انسان محور توسعه؛

عالی‌زاد: کسب ‌و کار سبز به پایداری اجتماعی و زیست‌محیطی می‌انجامد/ خطر زنانه‌ شدن چهره روستاها

استاد دانشگاه علامه گفت:‌ وقتی بسیاری از کارشناسان، برنامه‌ریزان و سیاست‌گذارانی در خارج از خطوط مرزی کلان‌شهر تهران حضور ندارند و پشت دیوارهای بلند برخی از سازمان‌های ما که محل سیاست‌گذاری های خاص هستند، محصور هستند، چگونه می‌توان امید داشت که بدون شناخت محیط اجتماعی و عرصه مشارکت فعال مردمی که دور از افق مرکز است، به درستی سیاست‌گذاری کنند؟


بسیاری از نشریات علمی از «سمیم» اطلاع ندارند؛

سیاست‌های توسعه یافتگی علمی متکی به تولید مقاله مشکل دارد

وضعیت تولید علم در ایران از سه منظر اساتید، دانشجو و ناشران نشریات علمی قابل بررسی است. از این حیث اجبار آئین‌نامه‌ای که از طرف وزارت علوم برای ارتقای اساتید وجود دارد، باعث فشار مضاعف روی اساتید شده و این مسئله یکی از آسیب‌زاترین موضوعاتی است که در تولید مقالات علمی گریبانگیر اساتید شده است. در چنین شرایطی، حضور قویتر انجمن های علمی،یک ضرورت است.


قاسم پور حسن:

خوانش طباطبایی از ابن خلدون خوانش اصیلی نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: خوانش طباطبایی از ابن خلدون خوانش اصیلی نیست و کمتر به ابن خلدون مراجعه می کند و ابن خلدون را گرفتار هگل و مفاهیم تجدد می بیند.


در نشست علمی «بررسی چالش‌ها و راهکاری توسعه ورزش جانبازان» مطرح شد؛

کاهش هزینه‌ و عارضه‌های پزشکی جانبازان با ورزش/ لزوم همگرایی سازمان‌های مرتبط

نشست علمی «بررسی چالش‌ها و راهکاری توسعه ورزش جانبازان» با حضور مسئولان و کارشناسان این حوزه در دانشکده تربیت بدنی و فنون ورزشی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


رئیس فراکسیون زنان مجلس در دانشگاه علامه مطرح کرد:

تاکید قانون بر عدالت جنسیتی/ توانمندی بر جنسیت ارجحیت دارد

پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشستی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، با اشاره به نیاز جامعه به الگوهای موفق برای افزایش اعتماد به نفس دختران در جامعه، گفت: هرچند عده‌ای می‌خواهند به زنان از نظر جنسیتی نگاه کنند و جایگاهی برای زنان قائل نباشند، اما زنان و مردان باید با هم پیشرفت کنند.


گزارش کامل دیدار و گفت‌وگو با نویسنده و منتقد نامدار ایرانی/+تصاویر؛

قلم کاتوزیان عصاره «همه علوم انسانی» است/ کسی که تسلیم متواترات نمی‌شود و نوشته‌هایش به چپ نمی‌زند

صبح پنجشنبه، ۱۹ اسفندماه جاری، هشتاد و دومین نشست کتاب‌فروشی آینده با همراهی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و مجلۀ بخارا به دیدار و گفت‌وگو با «دکتر همایون کاتوزیان» اختصاص داشت که متن کامل آن در پی می‌آید؛


در نشست «افکارعمومی و اقشار طرد شده؛ جامعه فعال و جامعه منفعل» مطرح شد؛

قانعی‌راد: افزایش سیاست‌های جذب اجتماعی برای مطرودین اجتماعی

محمدامین قانعی‌راد اظهار کرد: همین که این اقشار فاقد طبقه و فاقد حرفه هستند باعث می‌شود که صدای اجتماعی نداشته باشند و به همین دلیل نمی‌توانند افکار عمومی را همراه خود کنند. اگر دارای حرفه می‌بودند نهادهای حمایتی مثل صنف مشاغل از آنان حمایت می‌کرد.


