یکشنبه، 1 مهر 1397 20:35:18

آرشیو اخبار

دسته بندی ارتباطات

فریدون صدیقی: اقدام پسندیده روحانی

نشر دیدگاه یک مقام بلندمرتبه ایرانی در یک رسانه، در پیشاهنگام برگزاری اجلاسی که قرار است آن مسئول، دیدگاه‌های کشور خود را در آن مطرح کند، کاری سنجیده، معقول، بایسته و سزاوار است.

ادامه مطلب
خاموشی ویترین سالانه رسانه‌ها؛ برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها بعد از ۲۳ سال منتفی شد

سیدمحمدرضا دربندی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی صبح روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها منتفی شده است. اگرچه او جزئیات زیادی از این تصمیم را مطرح نکرده اما گفته است دلیل این تصمیم مشکلات اقتصادی رسانه‌ها به‌ویژه نشریات کاغذی است.

ادامه مطلب
وحید ارونقی: رسانه در سال ۶۱ هجری

ارسال مستقیم پیام همانند شلیک‌کردن یک گلوله، مخاطب را وادار به عکس‌العمل کرده و پاسخ دلخواه و مورد انتظار را از آن دریافت می‌کند.

ادامه مطلب
فریدون صدیقی: این پیام راست است ترش‌شدن شیرینی دلیل دارد

تولید پیام برای دوستت‌دارم‌ها برای همگامی‌ها و همدردی‌ها در تسریع توسعه ملی است. متاسفم به دلایل مکشوف و نامکشوف این عادت را از دست داده‌ایم و کار صدا، نور، حرکت و تحریر برای اغلب ما مردمان محترم و صدیق شکستن سکوت در تولید انبوه اندوه، دروغ و درماندگی است.

ادامه مطلب
سیدمحمدرضا دربندی پاسخ داد: چرا تیراژ روزنامه‌ها محرمانه است؟

اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه‌ها سال‌هاست که به ابهامی بزرگ تبدیل‌شده است. روزنامه‌ها که خود باید به‌عنوان «رسانه»‌ پیشرو شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی صادقانه باشند، اغلب به دلایل مختلفی از اعلام تیراژ «واقعی» روزنامه‌شان سر باز می‌زنند. تا چند سال پیش یکی از مهم‌ترین دلایل این رویکرد، بحث «یارانه» بود اما با حذف شدن تیراژ از شاخص‌های یارانه روزنامه‌ها، دلایل دیگری همانند حفظ آبرو و رقابت‌ پُررنگ‌تر می‌شوند.

ادامه مطلب
سيد فريد قاسمی: اسماعیل دمیرچی؛ چاپکار ‌چاپیار

بیش از شصت‌وپنج سال از عمر هشتادوپنج‌ساله‌اش را با چاپ گذراند. اگرچه عمرش را با «گارسه» و «ورساپ» سپری کرد و اصحاب چاپ او را به‌عنوان استاد حروف‌چینی می‌شناختند اما به زیروبم چرخه چاپ از پیشالیتوگرافی تا پساصحافی اشراف کامل داشت.

ادامه مطلب
در نشست نقد و بررسی کتاب «قدرت، جامعه مدنی و مطبوعات» مطرح شد؛ فرآیند بی‌بازگشت توسعه مطبوعات

نشست نقد و بررسی کتاب «قدرت، جامعه مدنی و مطبوعات» با حضور هادی خانیکی، نویسنده کتاب و صاحب‌نظران حوزه ارتباطات و رسانه در خبرگزاری ایرناپلاس برگزار شد.

ادامه مطلب
چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای قوه قضائیه» برگزار شد؛ فرقانی:‌ زیست جهان امروز رسانه‌ای است/ هجوم خبری آرامش را از جامعه بشری گرفته است

محمدمهدی فرقانی، رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی در جمع رابطان رسانه‌ای قوه قضائیه گفت: زندگی در زیست ‌جهان رسانه‌ای آدابی دارد، حتی امروزه یکی از شرایط واگذاری مسئولیت‌ها، پست‌ها و سمت‌ها در هر قوه‌ای شناخت شیوه زیست در این جهان رسانه‌ای و توانایی هم‌زیستی با رسانه‌ها است.

ادامه مطلب
سامان خدایاری: شبکه‌های اجتماعی مجازی و پیشگیری از وقوع جرم

در رسانه‌های ایران، مشهود است که صفحات حوادث و جنایات در مطبوعات و اخبار مربوط به کلاهبرداری ها، سرقت‌ها و قتل‌ها از جمله مطالب پرطرفدار هستند. به گونه ای که بیشتر اوقات، مخاطب ایرانی این خبرها را به عنوان بخشی از تفریح و سرگرمی روزمرۀ خود مطالعه می‌کند. نکتۀ قابل توجه در این اخبار این است مخاطبی که سواد رسانه ای پایینی دارد در مقابله با هجوم اخبار و گزارش‌های جنایی که اکثراً هم با توصیف‌های صحنه به صحنه و هیجان انگیز همراه است، تحلیل و تفسیری نمی‌بیند و جرم‌ها و جنایات مختلف به صورت بسته بندی شده و ظاهری هیجان انگیز ارائه می‌شود.

