ملکی در نشست هم‌اندیشی استادان دانشکده روان‌شناسی:(8)

تحول علوم انسانی نیازمند تغییر مرام و تبیین نقشه راه است/ تقلیل اسلامی‌سازی به بومی‌سازی تسامح ماست/ کسی که جرأت نقد ندارد نظریه ندهد

استاد برنامه‌ریزی درسی دانشگاه علامه در نشست تحول علوم انسانی گفت: مرام این است که ما با فهم اهمیت علوم انسانی، نقشه راه را برای تحول طراحی کنیم. همچنین برای تغییر باید روی مبانی فلسفی هر رشته‌ای انگشت بگذاریم.


عباس کاظمی تشریح کرد؛

«مسئولان صاحب قدرتی» که خود را بی‌نیاز از نوشتن «پایان‌نامه» می‌‌بینند

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی وزارت علوم اظهار کرد: فرد به‌دلیل داشتن قدرت زیاد از موقعیت خود سوءاستفاده می‌کند و خود را از انجام تکلیف درسی و نوشتن پایان‌نامه‌ بی‌نیاز می‌بیند؛ بخش قابل توجهی از مدیران و صاحبان قدرت که به دانشگاه می‌آیند از موقعیت خود سوءاستفاده می‌کنند.


گزارشی از از رواج مخدرهای جدید در کانال‌های تلگرامی و پیج‌های اینستاگرام

از تریاک تا «الکل کانابیس»؛ تنها با یک بسته حجم اینترنت

میلاد مشایخی پژوهشگر حوزه اعتیاد در این باره هشدار می‌دهد که چرخه قاچاق به‌شدت هوشمندانه با مسئله اعتیاد نوجوانان برخورد کرده است: «طبع‌شناسی مخاطب یکی از اصول حرفه‌ای چرخه قاچاق است وقتی این چرخه می‌بیند گل و الکل خصوصاً در میهمانی‌ها بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ ساله به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرند به تازگی ماده‌ای را به نام «الکل کانابیس» یا همان الکل آغشته به گل، الکل با طعم وید، الکل علفی یا وید الکل به بازار عرضه کرده که در پایین شهر الکل علفی ودر بالا شهر به وید الکلی معروف است.


گفت‌وگو با وحيد محمودي درباره دلايل توسعه نيافتگي؛

چرا صنعتی نشدیم؟

داستان توسعه، داستان تازه‌ای برای ایران نیست. قریب به سه دهه است که اقتصاددانانی که طرف مشورت دولت قرار می‌گیرند، سناریوی خود را براساس پژوهش‌ها و یافته‌های خود از اقتصاد ایران به دولتمردان ارائه می‌کردند. گفت‌وگوی وحید محمودی، استاد دانشگاه تهران و مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری خارجی ایران را در این رابطه بخوانید.


نجفقلی حبیبی درباره اهمیت انتخاب شهردار توسط شورای شهر می‌نویسد:

شورای شهر و هزاران امید

عدم انتخاب شهردار از لیست شورای شهر پنجم، یکی از رویدادهای بسیار خوشایند و البته اخلاقی و عقلایی روزهای اخیر بود که به‌طور قطع اعتماد بیش از پیش شهرواندن به لیست امید و در نهایت انسجام و اتحاد اعضای شورای شهر پنجم را در پی‌خواهد داشت، زیرا شهروندان به لیست امید در انتخابات شورای شهر پنجم رأی دادند نه برای اینکه اعضای لیست به دنبال خواسته‌های سیاسی و جناحی خود بروند، بلکه آنها به اعضای لیست امید در انتخابات شورای شهر اعتماد کردند


نقد نایب رئیس مرکز روان‌شناسی و مشاوره شهر بر گزارش نظر سنجی گالوپ؛

ایرانی‌ها واقعا عصبانی‌ترین مردم جهان هستند؟!

در چند روز اخیر نتیجه یک نظرسنجی، تیتر برخی از رسانه‌ها شد و آن این بود که ایرانیان عصبانی ترین مردم دنیا هستند. نایب رئیس مرکز روان‌شناسی و مشاوره شهر با نقد گزارش نظر سنجی گالوپ درباره این که ایرانی‌ها عصبانی ترین مردم جهان هستند، گفت: این گزارش منطبق بر واقعیت‌ها نیست.


