جمعه، 27 مهر 1397 00:39:16
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی حقوق

علی رستمی در نشست تخصصی «رویکردهای نوین در عدالت کیفری اطفال و نوجوانان»: (4) قانون‌هایی که به فرآیند اصلاح و تربیت نوجوانان کمک می‌کند تصویب شده‌ است

مدیر کانون اصلاح و تربیت تهران، در خصوص هدف نگهداری کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال در کانون اصلاح و تربیت بیان کرد: هدف از نگهداری کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال در کانون اصلاح و تربیت در درجه اول جداسازی این‌ افراد از مجرمان بزرگ‌سال هست و در جهت رعایت حقوق شهروندی و فردی و اجتماعی آن‌ها انجام می‌شود. در درجه دوم که باز اهمیت این به لحاظ رتبه‌ای می‌تواند در درجه اول باشد، اصلاح، تربیت و بازگشت این افراد در سطح جامعه به‌عنوان یک فرد اصلاح‌پذیر و اصلاح‌شده است.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «بررسی ابعاد حقوقی قرار موقت دادگاه لاهه در پرونده ایران علیه آمریکا»

نشست «بررسی ابعاد حقوقی قرار موقت دادگاه لاهه در پرونده ایران علیه آمریکا» با حضور استادان و صاحب‌نظران حوزه حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ادامه مطلب
در یازدهمین میزگرد بازخوانی منشور حقوق شهروندی مطرح شد: تهرانی با «۱۷ هزار کودک کار» و «۵۲ هزار میلیارد بدهکاری»

«وجود ۱۷ هزار کودک کار طرف قرارداد شرکت پسماند شهرداری تهران»، «بدهکاری ۵۲ هزار میلیارد تومانی این شهرداری» و «مصرف سالیانه ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب توسط شهرداری تهران» از جمله مهمترین مباحث مطرح شده در میزگرد بازخوانی منشور حقوق شهروندی با عنوان «حق محیط زیست سالم و توسعه پایدار» بود.

ادامه مطلب
تهمورث بشیریه در نشست تخصصی «رویکردهای نوین در عدالت کیفری اطفال و نوجوانان»: (5) هدف از تألیف دانشنامه عدالت کیفری، تغییر تصاویر عجیب دنیا از نظام حقوقی ایران بود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی در رونمایی کتاب «دانشنامه عدالت کیفری اطفال و نوجوانان» گفت: در این کتاب به ۱۴ نظام حقوقی در جهان پرداخته شده است که شامل کشورهای اتریش، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، ژاپن، نامیلیا، هلند،‌ اسکاتلند، اسلواکی،‌ آفریقای جنوبی،‌ انگلستان، ایالات‌متحده آمریکا و ایران است.

ادامه مطلب
حسین میر محمدصادقی در نشست «رویکردهای نوین در عدالت کیفری کودکان و نوجوانان»: (3) به‌راحتی دست به قلم شدن در تصمیم‌گیری سرنوشت، امری غلط است

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، برگزاری همایش و سمینارها را در خصوص جایگزین شدن مجازات کیفری و تغییر برخورد قضات با کودکان و نوجوانان، امری مهم و تأثیرگذار تلقی کرد. به گفته وی این تغییر رفتار و مجازات برای کودکان و نوجوانان بیشتر جنبه آموزشی داشته و تأثیر مثبت آن‌ها بر کودکان آشکار است.

ادامه مطلب
حسنعلی مؤذن‌زادگان در نشست تخصصی «رویکردهای نوین در عدالت کیفری اطفال و نوجوانان»: (2) هیچ کودک و نوجوانی نباید مشمول قصاص شود

استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی: حداقل سن رشد جزایی در یک فرد باید ۱۸ سالگی در نظر گرفته شود؛‌ که متأسفانه برخی قضات و حقوق‌دانان ما تفسیری خلاف این امر دارند و معتقدند که سن رشد جزایی همان سن بلوغ شرعی است و این‌ افراد غافل از این هستند که سن مسئولیت کیفری در همه‌ی نظام‌های حقوقی متفاوت از سن رشد و بلوغ شرعی است.

ادامه مطلب
محمود عباسی در نشست تخصصی «رویکردهای نوین در عدالت کیفری اطفال و نوجوانان»: (1) وظیفه وزارت دادگستری نظارت، برنامه‌ریزی و پایش است

معاون وزیر دادگستری: ما اقداماتی نظیر تصویب قانون قصاص کودکان در سال ۱۳۹۲ با نگاه به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی ‌انجام داده‌ایم و تاکنون موفق به پیشگیری بیش از ۳۰ مورد پرونده قصاص کودکان شده‌ایم و نیازمند داشتن نگاه حق‌مدارانه به کودکان به‌جای نگاه احساسی و عاطفی هستیم.

ادامه مطلب
وحید آگاه: کاوشی میانه فرهنگ و حقوق در تئاتر «همه چیز درباره آقای ف»

اجرای موسیقی، زمانی به شمایل حرفه در می آید که بتوان با آن ارتزاق نمود: نانی در آورد و آبی نوشید و دست کم، طغار ماستی برای چرب کردن نان. اینکه سالی چند کنسرت و هرچند سالی، جمع کردن یک آلبوم؛ حرفه نمی شود. لذا تفاوت است بین کسی که کار هنری می کند و آنها که مخارجشان از این مسیر تامین می شود و فرهاد شهره از قسم دوم است. یعنی می خواهد که باشد، اما نمی تواند و این یعنی از دست دادن حق بر آزادی انتخاب شغل. یعنی بر باد رفتن رویای شغلی که دوستش داری.

ادامه مطلب
سیدقاسم زمانی: رأی دیوان بین‌المللی در راه یکجانبه گرایی آمریکا مانع گذاشت

مدیر گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی گفت: دیوان بین‌المللی دادگستری با صدور دستور موقت پرونده تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، برای حقوق اساسی ملت ایران ارزش نهاد و بر سر راه یک‌جانبه‌گرایی آمریکا مانع گذاشت.

ادامه مطلب
یک وکیل دادگستری بیان کرد: لزوم وضع قانون برای منع اشتغال قضات و نمایندگان مجلس به وکالت

یک وکیل دادگستری بیان کرد: اگر بخواهیم دادن پروانه را به قضات ممنوع کنیم باید قانون وضع شود و شرایط را به گونه‌ای تعیین کرد که نه نمایندگان مجلس و نه دیگر اشخاص نتوانند پروانه دریافت کنند.

ادامه مطلب
در نشست «چالش‌های حقوقی و اجتماعی هویت جنسی» مطرح شد: اخلاق اجتماعی اقلیت‌های جنسی را منزوی می‌کند/ اختلال ژنتیکی یا جنسیت سوم؟

یک استاد حقوق چالش مهم پیش‌روی دگرباش‌ها را اخلاق و عرف اجتماعی دانست و اظهار کرد: همانطور که رنگ چشم افراد را نمی‌توان مورد قضاوت خوبی و بدی قرار داد ناهماهنگی‌های جنسی را نیز نمی‌توان در حوزه اخلاق بررسی کرد، بلکه باید آن را به عنوان یک حقیقت پذیرفت.

ادامه مطلب
جایزه صلح نوبل به قربانی ایزدی داعش تعلق گرفت؛ برنده صلح نوبل را بهتر بشناسیم

نادیا مراد بیست و پنج ساله، در روز جمعه ۵ اکتبر ۲۰۱۸ به همراه « دنیس موکویگی » پزشک اهل کنگو به‌پاس تلاش‌های خود برای «پایان دادن به استفاده از خشونت جنسی به عنوان سلاح در جنگ و درگیری‌های مسلحانه» به‌صورت مشترک موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شدند.

ادامه مطلب
همزمان با پخش مستقیم دادگاه لاهه در دانشگاه علامه مطرح شد؛ دیوان دادگستری با صدور دستور موقت استقلال خود را نشان داد/ روزهای شلوغ آمریکا در لاهه/ خروج از عهدنامه نیاز به اعلام یک‌ساله قبلی دارد

در نشست بررسی رای دادگاه لاهه، با حضور استادان حقوق دانشگاه علامه طباطبائی، علومی‌یزدی صدور دستور موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری را یک دستاورد حقوقی برای ملت ایران دانست و گفت: حقوق می تواند بر هیاهوها فائق آید و می‌توان با قواعد و استاندارهای حقوقی در دنیای کنونی هم حرف حق را گفت و شنید.

ادامه مطلب
مهدی زاهدی: رأی دادگاه لاهه پیروزی بزرگی برای ایران است

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: دولت جمهوری اسلامی با برنامه ریزی مناسب و مدیریت حقوقی به موقع توانست دعوای تحریم های دارویی، غذایی، بشردوستانه و هوایی آمریکا علیه ایران را به نفع کشورمان پیش ببرد.

ادامه مطلب
همزمان با پخش مستقیم دادگاه لاهه برگزار شد؛ نشست بررسی اعلام قرار دیوان بین‌المللی دادگستری در دانشگاه علامه طباطبائی+تصاویر

نشست بررسی اعلام قرار دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص درخواست اقدامات موقتی ایران در پرونده نقض‌های ادعایی معاهده مودت ۱۹۵۵ […]

ادامه مطلب
در جلسه كانون وكلاي دادگستري مركز بررسي شد؛ حمله حقوقی دقیق ایران در برابر دفاع سیاسی امریکا

نشست «ارزیابی دعاوی مطروحه ایران در دیوان بین المللی دادگستری» در آستانه اعلام رای این دادگاه عصر سه‌شنبه، ۱۰ مهرماه در ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

ادامه مطلب
در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد؛ نشست «ارزیابی دعاوی مطروحه ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری»+تصاویر

نشست «ارزیابی دعاوی مطروحه ایران در دیوان بین المللی دادگستری» در آستانه اعلام رای این دادگاه عصر سه‌شنبه، ۱۰ مهرماه در ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «رویکردهای نوین در عدالت کیفری اطفال و نوجوانان» در وزارت دادگستری

نشست تخصصی «رویکردهای نوین در عدالت کیفری اطفال و نوجوانان» همراه با رونمایی کتاب دانشنامه عدالت کیفری اطفال و نوجوانان با حضور استادان دانشگاه در وزارت دادگستری برگزار شد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «چالش‌های حقوقی و اجتماعی هویت جنسی» در خانه اندیشمندان علوم انسانی

سلسه نشست‌های حقوق و اخلاق زیست-پزشکی، با موضوع «چالش‌های حقوقی و اجتماعی هویت جنسی» در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

ادامه مطلب
سید ابراهیم امینی: غیرمسلمانان و مسئولیت حقوقی ما

مطابق با اصل نوزدهم قانون اساسی، ‌‌‌‌‎مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این‌ها سبب امتیاز نخواهد بود و نص صریح اصل بیستم نیز اشعار می‌دارد که همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

ادامه مطلب
به همت انجمن حقوق‌شناسی برگزار شد؛ نشست حقوقی «بررسی دایره شمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان»+تصاویر کامل

نشست حقوقی «بررسی دایره شمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورا شهر و حقوقدانان در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

ادامه مطلب