سه شنبه، 22 آبان 1397 20:08:54
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی اجتماعی

هادی خانیکی: «قانعی‌راد» بعد از مرگ خوب می‌درخشد/ کشف کتاب آماده چاپ با موضوع «روشنفکران سکوت»

مدیرگروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی با تقسیم زندگی مرحوم قانعی‌راد درباره این جامعه‌شناس فقید گفت: ما بیشتر با قانعی‌راد سوم مواجه هستیم، قانعی‌رادی که بعد از مرگش خوب می‌درخشد، چون موضوع گفت‌وگو و گفت‌وگوهای میان‌رشته‌ای قرار گرفته است.

محمد زاهدی‌اصل خبر داد: بررسی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در همایش ملی «مددکاری اجتماعی و توسعه پایدار»

مدیر گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه ۶۰ سال مددکاری در ایران در همایش ملی «مددکاری اجتماعی و توسعه پایدار» مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: توانمند‌سازی انسان‌ها هدف مشترک توسعه‌پایدار و مددکاری اجتماعی است.

مسعودی‌‌فرید در نشست خبری همایش ملی «مددکاری اجتماعی و توسعه پایدار» مطرح کرد: باید جایگاه مددکاری اجتماعی در برنامه‌ریزی‌های آینده کشور مشخص شود

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی بیان کرد: امیدواریم خروجی‌های همایش «ملی مددکاری اجتماعی و توسعه پایدار» بتواند مسیریابی جایگاه مددکاری در کشور را به‌صورت کلی مشخص کند و براساس آن در برنامه‌ریزی‌های آینده، سمت‌وسوی حرکت مددکاری اجتماعی مشخص شود.

گزارش تصویری/ میزگرد «بررسی طرح افزایش سن قانونی ازدواج» در دانشکده علوم اجتماعی علامه

میزگرد «بررسی طرح افزایش سن قانونی ازدواج» با حضور استادان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سالن شهید مطهری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

در میزگرد «سیاست‌گذاری دایاسپورا در ایران؛‌ چالش‌ها و فرصت‌ها» مطرح شد: (16) ۱.۲ تریلیون دلار، سرمایه ایرانیان خارج از کشور/ «چرخش مغزها» باید جایگزین «فرار مغزها» شود

در میزگرد «سیاست‌گذاری دایاسپورا در ایران؛‌ چالش‌ها و فرصت‌ها» به عنوان اختتامیه همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن مطرح شد که «جامعه‌ای که نخبه‌پرور نیست و به دنبال میان‌مایگی و پوپولیسم است، نمی‌تواند برای نخبگان سیاست‌های مؤثری داشته باشد؛ مشکلی که ما با آن مواجه هستیم امتناع از سیاست است؛ به این معنا که امر سیاسی بر سیاست به عنوان عمل فنی غلبه پیدا کرده است».

محمدحسین پناهی: کاهش ناهنجاری‌های فرهنگی با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان این که مشارکت بانوان در استادیوم های ورزشی حتی قادر خواهد بود تا از بسیاری ناهنجاری ها بکاهد و محیط مدنی تری را در ورزشگاه‌ها حاکم سازد، گفت: مشارکت ورزشی بانوان را می توان با آموزش ها و تمهیداتی لازم به گونه ای ساماندهی کرد که از بروز ناهنجاری ها نیز پیشگیری شود.

گزارش تصویری/ رونمایی از کتاب «گزارش وضعیت کودکان در ایران» در موسسه رحمان

نشست «دشواری پژوهش در وضعیت کودکی در ایران» همراه با رونمایی از کتاب «گزارش وضعیت کودکان در ایران» با حضور پژوهشگران این حوزه در موسسه رحمان برگزار شد.

گزارش تصویری/ نشست علمی «دام فقر؛ در جست‌وجوی راه رهایی» در دانشگاه تهران

نشست علمی «دام فقر؛ در جستجوی راه رهایی» با حضور استادان علوم اجتماعی در تالار ابن‌خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

گزارش تصویری/ آسیب‌شناسی و عارضه‌یابی روانی-اجتماعی شرکت‌های تعاونی مرزنشیان کشور

نشست «آسیب‌شناسی و عارضه‌یابی روانی-اجتماعی شرکت‌های تعاونی مرزنشیان کشور» با حضور مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه‌گذاری منطقه آزاد بندر انزلی و دو مسئول وزرات تعاون و رفاه اجتماعی در جمع استادان علوم اجتماعی و روان‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

