دوشنبه، 1 بهمن 1397 16:20:38

آرشیو اخبار

دسته بندی زبان و ادبیات

تجلیل از پژوهشگران برتر کشور؛ محمد دبیرمقدم، استاد دانشگاه علامه طباطبائی پژوهشگر نمونه کشوری شد

آیین تجلیل از پژوهشگران برتر نمونه، صبح یکشنبه در سالن اجلاس سران با حضور مسئولان کشور تجلیل شدند که در آن محمد دبیرمقدم در گروه علوم انسانی و هنر به عنوان چهره برتر برگزیده و تقدیر شد.

زهره الله‌دادی دستجردی: وقتی زبان زنانه می‌شود، شعر هم می‌تواند زنانه شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: وقتی از زبان زنانه در ادبیات می‌گوییم، می‌توانیم به شعر زنانه هم اشاره کنیم.

گزارش تصویری/ جشن یلدای فارسی‌آموزان خارجی مرکز آزفای دانشگاه علامه

جشن شب یلدا با حضور استادان و دانشجویان مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی این دانشگاه برگزار شد.

مستعلی پارسا در «شب شعر»: عشق، انسان را از خودخواهی‌اش تهی می‌کند/ انسان اتحاد عشق،عاشق و معشوق است

«شب شعر» در دهمین نشست خود، شامگاه ۱۹آذرماه، با اجرای محمود اکرامی فر، میزبان دکتر غلامرضا مستعلی پارسا، استاد دانشگاه علامه طباطبائی، پژوهشگر و مؤلف ، و دکتر عبدالحمید ضیایی ،شاعر، پژوهشگر، استاد دانشگاه و مؤلف بود تا «جایگاه عشق در شعر» را بررسی کنند.

گزارش تصویری/ کارگاه «تحلیل فیلم فروشنده بر اساس نظریه‌های انتقادی» در دانشکده ارتباطات

فیلم «فروشنده» بر اساس نظریه‌های انتقادی توسط استاد حسین پاینده در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی تحلیل شد.

گزارش تصویری/ نشست «سنجش‌های اجمالی در محتوا و شکل سعدی و حافظ» در دانشگاه علامه

نشست تخصصی «سنجش‌های اجمالی در محتوا و شکل سعدی و حافظ» در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

در دانشگاه علامه طباطبائی؛ شهریار عباسی با هدف پرورش استعدادهای داستان‌نویسی کارگاه نویسندگی برگزار می‌کند

شهریار عباسی در دانشگاه علامه طباطبائی کارگاه داستان‌نویسی برگزار می‌کند.

در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه مطرح شد: حضور سینمای ایران با ۲۶ فیلم در اسپانیا طی ۲۰ سال گذشته/ اسپانیا در جایگاه هشتم سینمای جهان

نشست تحلیل و بررسی سینمای اسپانیا با حضور فرشاد زاهدی، کارشناس سینمای ایران و استاد دانشگاه کارلوس ترسرو (CarlosIII) در سالن شهید مطهری دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

گزارش تصویری/ کارگاه ترجمه ادبی با حضور پدر ترجمه‌شناسی فرانسه در دانشگاه علامه

کارگاه ترجمه ادبی با حضور پروفسور لَدمیغِل (Jean Rene` Ladmiral)، پدر ترجمه‌شناسی فرانسه برای علاقه‌مندان این حوزه در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

روح‌الله رضاپور خبر داد: مقالات نشست «نظریه‌ها و رویکردهای نوین ترجمه ادبی» تبدیل به کتاب می‌شود

دبیر اجرایی نشست «نظریه‌ها و رویکردهای نوین ترجمه ادبی» که در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، از چاپ مقالات ارائه شده در این نشست در قالب یک کتاب خبر داد.

