شنبه، 27 مرداد 1397 11:39:57
در همایش مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی مطرح شد؛ تهران روی گسل فقر و آسیب‌های اجتماعی

رئیس شورای شهر تهران، فقر را یکی از موضوعات مهم تولید آسیب اجتماعی دانست و گفت: ما هم دچار فقر درآمدی و هم دچار فقر انسانی هستیم. 

ادامه مطلب
علی انتظاری: وقتی به اسم دین، تجمل‌طلب می‌شویم

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه امروز مسابقه و رقابت مردم صرف مصرف گرایی و تجمل طلبی می شود، گفت: باید این مسابقه را به سمت تولید ببریم نه آنکه حتی مکان های مذهبی ما مثل مساجد رنگ تجمل به خود بگیرند.

ادامه مطلب
با موضوع «پیامدهای اعتیاد زنان» برگزار شد؛ اکران و نقد فیلم دارکوب با حضور محمدتقی کرمی و موسوی چلک+تصاویر

نشست اکران و نقد و بررسی فیلم سینمایی دارکوب با حضور کارگردان و تهیه کننده فیلم و نیز رئیس انجمن مددکاران ایران و مدیرگروه مطالعات زنان دانشگاه علامه طباطبائی در منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد برگزار شد.

ادامه مطلب
محمد‌سعید ذکایی در نشست «تأملی بر رنج‌های جوانان و جوانی»: (1) جوان ایرانی با مخاطراتی فراتر از ظرفیت‌های فردی روبه‌رو است

استاد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی ضمن تاکید بر اینکه باید نسل جوان را در شرایط خودشان بررسی کنیم، گفت: امروزه جوانی در ایران با مخاطرات بسیار زیادی همراه شده است، آن هم به دلیل اینکه مسئولیت تصمیم‌گیری به عهده جوانان است. ریسک‌پذیری در جوانی حس خودمختاری و آزادی را در فرد جوان تقویت می‌کند اما سرخوردگی و پناه بردن به رویکردهای جایگزین می‌تواند از عواقب ریسک‌پذیری باشد.

ادامه مطلب
علی‌اکبر تاج‌مزینانی: پیش‌فرض‌های ساده‌انگارانه رشد در شهرهای جدید صنعتی/ شهرهای جدید خوابگاهی پایداری لازم را ندارند

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی به تشریح مسائل و معضلات شهرهای جدید پرداخت و گفت: فقدان هویت، عدالت اجتماعی نابرابر و نبود پایداری لازم ازجمله معضلات شهرهای جدید است.

ادامه مطلب
همزمان با چهلم استاد قانعی‌راد؛ آیین رونمایی از کتاب «اخلاقیات شعوبی و روحیه علمی» برگزار شد+تصاویر

همزمان با چهلمین روز درگذشت زنده‌یاد قانعی‌راد آیین گرامیداشت این استاد عالی‌قدر و رونمایی از کتاب «اخلاقیات شعوبی و روحیه علمی» در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.

ادامه مطلب
نظر شهروندان در نشست «نقد و ارزیابی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی»؛ (6) «مسئولان دلسوز» و «مشارکت مردمی» راه حل مشکلات اجتماعی است

مسئولان، استادان و مردم در نشست «نقد و ارزیابی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی محله راه‌آهن» به اتفاق راه حل مشکلات را وجود مسئولان دلسوز و مردمی دانستند و معتقد بودند درمان آسیب‌های اجتماعی بدون مشارکت مردمی امکان‌پذیر نیست.

ادامه مطلب
علی‌اصغر فراهانی در نشست «نقد و ارزیابی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی»: (5) درمان آسیب‌های اجتماعی در دست «مسئولان دردآشنا و مردمی» است

دبیر شورایاری سرای محله راه‌آهن ضمن اشاره به تجربه‌ موفق سرای محله‌ راه‌آهن در بهبود وضعیت زندگی مردم محل گفت: درمان آسیب‌های اجتماعی در دست «مسئولان مردمی» است، مسئولانی که با درد مردم محل آشنا باشند و دلسوزانه و همدلانه کار کنند، در این صورت است که مردم محل نیز با آنها همراه شده و کیفیت زندگی در محله‌ها ارتقا می‌یابد.

ادامه مطلب
الهام فخاری در نشست «نقد و ارزیابی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی»: (4) درآمد نفتی کشور باید در آموزش سرمایه‌گذاری شود

عضو شورای شهر تهران کاهش مدارس دولتی را خلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: قانون اساسی تصریح کرده است آموزش رایگان جزء حقوق همه مردم است اما امروزه آموزش در کشور پولی و تجاری شده است. چرا پول نفت به جای اینکه در حوزه‌های خاص خرج شود در آموزش سرمایه‌گذاری نمی‌شود تا شهروند نوآور تربیت کنیم.

ادامه مطلب
حسین راغفر در نشست «نقد و ارزیابی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی»: (3) «سرمایه اجتماعی» در کشور به‌شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است

دانشیار اقتصاد دانشگاه الزهرا کاهش سرمایه اجتماعی و بی‌اعتمادی مردم در کشور را بی‌سابقه دانست و گفت: یکی از اقداماتی که شهرداری می‌تواند برای حل مسائل جامعه انجام دهد، بودجه‌ریزی و جلب مشارکت مردمی است، پیشنهاد می‌کنم شهرداری مشارکت مردم را در منطقه‌ای مانند هرندی با کمک خود قربانیان به عنوان یک الگو اجرا کند، این مشارکت باعث می‌شود که نگاه مردم نسبت به حاکمیت تغییر کند.

