جمعه، 20 تیر 1399 11:45:17
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی دریچه مجازی

استاد علوم سیاسی محمدجواد غلامرضاکاشی

برای پیشبرد بحث در کلاس، به یک تمثیل متوسل شدم. کشور را به یک قطار تشبیه کردم. گفتم فرض کنید حکومت با تصمیماتش مثل لکوموتیو قطار باشد و به دنبالش واگن‌های متعدد. صدای تلق تلوق حرکت قطار، این همه سر و صدا و دلمشغولی‌های هر روزه به سیاست باشد و این‌همه اخبار و گزارش‌های خبری حاکی از حرکت قطار. از آنها پرسیدم شما کجا هستید؟

استاد اقتصاد علی سرزعیم

از دید من زندگی یعنی تنظیم رابطه با خدا، سازگاری حداکثری با محیط زیست، ایجاد آرامش و طمانینه در درون، احسان به خانواده، نزدیکان، دوستان و کسانی که پیوسته با آنها سروکار دارم، تنظیم رابطه عادلانه با همه کسانی که رابطه شغلی، سازمانی، شهروندی دارم و شفقت بر انسانها برای کاهش آلام و دردها و افزایش خوشیها و کمک ولو ناچیز به توسعه کشور عزیزمان.

نویسنده و روزنامه‌نگار فریدون صدیقی

اتوبوسی خودکشی کرد چون لکاته فرسوده و رنجور بود، خودکشی کرد چون از چگونه بودنش رنج می‌برد و از پا افتادنش خسته شده بود. اتوبوسی خودکشی کرد، ده دانشجو کتاب زندگی را بستند تا بار دیگر یادمان بیاید وقتی آرزو می‌کنیم بچه‌هایمان صحیح و سالم بروند و بیایند، جوانی را و زندگی را از آنان گرفته‌ایم.

استاد علوم سیاسی محمدجواد غلامرضا کاشی

اصلاح‌طلبان اصلاح طلب‌اند. دلیل‌اش اخلاقی است به مخاطرات ناشی از فروپاشی می‌اندیشند. شاید دلیلش این باشد که در تداوم وضع موجود منافعی دارند. شاید هیچ‌کدام، عاجز از هر نوع دیگر از زندگی سیاسی‌اند. اما نمی‌دانند با اسماعیل بخشی چه کنند.

استاد زبان و ادبیات فارسی عبدالله آلبوغبیش

عبدالله آلبوغبیش، استادیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی نوشته است: درواقع، دانشجوی پویا همچون یک دال عمل می‌کند، دالی که به دنبال یک مدلول، معلم است تا از حاصل جمع آنها یک دلالت، دانش و فرهیختگی شکل گیرد؛ اما واقعیت آن است که نباید این چرخه بدینجا متوقف شود بلکه مدلول هم باید خود دال گردد و تبلور این دلالت همواره به تعویق افتد.

شرق‌شناس فرانسوی هانری کربن

شمس گفت: آنچه که به آن می‌نازی جز یک سراب نیست، تو فکر می‌کردی که احترام یک مشت عوام برای تو سرمایه ای‌ست ابدی، در حالی که خود دیدی، با تصور یک شیشه شراب همه آن از بین رفت و آب دهان به صورتت انداختند و بر فرقت کوبیدند و چه بسا تو را به قتل می‌رساندند. این سرمایه تو همین بود که امشب دیدی و در یک لحظه بر باد رفت. پس به چیزی متکی باش که با مرور زمان و تغییر اوضاع از بین نرود.

جامعه‌شناس محمد فاضلی

صندوق عقل ملی حتماً چیزی است که در آن ضرورتی به ذخیره کردن نیست، بلکه باید انباشته‌اش را استفاده کرد و هر چقدر استفاده کنید، حال و روز نسل‌های بعدی بهتر می‌شود (درست برخلاف صندوق‌های ارزی و ریالی). فکر می‌کنید شوخی می‌کنم؟ ابداً، کاملاً جدی هستم.