ادامه مطلب
محمدمهدی فرقانی: شفافیت در مواضع، لازمه فعالیت نمایندگان ملت است

رئیس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی وفای به عهد و شفافیت را لازمه کار و فعالیت نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: تغییر مواضع هر نماینده از تعهدات و وعده‌های داده‌شده به مردم در هنگام اخذ رأی، درواقع جفای به رأی موکلان است.

ادامه مطلب
فریدون صدیقی: راه همچنان نامرد است خانم بریجیت! آقای درویش خان!

اگر درویش خان نابغه موسیقی و استاد دردانه‌های موسیقی ایران چون موسی‌خان معروفی، مرتضی نی‌داود و نورعلی برومند در سال ۱۳۰۵ خبر داشت که ۳۰ سال پیش‌تر خانم بریجیت دسکول ۴۴ ساله اولین قربانی تصادف اتومبیل در جهان بوده است، حاشا که سوار درشکه دو‌اسبه می‌شد تا در امیرآباد ماشین فوردی درویش‌خان را در ۵۴ سالگی به پایان برساند تا نامش به‌عنوان اولین کشته‌شده حادثه رانندگی در ایران ثبت شود.

ادامه مطلب
در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه برگزار شد؛ اختتامیه چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه»+تصاویر

مراسم اختتامیه چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» با تدریس استادان دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ارتباطات این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب
با تدریس علیرضا حسینی پاکدهی برگزار شد؛ کارگاه «اصول اقناع» برای رابطان رسانه‌ای قوه قضائیه+تصاویر

کارگاه «اصول اقناع» در قالب چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» با تدریس استاد دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ارتباطات این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب
با تدریس مهدخت بروجردی و زهرا شهابی برگزار شد؛ روز دوم چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای قوه قضائیه»+ تصاویر

دومین روز چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» با تدریس مهدخت بروجردی و زهرا شهابی در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ادامه مطلب
با تدریس حمیدرضا خراسانی برگزار شد؛ کارگاه کاربرد رایانه برای رابطان رسانه‌ای قوه قضائیه+تصاویر

کارگاه کاربرد رایانه در قالب چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» با تدریس استادان دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ارتباطات این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب
با تدریس قدسی بیات برگزار شد؛ کارگاه روابط عمومی الکترونیک برای رابطان رسانه‌ای قوه قضائیه+تصاویر

کارگاه روابط عمومی الکترونیک در قالب چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» با تدریس استادان دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ارتباطات این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب
در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه برگزار شد؛ افتتاح چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه»+تصاویر

مراسم افتتاحیه چهارمین کارگاه «توانمندسازی رابطان رسانه‌ای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» با تدریس استادان دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده ارتباطات این دانشگاه برگزار شد.

ادامه مطلب
نشست «مسئله‌شناسی رسانه و محرومیت‌زدایی» برگزار شد؛ ایده‌های سیاسی و ایدئولوژی در بحث محرومیت‌زدایی راهی ندارند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: بعضی وقت‌ها رویکردهایی که برای مبارزه با محرومیت در نظر می‌گیریم باعث افزایش محرومیت می‌شوند.

ادامه مطلب
مسئولیت دانشجوی دکترای دانشگاه علامه در قدیمی‌ترین خبرگزاری ایران؛ پدرام الوندی مدیر کل اخبار داخلی ایرنا شد

پدرام الوندی، دانشجوی دکترای علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی طی حکمی از سوی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به عنوان مدیرکل اخبار داخلی این رسانه منصوب شد.

ادامه مطلب
عباس اسدی: موفقیت عملکرد شبکه‌های برون‌مرزی در رساندن صدای مظلومان به دنیا

استاد روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبائی با اعتقاد به اینکه امپریالیسم ارتباطی هنوز از بین نرفته است، یکی از اهداف شبکه‌های تلویزیونی خارجی را انتشار اخباری مغرضانه در راستای «ایران هراسی» و «اسلام هراسی» عنوان کرد.

ادامه مطلب
هادی خانیکی: نقش رسانه‌ها در جریان گفت‌و‌گو

استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی: متاسفانه در برهه حساس کنونی شاهد بروز و ظهور آثاری از همین کج‌کارکردی‌ها و ناکارکردی‌های رسانه‌‌ای در فضای عمومی کشور هستیم که باید با همت و تلاش یکایک خبرنگاران ایرانی و رسانه‌های مسئول و زمانه‌شناس اعم از دولتی و غیردولتی و رسمی و شهروندی اصلاح شود و به سمتی برویم که خروجی آن گفت و شنید، مفاهمه و همبستگی برای عبور از چالش‌ها و ابرچالش‌های پیش رو باشد.

ادامه مطلب