چهارشنبه، 24 مرداد 1397 09:25:22
آخرین اخبار
شجاع احمدوند: اندیشه ایران باستان محصول ادیان و اسطوره‌هاست

شجاع احمدوند، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در نشست بررسی آثار و افکار دکتر فرهنگ رجایی گفت: هویت ایرانی ریشه در اندیشه ایران باستان دارد و این اندیشه نیز محصول ادیان و اسطوره‌هاست و به همین دلیل این اندیشه تلاش می‌کند جلوه‌ای از وجه آسمانی و زمینی اندیشه ایرانی باشد.

ادامه مطلب
محمدجواد غلامرضا کاشی: جامعه مدنی بستر شکل‌گیری سوژه‌های نوع‌دوست، اخلاقی، دگرخواه و قانون‌گرا است

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی در جمع فعالان اجتماعی سنت و مدرن را دو پایه جامعه دانست و جامعه ایران را یک «جامعه ترکیبی» نامید و گفت: جامعه مدنی ایران به پدیده مدرن مربوط است اما با سنت خصومت‌هایی دارد که اگر این گره‌ها و خصومت‌ها برطرف نشود چیزی جلو نخواهد رفت.

ادامه مطلب
در نشست «راز رضاشاه؛ استقلال یا وابستگی» مطرح شد؛ سلیمی‌نمین: زیبا‌کلام تاریخ را هنرمندانه جعل می‌کند/ زیبا‌کلام: نه صدام، نه رضاخان، نه اسامه بن‌لادن هیچکدام اینها وابسته به غرب نبودند

در نشستی در کانون اندیشه جوان، صادق زیباکلام از مجوز نگرفتن کتاب خود با موضوع رضاشاه انتقاد کرد و در مقابل عباس سلیمی‌نمین گفت: اگر ما فرض کنیم تمام صحبت‌های زیباکلام درست باشد آیا رضاخان با این شخصیت می‌تواند منشأ خیر باشد؟ شخصی که قبل از روی کارآمدن سلطنت دزدی می‌کند و هزار فساد دیگر انجام می‌دهد بعد از سلطنت معلوم است که چه ها خواهد کرد.

ادامه مطلب
محمدعلی رحیمی: تقابل با آمریکا و چشم‌اندازها

پس از خروج آمریکا از برجام و خالی ماندن دست دیپلمات‌های ایران از تحقق وعده‌های ریاست جمهوری، شاهد تنش و تقابل بیشتر در روابط ایران و آمریکا هستیم. تا حدی که اخیراً شاهد جنگ لفظی ترامپ و روحانی بودیم؛ حال سوال اصلی این است که این تقابل چگونه ادامه می‌یابد و نتایج آن برای ما چیست؟

ادامه مطلب
بسیج اساتید دانشگاه علامه طباطبائی با صدور بیانه‌ای اعلام کرد: عبور از مشکلات اقتصادی با باور به ظرفیت‌های درونی و برخورداری از روحیه انقلابی/ برخی مشکلات ناشی از عدم نظارت دقیق مجلس است

بسیج اساتید دانشگاه علامه طباطبائی در بیانیه پایانی دومین نشست تشکیلاتی و آموزشی خود تأکید کرد: عبور از مشکلات اقتصادی با باور ظرفیت های درونی و برخورداری از روحیه انقلابی، مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم از شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف عالی انقلاب است.

ادامه مطلب
صادق زیباکلام: پیام‌های مواضع روحانی

سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در جمع سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارج از کشور پیام­‌های اساسی را خطاب به رهبران کشورهای جهان در خود مستتر داشت. پیام‌هایی که باید امیدوار بود به‌درستی مخاطبان خود را بیابد و با آسیب کج‌فهمی مواجه نشود.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: دریافت گزارش‌های سه ماهه از وزارت خارجه برای نظارت بر مبادلات خارجی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبائی گفت: ما گزارش‌های سه ماهه در مورد مبادلات خارجی را از گمرک و وزارت امور خارجه دریافت می‌کنیم تا هر ۳ ماه رصد کنیم چه مقدار مبادلات خارجی افزایش یافته است.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: الزامات راهبردی رابطه ایران و روسیه

جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته نوسانات، بحران‌ها، دشمنی‌ها و ازجمله تحریم‌های مختلفی را از سر گذرانده و این‌گونه نیست که با شکل‌گیری فضای تحریمی، کشور وارد شرایط نامتوازن اقتصادی شود.

ادامه مطلب
مردم در سياست؛ ۶۶ سال از ٣٠ تیر گذشت

۶۶ سال پیش در چنین روزی مردم در تهران و دیگر شهرها، در اعتراض به استعفای محمد مصدق و بر سر کار آمدن احمد قوام، به خیابان‌ها ریختند و به بازگشت استبداد و نقض آرمان‌های مشروطیت اعتراض کردند و شعار «یا مرگ یا مصدق» را سر دادند. نیروهای نظامی نیز که از تداوم چهار روزه اعتراضات خسته شده بودند، به روی مردم آتش گشودند و ده‌ها تن را به خاک و خون کشیدند.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: تعلل در شرایط امروز جایز نیست

تعلل کردن برای تهیه و اجرای یک برنامه جامع در جهت مقابله با تحریم‌های آمریکا در شرایط امروز کشور جایز نیست. انتظار می‌رود بدنه اجرایی کشور با تشکیل یک کارگروه مشترک هرچه سریع‌تر راهبردهای لازم را برای مقابله با تحریم‌ها جمع‌آوری و در جهت اجرایی کردن آن با کمک سایر قوا وارد عمل شوند.