ادامه مطلب
نصرالله آبادیان در نشست «نقد و ارزیابی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی»: (2) ارتقای کیفیت زندگی مردم در گروی تکیه مدیران بر دانش جامعه‌شناسان است

شهردار منطقه ۱۱ تهران راه ارتقای کیفیت زندگی مردم را تکیه کردن مدیران شهری بر دانش جامعه‌شناسان، تجربه مدیران اجتماعی و نیروی مردم دانست و گفت: راه حل مشکلات در محله‌های مختلف، توانمندسازی ساکنان و مشارکت آنها در امور اجتماعی است که فعالان اجتماعی در این توانمندسازی نقش بسیار مهمی دارند.

ادامه مطلب
میزگردی با حضور هادی خانیکی و مقصود فراست‌خواه؛ چرا افکار عمومی به «نخبگان اجتماعی- فرهنگی» بی‌اعتنا شده است؟

دغدغه این روزهای برخی از صاحب‌نظران، کمرنگ شدن نقش مرجعیت‌های فکری- اجتماعی در جامعه است و بر این باورند که مردم در واکنش به مسائل جامعه حتی پیشگام‌تر از آنان حرکت می‌کنند. اگر این ادعا را بپذیریم، این پرسش مطرح می‌شود که این امر باید مثبت ارزیابی شود یا منفی؟ و چه پیامدها یا مزیت‌هایی برای جامعه دارد؟

ادامه مطلب
در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد؛ تجلیل از مقام علمی مرحوم قانعی‌راد

نشست قدردانی از مقام علمی مرحوم محمدامین قانعی‌راد با حضور غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبائی، حسین میرزایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و خانواده مرحوم دکتر قانعی‌راد در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

ادامه مطلب
امیرمحمود حریرچی: اعتماد عمومی را خدشه‌دار نکنید

در مسئله موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج که این روزها رسانه‌ای شده است، باید گفت که عدم شفاف‌سازی در جامعه امروز به یک مشکل عمومی تبدیل‌شده است. این در حالی است که قبل از رسانه‌ای شدن چنین مسئله‌ای هیچ اقدامی انجام نمی‌شود.

ادامه مطلب
اندر حكايت رفاه سرمايه‌دارانه ديه‌گو در بلاروس مارادونا، مارکس، افلاطون

این بحثی قدیمی است که عدالت به استحقاق است یا به برابری. افلاطون مبنای عدالت را استحقاق می‌دانست ولی مارکس عدالت را در آینه برابری می‌داند.

ادامه مطلب
علوم انسانی در سوگ یک پژوهشگر فرهیخته؛ محمدعلی مرادی درگذشت

محمدعلی مرادی، پژوهشگر و دانش آموخته فلسفه صبح امروز، ۳۱ تیرماه بعد از تحمل دوره‌ای بیماری و در اثر عارضه قلبی درگذشت.

ادامه مطلب
نگاهی به وضعیت مدارس در ایران؛ قلب پیر آموزش ایران

مدرسه مهم‌ترین رکن آموزش‌و‌پرورش است که سازمانی زنده به‌حساب می‌آید که باید نیازهایش تأمین شود. متأسفانه امروز نشانه‌های ورشکستگی آموزش‌و‌پرورش در کشور دیده می‌شود. اگر مدارس پویا نشوند، صدها جلسه نیز نمی‌تواند مشکلات را حل کند. آموزش‌و‌پرورش باید در خدمت مدارس باشند نه ‌اینکه صرفاً دستور بدهند. به اعتقاد من محیط‌های آموزشی شاید خودشان اختلافشان را حل کنند. نیاز است که محیط‌های آموزشی به بلوغ برسند.

ادامه مطلب
نعمت‌الله فاضلی: اصفهان پایتخت فولکلور ایران است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران با بیان اینکه نمی‌توان فرهنگ مردم را به کالایی برای کسب درآمد تبدیل کرد، گفت: امروز به افرادی نیازمندیم که غمخوار میراث باشند. اصفهان پایتخت فولکلور ایران است و باید از تمام تاریخمان یک تاریخِ اکنون بسازیم.

ادامه مطلب
در ادامه حضور استادان ایرانی در ایرلند؛ دانشگاه علامه عضو انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی شد

گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی عضو انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی شد.

ادامه مطلب
در نشست نقد و بررسی کتاب «حکایت دانشگاه» مطرح شد؛ جامعه‌شناسی علم آزاردهنده است 

عباس کاظمی، عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست نقد و بررسی کتاب «حکایت دانشگاه» با اشاره به دیدگاه بوردیو گفت: جامعه‌شناسی علم آزار دهنده است و کار محدثی نیز در این کتاب این بوده که گروه‌ها را آزار دهد.

ادامه مطلب
علی‌اکبر تاج‌مزینانی مطرح کرد: رضایت‌مندی از سازمان تأمین اجتماعی در بوته آزمون

نشست تخصصی «سنجش و پایش میزان رضایت‌مندی و حقوق مشتری در سازمان تأمین اجتماعی» با سخنرانی رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی و با حضور کارشناسان، خبرنگاران و علاقه مندان این حوزه در سالن اجتماعات سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد.

ادامه مطلب