امیرمحمود حریرچی:

کاهش آمار تصادفات با فرهنگ‌سازی

تصادفات رانندگی، همه‌ساله، جان بسیاری از شهروندان کشور را می‌گیرد و با وجود کاهش ۱۰ هزار نفری مرگ و میر در تصادفات سال ۹۴ نسبت به سال ۸۴ (از ۲۷ هزار و ۷۷۵ نفر به ۱۶ هزار نفر)، باز هم تصادفات مرگبار در کشور ما بسیار فراتر از استاندارد و میانگین جهانی است. این مسئله از دیرباز گریبانگیر ما بوده است، ولی علی‌رغم آسیب‌شناسی‌های فراوان در این زمینه، اقدام درستی صورت نگرفته است.


سخنان اصحاب علوم اجتماعي در بزرگداشت غلامعباس توسلي؛

عقل معدل آکادمی ایرانی

غلامعباس توسلی، جزء برجسته‌ترین جامعه‌شناسان ایرانی است که توانسته دریچه‌ای جدید به سمت جامعه‌شناسی باز کند و در دورانی که علم جامعه‌شناسی در ایران در حال پا گرفتن بود، بتواند با مطالعات، ترجمه‌ها و تالیفات متعدد خود، کمک شایانی به ادبیات این رشته در ایران کند.


بزرگداشت غلامعباس توسلی برگزار شد/+تصاویر؛

ساحت استقرار جامعه‌شناسی با فعالیت‌های او معنا پیدا کرده است

بزرگداشت دکتر غلامعباس توسلی، استاد برجسته جامعه‌شناسی با حضور استادان مطرح علوم انسانی در دانشگاه تهران برگزار شد، توسلی جزو چهره‌هایی است که زحمات زیادی برای حفظ و توسعه رشته جامعه‌شناسی بعد از انقلاب کشیده است.


معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش:

۶۷ درصد شاغلان کشور دیپلمه هستند

یکی از مهمترین معضلاتی که گریبانگیر نظام اشتغال است، افزایش بیکاری برای اقشار تحصیل کرده و دانش‌آموختگان دانشگاهی است. این معضل به حدی جدی است که بسیاری از تحصیل کردگان به سمت بازارهای غیر رسمی و مشاغل غیر تخصصی و بازار گرویده می شوند.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد؛

هیچ‌کس تاکنون پاسخگوی سیاست‌های خودش نبوده است/ وجود سیاست‌گذاری‌های ناشی از پوپولیسم ساختاری

علی ربیعی با اشاره به نهادهای نظارتی ناکافی، در همایشی در دانشگاه علامه گفت: ما هیچ‌گاه واکنش کافی به نقض سیاست‌ها یا حتی سیاست‌گذاری‌‌های غلط را مشاهده نکردیم، هیچ‌گاه به مجازات افرادی که به نظام اجتماعی-اقتصادی خسارت وارد کردند، نپرداختیم و هیچ‌کس تاکنون پاسخگوی سیاست‌های خودش نبوده است.


معاون شورای فرهنگی و اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی:

نباید جایگاه زنان در جامعه را صرفا به قهرمانی در المپیک تقلیل داد

فرشته روح‌افزا در جمع دانشجویان دانشگاه علامه، اظهار کرد: هم­‌اکنون نگاه جنسیتی عرضه ارزان زن در کشور در حال حاکم ­­شدن است. ارزش­‌گذاری­‌ها را تغییر داده‌ایم و انتظار داریم با این حد از اختلاط بدون کنترل در جامعه و سینما و سریال­‌ها و … فساد نداشته باشیم.


