی ایزدخواه مطرح کرد: تأثیر شخصیت‌های کارتونی بر رفتار کودکان

قائم‌مقام گروه پژوهشی اقتصاد فرهنگ بابیان اینکه نوشت‌افزارها علاوه بر جنبه اقتصادی، دارای ابعاد فرهنگی بسیار مهمی هستند گفت: در ایران هیچ راهبرد بلندمدتی برای محصولات کاراکتر محور (نوشت‌افزار، اسباب‌بازی، بازی‌های ویدیویی و …) در نظر گرفته نشده، این در حالی است که در دنیا حدود ۲۵۰ میلیارد دلار (نیم درصد از اقتصاد دنیا) به محصولات این حوزه اختصاص داده می‌شود.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «حیوان؛ ابژه یا دگرسوژه» با حضور اردبیلی و سلامت

نشست «حیوان؛ ابژه یا دگرسوژه» با حضور محمدمهدی اردبیلی و حسام سلامت در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. به […]

ادامه مطلب
به مناسبت ۲۱ شهریور، روز ملی سینما؛ تاریخچه ای از ورود و حیات سینما

بانى ورود نخستین دوربین فیلم‌بردارى و نمایش فیلم به ایران، در سال ۱۲۷۹ شمسی برابر با ۱۹۰۰ میلادی مظفرالدین‌شاه بوده است و نخستین فیلم‌بردار ایرانى نیز ابراهیم‌خان عکاس‌باشى محسوب مى‌شود. در سال ۱۳۷۹ در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و هم‌زمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که ۲۱ شهریورماه به‌عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد و هرسال جشن خانه سینما در این روز برگزار می‌شود و ۲۱ شهریورماه به‌عنوان روزی نمادین وارد تقویم شد.

ادامه مطلب
دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌کند: همایش ملی نقد مبانی سلفی‌گری

همایش ملی نقد مبانی سلفی گری (مبانی فلسفی، عرفانی، کلامی، فقهی و رویکردهای تطبیقی) ۱۳ اسفندماه سال جاری در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود.

ادامه مطلب
عباس عبدی: «۲۸ مرداد» و رسانه‌ای که اسیر تاریخ است

۲۸ مرداد یکی از مقاطع تاریخی است که هنوز زنده است و هرسال گروهی درصددند که با تحلیل یا ارائه اسنادی له یا علیه این‌وآن، ۲۸ مرداد را از تاریخ به سیاست بیاورند. به همین دلیل پرونده ۲۸ مرداد به لحاظ سیاسی هنوز باز است. البته پرونده هیچ رویدادی به لحاظ تاریخی بسته نمی‌شود و نباید هم بسته شود، ولی به لحاظ سیاسی تا این حد در گذشته متوقف شدن یک خطای آشکار است.

ادامه مطلب
حجت‌الاسلام سعید بهشتی: نقش فلسفه در تعلیم و تربیت/ ادعای التقاط فلسفه اسلامی بی‌انصافی است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) گفت: مبنای بایدها و نبایدهای تربیت اسلامی، فلسفه است. عده‌ای از سر غرض‌ورزی و برخی از سر ناآگاهی می‌گویند فلسفه ما التقاطی است و نمی‌تواند مبنا باشد؛ کجایش التقاط است؟ ما معارف خودمان را داریم و نباید تحت تأثیر شبهات قرار گیریم.

ادامه مطلب
صالح زمانی اعلام کرد: حضور ایران در کنگره جهانی ایفلا ۲۰۱۸

فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و مؤسسات کتابخانه‌ای ایفلا (IFLA) وابسته به یونسکو، یک انجمن غیردولتی است که باهدف ایجاد شرایط مناسب برای پیشبرد تفاهم مشترک میان کشورها، گفتگو و اجرای برنامه‌های مشترک تحقیقاتی درزمینهٔ کتابداری و علوم وابسته به اطلاع‌رسانی تشکیل‌شده است.

ادامه مطلب
ترامپ درونت را بکش! مرور کتابی که راهکار مقاومت در برابر شوک‌های ترامپ را می‌آموزد

گزارش معرفی کتاب «نه گفتن کافی نیست؛ مقاومت در برابر شوک‌های جدید و به دست آوردن جهانی که می‌خواهیم» در زمانی نوشته می‌شود که جهان در «شوک» رسانه‌ای حمله موشکی مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه است. حمله‌ای که دقیقاً شاهدی بر مدعیات نویسنده کتاب، خانم «نیومی کلاین» است!

ادامه مطلب
محمدکاظم شاکر: تاریخمندی به معنای بشری بودن نیست/ وجود سبب نزول برای ۱۵ درصد آیات

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) با بیان اینکه تنها برای ۱۵ درصد آیات قرآن، سبب نزول وجود دارد گفت: تاریخمندی به معنای ناکارآمدی و بشری بودن قرآن نیست.

ادامه مطلب
همراه با تشریح محورهای همایش برگزار شد؛ نشست رونمایی از پوستر همایش «امام موسی صدر»+تصاویر کامل

نشست رونمایی از پوستر و فراخوان مقاله دهمین همایش از سلسله همایش‌های «آنان که می‌اندیشند» با موضوع بازخوانی و بررسی […]

ادامه مطلب
سیدیحیی یثربی: ذهن مردم را در مسیر خردورزی ساماندهی کنیم نه غوغاسالاری

استاد فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگویی تفصیلی ضمن مرور زندگی خود می‌گوید: ما باید ذهن مردم را در مسیر خردورزی ساماندهی کنیم نه مسیرغوغاسالاری. ما باید دنبال کتاب و خردورزی برویم و یک مسیر را مطالعه و با نوشته‌های جدید تکمیل کنیم، یکی از مهمترین گلایه‌های من هراس از نوآوری است.

