شنبه، 4 خرداد 1398 00:13:34
آخرین اخبار
در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد؛

نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»

نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی؛ حق اقتصاد شفاف و رقابتی، حق مسکن، حق مالکیت»  به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش عطنا، در این نشست  که در قالب نهمین سلسله نشست‌‌‌های کمک به حل مشکلات اجرایی کشور یکشنبه، 6 خردادماه برگزار شد، دکتر ایرج بابایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر محمد‌‌هادی میرشمسی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و دکتر مجتبی قاسمی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی سخنرانی کردند.

دکتر تهمورث بشیریه، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و مونس کشاورز، دبیر کنگره بین‌المللی حقوق شهروندی مدیریت این نشست را برعهده داشتند.

اخبار مرتبط با این گزارش

ایرج بابایی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (1) شهروند باید بتواند حقوق خود را مطالبه کند/ «رانت» مانع دسترسی مساوی به فرصت‌های اقتصادی می‌شود عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به اینکه در کشور ما حقوق اساسی و حقوق شهروندی هنوز شکل حق نگرفته‌اند، گفت: تا زمانی که افراد نتوانند حق خود را در دادگاه مطالبه کنند آن حقوق بیشتر یک آرمان هستند به این معنا که حق به معنای حقوقی‌اش محسوب نمی‌شود.
محمد‌‌هادی میرشمسی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (2) «فرهنگ‌سازی» و «ضمانت اجرایی مناسب» راهی برای حمایت از حقوق مالکیت فکری است عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه حقوق مالکیت فکری مدنظر همه کشورها و همه اسناد درگیر و مرتبط با این حوزه است، گفت: وجود بایسته‌هایی چون «شناسایی حق» و «چگونگی حمایت از حق» برای داشتن قانونی مناسب در حوزه مالکیت فکری و برای اینکه همه افراد بتوانند صرف نظر از تمایزاتی که دارند به عنوان یک شهروند ایرانی محسوب شوند ضرورت دارد.
مجتبی قاسمی در نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی»: (3) اقتصاد بازار، حقوق شهروندی را تأمین می‌کند/ دو سوم بودجه دولت بسیار غیرشفاف است عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه مهم‌ترین جنبه حقوق مالکیت، حق انحصاری مبادله آزاد است، گفت: افراد باید بتوانند مایملک خود را به هر کسی و به هر قیمتی که می‌خواهند بفروشند و طرح‌هایی مثل طرح‌های کنترل قیمت‌ها در اقتصادهای دولتی، نقض حقوق مالکیت است به عبارتی قیمت حق مالکیت افراد است و دولت نمی‌تواند در این مورد دخالت کند.
گزارش تصویری/ نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی» در دانشگاه علامه نشست «بازخوانی منشور حقوق شهروندی؛ حق اقتصاد شفاف و رقابتی، حق مسکن، حق مالکیت» از نهمین سلسله نشست‌‌‌های کمک به حل مشکلات اجرایی کشور به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی با مشارکت دانشگاه علامه طباطبائی در تالار دفاع دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.