چهارشنبه، 24 مرداد 1397 09:26:19
آخرین اخبار
فرشاد مؤمنی در نشست «توسعه نظام حقوق بر مدار تحقق حق شهروند»: (1) فلسفه وجودی قانون اساسی ایجاد نظم اجتماعی غیرقائم به شخص است/ گزارش اقتصادی سال ۷۳ را مطالعه کنید

استاد برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه به ازای هر یک ریال درآمدی که دولت از محل فروش سوداگرانه ارز خود به دست می‌آورد هزینه‌های مصرفی دولت با نسبتی حدود سه و نیم برابر افزایش پیدا می‌کند، گفت: برای صدمین بار طی ۵سال گذشته، از همه مسئولان اقتصادی کشور، آقای روحانی، مشاوران و معاونان او را دعوت می‌کنیم تا صفحه ۳۴ تا ۴۹ گزارش اقتصادی سال ۱۳۷۳ سازمان برنامه را مطالعه کنند.

ادامه مطلب
محمدجواد محقق‌نیا: شاخص‌های حقوق شهروندی در بانکداری اسلامی تدوین نشده است/ لزوم حساسیت دستگاه قضا نسبت به ربا

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: متأسفانه شاخص‌های حقوق شهروندی در زمینه بانکداری اسلامی تاکنون توسط مرکز آمار ایران یا بانک مرکزی مورد توجه جدی قرار نگرفته است. این مسئله حتما باید پیگیری شود؛ چراکه افکار عمومی در این زمینه دارای اهمیت و حساسیت است.

ادامه مطلب
فرشاد مومنی: با شروع تحریم، کانون اصلی بحران فرصت‌های شغلی موجود هستند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اشتغال یک متغیر سیستمی است یعنی با ایجاد فرصت شغلی فرهنگ، هنجار، عزت نفس و مشارکت در سرنوشت اقتصادی تقویت می شود.

ادامه مطلب
در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد؛ نشست «گذار از دولت مدرن به دولت رفاه» با حضور مهدی هداوند و فرهاد جم+تصاویر

نشست «گذار از دولت مدرن به دولت رفاه» با سخنرانی فرشاد مومنی، مهدی هداوند و فرهاد جم درباره دیدگاه‌های حقوقی و اقتصادی دولت تنظیم‌گر(ریگولاتوری) و دولت رفاه و روابط آن با جامعه ایرانی برگزار شد.

ادامه مطلب
احسان خاندوزی: بحران در بانک‌ها و موسسات مجاز مهم‌تر از موسسات غیر‌مجاز است/ مشکلات ارزی قبل از خروج امریکا از برجام بود

استاد دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: مشکلات ارزی در قالب خروج سرمایه و ارز از کشور در اواخر سال ۹۶ و افزایش نرخ ارز در اوایل سال ۹۷ خود نمایی کرد و با گروگان گرفتن اقتصاد ایران، کشور را درگیر مجموعه‌ای از مشکلات اقتصادی کرد. توجه شود که زمان‌های مذکور پیش از خروج امریکا از برجام است.

ادامه مطلب
امرالله امینی: مجوز فعالیت واردکنندگان متخلف خودرو را باطل کنید

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی خواستار لغو مجوز فعالیت و نمایندگی‌ شرکت‌های متخلف واردکننده خودرو در پرونده فساد در ثبت سفارش و واردات خودرو شد.

ادامه مطلب
مهدی تقوی: ویترین شیشه‌ای بورس راهکاری مناسب برای کاهش التهاب اقتصاد کشور

استاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: دولت باید در شرایط کنونی که بازارها دچار التهاب شده از ویترین شفاف و شیشه‌ای بورس کالا برای تنظیم و ثبات بخشی به بازار استفاده کند.

ادامه مطلب
حمید پاداش در نشست «دولت کارآفرین»: (2) «دولت کارآفرین» عنصر گوهری توسعه/ حضور دولت در اقتصاد از دلایل موفقیت بخش خصوصی آمریکا است

استاد کارآفرینی سازمانی دانشگاه تهران با بررسی فصول کتاب «دولت کارآفرین» خصوصی‌سازی محض و توسعه شرکت‌های شبه‌خصوصی را مورد نقد قرار داد و با اشاره به کتاب ماریانا مازوکاتو، گفت: این کتاب نشان می‌دهد کشوری که به دنبال پیشرفت و توسعه خود است باید ظرفیت و توانمندی دولت را در اقتصاد افزایش دهند.

ادامه مطلب
مومنی در نشست «دولت کارآفرین»: (1) سهم بی‌بدیل دولت در شکست توسعه در ایران/ شرکت‌های شبه‌دولتی شیره جان اقتصاد را می‌مکند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حاکمبت با تکرار اشتباهات باعث عدم موفقت در توسعه می‌شود، گفت: سازمان‌های بین‌المللی به این ویژگی توجه دارند که مشکل کشورهای در حال توسعه کمبود انسان‌های کارآفرین نیست؛ در حالی که ظرفیت کارآفرینی در کشورهای در حال توسعه بیش از دو برابر کشورهای صنعتی است، اما از این کارآفرین‌ها پشتیبانی و حمایت مناسب صورت نمی‌گیرد.

ادامه مطلب
سیدكاظم صدر در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (8) رمز موفقیت امام موسی‌صدر توجه به نهادها و تقویت سرمایه اجتماعی بود

استاد اقتصاداسلامی دانشگاه شهید بهشتی تاسیس نهادهای اجتماعی، تقویت سرمایه انسانی و گفت‌وگو با ادیان، احزاب و مذاهب را از فعالیت‌های امام موسی صدر در جهت بهبود وضعیت مردم لبنان عنوان کرد و گفت: امام موسی صدر در تمام سخنرانی‌هایش فرهنگ اسلامی را معرفی می‌کرد؛ ایشان از‌ دانشمندان همه فرقه‌ها و طوایف مختلف دعوت می‌کردند و از آنها می‌خواستند تا نظریات خود را ارائه کنند.

ادامه مطلب
فرشاد مومنی در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (7) از دیدگاه شهید بهشتی انسان مسلمان «عقل‌محور» و «علم‌محور» است

استاد توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی دانشگاه علامه طباطبائی ویژگی‌های یک کشور اسلامی را عدالت‌محوری، آزادی‌محوری، عدم شخص‌محوری، آزادی انتقاد از رهبران، حرمت مجازات و حبس قبل از وقوع جرم، ممنوعیت شکنجه، ضرورت علنی بودن محاکمه‌های جرایم سیاسی و مطبوعاتی عنوان کرد و گفت: شهید بهشتی راه رسیدن به جامعه به توسعه را نظم اجتماعی غیرقائم به شخص و مشارکت‌محوری دانسته است.

ادامه مطلب
محمدرضا یوسفی در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (6) اسلامی که ما در جوامع امروزی مشاهده می‌کنیم مسخ شده است

استادیار اقتصاد اسلامی دانشگاه مفید با بیان اینکه سه عنصر اصلی تفکر اسلامی «عدل»، «عقل‌گرایی» و «دعوت به تفکر» است، گفت: شهید مطهری معتقد بوده است که سه عنصر اصلی تفکر اسلامی در تفکر دینی مسلمانان وجود داشته است که این سه مسئله امروز در میان ما مسلمانان کم‌رنگ شده است و این عامل افول اسلام در جوامع است.

ادامه مطلب
مجید رضایی در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (5) جامعه مطلوب اسلامی جز یک جامعه توسعه‌یافته نیست

استادیار اقتصاد دانشگاه مفید، تسلط و تلاش برای فهم اقتصاد سوسیالیسم، مارکسیسم و لیبرالیسم در کنار اقتصاد اسلامی را از ویژگی‌های بارز مرحوم آیت‌الله موسوی‌اردبیلی دانست و گفت: برخی افراد مطالب دیگران را به طور سطحی فرا می‌گیرند، یعنی به متون اصلی و متخصصان مراجعه نمی‌کنند اما آیت‌الله موسوی‌اردبیلی معتقد بودند که مطلب را باید از ریشه فرا گرفت.

ادامه مطلب
کریم اسلاملوئیان در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (4) توسعه پایدار در گروی تامین نیازهای اولیه و عزت نفس مردم است

استاد اقتصاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه مباحث جدید توسعه زیر مجموعه‌ دیدگاه‌های شهید آیت‌الله صدر قرار دارند و نوعی رابطه‌ عموم و خصوص مطلق بینشان حاکم است، گفت: در مفهوم توسعه، فرد باید علاوه بر رفاه مادی، احساس رضایت و خوشحالی نیز داشته باشد بنابراین مفاهیم غیرمادی نیز در توسعه دخیل هستند.

