جمعه، 26 مرداد 1397 23:38:25
ابوالفضل دلاوری: کنوانسیون اکتائو از منظری دیگر

توافق‌نامه رژیم حقوقی دریای خزر در ٢١ مرداد میان کشورهای این منطقه موج وسیعی از انتقادات را در فضاهای عمومی و شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

ادامه مطلب
محمدعلی رحیمی: تقابل با آمریکا و چشم‌اندازها

پس از خروج آمریکا از برجام و خالی ماندن دست دیپلمات‌های ایران از تحقق وعده‌های ریاست جمهوری، شاهد تنش و تقابل بیشتر در روابط ایران و آمریکا هستیم. تا حدی که اخیراً شاهد جنگ لفظی ترامپ و روحانی بودیم؛ حال سوال اصلی این است که این تقابل چگونه ادامه می‌یابد و نتایج آن برای ما چیست؟

ادامه مطلب
شروین وکیلی: آنچه امروز کاش روحانی بگوید

پژوهشگر جامعه‌شناسی تاریخی: باید برنامه‌هایی عملیاتی برای بازگرداندن حقوق شهروندی اعلام شود.

ادامه مطلب
سعید مُعیدفر: مدیران جوان، آری یا خیر؟

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران: مطالبه جامعه ما فقط جوان‌گرایی نیست، بلکه شایسته‌سالاری است.

ادامه مطلب
محمد مهدی فرقانی: مطبوعات و رسانه‌ها چشم ناظر مبارزه با فساد هستند

استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی: اگر مطبوعات و رسانه‌ها آزاد باشند، می‌توانند بسیاری از سوء‌استفاده‌های از ثروت و قدرت را در همان مراحل اولیه کشف و اعلام کنند.

ادامه مطلب
صادق زیباکلام: پیام‌های مواضع روحانی

سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در جمع سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارج از کشور پیام­‌های اساسی را خطاب به رهبران کشورهای جهان در خود مستتر داشت. پیام‌هایی که باید امیدوار بود به‌درستی مخاطبان خود را بیابد و با آسیب کج‌فهمی مواجه نشود.

ادامه مطلب
امیرمحمود حریرچی: اعتماد عمومی را خدشه‌دار نکنید

در مسئله موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج که این روزها رسانه‌ای شده است، باید گفت که عدم شفاف‌سازی در جامعه امروز به یک مشکل عمومی تبدیل‌شده است. این در حالی است که قبل از رسانه‌ای شدن چنین مسئله‌ای هیچ اقدامی انجام نمی‌شود.

ادامه مطلب
احمد مسجد جامعي: ادای دین به ایرانیان زرتشتی

ارباب جمشید زرتشتی ثروتمندی بود که هنوز کوچه‌ای به نامش در خیابان منوچهری هست. او یک دوره نماینده‌ زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود و از بانیان بانک ملی به شمار می‌رود. دستش به خیر گشاده بود و در زمان‌های کم‌آبی، آب قنات‌های خودش را رایگان به مردم می‌داد.

ادامه مطلب
حمید قنبری: فضای مجازی، عوام‌گرایی و اقتصاد

به گزارش عطنا به نقل از دنیای اقتصاد، دکتر حمید قنبری رئیس دایره تحقیقات، دعاوی و قراردادهای بین‌المللی بانک مرکزی در یادداشتی اشاره کرد که سیاستمدار ایرانی، به‌طرز بی‌سابقه‌ای اسیر عوام‌گرایی شده و به نحو روز افزونی تصمیماتی اتخاذ می‌کند تا خشنودی لحظه‌ای مردم را به دست آورد؛ فارغ از آنکه در آینده این تصمیمات آثار سوء جدی و زیان گسترده‌ای برای همین مردم به دنبال داشته باشد. بخشی از علت این امر، به جهت‌گیری محتواهای تولیدشده در فضای مجازی برمی‌گردد. فضای مجازی یک ضرورت دنیای امروز است.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: الزامات راهبردی رابطه ایران و روسیه

جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال گذشته نوسانات، بحران‌ها، دشمنی‌ها و ازجمله تحریم‌های مختلفی را از سر گذرانده و این‌گونه نیست که با شکل‌گیری فضای تحریمی، کشور وارد شرایط نامتوازن اقتصادی شود.

ادامه مطلب
سیدجواد میری: دلدادگی مخاطب به اخبار تلخ و منفی

امروز با رسانه‌ای شدن جوامع و فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی، دیگر نمی‌توان اخبار را مخفی و پنهان کرد. ازاین‌رو، مدیریت حوادث، مسائل و چالش‌ها باید تغییر پیدا کند؛ باید در فضای باز و شفاف اخبار را چنان مدیریت کرد که رسانه‌ها هم به سیاه نمایی و بدبینی متهم نشوند.

