سه شنبه، 3 مهر 1397 21:19:07
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی زبان و ادبیات

گزارش تصویری/ مراسم افتتاحیه دهمین همایش بین‌المللی زبان‌شناسی در دانشگاه علامه طباطبائی

دهمین همایش بین‌المللی زبان‌شناسی ایران با حضور استادان و پژوهشگران ایرانی و خارجی در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی آغاز به کار کرد.

ادامه مطلب
حسین پاینده: به فرهنگ چندصدایی و دموکراتیک باور بیاوریم

استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی: معتقدم اصلاً نباید ترجمه را کم‌ارزش تلقی کنیم. اگر بخواهیم پویایی ادبیاتمان را حفظ کنیم تا آثار نویسندگان و شاعران ما بتوانند در عرصه‌ جهانی مخاطب پیدا کنند، ناگزیریم از هر راه ممکن به روزآمدشدن آگاهی ادیبانمان از جنبش‌ها و سبک‌های جدید یاری برسانیم. ترجمه بی‌تردید یکی از مؤثرترین ابزارهایی است که به تحقق این هدف یاری می‌رساند.

ادامه مطلب
محسن آزموده: جلال آل‌احمد؛ روشنفکر چند بعدی

آل‌احمد، برخلاف بسیاری از اهل فکر امروزی، آقا یا خانم دکتر نبود، عضو هیئت‌علمی هیچ دانشگاهی هم نبود، از فلان دانشگاه نام‌آور ایران یا خارج از ایران نیز مدارک عالیه نداشت، ادعای دانستن چهار، پنج زبان هم نداشت و وقتی در برابر استادی چون محمود هومن قرار گرفت، درحالی‌که به‌اصطلاح برای خودش کسی شده بود و سری در سرها درآورده بود، اما زانوی شاگردی بر زمین سود و به یادگیری فلسفه پرداخت.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «نازنین غزنین» با سخنرانی میرجلال‌الدین کزازی

سی‌وهفتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره سنایی با عنوان «نازنین غزنین» با سخنرانی دکتر میرجلال‌الدین کزازی، نویسنده، شاهنامه‌پژوه و عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی در مرکز فرهنگی شهر کتاب شهید بهشتی برگزار شد.

ادامه مطلب
حجت‌الله الماسی: تغییر وزیر در شرایط کنونی برای آموزش و پرورش خسارت‌زا است/ به جای استیضاح موانع تحول را بردارید/ نیازمند ارتقای نقش و منزلت معلم هستیم

معاون مرکز آزفای دانشگاه علامه طباطبائی استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش در آستانه آغاز سال تحصیلی را کار نادرستی دانست و با اشاره به آسیب‌های ناشی از تحریم‌های اقتصادی اظهار کرد: استضیاح وزیر آموزش و پرورش در این مقطع حساس بهترین کار نیست و با توجه به شرایطی که این وزراتخانه در کشور دارد با تعویض وزیر مشکلات آن حل نمی شود.

ادامه مطلب
گزارش کامل مراسم اختتامیه مدرسه تابستانی «آزفا»؛ علومی‌یزدی: از طرف ما حامل پیام «بنی آدم اعضای یکدیگرند» باشید

مراسم اختتامیه اولین مدرسۀ تابستانی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی با حضور معاونان دانشگاه علامه طباطبائی و مسئولان مرکز «آزفا» برگزار شد و به شرکت‌کنندگان گواهی اهدا شد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ مراسم اختتامیه اولین مدرسۀ تابستانی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی(۲)

مراسم اختتامیه اولین مدرسۀ تابستانی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی با حضور معاونان این دانشگاه و مسئولان مرکز «آزفا» برگزار شد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ مراسم اختتامیه اولین مدرسۀ تابستانی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی(۱)

مراسم اختتامیه اولین مدرسۀ تابستانی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی با حضور معاونان این دانشگاه و مسئولان مرکز «آزفا» برگزار شد.

ادامه مطلب
با داوری استادان دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می‌شود؛ فراخوان همایش بین‌المللی علمی-پژوهشی «غدیر در ادبیات فارسی»/ مهلت ارسال چکیده، ۳۱ شهریورماه

همایش بین‌المللی علمی-پژوهشی «غدیر در ادبیات فارسی» به سفارش حرم مطهر امام حسین(ع) و با همکاری موسسه ادب‌پژوهی شیعی(سلیس) اردیهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

ادامه مطلب
عباسعلی وفایی: اندیشه عرفانی متأثر از قرآن در ادبیات

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به نگاه کمسو و ضعیف شاعران امروزی به کلام وحی گفت: اندیشه عرفانی در ادبیات فارسی متأثر از قرآن است.

