دوشنبه، 1 بهمن 1397 16:18:35

آرشیو اخبار

دسته بندی فرهنگ و اندیشه

گزارش تصویری/ نشست «از شعر تا ترانه» در دانشکده ادبیات

نشست «از شعر تا ترانه» با حضور سیامک عباسی و حسین غیاثی در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: باید بین حوزه علم و فرهنگ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تعادل برقرار شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید بین حوزه علم و فرهنگ تعادلی در شورا برقرار شود، البته فرهنگ محور […]

هنرمندی که به سرطان هم خندید

حسین محب اهری از بازیگران باسابقه سینما، تئاتر و تلویزیون بود و حتی با وجود بیماری، بر صحنه تئاتر به […]

بهمن‌ماه 97 برگزار می‌شود؛ همایش بین‌المللی «ایران و جهان در آینه تاریخ» با همکاری دانشگاه‌های ایران در صوفیه

همایش بین‌المللی «ایران و جهان در آینه تاریخ» با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه تهران، دانشگاه گیلان، دانشگاه صوفیه، مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه سال جاری در شهر صوفیه بلغارستان برگزار می شود.

محسن حبیبی خبر داد: آخرین مهلت ارسال آثار به همایش علوم انسانی قرآن‌بنیان تا ۱۵ دی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه همایش ملّی علوم انسانی قرآن‌بنیان را اعلام کرد.

حسین کلباسی‌اشتری: بوعلی‌سینا را از لحاظ تاریخی و پدیدارشناسی نشناخته‌ایم

استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه بوعلی‌سینا را از لحاظ تاریخی و پدیدارشناسی نشناخته‌ایم، اظهار کرد: ابن سینا عقل فعال را به آتش تشبیه کرده که یکی از ابداعات بزرگ بوعلی در فلسفه است.

قاسم پورحسن: پیوند وثیقی میان فلسفه و جامعه برقرار نشده است

دانشیار دانشگاه علامه طباطبائی ضمن تبیین علل غفلت از میراث فلسفه اسلامی، بیان کرد: جامعه‌شناسی ما که کاملاً برگرفته از جامعه‌شناسی «دورکیم» است به کمک ما می‌آید، اما فلسفه که از سنت و میراث ماست نمی‌تواند به ما کمک کند و علت این است که نتوانستیم نسبت نیرومندی را بین فلسفه و جامعه برقرار کنیم.

گزارش تصویری/ مراسم بزرگداشت مرحوم احمد احمدی در خانه اندیشمندان علوم انسانی

مراسم بزرگداشت مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی استاد حوزه و دانشگاه عصر سه‌شنبه، ۲۷ آذر در خانه اندیشمندان علوم انسانی و با همکاری سازمان سمت برگزار شد.

گزارش تصویری/ اولین همایش «از مهندسی به علوم انسانی» در دانشگاه صنعتی شریف

اولین همایش «از مهندسی به علوم انسانی» سه‌شنبه، ۲۷ آذرماه، با حضور استادان رشته‌های مختلف در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

محمدکاظم شاکر: روش عقلایی دینی نداریم/ لزوم تعریف روش‌شناسی مشترک میان حوزه و دانشگاه

استاد دانشگاه علامه طباطبائی(ره) با تأکید بر لزوم تعریف روش‌شناسی مشترک میان حوزه و دانشگاه، بیان کرد: نمی‌توان گفت چون ارسطو مسلمان نیست منطق او را هم باید دور بریزیم؛ آیا اساساً انبیاء آمده‌اند که در تعقل مردم دخالت کنند یا اینکه موانع تعقل را بردارند.

حداد عادل در مراسم «بزرگداشت روز پژوهش و علوم انسانی»: (4) حل مشکلات کشور در گرو توجه ویژه به علوم انسانی است/ بودجه وزارت علوم برای علوم انسانی عادلانه نیست

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی علوم انسانی را تنها حوزه تخصصی حل مشکلات اجتماعی کشور دانست و گفت: مشکلات ازدواج جوانان، افزایش آمار طلاق، اعتیاد، عدم قانون‌پذیری و بسیاری مشکل دیگر تنها توسط متخصصان علوم انسانی حل می‌شود و علوم مهندسی و پزشکی برای حل این مشکلات تخصص ندارند.

ابراهیم دینانی در مراسم بزرگداشت «روز پژوهش و علوم انسانی»: (3) انسان‌شناسی کار آسانی نیست/ رفتار تنها جلوه‌ای از دریای بیکران روان آدمی است

فیلسوف و شاگرد علامه طباطبائی اظهار کرد: امروزه علوم از جمله روان‌شناسی‌، جامعه‌شناسی و غیره همه انسانی هستند و انسان را می‌شناسند اما انسان را فقط در رفتار، کاربرد و کارکرد می‌شناسند. رفتار هم بر شخصیت انسان دلالت دارد اما آیا همه‌ شخصیت انسان در رفتارش پیاده می‌شود؟ خیر رفتار جلوه‌ای از دریای بیکران روان آدمی است.