نشست «آسیب‌شناسی مدیریت شهری با تاکید بر حادثه پلاسکو» برگزار شد؛

نقش «دانشگاه‌ علامه» در آموزش و فرهنگ‌سازی ایمنی/ باید برای آتش‌نشانی منابع مستقل تامین کرد

در این نشست تاکید شد: قدمت و طولانی بودن ساختمان، پوشش رسانه‌ای آن و درگیر شدن احساسات و ذهنیت مردم از طریق پوشش رسانه‌ای باعث شد که حادثه پلاسکو به یک تجربه مشترک جمعی تلخ تبدیل شود، لذا ایجاد شبکه‌ها و بهره‌برداری از الگوهای جدید از قبیل مسجدها و فعال کردن شوراهای محلی در بخش آموزش مردم می‌تواند اقدامی موثر برای جلوگیری از این حوادث باشد.


رئیس دانشگاه علامه خبر داد:

تاسیس رشته سیاست‌گذاری اجتماعی در سال آینده/ اگرنه، شخصاً وارد عمل می‌شوم

حسین سلیمی در اختتامیه همایش ملی سیاست‌گذاری اجتماعی، با اشاره به وضعیت بحرانی مدیریت در دستگاه‌های کشور، گفت: مدیران ما آن‌قدر دچار بحران‌های متفاوت روزانه هستند که شاید اصلا انرژی لازم برای سیاست‌گذاری را نداشته باشند. وی جایگاه سیاست‌گذاری اجتماعی را مانند اقتصاد سیاسی بسیار مهم خواند و گفت در آموزش این رشته‌ها مشکل جدی داریم.


گزارش تصویری/

اختتامیه همایش «سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران» در دانشکده علوم اجتماعی

مراسم اختتامیه همایش «سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران» با حضور علی‌ ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و جمعی از استادان، محققان و صاحب‌نظران، در دانشکده علوم اجتماعی علامه برگزار شد.


عبور از هفت‌خوان سياست‌گذاري ؛

آشنا: ساده‌انگاری فهم مسائل اجتماعی، مشکل اصلی سیاست‌گذاران است/ لشگر فقرا در راهند/ باید به توسعه اجتماعی برسیم

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور ایران در همایش ملی سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران عنوان کرد: ما نیار به یک وزارت امور اجتماعی داریم، وزارتی که حوزه سیاست، اشتغال، رفاه، مهاجرت، قومیت، آسیب‌های اجتماعی و غیره را به صورت یکپارچه دنبال کند.


همایش ملی سیاست‌گذاری اجتماعی برگزار شد؛

تاج‌مزینانی: اول عمل می‌کنیم بعد نظر می‌دهیم!/ «شهروند اجتماعی»، مبنای شکل‌گیری سیاست‌گذاری اجتماعی قرار گیرد

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه در مراسم افتتاحیه همایش ملی سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران، با خالی خواندن دستان علم در سیاست‌گذاری اجتماعی، با شرح جزئیات همایش از دغدغه‌های این علم گفت.


دلایل تمایل ایرانی‌ها به لباس‌های تیره که از قدیم به ارث مانده است؛

تیره‌پوشان اندوهگین

رنگ‌های تیره آدم را غمگین‌تر نشان می‌دهد، اما بعضی‌ها معتقدند که رنگ‌های تیره مجلسی‌ترند و آدم را لاغرتر نشان می‌‌دهند، اما واقعیت این است که ریشه تثبیت مدل‌های پوششی را باید در تاریخ، روحیه و اقلیم یک سرزمین پیدا کرد و درباره رنگ هم شاید باید به همان رجوع کرد. این مسئله وقتی به‌عنوان یک سوال با یک جامعه‌شناس مطرح می‌شود، نخستین پاسخ این است «این مسئله ریشه‌های فرهنگی دارد اصولا جامعه ما با غم بزرگ شده و همواره درطول تاریخ هم غمناک بوده‌ایم.»


صفحه 1 از 1412345...10...قبلی »