ادامه مطلب
علی مطهری در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (3) روحیه محافظه‌کاری حاکمان جلوی توسعه اقتصادی را گرفته‌ است

استادیار کلام و فلسفه اسلامی دانشگاه تهران ضعف عملکرد بخش خصوصی و عدم وجود شرکت‌های بزرگ خصوصی را یکی از موانع توسعه اقتصادی دانست، چاره کار را تربیت بخش خصوصی و اصلاح ساختارهای اقتصادی ایران عنوان کرد و گفت: روحیه محافظه‌کاری حاکمان نیز یکی از موانع تحقق توسعه اقتصادی در کشور است.

ادامه مطلب
حسین راغفر در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (2) بی‌عدالتی دولت و مجلس موجه نیست/ اعتماد مردم اولین قربانی نظام تصمیم‌گیری

دانشیار اقتصاد دانشگاه الزهرا علت فرسایش اخلاق و زایل شدن سرمایه اجتماعی کشور را نابرابری‌های ناموجه دانست و گفت: نابرابری‌ها محصول نظام تصمیم‌گیری یعنی مجلس و دولت است که حافظ منافع صاحبان سرمایه هستند نه منافع مردم. امروزه بسیاری از جوامع غربی مانند کشورهای اسکاندیناوی اسلامی‌تر از ما عمل می‌کنند و نابرابری در این جوامع بسیار کمتر است.

ادامه مطلب
علیرضا بهشتی در میزگرد «نسبت اسلام و توسعه اقتصادی»: (1) شهیدبهشتی اقتصاددان نبود اما نگاه ارزشمندی به اقتصاد داشت

استادیار فلسفه‌سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به کتاب «ربا، بانکداری و قوانین مالی اسلام» و «نظام اقتصادی در اسلام» نوشته شهیدبهشتی گفت: دکتر سیدمحمد بهشتی ادعای اقتصاددان بودن نداشت اما در دیدگاه‌های اقتصادی خود، بن‌مایه‌های لازم برای عملی کردن یک نظام اقتصادی‌اسلامی را ارائه داده است.

ادامه مطلب
محمدقلی یوسفی: دانه‌ درشت‌های زیرزمینی پشتوانه نامرئی دارند

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران به‌عنوان یک فعال اقتصادی بخش خصوصی نگران گسترش فعالیت‌های زیرزمینی در اقتصاد کشور است. چراکه فعالان اقتصادی پاک دست که همواره خواهان شفافیت در اقتصاد بوده‌اند،‌ از این محل آسیب‌های جدی دیده‌اند و عرصه فعالیت آن‌ها روزبه‌روز محدودتر شده است.

ادامه مطلب
فرشاد حیدری خبر داد؛ آغاز ادغام بانک‌ها

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی، در جلسه کارگروه بانکی در اتاق بازرگانی خرم‌آباد، با مطرح کردن ادغام بانک‌ها گفت: «بانک‌های نظامی و وابسته به نیروهای مسلح در دولتی‌ها ادغام می‌شوند تا موجب رقابت‌پذیری بیشتر شود. اصلاح نظام بانکی جهت افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های سربار بانک‌ها در دستور کار است.»

ادامه مطلب
محمدقلی یوسفی: مشاوران اقتصادی دولت مقصرند

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی، با اشاره به مشکلات اقتصادی این روزهای کشور، مشاوران اقتصادی دولت را در به وجود آوردن این شرایط مورد انتقاد قرار داد.

ادامه مطلب
برای اولین بار در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی؛ رساله‌ای با موضوع توسعه «همراه‌بانک»‌ها دفاع شد+تصاویر

برای اولین بار در دانشگاه علامه طباطبائی از رساله‌ای با موضوع همراه‌بانک‌ها، بانکداری باز و بانکداری شبکه‌های اجتماعی در قالب توسعه مدل‌های کسب‌وکار دفاع شد که در سطح جهانی بی‌نظیر و جزء اولین تحقیقات در این حوزه از مدیریت و صنعت بانکداری است.

ادامه مطلب