قاسم پورحسن: شورای انقلاب فرهنگی به نوشتن انبوه مقالات کمک کرد/ این مقالات به مرزهای دانش کمک نکرد

دانشیار فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است شورای عالی انقلاب فرهنگی باید درباره علم و آینده دانش ایران بیندیشد. شورای عالی انقلاب فرهنگی کمتر می‌اندیشد و بیشتر دستورالعمل و بخشنامه صادر می‌کند

در بخش شعر کلاسیک جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» صورت گرفت: افتخارآفرینی دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علامه با شعر «درختی به نام زن»

لوح تقدیر، جایزه نقدی و فرصت چاپ یک مجموعه اثر توسط انتشارات سوره مهر به آرزو سبزوار قهفرخی، دانشجوی کارشناسی‌ارشد دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی و دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علامه طباطبائی، برای شعر «درختی به نام زن» رسید.

عباس سلیمی‌نمین در نشست اکران و نقد و بررسی مستند «راه طی شده» بیان کرد: «محمد مصدق» و «مهدی بازرگان» متوجه دستاوردهای تاریخی ۱۶ آذر نشدند

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، واکنش روزنامه کارگزاران نسبت مستند «راه طی شده» را تهاجمی دانست و گفت: این شیوه مناسبی نیست و این روزنامه می‌توانست انتقادات اصولی‌تر و حرفه‌ای‌تری نسبت به این کار داشته باشد، چنانچه بنده هم معتقدم که آقای علی ملاقلی‌پور در این مستند از مسئله اصلی آقای بازرگان، غفلت کرده و به آن نپرداخته است.

علی اکبریان‌میمند «باید مرگ ملانصر‌الدین را باور کنیم»

به قول شهرام شکیبا، ابوالفضل‌خان سبیلی بود که به سروی نصب کرده باشند، در طنز خلاصه نمی‌شد و این را هم با نوشتن کتاب «ماه به روایت آه» به رخ ادبیات فارسی کشید. باید گفت: «گلچین روزگار در چیدن گلی به نام ابوالفضل زرویی‌نصرآباد عجب با سلیقه عمل کرده است!»

مریم منصوری برای مرحوم ابوالفضل زرویی‌نصرآباد

مریم منصوری، نائب دبیر کانون طنز و کاریکاتور دانشگاه علامه طباطبائی و سردبیر نشریه «طنزیمات» این دانشگاه در مطلبی برای درگذشت ابوالفضل زرویی‌نصرآباد، شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز کشورمان منتشر کرده است.

منوچهر شهسواری در نشست بررسی «حقوق هنرمندان و ساز و کارهای صنفی»: (3) فعالیت صنفی در کشور ما اساساً فعالیت مذمومی است

رئیس خانۀ سینما با توضیح این که اساساً بخشی از فعالیت‌های صنفی در ایران با دیدگاه سیاسی بوده است، گفت: فعالیت صنفی در کشور ما اساساً فعالیت مذمومی است و آن را تحقیر می‌کنیم و این در صورتی است که نمی‌دانیم این فعالیت شامل چه چیزهایی می‌شود.

ایرج راد در نشست بررسی «حقوق هنرمندان و ساز و کارهای صنفی»: (2) بهتر است نظام صنفی متشکل از هنرمندان باشد

رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر گفت: نظام صنفی نمی‌تواند جوابگوی نیازهای ما باشد و به همین جهت باید به انجمن صنفی گرایش داشته باشیم و در حقیقت اتحادیه‌ای که شامل انجمن‌های صنفی مختلف می‌شود تشکیل دهیم.

حمیدرضا نوربخش در نشست بررسی «حقوق هنرمندان و ساز و کارهای صنفی»: (1) معنای کار و بیکاری برای «هنرمندان» و «وزارت کار» متفاوت است

مدیرعامل خانه موسیقی ایران با اشاره به مسئله بیمه بیکاری برای هنرمندان، گفت: بیکاری در قانون کارگری وزارت کار یک معنا دارد و در بحث هنری معنایی دیگر! نگاه بخش دولتی به بحث نظام صنفی به تصدی‌گری و دخالت بیشتر دولت در کار نظام‌های صنفی منجر می‌شود.

مهران ریاضی در گفت‌وگو با عطنا: یک عکاس باید بتواند با مردم دوست شود/ عکاسی نیازمند وجود دغدغه است

مهران ریاضی، عکاس حوزه خبر و مستند اظهار کرد:‌ عکاسی نیازمند وجود دغدغه است، این روزها هیچ‌کس دغدغه عکاسی ندارد باید انگیزه برای یادگیری و پیشرفت در عکاسی داشته باشید، برگزاری کلاس خوب است اما درواقع کلاس چیزی به افراد اضافه نمی‌کند، چون یک‌سری اصول را روی کاغذ می‌نویسند و دوباره همان عکس‌های اشتباه را می‌گیرند.