ادامه مطلب
غلامرضا خواجه‌سروی: تکیه دولت مقتدر بر توان داخلی

رهبر انقلاب اسلامی در نشستی که دیروز با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، با تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

ادامه مطلب
فریدون مجلسی: «گفت‌وگو» راه حل منازعات

با فرا رسیدن سومین سالروز توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، ایران ثابت کرده است که منافعش را نه در خط و نشان کشیدن برای دنیا که در تعامل، تعادل و آرامش و بهره‌گیری از روش عقلانیت جست‌وجو می‌کند.

ادامه مطلب
حسین راغفر: تعلل در تغییر کابینه؛ سلب اعتماد جامعه

چندی پیش هنگامی‌که اعتراض به اوضاع اقتصادی و شرایط معیشتی مردم به‌غایت خود رسیده بود، بحث ضرورت تعویض تیم اقتصادی دولت و تغییر سیاست‌های در پیش‌گرفته، به میان آمد و دولت بابیان اینکه این وضعیت با تغییرات قابل‌ملاحظه بهبود خواهد یافت موج این انتقادات را تا حدودی خواباند.

ادامه مطلب
محمدقلی یوسفی: دولت مسئول سیاست‌های اقتصادی کشور است

کارشناسان اقتصادی حامی دولت می‌گویند: «ناتوانی تیم اقتصادی دولت، اظهر من الشمس است» و «تیم دولت، درس اقتصاد نخوانده‌اند».

ادامه مطلب
فرشاد مؤمنی: برخوردهای آمرانه راه‌حل نیست

تمدن بشری دو دستاورد بزرگ را به‌عنوان یادگیری‎های سرنوشت‌‏ساز جمعی ثبت کرده است؛ اول، تقدم پیشگیری بر درمان و دوم، باز کردن گره‎ها با دست و هر جامعه‎ای که این دو یادگیری را سرلوحه شیوه اداره خود قرار داده باشد، می‎تواند با کمترین هزینه، بزرگ‌ترین دستاوردها را به نام خود ثبت کند.

ادامه مطلب
پروانه سلحشوری: طرح تساوی دیه زن و مرد در مجلس کلید خورد

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از آماده شدن طرحی برای تساوی دیه زن و مرد خبر داد و گفت: به‌زودی امضاهای این طرح جمع آوری و به هیئت رئیسه تقدیم می‌شود.

ادامه مطلب
محمود فاضلی: رنج و محنت پناهجویان

سران یونان، آلمان و اسپانیا در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا در مورد بازگرداندن پناه‌جویانی که ازاین‌پس از دو کشور مدیترانه‌ای به آلمان سفر می‌کنند، به توافق رسیدند.

ادامه مطلب
مجید عباسی: هدف اصلی آمریکا، خلع سلاح اتمی کره شمالی است

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: برای آمریکایی‌ها خلع سلاح اتمی کره شمالی مهم است، دلیل اول ترسی است که از بمب هسته‌ای کره شمالی و موشک‌های دوربرد این کشور دارند و دلیل دوم امنیت متحدان آمریکایی‌ها در منطقه است.

ادامه مطلب
ارزیابی سیدجلال دهقانی فیروزآبادی از بسته پیشنهادی اروپا؛ گروه ۱+۴ خواسته‌های اصلی تهران را پذیرفته‌ است

بسته پیشنهادی ۱+۴ در شرایطی طی روزهای گذشته تحویل مقام‌های کشورمان شد که گرچه به نظر می‌رسد اروپایی‌ها با تمرکز بر مطالبات حیاتی ایران راهکارهای مؤثری را برای نجات این توافق تدارک دیده‌اند اما بنا بر آنچه مسئولان مذاکره‌کننده پس از ملاقات روز جمعه در وین مطرح کردند، تحقق عینی این راهکارها نیازمند کار دقیق کارشناسی و روشن کردن ابعاد پیدا و پنهان موانع پیش روست.

ادامه مطلب
با افتتاح کمیته حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر تهران؛ نشست «مشارکت موثر شهروندان در مدیریت شهری» برگزار شد+تصاویر

نشست «مشارکت موثر شهروندان در مدیریت شهری» به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی، با مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی و به میزبانی کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد و مدیریت آن را محمدمهدی حاجیان، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی بر عهده داشت.

ادامه مطلب
سعید شکوهی: تحلیل بحران در سه لایه

استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی: شاید مهم‌ترین دلیل تاثیرگذاری زودهنگام تحریم‌های اعلامی آمریکا،‌ کمرنگ شدن امید به آینده باشد. حال در این شرایط، سخنگوی محترم دولت از ایرانیان خارج از کشور می‌خواهند سرمایه‌های خود را به ایران بیاورند و ایرانیان داخل نیز ارزها و طلاهای خود را عرضه کنند تا بازار ثبات پیدا کند.

ادامه مطلب