ادامه مطلب
محمدقلی یوسفی: درس نگرفتن سیاست گذاران اقتصادی از تاریخ

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، بابیان اینکه سیاست‌گذاران اقتصادی از تاریخ، درس نمی‌گیرند، گلایه‌هایی را نسبت به وضعیت کنونی اقتصاد ایران مطرح کرده است.

ادامه مطلب
غلامرضا خواجه‌سروی: تکیه دولت مقتدر بر توان داخلی

رهبر انقلاب اسلامی در نشستی که دیروز با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، با تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

ادامه مطلب
مجید سلیمانی ساسانی: اقتصاد توجه، «سلفی» و رقصی میانه میدان

سخن از امکاناتی که تلفن همراه هوشمند در زمانه ما در اختیارمان می‌گذارد کاری بی‌ارزش جلوه می‌کند، زیرا از صغیر و کبیر، یک و یا حتی چند عدد از آن را در اختیار دارند و عمدتاً به همه امکان‌های آن واقف‌اند. خصوصاً آن‌ها که «انتقال فنّاوری» رسانه‌ای را درک کرده‌اند و دهه‌های پیشین را در خاطر دارند.

ادامه مطلب
محمدباقر تاج‌الدین: مشارکت در سایه جامعه مدنی

جامعه ایران دچار برخی مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است که رفته‌رفته تاب‌وتوان مردمانش را گرفته و می‌رود که تبدیل به برخی بحران‌های ناخواسته شود. از منظر جامعه‌شناختی یکی از مشکلات، فرسایش سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی در لایه‌های گوناگون جامعه است به‌گونه‌ای که زمینه‌ساز تضعیف روابط و پیوندهای اجتماعی درون‌گروهی و برون‌گروهی شده است.

ادامه مطلب
اسماعیل قدیمی: نقش فضای مجازی در توسعه عدالت اجتماعی

هرچه جامعه توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی پیدا کند، ابعاد مختلف آن گسترش پیدا کرده و به طور طبیعی وسایل ارتباط جمعی مورد نیاز هر برهه از این تحولات ایجاد شده و در جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابر این کاملا بدیهی است که وسایل ارتباط جمعی با تغییرات شرایط در ابعاد مختلف ایجاد شوند و مورد استقبال و استفاده قرار گیرند.

ادامه مطلب
محمد مهدی فرقانی: حکمرانی جدید و درک درست فضای مجازی

شیوه و مفهوم حکمرانی و مدیریت کردن جامعه نسبت به گذشته خیلی تغییر کرده است و درنتیجه چنین تحولاتی، تصمیمات و عملکردها به‌سرعت و شدت موردنقد و ارزیابی قرار می‌گیرد، مقایسه‌ها به‌سرعت شکل می‌گیرند و بروز و ظهور پیدا می‌کنند و هم مطالبه پاسخگویی می‌کنند و هم پاسخگویی را دشوار می‌کنند.

ادامه مطلب
فریدون مجلسی: «گفت‌وگو» راه حل منازعات

با فرا رسیدن سومین سالروز توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، ایران ثابت کرده است که منافعش را نه در خط و نشان کشیدن برای دنیا که در تعامل، تعادل و آرامش و بهره‌گیری از روش عقلانیت جست‌وجو می‌کند.

ادامه مطلب
هادی خانیکی: میدان گفت‌وگوهای نسلی در جامعه باز شود

آنچه این روزها به یکی از مباحث پررنگ رسانه‌ای و فرهنگی و سیاسی تبدیل‌شده، موضوع پخش اعترافات یک دختر ۱۷ ساله در تلویزیون و دامنه‌های گسترده اعتراض در فضای مجازی و حتی بعضاً در فضای واقعی بود.

ادامه مطلب
حسین راغفر: تعلل در تغییر کابینه؛ سلب اعتماد جامعه

چندی پیش هنگامی‌که اعتراض به اوضاع اقتصادی و شرایط معیشتی مردم به‌غایت خود رسیده بود، بحث ضرورت تعویض تیم اقتصادی دولت و تغییر سیاست‌های در پیش‌گرفته، به میان آمد و دولت بابیان اینکه این وضعیت با تغییرات قابل‌ملاحظه بهبود خواهد یافت موج این انتقادات را تا حدودی خواباند.

ادامه مطلب
مهدی فرقانی: اشتباه استراتژیک رسانه ملی

جمعه‌شب شبکه یک رسانه ملی مستندی ۳۰ دقیقه‌ای بنام «بی‌راهه» پخش می‌کند و در آن اعترافات شماری از کاربران اینستاگرام یا همان شاخ‌های مجازی را به نمایش می‌گذارد. در این برنامه‌، سه دختر و یک پسر که چهره‌شان محوشده بود، درباره فعالیت‌هایشان در اینستاگرام به پرسش‌های مجری برنامه پاسخ می‌دادند و گاه در طول پاسخ‌هایشان به گریه می‌افتادند و ابراز پشیمانی می‌کردند.

ادامه مطلب