محمدتقی کرمی در نشست «سیاست و هویت دایاسپورای ایرانی»: (15) نیازمند بازاندیشی در رابطه حکومت مرکزی با ایرانیان دور از وطن هستیم

استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه در مفهوم دایاسپورا حکومت مرکزی نقش همبستگی با گروهی که مهاجرت کرده‌اند دارد، اظهار کرد: نسبت مهاجران ترک با ترکیه نسبتی است که ترکیه حافظ منافع کسانی است که مهاجرت کرده‌اندْ و آنها را حمایت و دنبال می‌کند اما رابطه حکومت مرکزی ما با مهاجران ایرانی از این دست نیست و یک نسبت بی‌تفاوتی دوطرفه نسبت به حکومت و مهاجران ایرانی وجود دارد.

علیرضا صادقی در نشست «سیاست و هویت دایاسپورای ایرانی»: (14) باز نگشتن به کشور به معنای پشت کردن به آن نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با ارائه نتیجه پرسش‌های خود در گزارشی که از نسل دوم ایرانیان کانادایی در شهر ونکوور تهیه کرده بود، اظهار کرد: هر چند ایرانی‌های کانادایی تمایلی به بازگشت به ایران ندارند، اما همواره از کشور خود به عنوان یک کشور پر تاریخ یاد می‌کنند و به آن احترام می‌ورزند، برنگشتن به کشور به هیچ وجه به معنای پشت کردن به کشور نبوده است، همه مهاجران ایرانی به ایران و تاریخ آن می‌نازند و آن را باور دارند.

جبار رحمانی در نشست «سیاست و هویت دایاسپورای ایرانی»: (13) هویت به مثابه فرآیندی سیال و ناتمام بین ایرانی‌های بوپال در هند

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه مسئله پهلوانی برای ایرانی عنصر مهمی است، بیان کرد: ترکیبی از کاست فرودستی، خاطره تلخ و پهلوانی باعث شده است که بوپالی‌ها نه خود را هندی مطلق خطاب کنند و نه ایرانی مطلق.

وحید شالچی در نشست «تجربه زیسته و سبک زندگی دایاسپورای ایرانی»: (12) نسل دوم مهاجران شرایط پرمخاطره‌تری از نسل اول را تجربه می‌کنند

استاد پژوهشگری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: موقعیت نسل دوم به‌ویژه جوانی نسل دوم، به لحاظ فرهنگی موقعیت پرمخاطره‌ای است و آمارها نشان می‌دهد که در بعضی از مسائل روانی مثل خودکشی، نسل دوم مهاجران پرمخاطره‌تر از نسل اول هستند.

مهدی اصل‌زعیم در نشست «تجربه زیسته و سبک زندگی دایاسپورای ایرانی»: (11) ایرانیان حیدرآباد هند چگونه زندگی می‌کنند؟/ ظرفیت بالای مسلمانان و زرتشتیان هند برای دیپلماسی فرهنگی ایران

یک پژوهشگر اجتماعی با تحلیل شرایط فرهنگی حاکم بر حیدرآباد هند گفت: ما هر وقت با غرب به مشکل برمی‌خوریم رو به شرق می‌آوریم و موقعی که با غرب جفت‌وجور می‌شویم باز شرق را رها می‌کنیم و استراتژی پایداری در حوزه سیاست‌های تجاری و بازرگانی با شرق از جمله هند نداریم و با توجه به اینکه جامعه پارسی‌ها در هند یک جامعه ریشه‌دار هستند، هنوز نتوانسته‌ایم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

عبدالله کریم‌زاده در «تجربه زیسته و سبک زندگی دایاسپورای ایرانی»: (10) نوعی «تحقق رویای آمریکایی» در ناخودآگاه نویسندگان ایرانی مقیم آمریکا وجود دارد

یک پژوهشگر اجتماعی با اشاره به تحقیق خود در تحلیل محتوای آثار نویسندگان ساکن آمریکا گفت: نویسندگان به صورت ناخودآگاه دوگانگی هویت خود را در کشور بیگانه نشان می‌دهند؛ نویسندگانی که هیچ نگاه منفی‌ای به ایران ندارند اما در عمل بدون اینکه خودشان متوجه باشند رویای آمریکایی را برجسته می‌کنند و هویت ایرانی را تنزل می‌دهند.

حسین میرزایی در نشست «تجربه زیسته و سبک زندگی دایاسپورای ایرانی»: (9) وقتی مونتسکیو از دید دو ایرانی اروپا را نقد می‌کند/ «ایرانی» در فرانسه تصویر یک مهاجر به خود نمی‌گیرد

استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: عموماً ایرانی‌ها در فرانسه و آمریکا خود را مهاجر نمی‌بینند، برای اینکه وقتی در جامعه فرانسه می‌گوییم «مهاجر»، چیزی که از آن تلقی می‌شود مهاجران آفریقای شمالی و مرکزی است؛ بنابراین «ایرانی» تصویر یک مهاجر به خود نمی‌گیرد.

نهال نفیسی در همایش ملی «مطالعات ایرانیان دور از وطن؛ هویت‌ها، پیوندها و سیاست‌ها»: (7) ایرانیان آمریکا در یک «موقت دائمی» زندگی می‌کنند

عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی اظهار کرد: ایرانیان مقیم لس‌آنجلس از سطح ثروت، سواد و مهارت‌های حرفه‌ای بالایی برخوردارند‌ و می‌توانند در سیاست‌گذاری‌های دولتمردان این کشور تاثیرگذار باشند.

محمود مشفق در همایش ملی «مطالعات ایرانیان دور از وطن؛ هویت‌ها، پیوندها و سیاست‌ها»:‌ (6) با مسئله زنانه شدن مهاجرت مواجه هستیم/ نیمی از مردان مهاجر ایرانی در آمریکا مشاغل مدیریتی و کارآفرین دارند

عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۱۵ شاهد زنانه شدن مهاجرت هستیم و این مسئله بسیار هشداردهنده است، اظهار کرد: بیش از نیمی از مردان مهاجر ایرانی در این کشور دارای مشاغل مدیریتی و حرفه‌ای هستند و در وضعیت اقتصادی-اجتماعی بالایی قرار دارند و افراد کارآفرین محسوب می‌شوند؛ به طوری که سایت سرشماری این کشور در سال ۲۰۱۰ از مهاجران ایرانی به عنوان یکی از متمایزترین گروه‌های مهاجرتی در این کشور یاد می‌کند.

محمدسعید ذکایی: کافه‌خانه‌ها نویدبخش احیای حوزه عمومی/ فرهنگ مسلط بر کافه‌های جدید در ایران

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی: شهرها و فضاهای شهری ایران با سلیقه شهروندان آن‌ها منطبق نیستند. دکور خانه‌های ایرانی‌ها با آنچه در خیابان‌ها می‌بینند تفاوت زیادی می‌کند. رنگ‌هایی که ما دوست داریم با رنگ دیوارنوشته‌ها، مبلمان شهری، حتی رنگ ماشین‌ها و معماری ساختمان‌ها و ‌پل‌ها و پارک‌ها و دیگر فضاهای عمومی منطبق نیست.

علی‌اکبر تاج‌مزینانی در دیدار استادان علوم اجتماعی با رئیس‌جمهور: (5) در سیاست‌های اجتماعی دولت بازاندیشی کنید

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی: سیاست‌های اجتماعی هوشمندانه ضامن ارتقای سرمایه‌اجتماعی، رونق اقتصادی و ثبات سیاسی هستند اما در بسیاری از موارد در کشور ما در جهت عکس این اهداف عمل می‌کنند و بازاندیشی در این سیاست‌ها از واجب‌ترین اقدامات است.

حسین سراج‌زاده در دیدار استادان علوم اجتماعی با رئیس‌جمهور: (4) صدای مطالبات مردم را بشنوید

رئیس انجمن جامعه شناسی ایران خطاب به رئیس‌جمهور: جنابعالی و دولت شما اکنون نقشی تعیین کننده برای حفظ این دستاورد تاریخی جامعه ایران، یعنی گرایش غالب به روش‌های مسالمت جویانه اصلاحی برای تحقق مطالبات مردم و جامعه دارید. ناامیدی از عملکرد این دولت و ناامیدی از اصلاح‌پذیری حکومت، فقط به دولت و حکومت آسیب نمی‌زند بلکه این دستاورد بزرگ سیاسی اجتماعی را تهدید می‌کند و جامعه را متمایل به رویکردهای رادیکال برای تغییر و حکومت را در فرآیندهای سرمایه سوز و مخرب حفظ حکومت به قهر و جبر پیش می‌برد.