نشست تخصصی «از صلح‌بانی تا صلح‌سازی» برگزار شد؛

حقوق بین‌الملل، حقوق بشر، بهداشت و آموزش از مقوله‌های مهم صلح‌سازی/ تو مگو همه بجنگند و ز صلح من چه آید

در نشستی با حضور اعضای هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی تاکید شد: داشتن صلح پایدار و ماندگار مستلزم شناخت مشکلات و درمان آنها به صورت کامل و همچنین پرداختن به توسعه اقتصادی، عدالت اجتماعی، توسعه دموکراسی، خلع سلاح و احترام به حقوق بشر از ناحیه عاملان ایجاد صلح و عاملان حفظ صلح است.


عارف «كميته هفت» را مسئول بستن ليست اميد براي شوراي تهران دانست؛

اسرار لیست‌تهران

لیست ۲۱ نفره اصلاح‌طلبان برای انتخابات که درست چند روز مانده به انتخابات‌ شورای شهر و ریاست‌جمهوری با شعار «۱+۲۱» منتشر شد و از همان زمان انتشار با واکنش‌های منفی بسیاری مواجه شد. انتقادها آنقدر بالا گرفت که لیست‌های موازی با سرعت بسیاری منتشر شد تا شاید پاسخگوی انتقادها باشد.


عباس عبدی؛

اثرات سیاسی توهین‌های روز جمعه

اتفاقی که در روز جمعه رخ داد را چگونه می‌توان تحلیل و ارزیابی کرد؟ آنان که مرتکب این اقدام شدند، چه کسانی هستند؟ آیا این اقدام برنامه‌ریزی شده بود؟ چنین اقدامی چه عوارضی دارد؟ چگونه می‌توان مانع از بروز این رفتارها شد؟


حقوقدانان به بررسی عملکرد قوه‌قضائیه در‌ سال اخیر پرداختند؛

سالی که در قوه قضائیه گذشت

در سال‌های اخیر قوه‌قضائیه اقداماتی را در مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام داده، اما سوال مهمی که در رابطه با دستگاه قضائی کشور به ذهن می‌رسد این است که تا چه میزان توانسته نسبت به این پرونده‌ها اقدامات موفقیت‌آمیز انجام دهد؟


احسان سلطانی:

توزیع قدرت در دولت‌های ایران

خدای سبحان برخی از حق‌های خود را برای بعض مردمان واجب داشت و بزرگ‌ترین حق‌ها که خدایش واجب کرده است، حقّ والی بر رعیت است و حق رعیت بر والی که خدای سبحان آن را واجب کرد و حقِ هریک را بر عهده دیگری واگذار فرمود و آن را موجب برقراری پیوند آنان کرد و ارجمندی دین ایشان.


نظربلند «به زمامداري» يا «دولت به‌علاوه» را تشريح كرد؛

روحانی مانع «هزار فامیلی» شود

در ایران همیشه از تقابل چینش یک کابینه کارآمد با ساختار قدرت سخن به میان می‌آید؛ آیا کابینه دوازدهم هم با این مشکل روبه‌روست؟ غلامرضا نظربلند، اقتصاددان و سیاست‌مدار نام‌آشنای کشور دراین‌باره می‌گوید: «در کشورمان طوری است که در مواردی دست رئیس‌جمهور در انتخاب وزرایش بسته می‌شود و به آن صورت، کاری هم به مجلس ندارد».


اعتراض به شاه ايران، نسلي را بيدار کرد؛

روایت‌هایی از عصیان دانشجویان در جهان

با مرگ بننو اونه زورگ حرکتی آغاز شد که در سال ۱۹۶۸ به اوج خود رسید. در آن سال بسیار مهم و سرنوشت‌ساز، اکثریت دانشجویان به خیابان‌ها می‌آمدند و علیه جنگ آمریکا در ویتنام، علیه قانون حالت فوق‌العاده یا علیه اصلاحات رادیکال در مدارس عالی شعار می‌دادند.


زندگی و زمانه «مصطفی چمران» بازخوانی شد؛

از جنس بی‌قراری

مصطفی چمران در سال ۱۳۳۷ با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و پس از تحقیقات‏ علمی در جمع معروف ‏ترین دانشمندان جهان در دانشگاه کالیفرنیا و معتبرترین دانشگاه آمریکا – برکلی- با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما شد.


امان‌الله قرائی‌مقدم:

جامعه پیشگیرانه و عدالت برای همه

قاضیانی که در کنار آشنایی به مسائل حقوقی، در زمینه جرم‌شناسی و جامعه‌شناسی جرم آگاهی‌های لازم را دارند، به‌درستی می‌دانند که هدف از دادرسی گرفتن انتقام نیست؛ بلکه رعایت عدالت است.


احمد نقیب‌زاده:

ترامپ جنگ می‌خواهد

استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران درباره وضعیت ایران در منطقه، اظهار کرد: ، ما در عرصه بین‌المللی دوستان زیادی که بتوان روی آنها حساب کرد، نداریم. حتی اگر از کسانی به‌عنوان دوست نام می‌بریم؛ در واقع کسانی هستند که بی‌طرف هستند. در این شرایط باید نیرو و انرژی را از داخل یعنی از مردم گرفت.


پاسخ امام (ره) به یک استفتاء: تولی امور مسلمین و تشکیل حکومت بستگی دارد به آرای اکثریت مسلمین

جایگاه رأی مردم در جمهوری اسلامی

مجلس خبرگان رهبری در بیانیه‌ای که نیمه شب دوشنبه منتشر کرد، سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری را درباره نقش مردم در حکومت امام علی(ع) «تفرقه افکنانه» خواند. هفته گذشته حسن روحانی در یک ضیافت افطاری مردمسالاری را نه حاصل تفکر غربی بلکه محصول سیاست دینی دانسته و گفته بود که «ما دارای مذهب و مرام و دینی هستیم که امیرالمؤمنین مبنای حکومت و فرمانروایی را رأی مردم و خواست مردم و آرای مردم می‌داند.»


زندگی سیدعبدالله انوار، روایت یک‌صد سال تاریخ ایران؛

٢٨ مرداد مردم غافلگیر شدند

پایه‌گذاری مدرسه‌های دخترانه گامی در راستای حرکت به سوی توسعه بود نظم حرف نخست خانه‌های رجال ایرانی عصر مشروطه بود ورود متفقین به ایران با شیوع تیفوس و قحطی همراه بود.


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

اقدام موشکی ایران و سه هدف راهبردی

مردم ایران حق دارند به موشک‌هایشان افتخار کنند. اکنون این موشک‌ها جزئی از عرق ملی ایرانیان محسوب می‌شود. ترامپ و کنگره آمریکا باید بدانند که برای همیشه باید رویای توقف برنامه موشکی ایران را از دستور کار خود خارج کنند.


ابعاد حقوقی «حقابه» در گفت و گو با دکتر عباس بشیری نویسنده و پژوهشگر حوزه آب؛

صلح‌نامه‌ای برای جلوگیری از جنگ آب

حقوقدان و پژوهشگر حوزه آب، در مورد حقابه اظهار کرد: حقابه یک حق مالی و قانونی است که اسناد اداری دارند، مجوز آنها نیز همان اجازه نامه و حتی عرف و سپس ثبت حقابه‌هاست که بر اساس میزان امتیازی که استفاده می‌کنند باید معاملاتشان ثبت شود.


