سه شنبه، 3 مهر 1397 03:34:00
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی بین‌الملل

محمدعلی رحیمی: آمریکا و منابع قدرت آن

امروز وقتی نظریه‌پردازان درباره تمدن آمریکا صحبت می‌کنند، منظورشان تمدن شکل‌گرفته در دو سه قرن گذشته است، نه تمدن آمریکایی‌های اصیل و بومی که با ساکنان سرخپوست موجود بود.

ادامه مطلب
محمود فاضلي: پاپ، اشتباهات خود را بپذیرید

کارشناس امور بین الملل: پاپ در سفر به دوبلین رنج و شرمندگی خود را از رسوایی عمیقی که در سال‌های اخیر کلیسای ایرلند را به لرزه درآورده، ابراز و اعلام داشت که «در کلیسا داشتن تعهدی جدی برای از بین بردن کامل فاجعه سوءاستفاده‌های جنسی ضروری است. این کار را باید به هر قیمتی، به‌صورت اخلاقی و با هر رنجی، انجام داد».

ادامه مطلب
محمود فاضلي : نبرد ترموپیل و ادامه افسانه‌سازی‌

جنگ ایران و یونان در دوره هخامنشی مهم‌ترین واقعه تاریخ باستان و نخستین جنگ بزرگ در جهان است. هرودوت داستان‌های خود را با یک چنین مناقشه‌ای تاریخی آغاز می‌کند. او در جنگ ایران و یونان همه‌جا جانب‌دارانه از آتن دفاع کرده است اما ایران هخامنشی از خلال کتاب او سرافراز بیرون می‌آید.

ادامه مطلب
با موفقیت استادان روابط بین‌الملل؛ کمیسیون اروپا ۴۶ هزار یورو به دانشگاه علامه اختصاص داد

استادان گروه روابط بین الملل دانشکده حقوق وعلوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برای نخستین بار در کشور موفق به جذب بودجه‌ای معادل ۴۶ هزار یورو در قالب برنامه ژان مونه از کمیسیون اروپایی شدند.

ادامه مطلب
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه: ایران با برجام یک اقدام حقوقی موثر انجام داد

رئیس دیوان بین المللی دادگستری لاهه روز سه شنبه گذشته طی نامه ای رسمی خطاب به «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه امریکا، ضمن اعلام زمان رسیدگی به شکایت دولت ایران در خصوص بازگشت یکجانبه تحریم ها دولت واشنگتن تاکید کرد که از هرگونه اقدام جدید، اجتناب کنید و شرایط را تغییر ندهید.

ادامه مطلب
الهه کولائی در نشست «دریای خزر، تحدید حدود مناطق دریایی»: (6) اکیداً هشدار می‌دهم وقت امضای توافق‌نامه نیست

استاد مطالعات منطقه‌ای دانشگاه تهران با بیان اینکه طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی هیچ دولتی حق ندارد از منافع سرزمینی و حقوق مردم ایران به دنبال فشارها بگذرد، خاطرنشان کرد: طبق متن توافق آقای لاوروف که در نشست ۵ سران آمده است و در وضعیت فعلی و با روابطی که اکنون با روسیه داریم اکیداً هشدار می‌دهم که اکنون وقت امضای توافق‌نامه نیست.

ادامه مطلب
ساسان صیرفی در نشست «دریای خزر، تحدید حدود مناطق دریایی»: (5) هیچ طرح مشخصی برای تعیین حدود دریاچه‌ها وجود ندارد

استادیار حقوق عمومی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هیچ طرح مشخصی برای تعیین حدود دریاچه‌ها وجود ندارد، گفت: بهترین راه برای ایران این است که تحدید حدود دریای خزر با تعیین نقطه کانونی صورت گیرد، زیرا ایران بدین طریق می‌تواند به میدان نفتی البرز دست پیدا کند.

ادامه مطلب
سیدباقر میرعباسی در نشست «دریای خزر، تحدید حدود مناطق دریایی»: (4) برای تعیین «حد فلات قاره» نباید در موضع باج‌دهی قرار بگیریم

استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه در تعیین حد فلات قاره «خط منصف» همیشه معنای مطلوبی ندارد و نه تنها باید به قواعد اولیه توجه کرد بلکه باید ملاحظات خاص مثل طول سواحل، جمعیت و سابقه تاریخی را نیز در نظر گرفت، گفت: نباید در موضع باج‌دهی قرار بگیریم زیرا چنین وضعیتی نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت.

ادامه مطلب
مهدی اشرفی در نشست «دریای خزر، تحدید حدود مناطق دریایی»: (3) ایران در خواب فرصت‌های خدادادی مانده است

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی نبود اجماع در فرایند ایمنی و حمل‌ونقل، محدود کردن فضای انحصاری کشتیرانی در حوزه ۲۵ مایل، آزاد کردن کشتیرانی برای کشورهای ساحلی و محدودیت برای کشورهای خارج از منطقه حاکمیتی را از موانع بهره‌برداری از دریای خزر دانست و گفت: ایران در خواب فرصت‌های خدادادی مانده است.

ادامه مطلب
آرمین طلعت در نشست «دریای خزر، تحدید حدود مناطق دریایی»: (2)  تحدید حدود دریایی یک عمل بین‌المللی است نه یک‌جانبه

دانشجوی دکترای حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی تحدید حدود دریایی را یک عمل بین‌المللی دانست و گفت: ماهیت عمل حدود دریایی یک جانبه است؛ اما تحدید حدود چندجانبه است و مناطقی از دریا مقابل یا مجاور  چند کشور وجود دارد که این مسائل اختلافاتی را به وجود می‌آورد.

ادامه مطلب
میثم آرائی‌ در نشست «دریای خزر، تحدید حدود مناطق دریایی»: (1) سهم ۵۰ درصدی از دریای خزر افسانه‌ای بیش نیست

مدیر موسسه بین‌المللی مطالعات دریای خزر با بیان اینکه سهم ۵۰ درصدی از دریای خزر افسانه‌ای بیش نیست، گفت: موضوعی که در جامعه ما وجود دارد افسانه‌هایی است که در مورد خزر شکل گرفته و آن سهم پنجاه درصدی از دریای خزر است. این مسئله کار را برای همه خراب کرده است.

ادامه مطلب