ادامه مطلب
رضا مصطفوی سبزواری: تغییر موضع شاعران در بهره‌گیری از کلام وحی/شعر متأخرین مضمونی است

استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی(ره) گفت: بهره‌گیری از آیات قرآن در آثار ادبی گذشته اغلب مستقیم و گاهی غیرمستقیم بوده، اما در شعر شاعران متأخر شاهد بهره‌گیری مضمونی هستیم.

ادامه مطلب
حجت‌الله الماسی در گفت‌وگو با عطنا مطرح کرد: مدرسه تابستانه آزفای دانشگاه علامه و شکستن انحصار رسانه‌ای علیه ایران

معاون آموزشی مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان دانشگاه علامه طباطبائی(آزفا) اظهار کرد: در شرایطی که تبلیغات منفی مخصوصاً در رسانه‌های غربی علیه کشورمان وجود دارد انجام اینگونه فعالیت‌ها از جانب مراکز معتبر مثل دانشگاه علامه طباطبائی فرصتی به وجود می‌آورد که در یک فضای آکادمیک فارسی‌آموزان بتوانند با واقعیت‌های کشور ما آشنا شوند و سفیران فرهنگی خوبی از کشور ما به کشور خود باشند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ حضور فارسی‌آموزان خارجی دانشگاه علامه طباطبائی در توچال

فارسی‌آموزان خارجی مهمان دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه برنامه‌های فرهنگی-تفریحی مدرسه تابستانه آزفا از منطقه توچال در شمیرانات تهران بازدید کردند و لحظات خوبی را سپری کردند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ کارگاه صنایع دستی برای فارسی‌آموزان خارجی دانشگاه علامه طباطبائی

کارگاه آموزش صنایع دستی برای فارسی‌آموزان مدرسته تابستانه آزفای دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ بازدید فارسی‌آموزان خارجی دانشگاه علامه طباطبائی از دریاچه شهدای خلیج فارس

فارسی‌آموزان خارجی مهمان دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه برنامه‌های فرهنگی-تفریحی مدرسه تابستانه آزفا از دریاچه شهدای خلیج فارس در منطقه چیتگر تهران بازدید کردند و لحظات شادی را رقم زدند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ بازدید فارسی‌آموزان دانشگاه علامه طباطبائی از برج میلاد

فارسی‌آموزان خارجی مهمان دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه برنامه‌های فرهنگی-تفریحی مدرسه تابستانه آزفا از برج میلاد تهران بازدید کردند و لحظات شادی را رقم زدند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ کارگاه خوشنویسی برای فارسی‌آموزان خارجی دانشگاه علامه طباطبائی

کارگاه آموزش خوشنویسی برای فارسی‌آموزان مدرسته تابستانه آزافای دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ بازدید فارسی‌آموزان دانشگاه علامه طباطبائی از کتابخانه و موزه ملی ملک

فارسی‌آموزان خارجی مهمان دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه برنامه‌های فرهنگی-تفریحی مدرسه تابستانه آزفا از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کردند و با بخشی از فرهنگ و تاریخ ایران آشنا شدند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ حضور فارسی‌آموزان دانشگاه علامه طباطبائی در منطقه سیاحتی دربند

فارسی‌آموزان خارجی مهمان دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه برنامه‌های فرهنگی-تفریحی مدرسه تابستانه آزفا از منطقه تفریحی-سیاحتی دربند تهران بازدید کردند و لحظات شاد و صمیمی را در کنار ایرانیان این منطقه رقم زدند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ بازدید فارسی‌آموزان دانشگاه علامه طباطبائی از کاخ نیاوران

فارسی‌آموزان خارجی مهمان دانشگاه علامه طباطبائی در آغاز برنامه‌های فرهنگی-تفریحی مدرسه تابستانه آزفا از کاخ-موزه نیاوران بازدید کردند و با بخشی از تاریخ ایران آشنا شدند.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ آزمون تعیین سطح فارسی‌آموزان خارجی مدرسه تابستانه دانشگاه علامه طباطبائی

آزمون تعیین سطح شرکت‌کنندگان نخستین مدرسه تابستانه آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبائی در مرکز آزفای این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب