جمعه، 26 مرداد 1397 12:25:57
مهدی زاهدی: حق دسترسی به اطلاعات؛ کپی‌رایت یا کپی‌لفت

دکتر مهدی زاهدی، دانشیار گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه‌طباطبائی در مقاله خود تحت عنوان «حق دسترسی به اطلاعات: کپی‌رایت یا کپی‌لفت» که در کتاب مجموعه مقالات اهدایی به دکتر محمد محمدی گرگانی، استاد پیشکسوت و برجسته حقوق دانشگاه علامه طباطبائی منتشر شده است، به بررسی حقوقی حق دسترسی به اطلاعات از منظر دو مقوله کپی‌رایت و کپی‌لفت پرداخته است.

ادامه مطلب
بیژن عباسی در نشست بازخوانی منشور حقوق شهروندی: (2) حقوق بشر حقوقی فارغ از تابعیت و شهروندی است

معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه «منشور حقوق شهروندی» را تجمیع همه‌ حقوق و آزادی‌هایی دانست که در جمهوری اسلامی ایران وجود داشته است، گفت: عده‌ای منشور حقوق شهروندی را گامی مثبت و رو به جلو می‌دانند، که باعث افزایش توجه افکارعمومی به حقوق میشد، در صورتی که عده‌ای این حقوق را حرکتی سیاسی می‌دانستند، اجرایی شدن آن نیازمند سازوکارهای مختلف است.

ادامه مطلب
ولی رستمی در نشست بازخوانی منشور حقوق شهروندی: (1) متولی منع و محو اشتغال کودکان کیست؟

دانشیار حقوق عمومی دانشگاه تهران با بیان اینکه قانون منع کار کودک جزء اولین حقوق تصویب شده جهانی است، گفت: مواد ۱۸۲ و ۱۸۳ منشور حقوق شهروندی مربوط به منع کار کودکان است اما ما این موضوع را در هر خیابانی مشاهده می‌کنیم؛ باید درباره کار و حقوق فردی به کودکان آموزش داد و از آنها حمایت کرد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ بازخوانی فصول «ط» و «ظ» منشور حقوق شهروندی با حضور محمود صادقی

فصول «حق دسترسی و مشارکت فرهنگی» و «حق آموزش و پژوهش» منشور حقوق شهروندی با حضور نماینده مجلس، استادان دانشگاه و مسئولان وزارت ارشاد و آموزش و پرورش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازخوانی و نقد و بررسی شد.

ادامه مطلب
مرجان فقیه‌نصیری در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (8) نفوذ مویرگی در اقتصاد جهانی یکی از راهکارهای مقابله با تحریم‌ها است

رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی یکی راه‌هایی خنثی‌سازی سیاست‌های تحریمی آمریکا را استفاده از تجارت الکترونیک دانست و گفت: تجارت الکترونیک مزایایی از جمله کاهش هزینه‌های سربار، به‌کار‌گیری فناوری رقابتی، کاهش هزینه‌های عملیاتی، ارتقای مشتری‌مداری و کاهش کلی هزینه‌ها و غلبه بر پیچیدگی تجارت را به دنبال دارد.

ادامه مطلب
حسن حیدری در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (6) «نهادسازی» و «پذیرش نقش صرافی‌ها» نرخ ارز را مهار می‌کند

پژوهشگر موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی راه‌حل مهار نرخ ارز را نهادسازی، تک نرخی کردن ارز، افزایش عمق بازار ارز، پذیرش نقش صرافی‌ها و کنترل رشد نقدینگی دانست و گفت: افزایش نرخ ارز باعث افزایش قیمت‌ها و کاهش رشد اقتصادی می‌شود که باید با استفاده از سیاست‌های کوتاه مدت و بلند مدت این روند را متوقف کرد تا بتوانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم.

ادامه مطلب
احمد تشکینی در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (4) برای کاهش اثرات تحریم‌ها باید سه‌ قوه با هم همکاری کنند

مدیر گروه پژوهش‌های اقتصاد کلان و آینده‌پژوهی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، با بیان اینکه تحریم‌های دارای ابعاد گسترده اقتصادی است، گفت: برای مقابله با اثرات تحریم نیازمند مدیریت متمرکز و همکاری سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه و پررنگ‌تر شدن نقش بخش خصوصی هستیم.

ادامه مطلب
خلیل حیدری در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (5) نباید شوک‌های «سیاست‌گذاری» با شوک‌های «تحریم» اشتباه گرفته شود

سرپرست گروه پژوهش‌های بازرگانی داخلی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با بیان اینکه نباید شوک‌های سیاست‌گذاری به جای شوک‌های تحریم اشتباه گرفته شود، گفت: سیاست‌گذاری درست می‌تواند شدت اثرات تحریم‌ها را کاهش دهد، پژوهش‌ها نشان می‌دهد رفاه خانوارها با اجرای تحریم ها کاهش یافته است.

ادامه مطلب
حمیدالله یاری‌ در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (3) خصوصی‌سازی می‌تواند راه تحریم‌ها را ببندد

کارشناس حقوق حمل و نقل بین المللی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران در بخش حمل و نقل و با تاکید بر کشتیرانی بیان کرد: و اگر بخش خصوصی فعال باشد و تمام قراردادهای کشتی‌سازی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد آمریکایی‌ها نمی‌توانند چنین تحریم‌هایی را با چنین ساختاری وضع کند و به نوعی راه برای آنها بسته می‌شد.

ادامه مطلب
جواد حق‌شناس در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (2) باید تحریم‌های نفتی و انرژی را بشناسیم و بررسی کنیم

کارشناس ارشد دپارتمان حقوق قراردادهای نفت و گاز موسسه حقوقی توسعه آسیا با اشاره به تحریم‌های بنزین و نفت آمریکا علیه ایران، گفت: آمریکا به طور تخصصی به تحریم فروش بنزین ایران پرداخته است، این یک مکانیسم جالب و هوشمندانه است و ما در مرحله اول باید تحریم‌های نفتی و انرژی را بشناسیم تا با توجه به این هدف بتوانیم تحریم‌های دیگر را شناسایی کنیم.

ادامه مطلب
محمد چلبی در همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری تحریم‌ها»: (1) نباید خود را به معاملات بین‌المللی و دلاری محدود کنیم

کارشناس ارشد دپارتمان‌های بیمه و بانک موسسه حقوقی توسعه آسیا با بیان اینکه ایران در سال‌های اخیر علاوه بر تحریم‌های اعمال شده از طرف رئیس‌ جمهورهای آمریکا درگیر تحریم‌های صادر شده از طرف کنگره نیز بوده است، گفت: قوانینی برای تحریم ایران صادر شد که در آنها بانک مرکزی، نهادهای مالی، سپاه پاسداران و… هدف تحریم‌ها بودند.

ادامه مطلب
در نشست نقد و بررسی کتاب «سیر تحول تاریخی مفاهیم شهروندی» مطرح شد؛ جای نگاه ایرانیان به حقوق شهروندی در این کتاب خالی است

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی جای مبانی حقوق عامه و مبانی حقوق شهروندی اسلامی را در کتاب «سیر تحول تاریخی مفاهیم شهروندی و حقوق شهروندی» خالی دانست و گفت: نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر خود یک درس حقوق شهروندی است. رئیس انجمن ملی حقوق ورزشی ایران نیز گفت: بهتر بود در این کتاب به تفکر ایرانیان راجع به حقوق شهروندی نیز پرداخته شود.

ادامه مطلب