فقرزدایی زنان سرپرست خانوار و ترویج کمپین‌های اجتماعی در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی شد؛

آموزش و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برای توانمندسازی زنان

طبق آمار سال ۸۵، زنانی که همسر خود را به دلیل فوت از دست داده‌اند، حدود ۶.۵ درصد بودند ودر سال ۹۵ به ۷.۳ درصد رسیدند. زنانی هم که به واسطه طلاق، سرپرست خانوار شدند از ۰.۹ درصد سال ۸۵ به ۲.۲ درصد در سال ٩۵رسیده‌اند


سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر آمار رسمی اعلام کرد؛

۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر معتاد در کشور/ معتادان کشور در ۵ سال گذشته دو برابر شده‌اند

سرانجام پس از گذشت ۵ سال از آخرین باری که آمار اعتیاد در کشور اعلام شده بود، نتایج آمارگیری مجدد از وضع اعتیاد در کشور از سوی سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.


موسسه گالوپ ادعا کرد؛

ایرانیان عصبانی‌ترین مردم دنیا

هر چند گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی حکایت از این دارد که میزان آمار مراجعان نزاع به این سازمان کاهش داشته است، اما موسسه گالوپ به ترتیب ایران، عراق و سودان جنوبی را عصبانی‌ترین کشورهای دنیا معرفی کرده است.


تحليل كارشناسان از طرح تعالي خانواده؛

طرح تعالی خانواده چالشی برای اشتغال زنان

٢٢ خرداد ماه کلیات طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در مجلس تصویب شد. طرحی که ۵ سال از ارائه آن توسط اعضای کمیسیون فرهنگی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با هدف اصلاح سیاست‌های جمعیتی کشور و جلوگیری از پیری جمعیت می‌گذرد. طرحی که پس از بحث و بررسی‌های مکرر و اصلاحات چند باره، توانست تایید کمیسیون اجتماعی مجلس را بگیرد


گزارشی از وضعیت زمین‌خواری در مناطق جنگلی؛

جنگل‌ها در آتش زمین‌خواری می‌سوزند

انگیزه‌های شوم زمین‌خواری باشد یا بی‌مبالاتی مسافران، چیزی که در این میان از بین می‌رود جنگل‌ها و مراتع ایران است، کشوری که در کمربند خشکی قرار گرفته است و به همین دلیل قوانین محکم‌تری برای برخورد با این درصد عامل انسانی آتش‌سوزی‌ها می‌طلبد. همین است که مسئولان را دست به کار کرده تا شاید بشود از راه قانون وارد شد، هر چند فاصله میان راه طولانی قانونی شدن این ممنوعیت، میانبری به نام آموزش است.


گزارشی از از پنج پاتک شهرهای بزرگ جهان به «مزاحم حرکت»؛

جایگزین بزرگراه‌ در ابرشهرها

تا اوایل قرن بیست و یکم، تصور می‌شد ساخت بزرگراه‌های درون شهری، جابه‌جایی در شهرها را تسهیل می‌کند و هزینه‌های نجومی این قبیل پروژه‌های عمرانی، به نفع شهر و شهروندان تمام می‌شود اما قفل ترافیکی در بزرگراه‌ها و سرایت آن به سایر شریان‌های حرکت خودرو در شهر، در نهایت، این معابر را به مزاحمان قطعی حرکت شهروندان تبدیل کرد.


در نشست تخصصی مشاوره مطرح شد؛

مراجعه مردم به رمال‌ها و انرژی درمان‌ها تهدیدی برای امنیت ملی/ نقش مشاوره در نهادهای اجتماعی

نشست تخصصی انجمن مشاور ایران باعنوان «بررسی مسائل پیش روی مشاوره وروانشناسی» با حضور رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مسئولان این حوزه برگزار شد.