گزارش تصویری/ نشست «نظریه‌ها و رویکردهای نوین ترجمه ادبی» در دانشگاه علامه (۲)

نشست «نظریه‌ها و رویکردهای نوین ترجمه ادبی» با حضور پدر علم ترجمه‌شناسی فرانسه در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

گزارش تصویری/ نشست «نظریه‌ها و رویکردهای نوین ترجمه ادبی» در دانشگاه علامه (۱)

نشست «نظریه‌ها و رویکردهای نوین ترجمه ادبی» با حضور پدر علم ترجمه‌شناسی فرانسه در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

سیدجلال‌الدین کزازی: زبان و شعر فارسی بر فرهنگ کشورهای غربی اثر می‌گذارد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: در روابط گوناگون میان انسان‌ها و کشورهای مختلف جهان که قصد دارند با یکدیگر پیوندهای فرهنگی، سیاسی و یا هر نوع دیگری از ارتباطات بین‌المللی را تجربه کنند، بی‌گمان یکی از آسان‌ترین، روشن‌ترین و رساترین شیوه‌ها «زبان» است.

محمد امیرجلالی در نشست «حافظ و ایران»: (2) حافظ برجسته‌ترین شاعر در شگرد «تعلیق نشانه‌ها» است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به امکان تفاسیر متعدد و تک معنی نبودن غزل‌های حافظ، از این شگرد با عنوان تعلیق نشانه‌ها یاد کرد و گفت: تعلیق نشانه‌ها دلیل اصلی امکان تفاوت فهم معنی در ذهن مخاطبان از غزلیات حافظ است.

میرجلال‌الدین کزازی در نشست «حافظ و ایران»: (1) حافظ از ایرانیان رند ساخته است/ سیاست‌پیشگانِ خام مردم ما را نمی‌شناسند

استاد پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی در مراسم بزرگداشت حافظ از یادگار اخلاقی فردوسی و حافظ برای مردم ایران گفت و اظهار کرد: فردوسی از ما «ایرانیان جاوید» ساخت و حافظ از ایرانیان «رند جاوید».

گزارش تصویری/ نشست پژوهشی «حافظ و ایران» با حضور کزازی و امیرجلالی

نشست پژوهشی «حافظ و ایران» با سخنرانی میرجلال‌الدین کزازی، استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبائی و محمد امیرجلالی عضو هیئت علمی این دانشگاه به مناسبت روز بزرگداشت حافظ در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

سعید حمیدیان در نشست «زندگی و زمانه حافظ»: حافظی که داریم تبلیغ می‌کنیم موهوم و خیالی است

استاد زبان و ادبیان و فارسی و حافظ‌پژوه شناخته‌شده ایرانی با بیان اینکه حافظ فیلسوف و عارف نیست، اظهار کرد: عجیب این است که هرکسی دلش می‌خواهد آن چیزی که خودش دوست دارد از دهان حافظ بشنود و آخرش چیزی که در تمام اینها گم است خود حافظ واقعی است.

هادی خانیکی: شفیعی کدکنی؛ کیمیاگر میراث نامکشوف فرهنگ

استاد ارتباطات و توسعه دانشگاه علامه طباطبائی: شفیعی‌کدکنی را می‌شود به تعبیری دیگر بازخوان یا بازآفرین سنت در دوران جدید […]

گزارش تصویری/ کرسی ترویجی «مبتنی بودن نظام حکمت اشراقی بر نظریه وحدت شهود»‌

کرسی ترویجی «مبتنی بودن نظام حکمت اشراقی بر نظریه وحدت شهود» با ارائه دکتر سعید انواری در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

در دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه برگزار شد: نشست مشترک گروه زبان و ادبیات اسپانیایی با نمایندگان مؤسسه سروانتس+ تصاویر

نشست مشترک گروه زبان و ادبیات اسپانیایی دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی با نمایندگان مؤسسه سروانتس اسپانیا در این دانشکده برگزار شد.

با تائید کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفت؛ اعطای امتیاز علمی– پژوهشی به نشریه «علم زبان» دانشگاه علامه طباطبائی

نشریه «علم زبان» به صاحب‌امتیازی دانشگاه علامه طباطبائی موفق به دریافت اعتبار علمی-پژوهشی از گروه نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد.