سه شنبه، 3 مهر 1397 03:33:48
آخرین اخبار

آرشیو اخبار

دسته بندی اجتماعی

محمد فاضلی: غلبه منطق مظلومیت

حادثه عاشورا به دلیل ترکیب فرهنگ عراقی، ماجرای آب، خشونت روایت‌شده و قداست امام حسین (ع) برای شیعیان، ظرفیت عظیمی برای شکل دادن به «منطق مظلومیت» دارد. مسئله از جایی شروع می‌شود که این «منطق مظلومیت» در حادثه عاشورا به «مظلومیت منطق عاشورا» و به حاشیه رفتن محوریت عدالت در حادثه می‌انجامد و حاشیه تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی بر متن فراتاریخی عاشورا غلبه می‌کند.

ادامه مطلب
در نشست «ادیان، جامعه و صلح» مطرح شد؛ آیا دین هیولای فلسفه است؟

نشست «ادیان، جامعه و صلح» با مشارکت گروه‌های علمی–تخصصی صلح، دین، جامعه‌شناسی تاریخی و آسیب‌ها و مسائل اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران در محل دانشکده علوم اجتماعی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب
محمود حریرچی مطرح کرد: مشکلات اقتصادی عامل افزایش آمار زن آزاری و آزار کودکان

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی معتقد است چون مرد می‌داند که حق خانواده را نمی‌تواند تأمین کند، برای سرپوش گذاشتن روی آن به سمت خشونت و مواد مخدر می‌رود. این را بدانید کسی به سمت مواد مخدر می‌رود که ازنظر عاطفی و محبت و همچنین وضعیت معیشتی دچار بحران است.

ادامه مطلب
محمد زاهدی‌اصل: اخلاقیات به جامعه برگردد

استاد مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی: در خانواده‌ای که بزرگان آن مسائل اولیه اخلاق را رعایت نکرده و رابطه حسنه را با فرزندانشان نداشته و تقلب در خانواده‌شان رواج دارد، بی‌شک فرزندان نیز از آنها می‌آموزند. باید دانست که در دولت نهم و دهم اخلاقیات، اقتصاد را با چالش مواجه کرد. بداخلاقی‌های اجتماعی امید را در جامعه کاهش می‌دهد.

ادامه مطلب
مقصود فراستخواه: نا اطمینانی‌های امروز ما را به «آینده مبهم» پرتاب می‌کند

درحالی‌که در گذشته برخی اندیشمندان از فروپاشی امر سیاسی در ایران سخن می‌گفتند در سال‌های اخیر برخی از فروپاشی امر اجتماعی سخن می‌گویند. حتی اگر این دیدگاه را نپذیریم اما به نظر می‌رسد نشانه‌هایی در جامعه ایران آشکارشده که نگران‌کننده است. بحران خانواده، بی‌اعتمادی و بی‌تفاوتی اجتماعی، بی‌تفاوتی نخبگان و از همه مهم‌تر فساد سیستماتیک نشان می‌دهد که جامعه ایران در وضعیت مساعدی به سر نمی‌برد.

ادامه مطلب
مجمع عمومی انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری بیانیه داد: ضرورت اهتمام ملی به دفاع از جامعه اخلاقی

به باور اعضای انجمن ایرانی اخلاق، رهبران جامعه و مدیران ارشد باید خود الگوی مشی اخلاقی باشند و ضمن ترویج اخلاق و تشویق مدیران و کارگزاران زیر مجموعۀ خود به رفتار اخلاقی، نسبت به هرگونه بی‌انضباطی و سوء رفتار از ویژه‌خواری و تبعیض گرفته تا ارتشاء و اختلاس و دیگر گونه‌های فساد رفتارهای ناصحیح شدت عمل نشان دهند.

ادامه مطلب
مقصود فراستخواه در نشست «اخلاق و فرهنگ عمومی»: (1) شرکت در جماعت‌های علمی به تقویت خودانگاره ملی کمک می‌کند/ نگذاریم تنها راه مردم سهیم‌شدن در فساد باشد

عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با بیان اینکه ایرانی‌ها دچار یک خودانگاره‌ مخدوش ملی، فرسایش ذهنی و خستگی عاطفی شده‌اند که این برای نشاط اخلاقی مناسب نیست، اظهار کرد: مردم می‌توانند با هوش متوسط، درک عمومی و عقل سلیم خود زندگی اخلاقی داشته باشند و لازمه آن شنیدن صدای دیگری و ارتباط با دیگران است.

ادامه مطلب
محمدمهدی مجاهدی در نشست «اخلاق و فرهنگ عمومی»: (2) «گفت‌وگو» به ارتقای تراز اخلاقی جامعه کمک می‌کند

عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات اظهار کرد: آنچه به اخلاق در فرهنگ عمومی باز می‌گردد توانمندی انسان‌ها برای کنش اخلاقی و توانمندی برای گفت‌وگو کردن است. در خلال گفت‌وگو از یکدیگر فهم ضمنی پیدا می‌کنیم و تراز اخلاقی ما در آنجا کشف و فهم می‌شود.

ادامه مطلب
علی خاکساری: بازار خودرو ایران در چنگال انحصار

استاد دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به آشفته‌بازار خودرو عنوان کرد: این وضعیت ناشی از سوء مدیریت و وجود انحصار در بازار و ممنوعیت واردات خودرو است و این شرایط هزینه‌های سرسام‌آوری را بر روی دوش مردم تحمیل می‌کند.

ادامه مطلب
غلامرضا علیزاده: نظام «کارمزدی» باید جایگزین «روزمزدی» شود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی بر لزوم پالایش ادبیات کار، تصحیح باورهای افراد از دوران کودکی، شایسته‌سالاری و جایگزینی نظام کارمزدی به‌جای روزمزدی تأکید کرد و گفت: برای بسیاری از افراد شغل‌ها شوق برانگیز نیست، زیرا بااستعداد و خلقیات آن‌ها تناسبی ندارد.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ نشست «خصوصی‌سازی آموزش عمومی در ایران» با سخنرانی رضا امیدی

نشست «خصوصی‌سازی آموزش عمومی در ایران» با سخنرانی رضا امیدی، استاد سیاست‌گذاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی در موسسه دین و اقتصاد برگزار شد.

ادامه مطلب
محمدتقی کرمی: پدیده شهید حججی نشان داد ما جامعه را نفهمیده‌ایم

استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: شوک های به وجود آمده در جامعه مانند پدیده شهید حججی نشان می دهد که ما جامعه را نفهمیده ایم.

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ میزگرد «اخلاق و فرهنگ عمومی» با حضور فراستخواه و مجاهدی

میزگرد «اخلاق و فرهنگی عمومی» با سخنرانی مقصود فراستخواه و محمدمهدی مجاهدی در دفتر انجمن اخلاق در علوم و فناوری برگزار شد.

ادامه مطلب
محمد فاضلی: کنکور: ماشین تولید آلزایمر فرهنگی و انسانی

صنعت کلاس کنکور امروز بیش از ۲۸۴ میلیون دلار (معادل ۲۸۴۰ میلیارد تومان امروز با دلار ۱۰ هزارتومانی) گردش مالی دارد. اگر هزینه کتاب‌های کمک‌آموزشی کنکور را هم لحاظ کنیم، چیزی نزدیک به همان ۸ هزار میلیارد تومانی که این روزها برای گردش مالی کنکور ذکر می‌شود به دست می‌آید. سؤال مهم این است: ما ملت ایران ۸ هزار میلیارد تومان برای چه صرف می‌کنیم؟

ادامه مطلب
گزارش تصویری/ میزگرد «ادیان، جامعه و صلح» در دانشگاه تهران

میزگرد «ادیان، جامعه و صلح» با حضور سیدمحمود نجاتی حسینی، شروین وکیلی، احمد بخارایی، خلیل میرزایی و حسن امیدوار به همت گروه جامعه‌شناسی صلح انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد.

ادامه مطلب
مقصود فراستخواه: گویا یک راه بیش نمانده است

مخاطرات جدی که ما را باقاعده شکنان بین‌المللی نظیر نئوکان‌های راست نژادپرست در امریکا رودر‌رو ساخته، تنها با خردمندی و تدبیر ملی و پیوند حکومت با جامعه مدنی قابل‌رفع و رجوع است.

ادامه مطلب
سعید معیدفر: جامعه بی‌مسئله

ما در اقیانوس مشکلات گرفتار شده‌ایم و نمی‌توانیم راه خروج از این وضعیت را پیدا کنیم.در چنین جامعه‌ای نخبگان به حداقل اعتبار رسیده‌اند و در میانشان شکاف و تضادهای شدیدی به وجود آمده است.بنابراین می‌توان گفت تا زمانی که تضاد‌ها و شکاف‌های عمیق میان نخبگان و نخبگان با مردم وجود داشته باشد ما به‌هیچ‌وجه راهی برای تعیین مسئله اجتماعی و خروج از آن نخواهیم داشت.

ادامه مطلب
شهلا کاظمی پور: بی‌ثباتی و فقدان برنامه‌ریزی

مهم‌ترین مسئله یا مشکل جامعه ما، فقدان ثبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که آن‌هم ناشی از نداشتن هدف و برنامه یا اجرا نشدن صحیح و به‌موقع برنامه‌هاست و این نارسایی هم عمدتاً با ضعف مدیریت و ناکارآمدی مدیران و دست‌اندرکاران و برنامه ریزان ارتباط مستقیم دارد.

ادامه مطلب
علی‌اصغر سعیدی: نابرابری اجتماعی و تحرک اجتماعی

به‌جز دوره‌های کوتاهی، سیاست‌گذاری اجتماعی فاقد گفتمان روشنفکری بوده است و به همین علت، عمل ازنظر بسیار پیشی گرفته است و آنچه رخ می‌دهد در سپهر اقدامات دولت است تا از شدت مشقات مردم و مشکلاتی که به‌طور اجتناب‌ناپذیری درگیر آن هستند بکاهد.

ادامه مطلب
در مراسم بزرگداشت محمدعلی مرادی مطرح شد: آینده ایران از مسیر تأمل در سپهر دانایی

مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت محمدعلی مرادی، پژوهشگر فلسفه و علوم اجتماعی، با عنوان «فیلسوف همه زندگی» در فرهنگسرای انقلاب تهران برگزار شد.

ادامه مطلب
حسین میرزائی: عوامل دافعه محیط مبدأ و عوامل جاذبه محیط مقصد برای عملیاتی کردن مهاجرت

عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی بابیان اینکه ایرانیان مهاجر در حوزه فرهنگ، به دلیل تأثیرپذیری از فضاهای رسانه‌ای و عوامانه با پارادوکس‌های بسیاری مواجه می‌شوند، گفت: تصویری از جامعه اروپا یا آمریکا در ذهن برخی دختران و پسران ایرانی وجود دارد که ازنظر آن‌ها ما ایرانی‌ها دارای وجوه زیباشناختی فراوانی هستیم، مثلاً افرادی با چشم و ابروی مشکی، مثل ایرانی‌ها، مطلوب جامعه غربی است؛ اما به‌محض اینکه وارد آن فضا می‌شوند، متوجه اشتباهات در نگرش‌های خود می‌شوند.

ادامه مطلب