استاد سخن سعدی

«پادشاهی که عدل نکند و نیک نامی توقع دارد بدان ماند که جو همی کارد و امید گندم دارد». هم‌چنین، اردشیر می‌گفت: شاه باید داد بسیار کند که داد، مایه‌ی همه‌ی خوبی‌هاست و مانع زوال و پراکندگی ملک است و نخستین آثار زوال ملک این است که داد نماند و چون پرچم ستم به دیار قومی بجنبد شاهین داد با آن مقابله کند و آن را واپس زند.

پژوهشگر تاریخ رضا نساجی

به هم زنگ می‌زنیم و هق‌هق گریه می‌کنیم. هی گریه می‌کنیم و برای خودمان می‌نویسیم. ما یک خانواده بزرگیم که تازه همدیگر را پیدا کرده‌ایم، وقتی کسی را از دست داده‌ایم که بدون او انگار خودمان از دست رفته باشیم. «خداحافظ مردی که آلمانی را هم با لهجه اصفهانی حرف می‌زد».

استاد جامعه‌شناسی محمد فاضلی

پوپولیست‌ها دائم از این می‌گویند که فلان کار را برای منافع مردم انجام می‌دهند اما نمی‌توانند پاسخ دهند که کجا، چگونه، چه زمانی و با چه کیفیتی درباره این کارها با مردم حرف زده‌اند و به اندازه کافی اطلاعات درباره آن‌ها به مردم داده و آن‌ها را قانع کرده‌اند و درباره گزینه‌های دیگر بحث کرده‌اند.

استاد زبان و ادبیات فارسی عبدالله آلبوغبیش

حذف آلمان (قهرمان پیشین جام جهانی فوتبال) توسط کره جنوبی، بسیاری از تحلیلگران و طرفداران فوتبال را شگفت‌زده کرد، کمااینکه گذر سخت آرژانتین در دقایق آخر از نیجریه و تساوی ایران با پرتغال، بسیاری دیگر را به حیرت انداخت. اما واقعیت آن است که از این حذف و تساوی‌ها چندان هم نباید شگفت‌زده شد. این شاخصه چند زمانی است که بر تمام حوزه‌های معرفتی و بر بسیاری از گستره‌های اندیشه و کنش انسانی سایه انداخته است.

استاد علوم سیاسی محمدجواد غلامرضاکاشی

بزرگ آقا صفات فراوان داشت اما پست و سبک و مضحک نبود. قباد اما پست و مضحک بود، و از خصوصیات بزرگ آقا دو تا را بیشتر نداشت: دسیسه‌گری و بی‌رحمی. او هرچه را بنیان‌گذار بنا کرده بود، در استخدام حیات مضحک و پست و پر دسیسه هزینه کرد. آنقدر از بنای عمارت دیوان سالار کاست تا آن را ساکت و خاموش و هراسناک کرد.

روزنامه‌نگار پژمان موسوی

در روزهای گذشته دو رویداد جدا از هم اما به شدت مشابه از منظر رسانه‌ای، افکار عمومی ایران را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند: یکی مسئله مدرسه‌ای در غرب تهران و دیگری موضوع تعرض به یک افغان در یکی از شهرستان‌های استان اصفهان. در هر دو موضوع رسانه‌ها و رسانه‌نگاران کم گذاشتند؛ یک کلاغ چهل کلاغ کردند، بدون یک بررسی جامع و مانع، جمع‌بندی و نتیجه‌گیری کردند و حتی حکم نهایی هم صادر کردند!

جامعه‌شناس محمد فاضلی

در و دیوار شهر پر است از بیلبوردها و پوسترهایی که شهروندان را به اخلاق، فروتنی، بخشش یا بقیه فضیلت‌های اخلاقی دعوت می‌کنند. سال‌هاست من واقعاً نمی‌دانم در جامعه‌ای کم‌اعتماد که هر فردش از زوال اخلاق سخن می‌گوید و آدم‌ها با سرعت‌های بالا در بزرگراه‌ها می‌رانند، چه کسی وقت و حوصله برای خواندن این پیام‌ها دارد؟ چه نتیجه‌ای از این‌ها گرفته‌اید؟ می‌شود راه‌های دیگری هم رفت.