معرفی راه‌های دارویی ترک سیگار؛

ویتامین‌ها‌یی که نیکوتین را از بدن خارج می‌کنند

نیکوتین بدن شما را از مواد مغذی تهی می‌کند که شما باید در هنگامی که سیگار می‌کشید یا سیگار را ترک می‌کنید (و نیکوتین از بدنتان خارج می‌شود) آنها را جایگزین کنید.به گفته انجمن سرطان آمریکا، حتی زمانی که شما سیگار را ترک می‌کنید، نیکوتین برای ۳ تا ۴ روز در بدن تان باقی می‌ماند.


فرزاد ویسانلو، استاد دانشگاه، دلیل آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس را محرومیت می‌داند؛

جنگل‌های بی‌شخصیت

«بخش قابل‌توجهی از محدود‌ه‌های جنگلی زاگرس دیگر هویت و شخصیت جنگلی ندارند.» این جمله‌ای است که فرزاد ویسانلو، استاد دانشگاه و دکتری تخصصی مهندسی منابع طبیعی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بروجرد به آن اشاره و تأکید می‌کند؛ اتفاقی که مهم‌ترین ضربه را بر پیکره جنگل‌های زاگرس نشان می‌دهد. کنار این نکته، به این جمله هم توجه کنید: «آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس، بیشتر از جنگل‌های هیرکانی است.»


گزارشی از بازگشت بازنشستگان به بازار کار

کار تا دَم مرگ

طی ٣٠ سال گذشته، جمعیت بالای ۶۵ سال افزایش پیدا کرده و در سال ٩۵ به ١/۶ درصد رسیده است در بیشتر نقاط دنیا میانگین سن بازنشستگی ۶۵- ۶٠ سال است در حالیکه این میانگین در ایران ۵٠ سال است.


گزارشی از از روز جهانی زنان بیوه و ضرورت نگاه بدون تبعیض به آنان؛

زنان پنهان، زخم‌های پنهان

بسیاری از بیوه‌ها در جوامع سنتی، تحت قانون عرفی و مذهبی، حقوق کم یا حقوق بسیار محدودی برای ارث یا مالکیت زمین دارند.


گفت‌وگو با دانشجوی افغانستانی رتبه نخست کارشناسی‌ارشد که از تحصیل بازماند؛

نخبه‌ام اما مهاجر

اوایل دهه۶٠ خورشیدی، زن و مردی حدودا ١٠ساله سرزمین اجدادی خود یعنی ایالت بامیان افغانستان را به مقصد ایران ترک کردند تا زندگی تازه‌ای را در مشهد آغاز کنند؛ آن‌جا اگرچه خبری از جنگ و گلوله‌ نبود اما مهاجرت مشکلات تازه‌ای را برای آنها ساخت.


ریشه تهرانی بودن در چیست؟

تهران، هویت ناشناخته

تمدن ایران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین خاستگاه های تمدن بشری و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های زیستی جهان شناخته شده است. این تمدن در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و در معنای کلان توسعه‌ای، مختصات خود را دارد. در این میان شهر تهران به عنوان نماد این تمدن و نیز پایتخت ایران در عصر حاضر دارای اهیمت ویژه‌ای است.


به بهانه 2017، سال «بیا حرف بزنیم»؛

وقتی گوشه تاریک تنهایی را نور موبایل روشن می‌کند

بیماری افسردگی در بدترین نوع خود فرد بیمار را فریفته خودکشی می‌کند. این بیماری هر روز و در همه جای دنیا و در همه اقشار جامعه از هنرمند و سیاستمدار تا زن و مرد و میانسال و سالخورده، قربانی می‌گیرد.


آنچه شما را به سمت یک استخدام اشتباه سوق می‌دهد؛

روش‌های عملی برای کاهش سوگیری در فرآیند استخدام

وقتی صحبت از سوگیری‌ها و استخدام می‌شود به گفته بانت «مدیران باید به‌طور وسیع در مورد روش‌هایی برای ساده‌سازی و استانداردسازی این فرآیند فکر کنند.» برای شروع، باید بدانید که تعصب‌های دخیل در فرآیند استخدام چه چیزهایی هستند و چگونه عمل می‌کنند.


صفحه 1 از 2012345...1020...قبلی »
رفتن به نوارابزار