ادامه مطلب
قاسم پورحسن: آینده ایران و تفکر فلسفی مهم‌ترین دغدغه‌های «مرادی» بود/ حد و مرزی برای گفت‌وگو نداشت

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است که آینده ایران و تفکر فلسفی مهم‌ترین دغدغه‌های محمدعلی مرادی بود، او به نوعی گفت‌و‌گوی فلسفی تبدیل شده بود و حد و مرزی برای گفت‌و‌گو نداشت.

ادامه مطلب
محمدرضا مهدوی‌راد در مراسم «تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌وچهارمین دوره کتاب سال»: (3) تمام آثار را با یک ترازو وزن کرده‌ایم

دبیر علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ضمن یاد و اشاره به خصوصیت‌های بارز استادان مرحوم قانعی‌راد، تقی‌خانی و احمدی، گفت: سعی ما اجرای عدالت هنگام داوری بوده است و برای همه مولفان و مترجمان یک معیار سنجش داشته‌ایم.

ادامه مطلب
محمدرضا یوسفی در مراسم «تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌وچهارمین دوره کتاب سال»: (2) «بازآفرینی» رگ فرهنگی امروز ایران است/ ادبیات کودک ایران بیمار است

نویسنده و نظریه‌پرداز ادبیات کودک و نوجوان ضمن انتقاد از وضعیت فرهنگی کشور و تاکید بر بازآفرینی متون کهن برای کودکان و گسترش ادبیات فولکلور گفت: اگر ما بتوانیم اسطوره‌های شاهنامه را برای کودکان و نوجوانان بازآفرینی کنیم، ادبیات ملی و فرهنگی خود را موثر کرده‌ایم.

ادامه مطلب
عبدالرسول خیراندیش در «سی‌وچهارمین دوره مراسم کتاب سال»: (1) حافظ و سعدی فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را در زمان مغول احیا کردند

استاد تاریخ دانشگاه شیراز در رابطه با عدم توجه به فرهنگ‌های بومی در تألیف کتب تاریخی گفت: ضعفی که ما در تألیف آثار تاریخی داریم این است که نمی‌توانیم یک فرهنگ محلی را در ابعاد ملی و یا جهانی معرفی کنیم.حافظ و سعدی انسانی می‌اندیشیدند اگرچه در یک جغرافیای کوچک، آنها در آن زمان که مغول درحال قدرت‌نمایی بودند فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را با گفتن اشعاری انسان‌دوستانه احیا کردند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست معرفی و بررسی کتاب «اصفهان در انقلاب»

نشست معرفی و بررسی کتاب «اصفهان در انقلاب» با حضور اندیشمندان این حوزه و مولف کتاب در سرای اهل قلم برگزار شد.

ادامه مطلب
سیدجواد میری در نشست «چیستی فوتبال»: (4) نقش فوتبال در توسعه ارزش‌های نظام سرمایه‌داری/ ابزاری برای کنترل توده‌ها

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فوتبال را ابزاری برای کنترل توده‌ها خواند و اظهار کرد: قیمت‌گذاری روی بازیکنان فوتبال و خرید و فروش با قیمت بالای بازیکنان نشانگر تغییر در زیست‌جهان انسان و واژگون شدن ارزش‌های متعالی انسانی است.

ادامه مطلب
قاسم پورحسن در نشست «چیستی فوتبال»: (3) فوتبال در کنار فلسفه می‌تواند مهمترین بنیاد بشری باشد

استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به رابطه فوتبال و صلح گفت: فوتبال می‌تواند بین کشورهایی که با هم خصومت جدی دارند، نزدیکی ایجاد کند چرا که فوتبال ذات دیگری دارد و از منظر فلسفی می‌تواند بنیادی برای صلح باشد.

ادامه مطلب
رحیم محمدی در نشست «چستی فوتبال»: (2) فوتبال به بازسازی نظم اجتماعی مدرن ایران کمک می‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) اظهار کرد: نظم اجتماعی مدرن در ایران از هم پاشیده بود. نهادهای مدرن مثل ورزش و موسیقی از نو دارند به استقرار نظم جدید در ایران کمک می‌کنند، یعنی نظم اجتماعی مدرن با تقویت و فشارهای نهاد مدرنی مثل ورزش در حال بازسازی است.

ادامه مطلب
حسین حجت‌پناه در نشست «چیستی فوتبال»: (1) ذات فوتبال «امید» است/ کارگران و تولد اولین تیم‌های فوتبال

دبیر گروه جامعه‌شناسی کشورهای اسلامی انجمن جامعه‌شناسی ایران اظهار کرد: مهمترین دلیل ورزش‌‌های گروهی به جهت وجود گروه است، ما با آن هم‌سازی می‌کنیم و این باعث جذابیت گروه برای ما می‌شود، چون گروه باعث می‌شود که من اجتماعی به من اجتماعی نشده در گروه منتقل شود، بنابراین همسازی هویت نیز شکل می‌گیرد.

ادامه مطلب