جامعه‌شناس محمدامین قانعی‌راد

هدف از فیلترینگ گسترش پیام رسان‌های داخلی اعلام شده است. اما باید دید با طرح اینترانت یا شبکه ملی ارتباطات که مطرح شد و طراحی موتور جست‌وجوگر داخلی، چه مقدار موفقیت حاصل شد؟ مقدار زیادی پول هزینه شده، و پروژه‌های بسیار بزرگی در این زمینه اجرا شده، اما خوب است که ببینیم نتیجه‌اش چه شد و کجا می‌توان شبکه ملی ارتباطات را پیدا کرد و وارد آن شد و از امکانات آن استفاده کرد.

استاد علوم سیاسی محمدجواد غلامرضاکاشی

سیاست‌گذاران می‌گویند، تلگرام محیطی ناامن است. توسط بیگانگان مدیریت می‌شود. بیایید یک فضای مجازی خودی بسازیم و ارتباطات خود را از طریق شبکه‌های داخلی و مطمئن مدیریت کنیم. خیلی حرف حسابی است اما چرا به گوش مردم نمی‌رود؟ چرا مردم استقبال نمی‌کنند؟ اصلاً چرا مردم پا سفت نمی‌کنند که این کار زودتر انجام شود تا از شر شبکه‌ای که معلوم نیست مدیریت آن با کیست، رها شویم؟

استاد علوم سیاسی رحمانی‌زاده دهکردی

پیرمرد گفت: هوش در دم: یعنی بی تشویش از آنچه رفته و آنچه نیامده «حال را دریاب» و شش دانگ حواس ات به «اکنون» باشد. نظر بر قدم: یعنی به پایش «کردار» خویش بپرداز و مراقب باش! که گام هایت را کجا می گذاری. سفر در وطن: در خویش سفر کن نخست، «بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست!». خلوت در انجمن: با همگان باش اما همرنگ مشو.

رئیس جمهوری حسن روحانی

تفاوت علم اسلامی و غیراسلامی به ویژه در علوم انسانی تنها در اهداف آنها است وگرنه علوم هر دو، یکی است حمایت از هر پژوهشی که در مقابله با آلودگی هوا و مدیریت منابع آبی کمک کند اولویت دولت است هزینه‌های بسیاری صرف اسلامی کردن علوم شد اما حاصلی به دست نیامد محیط مساعد و آزاد برای پژوهش در دانشگاه‌ها، ضرورت پیشرفت علمی است با انزوا و عدم تعامل با جهان، رشد مطلوب علمی نخواهیم داشت در برخی فناوری های نو، قابل رقابت با کشورهای پیشرفته‌ایم اولویت امروز دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کارآفرینی است.

استاد علوم سیاسی محمدجواد غلامرضاکاشی

روشنفکر مسئول است که بر تب درونی یک تحقیر شده، نام ‌نهد، آن را بر سر در عرصه عمومی بکوبد، دیگران را محاکمه‌ کند، وجدان‌ها را بر‌انگیزد، و دردهای فردی شده را به مسئله جمعی بدل کند. نفس دیده شدن سبب می‌شود بر فشار فقر و بیکاری، آوار خرد کننده تحقیر نیز افزوده نشود.

استاد ارتباطات و توسعه هادی خانیکی

هنوز طعم شیرین برگزاری انتخاباتی آزادانه که حاصل آن سربلندی ملت ایران در منطقه بود در دورن و بیرون کشور ما احساس می‌شود. فرصت برای پیگیری نتایج و وعده‌ها و برنامه‌های آن حتی با نقد و مطالبه‌گری فرصت مطلوبی است که نباید از آن غافل شد. هنوز باید با صراحت و قوت از دولت منتخب ملت حمایت کرد تا از مسائل ریز و درشت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چه آنها که مزمن‌اند و ساختاری و چه آنها که جدید هستند و عاملیتی مطالبه کنند.

استاد علوم سیاسی محمدجواد غلامرضاکاشی

ادبیات مارکسی و لنینی، با همان سیاق و دستگاه واژگانی قادر به فهم و توضیح وضعیت ما نیستند. دیگر کسی نمی‌تواند به انقلاب پرولتری در جهان امید ببندد. اینک اذهان خلاقی باید به میان آیند که تحولات اخیر را خوب تحلیل کنند و بتوانند حاشیه‌های بالنده جهان امروز را دریابند.