یک فرانسوی نجات‌یافته از چنگ تکفیری‌ها،‌شیوه های تبلیغی این گروه تروریستی را افشا کرد؛

بزرگنمایی و دهشت‌افکنی، شگردهای تبلیغی داعش

به‌ عنوان یک فرانسوی که به ملیت خود افتخار می‌کند، سال ۲۰۱۵به اندازه هر فرد دیگری از رویدادهای تروریستی پاریس آشفته شده‌ بودم. اما باور این رویدادها برای من کار سختی نبود. من گروه داعش را می‌شناسم. من ۱۰ ماه گروگان این گروه بودم و به قطعیت می‌دانم که دردهای ما، غم و اندوه ما، امیدهای ما و زندگی ما هیچ اثری روی آنها ندارد. دنیای آنها زمین تا آسمان با دنیای ما متفاوت است.


اسلاوی ژیژک؛

راز پیروزی چپ بر پوپولیسم راست‌گرا

موفقیت نامنتظره حزب کارگر در انتخابات پارلمانی بریتانیا درواقع باعث شرمندگی خیل عظیمی از کارشناسان و خبرگان سیاسی بدبین شده است؛ حتی آن دسته‌ای که تظاهر به همدردی با کوربین می‌کردند اما ترجیح می‌دادند با این بهانه به او رأی ندهند: «بله، دلم می‌خواست به او رأی بدهم ولی او انتخاب نمی‌شود.»


قدمت ادغام و تفكيك‌ها به ١١٠ سال می‌رسد؛

یک قرن بازی با وزارتخانه‌ها

در دو سال گذشته طرح جداسازی وزارتخانه‌های ادغام شده در دولت دهم بارها مطرح شده و مدافعان و مخالفان دراین باره مباحث بسیاری را مطرح کرده اند. این موضوع در چند هفته گذشته با توجه به نزدیک بودن آغاز به کار دولت دوازدهم در قالب لایحه دوفوریتی به مجلس ارائه شد که دوفوریت آن به تصویب مجلس نرسید.


کارشناسان با اشاره به اظهارات اخیر تیلرسون تشریح کردند:

استراتژی شکست خورده آمریکا در مقابل ایران

اظهارات اخیر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا درباره حمایت از تغییر نظام در جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر چهره واقعی ایالات متحده و سیاست اصولی واشنگتن در مقابل تهران را نمایان کرد.


وقتی میزان اجرت وکلا از دایره انصاف خارج می‌شود؛

حق‌الوکاله، تعرفه قانونی یا توافق اجباری؟!

طبق قانون رسیدگی به خواسته استرداد – باز پس گرفتن- حق الوکاله از سوی شاکی‌ها در صلاحیت دادسرای انتظامی نیست، اما دادسرای انتظامی هر گونه تخلف در موضوعیت حق الوکاله را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.


چرا دو مرجع ديني به تفاهم نرسيدند؟

مباحثه امام خمینی(ره) و آیت‌الله حکیم درباره مبارزه با شاه

مواجهه مسالمت‌جویانه آیت‌الله حکیم با دربار پهلوی به گونه‌ای بود که آیت‌الله بنی‌صدر در مورد ایشان گفته بود: «سیدمحسن حکیم از بس با دستگاه دیکتاتوری ایران مسالمت کرد و موافقت نمود، دولت عراق او را به‌عنوان جاسوس قلمداد نموده است.»


چرا اصلاحات میرزا حسین‌خان سپهسالار ناکام ماند؟

مدیریت میرزا حسین‌خانی دولت

مدیریت دولتی میرزا حسین‌خان در زمان صدارت میرزا تقی‌خان امیرکبیر آغاز شد. او در سال ۱۲۳۰ هجری‌شمسی زمانی که فقط ۲۵ سال داشت به سمت کارپردازی و در مقام کنسولگری به بمبئی رفت و در سال ۱۲۳۴ کنسول تفلیس شد. چهار سال بعد در سمت وزیرمختاری به مأموریت اسلامبول اعزام شد و سه سال را در دربار عثمانی گذراند، در همان جا بود که لقب مشیرالدوله گرفت.


صفحه 1 از 1712345...10...قبلی »
رفتن به نوارابزار